id: rz6prx

Wydanie książki - "Żydowski Związek Wojskowy - historia przywrócona"

Wydanie książki - "Żydowski Związek Wojskowy - historia przywrócona"

Nasi użytkownicy założyli 1 188 957 zrzutek i zebrali 1 252 417 876 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

PRZYWRÓĆMY WSPÓLNIE PAMIĘĆ I NALEŻYTE MIEJSCE W HISTORII ŻYDOWSKIEMU ZWIĄZKOWI WOJSKOWEMU 🍀


Celem niniejszej zbiorki jest wydanie książki poświęconej historii Żydowskiego Związku Wojskowego, jednej z dwóch organizacji zbrojnych żydowskiego podziemia, działających w okupowanej przez Niemcy Polsce i na terenie getta warszawskiego.

Żołnierze ŻZW podobnie jak bojowcy ŻOB byli zaangażowani w przygotowanie i przeprowadzenie powstania w getcie warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem zbrojnym w okupowanej przez hitlerowców Europie, a także pierwszym aktem bohaterstwa ludności przedzielonej murem Warszawy.


Historia ŻOB jest doskonale znana i wielokrotnie opisana w licznych publikacjach naukowych i literaturze wspomnieniowej. Historia nie mniej ważnego dla powstania Żydowskiego Związku Wojskowego jest natomiast niemal całkowicie zapomniana.

Stało się tak z wielu przyczyn. Przede wszystkim niemal wszyscy członkowie ŻZW zginęli w powstaniu lub po jego zakończeniu, a ci którzy przeżyli, ze względu na swoje prawicowe przekonania byli zwalczani i nie dopuszczani do głosu zarówno przez konkurujących z nimi lewicowych syjonistów jak i przez rządzących w Polsce komunistów. Ofiarami konkurencji i nienawiści polskich władz komunistycznych do prawicowego syjonizmu  padli nie tylko konkretni bohaterowie ale także pamięć o organizacji bardzo zasłużonej nie tylko dla żydowskiego, ale także dla polskiego ruchu oporu.


Warto dodać, że to właśnie żołnierze ŻZW w pierwszym dniu powstania wywiesili flagi żydowską i polską nad Placem Muranowskim w trakcie mającej miejsce na tym placu, największej bitwy powstania. Flagi te stały się nie tylko symbolem żydowskiego oporu, ale także polsko-żydowskiej wspólnoty losów w obliczu okupantów. Stanowiły też dowód identyfikowania się żołnierzy ŻZW z Polską.


Książka została napisana przez wybitnego znawcę historii polsko-żydowskiej, dra hab. Augusta Grabskiego. Zawiera krytyczną analizę historii ŻZW, opartą na bogatym materiale źródłowym. Nigdy nie ukazała się w druku. Nasza zbiórka służy ukazaniu się pierwszego drukowanego wydania tej pracy.

19 kwietnia bieżącego roku przypada 80 rocznica powstania w getcie warszawskim. Wydanie książki o Żydowskim Związku Wojskowym będzie godnym uczczenie zapomnianych bohaterów, a jednocześnie zapełnieniem poważnej luki w świadomości polskiego i żydowskiego oporu w czasie II wojny światowej.


Wspierając naszą zbiórkę pomożesz uczcić bohaterów i przyczynisz się do realizacji szczytnej misji edukacyjnej.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 109

preloader

Komentarze 4

 
2500 znaków
 • JS
  Jan Szafranek

  Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji wydania książki :)

  250 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Dobrą robotę Pan robi. A poza tym pytania: Jest Pan z Łodzi- na jakiej uczelni Pan studiował? I w jakich latach?

  20 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Szanowni Państwo,
  proszę przyjąć wyrazy uznania, za to, co Państwo robicie dla Pamięci Polsko-Żydowskiej.
  Ukłony

  50 zł
 • Tomasz Kulpa

  Chwała Bohaterom Waszego Narodu, ale i naszym, bo obywatelom Polski. Zamilczanym przez wrogów politycznych o lewicowym rysie.

  20 zł