id: s39wxh

Lśnienie Iwa: zbiórka na kampanię społeczną ku pamięci

Lśnienie Iwa: zbiórka na kampanię społeczną ku pamięci

Nasi użytkownicy założyli 1 231 415 zrzutek i zebrali 1 363 808 949 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Dnia 04.11.22 r. odszedł Iwo Antoni Toczewski.

Iwo był naszym kolegą, współpracownikiem, działaczem i przyszłym psychologiem. Rozświetlał każde pomieszczenie i napełniał wszystkich nadzieją na lepsze jutro. Wielu nazywało go „swoją Iskierką”. Zbiórka powstała, ponieważ ostatnią wolą Iwa oraz jego rodziny jest, aby wszystkie osoby, które chcą go pożegnać, poświęciły środki na pogrzebowe kwiaty i znicze, na inicjatywę pomocową, która była najbliższa jego sercu.


Całe swoje życie Iwo poświęcił działaniom prospołecznym. Codziennie powtarzał, jak bardzo chce zmieniać świat i pomagać wszystkim, którzy zmagają się z przemocą i wykluczeniem. Wspólnie z rodziną Iwa chcemy spełnić jego marzenie i tym samym uczcić jego pamięć.


Świadectwem jego niesamowitej postawy jest nie tylko działalność na rzecz naszej wspólnej Kampanii. Iwo zaangażowany był w wiele inicjatyw psychologicznych i kół naukowych przy Uniwersytecie SWPS. Pracował w Samorządzie Studenckim oraz jako Pełnomocnik ds. Studentów. Wielu studentów pamięta, że dzięki pomocy Iwa rozwiązało mnóstwo problemów akademickich i prywatnych.


CZEMU AKURAT TA ZBIÓRKA

Przez ostatnie 2 lata, Iwo aktywnie działał w kampanii MÓW DO MNIE GRZECZNIE. Pisał z nami Słowniczek Grzecznej Mowy. Jest nam niesamowicie przykro, że nie byliśmy w stanie wydać owoców jego pracy, gdy jeszcze był z nami. Chcielibyśmy, aby pamięć o niesamowitej pracy i wiedzy psychologicznej Iwa była jego trwałą pamiątką i aby wiedział, że nawet po śmierci będzie mógł zmieniać świat na lepsze.


CEL ZBIÓRKI

Wszystkie środki zebrane na zbiórce będą poświęcone na wydanie Słowniczka Grzecznej Mowy. Jeśli kwota przekroczy nasz cel, wszystkie dodatkowe środki przeznaczymy na realizację warsztatów dla dzieci i młodzieży na temat Porozumienia Bez Przemocy (Rosenberg) i prewencji zaburzeń natury zdrowia psychicznego.


CZYM JEST SŁOWNICZEK GRZECZNEJ MOWY

Słowniczek Grzecznej Mowy to publikacja edukacyjna tworzona przez studentów oraz specjalistów z zakresu psychologii, pedagogiki oraz radykalizacji społecznej. Nasze teksty pisane są w duchu zasad Porozumiewania się bez przemocy (Nonviolent Communication; NVC). Uważamy, że jest to pierwszy krok w stronę poprawy funkcjonowania naszego społeczeństwa, w czasach gdy mowa agresywna jest coraz bardziej normalizowana. Słowa niosą za sobą ogromną moc sprawczą, mogą unieść nas na wyżyny, ale i podciąć nasze skrzydła. Chcemy uwrażliwiać wszystkich, którzy nas wysłuchają na znaczenie wypowiadanych przez nas słów. To właśnie język i słowa tworzą nasz świat i od słów zaczyna się jakakolwiek zmiana. Zgodnie z obecną wiedzą psychologiczną nasze najbliższe otoczenie oraz jego wsparcie jest kluczem do psychicznego dobrostanu i prosperowania.


Słowniczek Grzecznej Mowy podejmuje próbę takiej edukacji, przedstawiając przykłady przemocowych komunikatów oraz ich znaczeniowe zastąpienia, zgodne z metodą Porozumiewania bez Przemocy (NVC). Dodatkowo wyposażamy czytelnika w podstawową wiedzę psychologiczną na temat mechanizmów powodujących powstawanie mowy agresywnej, nienawiści i wykluczenia społecznego. Pokazujemy, jak je rozpoznawać i dajemy zasoby pomocowe dla osób doświadczających i stosujących przemoc.


Ze środków zbiórki zostaną wydane 3 rodzaje słowniczka, które skupiają się na 3 obszarach, w których doświadczamy przemocy słownej: SZKOŁA, PRACA i BLISKIE ZWIĄZKI.


Słowniczek wydany będzie w formie papierowej i elektronicznej. Liczba egzemplarzy w formie papierowej uzależniona jest od ilości zebranych środków. Słowniczek będzie materiałem do pracy na warsztatach psychoedukacyjnych. Poniżej przykładowy tekst, który trafi do Słowniczka, którego autorem jest Iwo.

l3c597ae5c0cf5b8.png

vf0635868d82ecd7.png

ac7bcf4c29182cdf.png

KAMPANIA MÓW DO MNIE GRZECZNIE

Iwo był zaangażowany w tworzenie naszej kampanii Mów do mnie grzecznie od samego początku. Pamiętamy, jak z głębokim zapałem, dzielił się swoimi pomysłami i wizją działania na pierwszym spotkaniu organizacyjnym. Jeszcze wtedy kampania była jedynie pomysłem na kilku slajdach prezentacji, wspólnie tworzyliśmy ją od podstaw.


Jesteśmy tworzącą się oddolnie kampanią społeczną o charakterze informacyjno-edukacyjno-badawczym. W ramach kampanii planujemy różnego rodzaju działania promujące postawę otwartą, tolerancyjną, opartą na wzajemnym szacunku.


W języku współczesnym pojęcie „grzeczny” czy „grzeczna” stosowane jest w odniesieniu do dzieci oraz kobiet – bądź grzeczna, czyli posłuszna, bezwolna, bierna, podporządkowana. W ramach kampanii wracamy do pierwotnego znaczenia i rozumienia tego słowa. Stosując to pojęcie, chcemy wzbudzić refleksję i przyciągnąć uwagę odbiorcy. Na pytanie: „grzecznie, czyli jak?” odpowiadamy – zgodnie z etymologią tego słowa – do rzeczy, uprzejmie i adekwatnie do sytuacji.


Więcej o kampanii znajdziesz tu:

https://mowdomniegrzecznie.pl

https://www.facebook.com/mowdomniegrzecznie


DZIĘKUJEMY

Z góry bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zdecydują się upamiętnić Iwa oraz jego pracę poprzez finansowe wsparcie projektu, którego jest współautorem.


PAMIĘTAJMY

Kochany Iwo, dziękujemy, że otworzyłeś przed nami część swojego życia. Obiecujemy, że Twoje wszystkie starania nie pójdą na marne i zrobimy co w naszej mocy, aby pamięć o Tobie trwała zawsze, a Twoja praca będzie miała okazję dołożyć cegiełkę do zmiany świata na lepsze.

Dziękujemy Ci z całego serca za dobro i zaufanie, jakim nas wszystkich obdarzyłeś.


NIE JESTEŚMY SAMI

Jeśli czytasz teraz ten tekst i przechodzisz trudne chwile, wiedz, że nie jesteś sam, a w Twoim otoczeniu są ludzie, którym na Tobie zależy. Nie musisz być sam, są ludzie, którzy zrobią wszystko, aby Ci pomóc!



xe87f2e1b690da2c.png




Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 7

 
2500 znaków