id: s72spa

Renowacja zabytkowego grobowca rodziny Witwickich w Skarżysku-Kamiennej.

Renowacja zabytkowego grobowca rodziny Witwickich w Skarżysku-Kamiennej.

Opis zrzutki

1 stycznia 2023 roku Skarżysko-Kamienna będzie obchodzić 100-lecie praw miejskich, nadanych rozporządzeniem premiera rządu RP, gen. Władysława Sikorskiego. Do rozwoju osady Kamienna przyczynił się węzeł kolejowy oraz zakłady wytwórcze, w tym Odlewnia Żeliwa i Emaliernia "Kamienna" Jana Witwickiego, która zatrudniała kilkuset pracowników. Jedną z niewielu pamiątek, jakie zostały z tamtych czasów, jest neogotycki, żeliwny nagrobek rodziny Witwickich, znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Cmentarnej w dzielnicy Zachodnie- dawniej Bzin.


Nagrobek powstał pod koniec XIX wieku w Odlewni Jana Witwickiego. Wiadomo, że w krypcie grobowej spoczywa sześć osób z rodziny Witwickich- Felicja, Jan, Helena, Helena z Krauzów, Kazimierz i Maria. 28 sierpnia 2009 roku, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach wydał decyzję o wpisaniu żeliwnego nagrobka rodziny Witwickich do rejestru zabytków ruchomych. Miejsce spoczynku tak bardzo zasłużonej dla Skarżyska rodziny zostało otoczone nadzorem konserwatorskim. Wpis do rejestru zabytków umożliwił także rozpoczęcie starań o przeprowadzenie prac konserwatorskich, mających na celu zabezpieczenie i utrzymanie zabytku w jak najlepszym stanie. Kosztorys prac został sporządzony na podstawie oględzin grobowca przez Adama Widerę z Bytomia, jednego z najwybitniejszych w Polsce specjalistów w zakresie konserwacji pomników żeliwnych, niezwykle trudnej i rzadkiej specjalizacji. Koszty zostały ustalone na poziomie niemal 200 000 zł (słownie dwieście tysięcy) złotych. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie trzy razy był składany wniosek o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich w ramach Programu DZIEDZICTWO NARODOWE. Niestety, bez powodzenia.


Obecnie pomnik ulega coraz silniejszej korozji, szczególnie w miejscach łączenia śrubami, co powoduje pęcznienie, zniekształcenie i wyłamywanie fragmentów żeliwa. Niekorzystne warunki atmosferyczne znacznie pogarszają stan pomnika, grożąc jego zawaleniem. Ogromny koszt renowacji pomnika przekracza możliwości rodziny. Po 10 latach nieudanych prób pozyskania funduszy na remont, jedyną szansą na uratowanie zabytku jest przeprowadzenie zbiórki publicznej.


Dlatego zapadła decyzja o wystosowaniu prośby do Państwa, do mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i wszystkich którzy są związani z naszym miastem. Prosimy o pomoc i finansowe wsparcie w celu przeprowadzenia remontu jedynego zabytkowego grobowca w naszym mieście. Tak, aby miejsce spoczynku rodziny Witwickich zostało odnowione na setną rocznicę nadania Skarżysku-Kamiennej praw miejskich.


Niech to będzie nasze wspólne dzieło.


Zbiórka została uruchomiona za zgodą Marka Rytycha, wnuka Kazimierza Witwickiego, ostatniego właściciela Odlewni Żeliwa i Emalierni "Kamienna".


Wpłacający 76

JK
Joanna KUJAWSKA-DROZDOWSKA z dziecmi
1 000 zł
I
Iwona Buchacz
500 zł
TK
Tymoteusz Kozlowski
211 zł
E
Emil J Raczynski
200 zł
KI
Krzysztof i Grazyna Jacoby
200 zł
TS
Tomasz Sadza
190 zł
U-
Urzędnicy - Radom
141 zł
TM
Tomasz Mickiewicz
100 zł
OI
Ola i Ryszard Jacoby
100 zł
MW
Marzena Witkowska
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

647 307 zrzutek

i zebrali

403 560 655 zł

A ty na co dziś zbierasz?