id: scff86

Woda dla pszczół - wielka zbiórka na wykopanie studni w rodzinnej pasiece

Woda dla pszczół - wielka zbiórka na wykopanie studni w rodzinnej pasiece

Aktualności1

  • Kochani Zrzutkowicze,


    udało się przekroczyć 500 zł po pierwszym dniu zbiórki. Jest nam niezmiernie miło i serdecznie dziękujemy za każdą wpłatę :) Jednocześnie chcielibyśmy przypomnieć, że aby nadać przesyłki z nagrodami rzeczowymi potrzebujemy od Was danych — Imię i Nazwisko, adres i numer telefonu dla kuriera. Wszystkie informacje możecie umieścić w wiadomości do wpłaty lub przesłać na adres mailowy - [email protected]


    Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego dnia dla Wszystkich :)


    Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Miodowa Przystań to rodzinna pasieka, której historia sięga 1963 roku, kiedy to nasz dziadek Feliks Portka postanowił zostać pszczelarzem i przygarnął pierwszą pszczelą rodzinę.


Nikt nie przypuszczał, że pszczoły staną się drugą (zaraz po babci) miłością dziadka i jego przepisem na długowieczność. Dziś dziadek Felek ma 94 lata, a nasza pasieka liczy 100 uli. Przez te wszystkie lata nasz Senior swoim przykładem pokazał nam, jak wyjątkowym zajęciem jest doglądanie pszczół. Obecnie już trzecie pokolenie oddaje się pszczelarstwu, które z rodzinnej pasji stało się naszym sposobem na życie.


Dobrze wiemy, że ciekawe historie należy opowiadać, dlatego posłuchajcie sami jak to się zaczęło 😉OPIS PROJEKTU

Dziś chcemy iść o krok dalej i przekształcić rodzinną pasiekę w ekosiedlisko – miejsce będące połączeniem placówki edukacyjnej, agroturystyki i oczywiście pasieczyska. W naszej wizji ma to być prawdziwa przystań tworzona z ludźmi, którzy – podobnie jak my – troszczą się o dobro pszczół, a co za tym idzie dobro naszej planety.


Cała koncepcja jest długofalową inwestycją, która wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego postanowiliśmy realizować nasz plan etapami.


Pierwszy z nich to doprowadzenie wody do Miodowej Przystani, położonej na 5 hektarach ziemi we wsi Pustary nieopodal Kołobrzegu. Lokalizacja naszej pasieki jest naprawdę wyjątkowa. Do piaszczystych plaż mamy zaledwie 12km, a same ule schowane są w sadzie otoczonym polami uprawnymi z jednej strony, a lasem i rzeką z drugiej.

t4da7d539f37ccfb.jpeg

Malownicze położenie ma jednak swoje minusy. W związku z tym, że okolica w promieniu 2km nie jest zamieszkała przez ludzi nie było potrzeby rozbudowy infrastruktury wodociągowej na tym terenie. Jedyną możliwością w tym momencie jest wykopanie studni i uzdatnienie wody w celach użytkowych. Zastanawiacie się po co nam woda w pasiece? Otóż jest wiele ważnych powodów:


· Przede wszystkim pozwoli nam nawadniać uprawy nektarodajnych roślin. W tym roku posadziliśmy rzepak i facelię, czyli prawdziwe przysmaki w pszczelim menu. 😊

· Nasi bzyczący przyjaciele również muszą również pić wodę – choć do tej pory bazowaliśmy na tzw. deszczówce, to w dobie susz dotkliwie odczuliśmy jej deficyt, przez co konieczne było dowożenie wody z pobliskiej wsi.

· Bezpośredni dostęp do wody umożliwi nam stworzenie węzła sanitarnego niezbędnego do wybudowania placówki edukacyjnej, budynków gospodarczych oraz kompleksu agroturystycznego w niedalekiej przyszłości (przynajmniej taką mamy nadzieję 😉).


Jak widzicie wykopanie studni jest nam i naszym podopiecznym niezbędne. Jednak jak to w życiu bywa – wielkie plany = wielkie wyzwania. Rok 2020, poza szalejącą pandemią, przyniósł nam w sezonie letnim bardzo zmienną pogodę - początkowo susze powodujące, że rośliny nie nektarowały, aby później uraczyć nas ulewami i wiatrami, które uniemożliwiły prace pszczołom. Efekt mógł być tylko jeden – niewielka ilość miodu. Z zysku ze sprzedaży zdołaliśmy jedynie pokryć wydatki związane z rewitalizacją uli i przygotowaniem pasieki na okres zimowy.


Przez tegoroczne perturbacje okazało się, że w naszej skarbonce brakuje 25 000 zł na sfinansowanie studni w pasiece, dlatego stworzyliśmy tę zbiórkę, a ostatnie zapasy miodu postanowiliśmy wykorzystać jako cegiełki dla Was - naszych szanownych Darczyńców.


Pomóżcie nam, bo cóż to za Przystań bez wody? 😉


SĄ WPŁATY, SĄ NAGRODY:

(Nagrody rzeczowe są wysyłane pod warunkiem podania przez Darczyńcę danych do wysyłki w momencie dokonania wpłaty (imię i nazwisko, adres, numer telefonu). Miodowe przesyłki nadamy do Was najpóźniej po 3 dniach od zaksięgowania wpłaty.)

le4edb463a550a58.jpeg

Wpłata 5 zł - mailowe podziękowanie wraz z fotografią z Miodowej Przystani, do wykorzystania np. jako tapeta na Twój pulpit, telefon,


Wpłata 20 zł - 5% zniżki na jednorazowe zamówienie produktów z Miodowej Przystani,


Wpłata 40 zł -10% zniżki na jednorazowe zamówienie produktów z Miodowej Przystani,


Wpłata 60 zł - stajesz się szczęśliwym nabywcą 2 świeczek z naturalnego pszczelego wosku i pakietu 3 fotografii z Miodowej Przystani, do wykorzystania np. jako tapeta na Twój pulpit, telefon (120 cegiełek do kupienia),


Wpłata 100 zł - do Twoich rąk wędruje 300-gramowy słoik miodu i świeczka z naturalnego wosku pszczelego (80 cegiełek do kupienia),


Wpłata 150 zł - do Twoich rąk wędruje 400-gramowy słoik miodu i świeczka z naturalnego wosku pszczelego (80 cegiełek do kupienia),


Możesz również poczuć się jak prawdziwy pszczelarz i wziąć pod swoje skrzydła pszczelą rodzinę zostając przyjacielem Miodowej Przystani.


Wpłata 1500 zł - 6-miesięczny pakiet abonamentowy, w skład którego wchodzi (10 cegiełek do kupienia):

·        Sygnowany ul z Twoim imieniem i nazwiskiem lub logiem firmy,

·        10% zniżki na wszystkie produkty i usługi Miodowej Przystani,

·        Miesięczne raporty, które pokażą, co dzieje się w Twoim ulu,

·        Dostaniesz przynajmniej 3 litry miodu z naszej pasieki,

·        Wizyta w naszej pasiece wraz z oprowadzaniem.


Wpłata 3000 zł -12-miesięczny pakiet abonamentowy, w skład którego wchodzi (10 cegiełek do kupienia):

·        Sygnowany ul z Twoim imieniem i nazwiskiem lub logiem firmy,

·        10% zniżki na wszystkie produkty i usługi Miodowej Przystani,

·        Miesięczne raporty, które pokażą, co dzieje się w Twoim ulu,

·        Dostaniesz przynajmniej 6 litrów miodu z naszej pasieki,

·        Wizyta w naszej pasiece wraz z oprowadzaniem.


NA KONIEC DLA POSZUKIWACZY CIEKAWOSTEK KILKA INFORMACJI, DLACZEGO WARTO POMAGAĆ PSZCZOŁOM?

s46d57f846363ac2.jpeg

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, czy rzeczywiście pszczoły są nam potrzebne do życia? Spieszymy z wyjaśnieniem.


Kojarzymy pszczoły głównie z procesem wytwarzania miodu, podczas gdy ich najważniejsza rola koncentruje się wokół zapylania roślin, niezbędnego do naszego funkcjonowania. To głównie dzięki pszczołom i trzmielom na nasze stoły trafiają produkty, które bez ich ciężkiej pracy nie mogłyby zaspokoić naszego głodu. Szacuje się, że aż ¾ żywności na świecie opiera się na pracy naszych żółto-brązowych przyjaciółek i ich kamratów.


Niestety zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność pszczół maleje na całym świecie. Wynika to z wielu czynników, ale jedno jest pewne, pszczoły nie poradzą sobie bez naszej pomocy. 


Jak więc dobrze zadbać o naszych przyjaciół?


Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić, co stanowi dla nich największe zagrożenie. Jednym z głównych powodów wymierania pszczół w naszym kraju jest warroza – pasożyt, który nieumiejętnie leczony dziesiątkuję pszczoły. Do tej listy można dopisać także chemikalia, które są wylewane na wielohektarowe uprawy oraz międzykontynentalny transport żywności, z którym przybywają do naszych pszczół nowe choroby i ich wrogowie.


W tym kontekście niezbędna jest systematyczna edukacja ludzi, a zwłaszcza pszczelarzy oraz odpowiedzialne zarządzanie pasiekami, nie tylko w sezonie letnim, ale i zimowym.


Warto zatem uczyć kolejne pokolenia jak istotne jest chronienie pszczół i dbanie o ich żywotność.

b96f13497accf4f7.jpeg

Choć nie zawsze jest łatwo, bo jak wiadomo często w naszej branży jesteśmy uzależnieni od działań natury, na które nie mamy wpływu, to odczuwamy niesamowitą radość, widząc efekty naszej pracy i zarażając kolejne osoby naszą pasją, dlatego nie wahajcie się i PRZYSTAŃcie do nas 😉

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 114

 
Dane ukryte
1 500 zł
 
Dane ukryte
1 500 zł
 
Dane ukryte
700 zł
RP
RADZIKOWO POZDRAWIA
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
PT
Przemysław Tuligłowski
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
MN
Monika Nolten
200 zł
A
AGATA WÓJCICKA
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 12

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 5 zł i więcej
Podziękowanie

Mailowe podziękowanie wraz z fotografią z Miodowej Przystani, do wykorzystania np. jako tapeta na Twój pulpit, telefon

wybrano 32 razy

Wybieram
Wpłać 20 zł i więcej
Zniżka na zakupy - 5%

5% zniżki na jednorazowe zamówienie produktów z Miodowej Przystani

wybrano 9 razy

Wybieram
Wpłać 40 zł i więcej
Zniżka na zakupy - 10%

10% zniżki na jednorazowe zamówienie produktów z Miodowej Przystani

wybrano 2 razy

Wybieram
Wpłać 60 zł i więcej
2 woskowe świeczki + zdjęcia z pasieki

Stajesz się szczęśliwym nabywcą 2 świeczek z naturalnego pszczelego wosku i pakietu 3 fotografii z Miodowej Przystani, do wykorzystania np. jako tapeta na Twój pulpit, telefon,

wybrano 4 razy (pozostało 116 z 120)

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Miód 300 g + woskowa świeczka

Do Twoich rąk wędruje 300-gramowy słoik miodu i świeczka z naturalnego wosku pszczelego

wybrano 25 razy (pozostało 55 z 80)

Wybieram
Wpłać 150 zł i więcej
Miód 400 g + woskowa świeczka

Do Twoich rąk wędruje 400-gramowy słoik miodu i świeczka z naturalnego wosku pszczelego

wybrano 7 razy (pozostało 73 z 80)

Wybieram
Wpłać 1500 zł i więcej
6-miesięczny pakiet abonamentowy - Przyjaciel Miodowej Przystani

W skład abonamentu wchodzi:

·        Sygnowany ul z Twoim imieniem i nazwiskiem lub logiem firmy,

·        10% zniżki na wszystkie produkty i usługi Miodowej Przystani,

·        Miesięczne raporty, które pokażą, co dzieje się w Twoim ulu,

·        Dostaniesz przynajmniej 3 litry miodu z naszej pasieki,

·        Wizyta w naszej pasiece wraz z oprowadzaniem.


wybrano 1 raz (pozostało 9 z 10)

Wybieram
Wpłać 3000 zł i więcej
12-miesięczny pakiet abonamentowy - Przyjaciel Miodowej Przystani

W skład abonamentu wchodzi:

·        Sygnowany ul z Twoim imieniem i nazwiskiem lub logiem firmy,

·        10% zniżki na wszystkie produkty i usługi Miodowej Przystani,

·        Miesięczne raporty, które pokażą, co dzieje się w Twoim ulu,

·        Dostaniesz przynajmniej 6 litrów miodu z naszej pasieki,

·        Wizyta w naszej pasiece wraz z oprowadzaniem.

wybrano 1 raz (pozostało 9 z 10)

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

677 218 zrzutek

i zebrali

437 868 251 zł

A ty na co dziś zbierasz?