id: scufww

Ochrona sutanny, ubrań i przedmiotów związanych ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki

Ochrona sutanny, ubrań i przedmiotów związanych ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki

Opis zrzutki

Celem zbiórki jest zabezpieczenie przedmiotów związanych z męczeństwem księdza Jerzego Popiełuszki znajdujących się w naszych zbiorach. Chcemy zakupić dwie gabloty posiadające wysokie parametry bezpieczeństwa - odporne na wszelkie naruszenia fizyczne, ognioodporne, z regulowaną wilgotnością i temperaturą, podświetlane. Chcemy, zdążyć z wykonaniem gablot do 19 października 2019 roku – czyli do 35. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Umieszczenie tych przedmiotów w specjalnych gablotach pozwoli im przetrwać, by dalej świadczyć o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i umożliwi ich ekspozycję.

BOHATER

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był zwykłym, dobrym, wrażliwym na ludzkie sprawy księdzem. Całe życie służył ludziom, a broniąc ich godności poświęcił wszystko, włączenie z życiem. Mimo ogromnej presji służb państwa komunistycznego - nigdy się nie poddał i nigdy nie poszedł na kompromis ze złem. Wiernymi świadkami jego śmierci jest tych kilka przedmiotów, które są w posiadaniu muzeum należącego do Parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Chcemy je ochronić i udostępnić - aby zabezpieczone w specjalnych gablotach mogły wciąż dawać świadectwo człowieczeństwa, odwagi i prawdy. Od 1984 roku do grobu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, znajdującego się przy kościele św. Stanisława Kostki obok muzeum, przybyły 23 miliony pielgrzymów. Może byłeś a może będziesz i Ty….

świadkowie tajemnicy

sutanna księdza Jerzego popiełuszki

Przedmioty, które są świadkami męczeństwa i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki noszą ślady dramatycznych wydarzeń sprzed 35 lat. Są poszarpane, pobrudzone, pełne błota. Dzięki wsparciu MKiDN Udało nam się przeprowadzić ich podstawową konserwację, tak, żeby ochronić tkaniny i zachować wszelkie ślady dramatu. Chcemy te przedmioty zabezpieczyć na przyszłość i umożliwić ich udostępnienie.

Niech budzą sumienie

Dziś powinny budzić wyobraźnię ludzi - ludzi władzy, ludzi Kościoła, ludzi pracy, Polaków, Europejczyków...

CELEM ZBIÓRKI JEST

Zakup 2 specjalistycznych gablot - odpornych na wszelkie naruszenia fizyczne, ognioodpornych, z regulowaną wilgotnością i temperaturą, podświetlanych, mobilnych. 1 gablota będzie przeznaczona na sutannę, w której zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko. 2 gablota zawierająca 3 kasety, będzie zawierała pozostałe przedmioty związane z jego męczeństwem.

WYKONAWCA

Wycenę gablot sprawdzaliśmy u kilku renomowanych wykonawców. Wybraliśmy wykonawcę polskiego (firma Vitrum). Kwota 60 000 zł jest kosztem umiarkowanym, zapewniającym w stopniu podstawowym najważniejsze standardy jakości i bezpieczeństwa.

Jeśli przekazanych środków będzie więcej niż to zakładamy - przeznaczymy je na organizację 35. rocznicy śmierci księdza Jerzego oraz na rejestrację video świadków jego życia.

Informacje o realizacji prac na facebooku

Żeby przybliżyć temat, opisać przedmioty o których mowa, powiedzieć więcej o ich konserwacji oraz oczywiście o księdzu Jerzym - założyliśmy wydarzenie na facebooku: Ochrona Możecie też śledzić nasz profil: Ks. Jerzy Popiełuszko

Nasze Muzeum

należy do Parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie w której posługiwał przez ostatnie lata życia ks. Jerzy Popiełuszko. Muzeum zostało stworzone przez osoby związane za życia z księdzem Jerzym a dziś działa w oparciu o zaangażowanie wolontariuszy. Wstęp do niego jest bezpłatny. Od 2004 roku odwiedziło je około 1 mln 300 tys. osób.

Zrzutka stworzona przez [Twoje imię tutaj]Napisz czym się zajmujesz/kim jesteś

Facebook

E-mail

Wpłacający 289

PC
Przemyslaw Chojecki
1 000 zł
 
Krzysztof Karnkowski
1 000 zł
AM
A&N Millyard
700 zł
JS
Jan Szymczyk
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
450 zł
MM
Michal Miroslawski
250 zł
 
Dane ukryte
200 zł
RK
Ryszard Koszczyński
200 zł
Zobacz więcej

Nasi użytkownicy założyli

646 524 zrzutki

i zebrali

402 551 366 zł

A ty na co dziś zbierasz?