id: sdrkgb

Ciepły posiłek ratuje osoby w kryzysie ulicznej bezdomności

Ciepły posiłek ratuje osoby w kryzysie ulicznej bezdomności

Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Nasi użytkownicy założyli 1 066 342 zrzutki i zebrali 1 161 285 604 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

 • Dziękujemy Wam za wszystkie wpłaty! Dzięki Waszej pomocy udało nam się zebrać ponad 25 tysięcy złotych, czyli całą planowaną pierwotnie kwotę! Mogliśmy dzięki temu adekwatnie odpowiadać na potrzeby naszych przyjaciół będących w bezdomności ulicznej, a z okazji świąt mogliśmy nawet przygotować dla nich małe paczki świąteczne! Dziękujemy!

  Nieśmiało również prosimy o dalsze wsparcie. Nasze potrzeby ciągle rosną, a sytuacja nie zmienia się. Codziennie naszego Streetbus'a odwiedza od 150 do 160 osób, a nasze streetworkerki każdego dnia docierają do około 20 osób przebywających w miejscach niemieszkalnych na terenie Wrocławia. Liczba osób korzystających z naszej pomocy z dnia na dzień rośnie! Nasza ekipa działa codziennie już kolejny tydzień podczas trwania epidemii! Oprócz żywności dodatkowo potrzebujemy środków higieny osobistej, środków do dezynfekcji, czy nawet lampek na baterie dla osób mieszkających bez prądu. Dlatego powiększyliśmy naszą zrzutkę o kwotę na zabezpieczenie kolejnego tygodnia naszych działań.

  Zapraszamy Was do obejrzenia ostatniego materiału o naszej pracy --> https://www.facebook.com/watch/?v=216493426444081

  Dziękujemy Wam za Wasze otwarte serca! <3

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Obecna pandemia koronawirusa dotyka wszystkich i tylko we własnym domu możemy czuć się w miarę bezpieczni. Niestety tuż obok naszych mieszkań żyją osoby, które nie mogą nigdzie się schronić, dla nich sytuacja jest skrajnie groźna. Ludzie doświadczający ulicznej bezdomności narażeni są na niebezpieczeństwo znacznie bardziej - są zupełnie odsłonięci na zarażenie, gdyż są chorzy, osłabieni i niedożywieni.


Od stycznia 2020 r. ulice naszego miasta  przemierza “Streetbus” - uliczny autobus z gorącą zupą, herbatą, oraz chwilą ciepłą. Pandemia SARS-CoV-2 zmusiła nas do modyfikacji naszego Streetbusa. W obecnej chwili najważniejszym celem jest zapewnienie żywności ratującej osoby w kryzysie bezdomności przed głodem. Wyludnione miasta, dramatycznie pozbawiły ich dawnych ścieżek radzenia sobie z codziennością ekstremalnego życia. Dawna życzliwość innych, musiała skryć się w ścianach własnych domów - nie z nieczułości - lecz z mądrej konieczności ochrony siebie i najbliższych. Brak wsparcia i widoku innych ludzi potęguje ich lęk i poczucie osamotnienia, a często przerażenie…


Szacuje się, że we Wrocławiu pozostaje poza systemem instytucjonalnego wsparcia około 300 osób w kryzysie ulicznej bezdomności (przemieszkujących klatki schodowe, skwerki, pustostany, dworce, śmietniki, altanki, itp.)


Co robimy dla opuszczonych w czasach zarazy?

Przyjaciele organizują naszą codzienność byśmy mogli wieczorem wyjechać na trasę z gorącym posiłkiem i prowiantem bezpośrednio na ulicę - pierwszą linię frontu, tam gdzie już czekają na naszą pomoc osoby doświadczające bezdomności.


ua9bb219f368f2cd.jpeg


Nasi streetworkerzy i cały zespół MiserArt - strefy kreatywnej w labiryncie wykluczenia (z zachowaniem wszelkich dostępnych środków ochrony) od godz. 20.00 do 24.00 rozwozi przygotowane jedzenie i opatrunki. Co wieczór rozdajemy prawie dwieście porcji zupy i dodatkowo innej żywności, którą uda nam się kupić lub otrzymać w darach. Sami również musimy być bezpieczni by móc pomagać innym. Dlatego metoda streetwork (bliskości bycia wśród) przeobraziła się w proste wsparcie i chwilę rozmowy przełamując uliczną samotność tych, z którymi łączą nas więzi.


W styczniu i lutym wydaliśmy w StreetBusie łącznie 2862 porcje ciepłej zupy oraz herbaty. Opracowaliśmy specjalne ulotki przeznaczone dla osób bez domu: jak rozpoznawać, jak zapobiegać zakażeniu, gdzie się zgłosić oraz dlaczego nie możemy być bliżej niż na odległość kilku kroków.


Jaki jest koszt jednego pakietu?

Poza wsparciem finansowym potrzebujemy: żywność, opatrunki, środki do dezynfekcji i higieny osobistej oraz bieliznę. Koszt dzienny jednego „pakietu” to średnio ok. 20 złotych. Koszt jednego wyjazdu to 3 600 zł przy wydaniu 180 zestawów. 


Cel naszej zrzutki

W tej chwili chcielibyśmy prosić Was o wsparcie jednego tygodnia. Taki tygodniowy koszt to łącznie 25 200 zł. 


Zmieniający się z godziny na godzinę krajobraz pandemii koronawirusa zmusza nas do szybkiego reagowania na narastające zagrożenie osób w bezdomności ulicznej, a to co robiliśmy dotychczas niejako zobowiązuje do dalszej pomocy najsłabszym.


Bezpiecznego czasu!

Fundacja Homo Sacer


*Jesteśmy Fundacją Homo Sacer, która od siedmiu lat wspiera osoby w kryzysie bezdomności ulicznej. Od pięciu lat na wrocławskim Nadodrzu współprowadzimy “MiserArt - strefę kreatywną w labiryncie wykluczenia”, to nasz autorski projekt w partnerstwie z Kołem Wrocławskim Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Strefa MiserArt, w której gospodarzami są  osoby z doświadczeniem bezdomności i streetworkerzy jest mozaiką różnych pracowni (stolarstwa upcyklingowego, sitodruku, chleba – z własnym piecem chlebowym ). Od 2016 r. prowadzimy “Dom Integracji” dla 10 osób członków zespołu MiserArt z doświadczeniem bezdomności, a od 2017 “Uliczne ambulatorium” oferuje mobilne wsparcie przedmedyczne bezpośrednio w środowisku osób bezdomnych.  

 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 249

preloader

Komentarze 5

 
2500 znaków