id: sj8m7r

Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu X Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).

Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu X Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).

Nasi użytkownicy założyli 1 147 514 zrzutek i zebrali 1 195 258 526 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

X Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej


O co prosimy?


Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu X Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).


Dlaczego prosimy?


Festiwal jest organizowany przez grono pasjonatów zafascynowanych fotografią otworkową, bez żadnej instytucjonalnej „pomocy”, bez ludzi na etatach, bez całej biurokracji. Nie pobieramy też żadnych opłat od autorów uczestniczących w imprezie. Robimy to, poświęcając własny czas, pieniądze i energię. Sami załatwiamy logistykę festiwalu, organizujemy wykłady, spotkania, warsztaty, wreszcie wystawy festiwalowe, a także sami tworzymy stronę internetową oraz opłacamy miejsce na serwerach. Ale na wydanie katalogu już nas nie stać. Dotychczas udało się wydać katalogi drukowane do I, II, i III festiwalu dzięki wsparciu projektu przez władze samorządowe.

Przy następnych festiwalach już własnym sumptem (czyli dzięki ofiarności artystów, a także Przyjaciół Festiwalu) wydaliśmy katalogi – IV OFFO na DVD, V, VI, VII, VIII i IX OFFO jako książeczkę z DVD.


------------------------------------------------------------------------


Co to jest OFFO?


OFFO 2023 to już dziesiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju.


OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową* (pinhole photography). Jego celem jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.


*fotografia otworkowa, pinhole photography – fotografia wykonana aparatem, z którego usunięto wszystkie zbędne rzeczy (obiektyw, przysłonę, migawkę itp.), pozostawiając tylko to, co najważniejsze – zaciemnione całkiem pudełko z odpowiednim otworkiem, przez który może wlecieć światło i namalować obraz na materiale światłoczułym. Charakteryzuje się nieskończoną głębią ostrości, nietypowym nieraz odwzorowaniem perspektywy i barwy oraz długim czasem naświetlania, pozwalającym choćby na wypicie kawy, a nawet odbycie w międzyczasie kilkumiesięcznej wycieczki (solarigrafia).


FGA7iwpsP9UbRBY3.pngOT

Aparaty mogą być różne, mogą być specjalnie robione, jak „Omfman” czy „Klablas & Klablas”,

przerabiane z „normalnych” aparatów, a wystarczy też pudełko po butach z dziurką

WA6AiEnkuIx1L3SF.jpg

lub odpowiednio spreparowana walizka.

UBeICcaPiOf045T5.jpg

Aparatem otworkowym bywa także własny pokój

wWB0PsAJtJzQ5TGs.jpg

lub igloo (z jakiego korzystała Michalina Hendrys).

9kW4GdkhvFFrazas.jpg

Mogą to być też kamery kupione u „znanych producentów”.

W tym roku dopuszczamy również prace wykonane w technikach bezkamerowych!


------------------------------------------------------------------------


W X OFFO przewidujemy udział ok. 40 artystów z Polski i ponad 10 zagranicznych (Argentyna, Austria, Czechy, Francja, Niemcy, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania i in.) oraz grup twórczych. Wystawy będą prezentowane w ok. 30 galeriach na Górnym Śląsku, od tak prestiżowych, jak „Galeria Fotografii” Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, do „prowincjonalnych” domów kultury i bibliotek. Zasięg – od Gliwic do Rudy Śląskiej, od Olzy do Katowic, a od 7 OFFO także w Czechach – Karvina.

W tym roku chcą się przyłączyć do Festiwalu tak odległe ośrodki jak Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim czy Galeria Atelier w Chełmie oraz Galerie K3 w czeskim Bohuminie.

Obecnie (koniec lutego) mamy już potwierdzenie od ponad 20 galerii!

LUklf3eQRYF0uowL.jpg

Otwarcie OFFO w Olzie 2019 - koncert Igora Stepanicha

Jeżeli nastąpiłby ponowny wybuch epidemii i od października sale wystawowe byłyby zamknięte (całkowicie lub częściowo) dla zwiedzających, mamy słynny Plan „B”.


Wszyscy Autorzy przygotowują, oprócz prac przeznaczonych do wystawienia, filmy, pokazy lub diaporamy otworkowe związane tematycznie z wystawami, a my je umieścimy w internecie. Będą obecne na stronach, Facebooku, Instagramie, YouTube i Zoneramie. A my i tak wydamy Katalog.

W76rC3pnOikA0srx.png

Tak wygląda makieta jednego z katalogów.

W sumie jest to książeczka (taka, jak przy wydawnictwach muzycznych) z dołączoną płytą DVD.


0lT6oR3moYukmCuE.jpg

Justin Quinnell - warsztaty w Chwałowicach 2021.

W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszą zawsze pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, oraz wydawnictwo stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.

gPZOsiAk1hL9oekk.jpg

Maków Mazowiecki - Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka” 2023.


Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa „OFFO Objazdowe” („OFFO-On-The-Way”), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja zaistnieje w galerii „Magazyn 22” jastrzębskiego MOKu, a następnie w różnych ośrodkach na terenie kraju po zakończeniu Festiwalu, tradycyjnie od wielu lat w „Browarze Mieszczańskim” we Wrocławiu podczas Festiwalu „Podwodny Wrocław” i „Nocy Muzeów”. Wystawa Objazdowa OFFO 2021 zwiedziła wiele ośrodków w kraju, od Wrocławia poprzez Zatonie, Brzeg, Ostrowite, Janów Lubelski, Maków Mazowiecki do Łomży.


A była też wystawiana w postaci banerów 186x186 cm w przestrzeni zewnętrznej, czyli na świeżym powietrzu.

kxCbsDK5QtzeFOG9.jpg

Park pałacowy w Zatoniu 2022.


-------------------------------------------------------------------------------

Trzydniowe imprezy otwarcia festiwalu (w tym roku będzie to 27-29 października) gromadzą artystów nie tylko z Polski. Mieliśmy gości m. in. ze Szwecji, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Niemiec, Ukrainy, czy pobliskich Czech.


yXMKiNyzm0YeIbtT.jpg

Otwarcie w Galerii „Epicentrum” MOK w Jastrzębiu, 2021

5V17OoNwFIQpFOk2.jpg

i w Galerii „Na Sali” O.K. Olzie, 2021

Podczas spotkań istnieje możliwość wymiany prac autorskich (tzw. „Kramik Otworkowy”) i tworzenia w ten sposób prywatnych kolekcji zdjęć.


TFE9cSxeDvAifSrw.jpg

„Kramik Otworkowy” w Olzie, 2021.


-----------------------------------------------------------------------------


OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.


Patronatem honorowym Festiwal objął od 2013 roku Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski.


Zapraszamy na stronę internetową OFFO (OFFO.dl.pl lub offo.netarteria.info/), gdzie można zobaczyć nie tylko postęp prac nad bieżącym Festiwalem, ale także wcześniejsze edycje, na profil społecznościowy na Facebooku (www.facebook.com/OFFO.Festiwal) oraz do obejrzenia na Zonerama tego, co się działo podczas poprzednich edycji (wejście także przez stronę OFFO).------------------------------------------------------------------------------


Przeznaczenie zebranych środków:

- druk katalogu i materiałów promocyjnych

- pokrycie kosztów wysyłki upominków do wspierających i wysyłki obowiązkowych egzemplarzy wydawnictwa

- nagrody będą wysłane po zakończeniu imprez festiwalowych, czyli nie wcześniej niż w grudniu 2023


Szczegóły planowanej publikacji:

Na wydawnictwo składać się będą teksty teoretyczne, praktyczne i literackie związane z fotografią otworkową, mogące być nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy zajmują się tą techniką

- dużo fotografii otworkowych

- sylwetki wszystkich autorów biorących udział w festiwalu

- teksty informacyjne dotyczące festiwalu

- strony poświęcone ewentualnym darczyńcom (sponsorom)


Szczegóły techniczne:

- oprawa twarda, foliowana na matowo lub błysk

- szacunkowy nakład około 400 szt.

- format 150x150, objętość ok. 30 stron w kolorze

- dołączona płyta DVD w kieszeni okładki


zYNBIeM9cCv9zdkS.jpg

A tak wyglądało kilka poprzednich katalogów.


Bez względu na formę Waszej pomocy, od 27 października 2023 zapraszamy na wernisaże i pokazy festiwalowe (jeśli jakiś wirus się nie wmiesza) – oficjalny harmonogram pojawi się na naszej stronie internetowej i Facebooku.

adxl6NHPcx80iS60.png

I część "ceratowa" wystawy objazdowej w jastrzębskim parku

-----------------------------------------------------------


OFFO 2023 is the 10th edition of the Polish Festival of Pinhole Photography. This is the only periodic event (biennale) in the polish photography environment, which is completely focused on pinholes. The Festival is already known on the international photography market. Now we are asking for money for making the publication (connected with 10th edition of OFFO), which will be able to show the uniqueness of the pinholes. Please, help us to do it! You can use the PayPal.


Ufyz8ft0S04RYzTA.jpg

Nad wszystkim czuwa Alfred Słoń (Alfred Elephant)!


Zz7Z64iA76rHqCgD.jpg

Alfred i jego portret (autor: Tomasz Bielawski)------------------------------------------------------------------------------

Rzeczy dziwne a ciekawe.

XnrGbJjwS1QpRYum.png

Fotografia otworkowa na liściu.

Autor: Paweł Janczaruk.

Jak widać, nie musi się mieć także filmu, papieru i innych materiałów kupnych.

Wystarczy samemu pomyśleć, przygotować chemię i... Reszta jest tajemnicą Autora.

RBRXyzwcCh38y49n.jpg

To jest solarigrafia!

Autorzy: „CrossWorlds”, czyli Jeff McConnell (USA) i Diana Pankova (Białoruś/Austria/Dania/Polska).

Te „smugi” na zdjęciu to zarejestrowana droga słońca.

Papier fotograficzny naświetla się w ciągu wielu dni, nawet roku i sam się wywołuje!

Jak zobaczycie gdzieś przyczepioną puszkę po napoju z dziurką, nie ruszajcie - tworzy się Dzieło.

T2gzlrYVs7NFowR4.png

Otworkowe selfie.

Grupa uczestników jednego z poprzednich Festiwali (2013) sfotografowana aparatem otworkowym.

Bardzo cierpliwych uczestników - wykonanie takiego zdjęcia to kilkanaście sekund do kilku minut.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 13

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Aktywne organizatora:
Inne
pakiet super minimum
Wpłać 15 zł i więcej - pakiet super minimum - katalog w formacie .pdf oraz umieszczenie na liście wspierających na stronie OFFO.dl.pl (za zgodą wspier...
15 zł
Inne
pakiet minimum
Wpłać 25 zł i więcej -pakiet minimum -pocztówka OFFO-wa lub zdjęcie z Alfredem Słoniem, katalog w formacie .pdf oraz umieszczenie na liście wspierając...
25 zł
Inne
pakiet minimum z "Krótkim przewodnikiem"
Wpłać 30 zł i więcej - pakiet minimum z "Krótkim przewodnikiem po zakładach fotograficznych Górnego Śląska od początku fotografii do końca I Wojny Św...
30 zł

Kupione 1

Inne
pakiet minimum z "Małym conieco nie tylko o fotografii"
Wpłać 40 zł i więcej pakiet minimum z "Małym conieco nie tylko o fotografii" (autor Witold Englender) w formacie .pdf, katalog X OFFO też w formacie ....
40 zł
Inne
pakiet podstawowy
Wpłać 41 zł i więcej - pakiet podstawowy - płyta DVD zawierająca katalog X OFFO, multimedia nadesłane na X OFFO a także niespodzianki oraz umieszczeni...
41 zł
Inne
pakiet celebrycki
Wpłać 45 zł i więcej - pakiet celebrycki - płyta DVD zawierająca katalog X OFFO, multimedia nadesłane na X OFFO a także niespodzianki + możliwość wyko...
45 zł

Kupione 1

Inne
pakiet podstawowy z plakatem
Wpłać 46 zł i więcej -pakiet podstawowy - płyta DVD zawierająca katalog X OFFO, multimedia nadesłane na X OFFO a także niespodzianki i plakat X OFFO o...
46 zł

Kupione 2

Inne
pakiet wydawniczy
Wpłać 50 zł i więcej - pakiet wydawniczy - płyta DVD zawierająca katalog X OFFO, multimedia nadesłane na X OFFO a także niespodzianki + wybrany jeden ...
50 zł

Kupione 1 z 10

Inne
pakiet wydawniczy/czytelniczy z niespodzianką niefotograficzną
Wpłać 55 zł i więcejpakiet - wydawniczy/czytelniczy z niespodzianką - płyta DVD zawierająca katalog X OFFO, multimedia nadesłane na X OFFO i niespodzi...
52 zł

Kupione 1 z 20

Inne
pakiet wydawniczy/czytelniczy z niespodzianką fotograficzną - kopia
Wpłać 55 zł i więcejpakiet - wydawniczy/czytelniczy z niespodzianką - płyta DVD zawierająca katalog X OFFO, multimedia nadesłane na X OFFO i niespodzi...
55 zł

Kupione 9 z 15

Nieaktywne
Inne
Pakiet sprzętowo-wydawniczy (tylko 2!)
Wpłać 260 zł i więcej pakiet sprzętowo-wydawniczy (tylko 2!) otworkowy aparat fotograficzny na film zwojowy lub błonę ciętą, wykonany specjalnie na te...
260 zł

Kupione 2 z 2

Zakończona

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 34

PP
Pavel Pinos
300 zł
TG
Tomek
55 zł
ML
Marcin Lilla
450 zł
 
Dane ukryte
ukryta
JQ
Justin Quinnell
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
GK
Grzegorz
ukryta
KB
Kamil Budzynski
155 zł
 
Dane ukryte
85 zł
VM
Vaidotas Mikšys
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków