id: skehx9

Jubileuszowa XX kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków cmentarza w Andrychowie

Jubileuszowa XX kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków cmentarza w Andrychowie

3 680 zł 
z 20 000 zł
18%
zakończona 13.11.2020r
80 
wspierających
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Aktualności16

 • Dwadzieścia opowieści na dwudziestolecie kwesty...

  https://zrzutka.pl/skehx9

  1 dzień do końca zrzutki!

  x0fcf7850877d587.jpeg

  Do pracowni konserwatorskiej w 2018 r. trafił kolejny nagrobek słupowy. Z roku na rok obserwowaliśmy, że coraz bardziej się przechyla. Jego stan zagrażał nowym pomnikom zlokalizowanym obok. Groził też uszkodzeniem słupowej formy podczas przewrócenia się. Nagrobek został rozmontowany na części i znajduje się w pracowni konserwatorskiej.

  rf74c7c1ef9751cc.jpegOd 2017 r. TMA prowadzi prace związane z przeprowadzeniem generalnego remontu Kaplicy Chlebowskich.... ale o tym przeczytacie już w kolejnym wpisie... już na facebookowej stronie TMA!. Zapraszamy! Za wszystkie datki serdecznie dziękujemy wszystkim DOBRODZIEJOM! Zdrowia i spokoju dla Was i Waszych Rodzin!

  Czytaj więcej
 • Dwadzieścia opowieści na dwudziestolecie kwesty...

  4 dni do końca zrzutki 😉

  W 2016 r. dokonano rekonstrukcji unikatowego w formie nagrobka CK urzędnika sądowego Teodora Jędrzejowskiego (ur. 1822 r. zm. 1885 r.).

  j70ee063180e5c80.jpeg

  Unikatowość tej formy nagrobnej polega na tym, że na starej części cmentarza zachowały się tylko dwa tego typu nagrobki. Są to wysokie płyty z wyrytymi inskrypcjami umieszczone na masywnym postumencie.

  z2869895b04c9a13.jpeg

  ea85c42ec2dbcc73.jpeg

  Dziękujemy za Wasze wsparcie!

  Czytaj więcej
 • Każdego roku przy pomocy młodzieży i wspaniałych pedagogów z CKZiU w Andrychowie porządkowanych jest ponad 24 miejsc pochówków. Co roku również tzw. Pomnik Nieznanego Żołnierza.

  pc8b70ff3d959959.jpeg

  W 2015r. odnowione zostały: nagrobek Marcelego Beranka, pochowanego wraz z rodziną – radnego, wiceburmistrza, działacza OSP oraz innych dawnych stowarzyszeń oraz Pomnik Nieznanego Żołnierza. Dwie płyty z tego nagrobka pierwotnie były ulokowane w Kaplicy Św. Floriana przy Rynku. Podczas II wojny światowej zdemontowane i uratowane przed zniszczeniem przez grabarza Józefa Grządziela. Odbywało się to z narażeniem życia całej Jego rodziny. Po wojnie płyty zostały wmurowane w tzw. Pomnik Nieznanego Żołnierza. Na płytach widnieją nazwiska Andrychowian i okolicznych mieszkańców, którzy bronili Ojczyzny podczas I wojny światowej. W pracach związanych z liternictwem nieocenioną pomocą był Andrychowianin, który zażyczył sobie anonimowości. Przeprowadził on renowację napisów za darmo.

  e16ad85f2e2dc850.jpeg

  ef34e0c6c0e19762.jpeg

  Czytaj więcej
 • Kolejnym odrestaurowanym nagrobkiem w formie słupowego krucyfiksu był nagrobek Marcelego Beranka.


  ya5e6d6f4f83521a.jpeg


  Marceli Beranek urodził się w 1849 r. a zmarł w 1906 r. Był osobą napływową. Jak podaje publikacja wydana przez TMA "Kto był kim w Andrychowie?" Przyjechał do Andrychowa z zaboru rosyjskiego. Był osobą bardzo zaangażowaną w życie miasta. Pełnił funkcję asesora Rady Miejskiej kiedy Andrychów miasto połączyło się z Andrychowem wsią w 1886 r.! Od 1904 r. pełnił też funckję wiceburmistrza. Jego żoną była Maria z Zielińskich. Marceli Beranek był Prezesem OSP (1904-1905). Działał w "Czytelni" podobnie, jak Antoni Chlebowski, był również członkiem cechu piekarskiego.

  Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Zapraszamy na facebookową stronę TMA!

  https://www.facebook.com/towarzystwomilosnikowandrychowa


  jf3dcc9b26ef31a9.jpeg

  Czytaj więcej
 • Dwadzieścia opowieści na dwudziestolecie kwesty...


  W 2014 roku do pracowni konserwatorskiej trafiły również 2 nagrobki słupowe: dr Jana Malca, adwokata andrychowskiego, radnego miejskiego i założyciela andrychowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Andrychowie (w 2013r. przypadała 110 rocznica założenia tej patriotycznej organizacji) oraz CK radcy sądu krajowego Franciszka Ksawerego Homme - sędziego Sądu Powiatowego w Kętach. Tego typu nagrobki są na andrychowskim cmentarzu rzadkością. Nagrobek dr Malca powrócił odrestaurowany w 2013 r. na andrychowski cmentarz. Nagrobek Hommego został odrestaurowany rok później. 


  w37068d1c53a717b.jpeg

  ze70764bad534a34.jpeg

  Odrestaurowanie nagrobka słupowego Jana Malca stało się okazją do przypomnienia Jego zasług dla andrychowskiej ziemi. Jan Malec urodził się w Polance WIelkiej w 1855 r. Ukończył wadowickie gimnazjum i Uniwersytet Jagiellońskie w Krakowie. W 1882 r. uzyskał tytuł doktora praw, a w 1890 r. ststus adwokata krajowego. Założył w Andrychowie kancelarię i bardzo zaangażował się w życie miasta: należał do Rady Szkolnej Młodzieżowej, był przewodniczącym TSL, pełnił funkcję naczelnika OSP, był założycielem ogniska Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Andrychowie (działał jako protektor TG "Sokół" w Wadowicach). Był żonaty z Malwiną z Zazulów, która zmarła w 1898 r. oraz Emilią Chodorowską, która była równie mocno jak mąż zaangażowana w społeczne życie Andrychowa. Zmarł w 1942 r. i spoczął obok pierwszej żony.


  Poniżej zdjęcia odrestaurowanych pomników.

  de160b80331167e7.jpeg


  d8ca377fcc314356.jpeg

  Prosimy o wsparcie na ratowanie kolejnych obiektów!


   


  Czytaj więcej
 • Dwadzieścia opowieści na dwudziestolecie kwesty...

  Trzy lata temu Pani Jadwiga Janus- dziennikarka Nowin Andrychowskich- zapytała mnie o coś, o co nikt właściwie nie pyta...

  Co dzieje sie pomiędzy jedną a drugą kwestą? Od razu przypomniała mi się piosenka G. Turnaua rozpoczynająca się od słów: Między ciszą a ciszą sprawy się kołyszą... U NAS SPRAWY SIĘ NIE KOŁYSZĄ... czasami rok jest spokojniejszy, ale zwykle nerwowy. Bo spraw jest wiele...

  O TYM BĘDZIE DZISIAJ.

  f79940931e2ece59.jpegO tej porze wiedzielibyśmy już jakie są efekty dwudziestej, jubileuszowej andrychowskiej kwesty... W tym roku jest inaczej. Kwesta jest dostępna w formie zrzutki (jeszcze 12 dni). Datki można też wpłacać na subkownto TMA, które "obsługuje" tylko wydatki związane z naszą DZIAŁALNOŚCIĄ ŚRÓDROCZNĄ- między jedną a drugą kwestą.

  Przeprowadzenie kwesty wymaga jakiejś logistyki.- stwierdziła Pani Jadwiga Janus.

  Logistyka…. Dwa razy do roku- jeśli pogoda nam sprzyja- wiosną i jesienią organizujemy sprzątanie i drobne remonty. W prace od początku chętnie włącza się dawny Zespół Szkół nr 1 im. T. Kotarbińskiego w Andrychowie - CKZiU - za co jestem bardzo wdzięczna Dyrektorowi tej placówki panu mgr Tomaszowi Bizoniowi. Od wielu lat wspierają nas nauczyciele tej szkoły: emerytowana już pani mgr Stanisława Bizoń i mgr Maria Bębenek oraz mgr Irena Urbańczyk, Wojciech Stanek. Do akcji porządkowania i przeprowadzania drobnych prac renowacyjnych włączają sie też inni nauczyciele i wychowawcy wraz ze swoimi opiekunami. Na przykład w 2017 r. roku, trzykrotnie na cmentarzu pracowała młodzież z klasy 2d, 1a/b oraz 1e pod opieką nauczycieli: pani mgr Ewy Wykręt, mgr Barbary Talar, mgr Małgorzaty Cieślak i księży: Wojciecha Medwida i Rafaela Gwizdonia.

  Od wielu lat nieocenioną pomocą służy nam pani mgr Anna Manda – nauczyciel języka łacińskiego i kultury antycznej w LO im. M. Skłodowskiej - Curie. Dyrektorzy- Pan mgr Paweł Mrzygłód oraz Pani dr Katarzyna Przebinda Niemczyk okazali nam przez te lata wiele zrozumienia, serca oraz osobistego zaangażowania!

  Zanim młodzież i nauczyciele wyruszą na AKCJĘ SPRZĄTANIA (i drobnych remontów), to należy zaopatrzyć ich wszystkich w rękawiczki zwane wampirkami, worki na śmieci, sekatory, grabki, nożyce, miotły oraz ewentualnie inne rzeczy (szczotki, farby, skrobaczki, pędzle).

  k8f7a2d1ebb65a9c.jpegCo jest do roboty pomiędzy 1 listopada a kolejnym 1 listopada?

  Trzeba skoordynować prace konserwatorskie (zwykle prowadzone od wiosny do jesieni), być w kontakcie teleofnicznym i osobistrym z panią konserwator Sylwią Namyślak. A także zaglądać na cmentarz, aby spotykać się z pracownikami firm, które zwykle zajmują się grubszymi remontami. Uzgadniać różne sprawy z zarządem cmentarza. W tym miejscu chciałabym podziękować pani Marii Bury za jej wyrozumiałość i wielką pomoc. Zdarza się, że należy umówić się na spotkanie z Dyrekcją ZGK.

  AAAAA no i przygotować zapytania ofertowe, a później wszelkie dokumenty i umowy (Pani Marysiu Pytel-Skrzypiec bez Pani nie ogarnęłabym tego!) .... a potem jeszcze kilka spacerów w roku do Banku Spółdzielczego, gdzie ZAWSZE wymagane są dwie osoby z TMA, aby wypłacić pieniądze.

  DAWNIEJ trzeba było przygotować odpowiednie pisma związane z otrzymaniem zgody na organizację kwesty, pisma do osób, na których szczególnie nam zależy, aby zaangażowały się jako wolontariusze do kwestowania w dniu 1 listopada (Burmistrz, Poseł, Radni). Wymagało to krążenia pomiędzy własnym domem a siedzibą TMA, urzędem miasta, czy siedzibą, do której należało dostarczyć imienne pismo.

  Przed kwestą trzeba zadbać o znalezienia sponsora, który wydrukuje dla nas pamiątkowe naklejki z informacją na który pomnik zbieramy środki. O ile dobrze pamiętam, to pomysł na naklejki podsunął ich pierwszy sponsor - Jarosław Skupień, właściciel nieodżałowanego portalu (nie wspominając już o forum!) www.andrychow.pl Pierwsze naklejki wykonane były na zwykłych blokach naklejkowych formatu A4. Później przez wiele lat naklejki drukowane były na maszynach drukarskich i nacinane przez ploter Firma Mediapress. Najczęściej jeden, dwa dni przed kwestą trafiały do naszej chaty i tam do późnych godzin w dniu 31 października były rozcinane na arkusze A4 i pakowane na poszczególne bramy.

  Przed kwestą należy przygotować graficzne plansze informujące o tym co od 2001 roku udało nam się zrobić i jakie mamy dalsze plany.

  Jak sobie przypominam te nasze pierwsze plansze informacyjne, to mam przed oczyma... wywoływanie zdjęć, kupowanie specjalnych tektur, bristoli, taśm dwustornnych, klejów. Plansze trzeba było ponaklejać, podrukować na domowej drukarce podpisy pod zdjęciami- bądź wykonć je odręcznie.

  Plansze też przygotowaliśmy zwykle jeden dzień przed kwestą. Moimi najulubieńszymi wolontariuszami w tym temacie byli: Ania Bizoń (obecnie Manda) oraz Dariusz Manda. Idąc z duchem czasu na cmentarzu pojawiły się drukowane na drukarkach wielkoformatowych duże plansze (taaaaakkkkk, ktoś je musiał przygotować do druku) z pięknymi opisami jak wyglądał dany nagrobek przed i jak wygląda po renowacji.

  Za każdym razem drżałam czy plansz nie zmoczy deszcz lub śnieg. Przygotować więc należało płaty folii ogrodniczej, aby w razie W. okryć wydrukowane materiały.

  Od trzech lat mamy wydrukowane banery, po których może padać;)

  No tak, ale plansze muszą na czymś stać. Kartony i tekstury stały na sztalugach przewożonych co roku z LO Andrychów na cmentarz, a potem odwożonych na swoje miejsce. Ja mam niezbyt duże auto, więc sztalugi i stojaki woziły rózne osoby. Zawsze za darmo.

  Do tego dochodzą jeszcze identyfikatory - zaprojektować, wydrukować, wyciąć, opieczętować i powkładać do specjalnych przypinek.

  No i oczywiście puszki….

  Długo były to puszki po kawie, czy koniaku. Należało kupić czy pozyskać od łaskawego człowieka (pamiętasz to - Janusz Góralczyk firma Mediapress?) folie do okleinowania. Wszystkie puszki okleić, zaprojektować naklejki z logotypem TMA, zapieczętować i ponumerować. Potem Dariusz Manda zasponsorował nam profesjonalne puszki kwestarskie i teraz jest zdecydowanie łatwiej!

  Raz na kilka lat przygotowywane są grawerowane tablice z napisem, że konkretny nagrobek udało się odrestaurować za pieniądze zgromadzone z kwest. Tablicami zajmuje się wspierający nas właściwie od samego początku pan Czesław Rajda oraz Jacek Pawlak LoboGraf. Montażem - różne andrychowskie firmy. Czasami uda się namówić kogoś na wolontariat,czasami trzeba przygotowac umowy.

  KWESTĘ TRZEBA NAGŁOŚNIĆ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH I INNYCH(coś napisać, pójść do radia, coś nagrać, przygotowac pakiet materiałów dla mediów).

  KWESTA BY SIE NIE UDAŁA, GDYBY NIE WOLONTARIUSZE! Należy ICH pozyskać. Dyżyr trwa dwie godziny. Mam wrażenie, że dawniej było to łatwiejsze zadanie, z każdym rokiem coraz trudniejsze.... ale damy radę!

  Trzeba ustalić i rozdzielić grupy kwestujących, którymi są oprócz gości, harcerzy i członków TMA, także uczniowie czy nauczyciele andrychowskiego „Ogólniaka”, KOTARBINA, ZDZ, ułanów ze Stanicy Hucuł (Anna Brzagacz!), czy miłośnicy strzelectwa pod wodzą Kuby Kostkowicza, przyjaciele, znajomi. ZAWSZE w połowie października z dreżeniem serca wykonuję telefon lub wysyłam sms do Pana Jana Peszka, który nawet jeśli jest nieobecny, bo nie pozwalają mu akurat sprawy słuyżbowe czy rodzinne - to wieczorem 1 listopada wysyła mi smsa z gratulacjami dla naszej akcji!

  Podczas kwesty rozdajemy od jakiegos czasu cukierki - no to ktoś je musi zasponsorować, a ktoś przygotować koszyczki 😉

  KIEDY KWESTA TRWA (dobrze, że mamy blisko;) to wpadają do naszej drewnianej chaty osoby, które są zaangażowane w kwestowanie cały dzień, aby coś wypić, zjeść, ogrzać się, odetchnąć. Mój mąż każdego roku zastanawia się, co by tu tym razem ugotować 😉 Ja denerwuję się, że jak zwykle coś jest nieposprzątane!

  Bardzo jestem wdzięczna Izabella Ziółkowska Twojemu Tacie, wiesz za co!

  2 listopada pieniądze trafiają do banku w asyście obstawy i następuje ETAP "KOLEJNYCH WIADOMOŚCI DO MEDIÓW" oraz PODZIĘKOWAŃ.

  Na koniec należy rozliczyć i podsumowac doroczne dziąłania, a w grudniu przygotować papiery dla księgowej TMA.

  Od wielu lat pomaga mi Pani Maria Pytel - Skrzypiec, kustosz TMA. Od początku żywo w nasze działania byli zaangażowani kolejni prezesi TMA: Pan Aleksander Nidecki, Pani Stanisława Seczyńska-Nadajczyk, Pan Jan Zieliński, teraz Pan Andrzej Janus.

  KWESTA W LICZBACH - poniżej.

  td245edf9028efc1.jpegW imieniu TMA chciałabam podziękować wszystkim darczyńcom i osobom wspierającym nas od 20 lat! Prosimy o wsparcie także i teraz!

  ZDAJEMY SOBIE SPRAWĘ, ŻE nasz ambitny plan pod hasłem: DWADZIEŚCIA TYSIĘCY NA DWUDZIESTOLECIE jest mocno przesadzony... cieszymy się z każdej wpłaty!


  Czytaj więcej
 • Dwadzieścia opowieści na dwudziestolecie kwesty...

  Kolejnym odrestaurowanym nagrobkiem jest monument rodziny Piwowarczyków.

  Swoją wiedza na temat tej rodziny dzieli się z nami Pan Andrzej Fryś - wiceprezes TMA.


  p52901b534a4e4e4.jpegCzytajcie!

  O rodzinie Piwowarczyków

  Maciej Piwowarczyk (1823-1990), że był czapnikiem (kapelusznikiem). Jego żona Antonina (1823-1889) była wnuczką Franciszka Wilczka, pochodzącego z Moraw bogatego andrychowskiego mieszczanina (posiadał 17 domów w Andrychowie), który był burmistrzem. Dzieci Franciszka były też ważnymi osobami w mieście, syn, także Franciszek, był nauczycielem i kierownikiem „Szkoły Trywialnej Męskiej”, inny syn – Ignacy – był radnym i asesorem.

  Magdalena, córka Franciszka Wilczka seniora wyszła za mąż za Jana Kantego Frysia, syna Błażeja i Magdaleny. Rodzina Frysiów wywodziła się najpewniej z Rzyk, z rodziny o korzeniach wołoskich. Nazwisko Fryś wymienia Artur Oboza wśród nazwisk występujących w Rzykach od końca XVII w.

  Franciszek Wilczek senior, 4 września 1826 niedługo przed swoją śmiercią, która nastąpiła 12 lutego 1827, spisał „Akt fundacji”, mocą którego sprzedał swój dom przy rynku w Andrychowie Janowi Kantemu Frysiowi i jego żonie za 4000 złr., z której to kwoty1000 złr. pozostawił „kupicielowi” z przeznaczeniem na rozmaite cele kościelne. Można tu wymienić np. obowiązek wpłacania corocznie 5% od tej kwoty na odprawianie w kościele mszy św. w intencji F. Wilczka i jego żony. Różnych legatów było tam mnóstwo, m in. obowiązek wpłacania pewnych kwot na klasztor O.O. Reformatów w Kętach, czy kościoła w Inwałdzie, a ponadto F. Wilczek zachował sobie prawo dożywotniego mieszkania w dwóch izbach. Świadkami aktu fundacji byli Bartłomiej Antecki i Michał Urbański „uproszony świadek”. Fundacja została zarejestrowana w Diecezji Tarnowskiej (Kraków, jako wolne miasto, nie był wówczas częścią Galicji i Lodomerii), Andrychów należał początkowo do diecezji tynieckiej a następnie, od 1821 – do tarnowskiej.

  Niestety spadkobiercy „nie uczynili zadość temu obowiązkowi”, wynikającemu z treści aktu fundacji, wobec czego wytoczyła im sprawę „c.k. Prokuratorya Generalna” Spór został zakończony ugodą sądową z dnia 2 lipca 1875. I tu dochodzimy do Antoniny Piwowarczykowej córki Jana Kantego Frysia, która uregulowała zaległe kwoty, dzięki czemu spór został zażegnany.

  Dom przy Rynku, który był przedmiotem fundacji był drewniany i spłonął podczas pożaru w roku 1893. Został tam zbudowany przez Piotra Frysia dom murowany. Obecny adres Rynek 32, tam gdzie apteka pod Białym Orłem. Jeżeli dobrze odczytałem rękopis aktu, to dom F. Wilczka był z podcieniem, co skłania mnie do wniosku, że rynek andrychowski był podobny do rynku w Lanckoronie - otoczony drewnianymi domami z podcieniami. Dowodem mogą być zachowane z pożaru domy z podcieniami: Bylicowej i dom Burych, przeniesiony na Garncarską. To oczywiście tylko hipoteza.

  g8c446eb587dae74.jpeggd9a8fe68466c891.jpeg

  Bibliografia

  A. Fryś: O tym, jak stajałem do subtrawiderunku, czyli wspomnienia mojego pradziadka. Nowiny Andrychowskie nr 5/2002

  A. Oboza: 450-lecie lokacji Rzyk na prawie wołoskim Wadoviana nr 12, rok 2009

  Był jeszcze artykuł Ireneusza Żmii na ten temat w Źródle spod Pańskiej Góry, ale w tej chwili nie potrafię go odnaleźć.

  Czytaj więcej
 • W 2012 roku na cmentarzu komunalnym przeprowadzono renowację nast. zabytkowych nagrobków: słupowego nagrobka rodziny Piwowarczyków, bezimiennego pochówku z kamiennym krucyfiksem oraz nagrobka znanego andrychowskiego kapelusznika Jaworskiego z figurą Chrystusa Miłosiernego. Dzisiaj opowieść o kapeluszniku Jaworskim.


  cfdda86e9c128c11.jpeg

  Stanisław Jaworski Stanisław urodził się w 1863 r. a zmarł w 1925 r. był najbardziej znanym andrychowksim kapelusznikiem! W latach 1902-1907 przełożonym stowarzyszenia krawieckiego. Angażował się w życie miasta- pełnił funkcję radnego miejskiego oraz członkiem OSP.

  Wraz z nim pochowana jest Rozalia Jaworska oraz kilkuletnia Antolka Jaworska, której płyta inskrypcyjna wmurowana jest nie od frontu, a z boku postumentu. Nagorbek wieńczy figura Chrustusa Miłosiernego. Charakter rzeźbiarski postaci wskazuje, że rzeźba nie wyszła spod ręki lokalnego kamieniarza, ale zamówiona została w zakładzie kamieniarskim znajdującym się w większym mieście, być może w Bielsku?

  Zapraszamy na facebooką stronę TMA, gdzie znajda Państwo więcej zdjęć sprzed renowacji.

  DZIĘKUJEMY ZA WASZE WPŁATY!

  Czytaj więcej
 • Dwadzieścia opowieści na dwadzieścia lat andrychowksiej kwesty...

  Dzisiaj o bezimiennym krucyfiksie.

  j80e4303f34e253d.jpeg

  Spacerując kolejnymi kwaterami natknęliśmy się na mały nagrobek słupowy z krucyfiksem. Krzyż był odłamany i leżał obok bryły pomnika. Napisy słabo czytelne, płaty odpadającego piaskowca z każdej strony. Ujęła nas rzeźba Chrystusa. Taka z lokalnej pracowni kamieniarskiej... w typie "Małego Anioła" z nagrobka Marysi Zielińskiej. Pomnik trafił na Śląsk. Po roku wrócił zabezpieczony i "poskładany". Nagrobek jest jednym ze starszych na naszym cmentarzu, o czym świadczą zachowane czcionki. Nie wiadomo kto jest pod krucyfiksem pochowany.

  Rzućcie okiem jak wyglądał przed i teraz. Więcej zdjęć na facebookowej stronie TMA.

  vc19178366cc06d4.jpeg


  Dziękujemy za wszystkie datki, które ofiarujecie, byśmy mogli działać!

  https://zrzutka.pl/skehx9 Wpłacamy do 13 listopada.

  Można też wpłacać przez cały rok na subkonto TMA!

  Czytaj więcej
 • Renowacja najstarszej, odnalezionej na andrychowskiej nekropolii formy nagrobnej... czyli o PŁYCIE DR. IRMANNApochowanego wraz z synami OTTO i KARLEM.


  ofbe81f4a78354a3.jpeg

  Od 2001 r. spacerów po cmentarzu było wiele.

  Dokumentacja zdjęciowa, ocena stanu zachowania, odczytywanie napisów... oraz poszukiwania najstarszej zachowanej formy grobowej.

  w8f836eb5a00ded2.jpeg


  Pamiętajmy, że cmentarz andrychowski jest trzecim cmentarzem w mieście! Zaczął funkcjonować w 1857 roku. Cmentarz przy ul. Beskidzkiej był oddalony od centrum miasta, ale było do niego blisko z Sułkowic, Roczyn, Targanic czy Brzezinki. Od 1894 roku cmentarz stał się własnością gminy. ...WIĘCEJ O ANDRYCHOWSKIM CMENTARZU NIEBAWEM! A my spieszymy z wyjaśnieniem, że wiele pierwszych nagrobków z pewnoscią nie zachowało się. Dlatego płytę dr. Irmanna określamy jako NAJSTARSZA ZACHOWANA FORMA NAGROBNA.


  Na wiosnę 2011 roku rozpoczęła się renowacja najstarszego odnalezionego nagrobka na cmentarzu – płyty dr Irmanna z cesarsko-królewskiego lekarza pochowanego wraz z synami Otto i Karlem. W pracach dotyczących osadzeniu płyty na specjalnie skonstruowanej kamiennej podmurówce wsparła TMA firma ZGK w Andrychowie, która nieodpłatnie wykonała podmurówkę. Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie wspiera nasze działania prowadzone na cmentarzu i służy nam nieocenioną pomocą od lat, dlatego dziękujemy kolejnym Panom Prezesom, Panu Markowi Blochowi oraz wszystkim pracownikom cmentarza, a zwłaszcza Pani Marii Bury.


  Więcej zdjęć? Zapraszmay na facebookową stronę TMA!


  Czytaj więcej
 • Kiedyś pokusiłam się o przmaszerowanie starej części cmentarza szukając aniołów....

  xe3ef13c1c8ee666.jpeg

  TYM RAZEM O JEDNYM Z NICH I ...O KOLEJNEJ RENOWACJI.

  Za DUŻYM ANIOŁEM Halinki Kuśnierzewskiej jest MAŁY ANIOŁ Marysi Zielińskiej, dziewczynki zmarłej w 15 wiośnie życia.

  wfeb2eaed92bfcc1.jpeg

  Nagrobek ten pochodzi z lokalnej pracowni kamieniarskiej/ rzeźbiarskiej. Pomnik wykazuje cechy charakterystyczne dla rzeźby ludowej regionu andrychowszczyzny. Takich nagrobków na naszym cmentarzu jest tylko kilka. Z tego właśnie powodu rzeźba zasługiwała na szczególną uwagę i opiekę. Nagrobek w typie słupowym z figurą klęczącego anioła był w opłakanym stanie. Wydawało się, że skrzydła nie dotrwają do kolejnego roku.


  W 2007r. MAŁY ANIOŁ pojechał do pracowni konserwatorskiej.

  W 2008r. na cmentarzu dokonano dalszych prac.

  Konserwacja odbyła się ze wsparciem finansowym rodziny.

  Popatrzcie na MAŁEGO ANIOŁA!

  Zapraszamy na facebookową stronę TMA - tam pod datą 26.10 znajdziecie Państwo więcej zdjęć.

  s10acff2fb39f6c8.jpeg

  Czytaj więcej
 • W 2006 r. padła decyzja o przeprowadzeniu gruntownej renowacji nagrobka słupowego Jadwigi Anteckiej zm. 3 marca 1912 r.

  y0a6130012968a8d.jpeg

  Nagrobków słupowych, bo do takiego typu nagrobków można zaklasyfikować nagorbek Janiny Anteckiej, już się właściwie nie zdarzają.

  v8ec4e11ce9c8a26.jpeg


  Na archiwalnych zdjęciach cmentarza wykonanych podczas wojny widać ich sporo, jednak z każdą dekadą ubywało ich z andrychowskiej nekropolii w zatrważającym tempie. Stan nagrobka Jadwigi Anteckiej wymagał pilnych działań. W demontaż zaangażował się ZGK oraz firmy: Dusik Matusiak i Ogrodnictwo Stus. Podczas demintażu pomagali cżłonkowie i sympatycy TMA.

  wf16171be80b5784.jpeg

  Każdy element nagrobka wymagał przesuszenia. W dolnej części nagrobka kamien łuszczył się i odpadał wręcz płatami. Dekoracyjna wiązanka od frontu była cała pokryta glonami. Elementy marmurowe (płyta epitafijna oraz medalionz głową Chrystusa) wymagały specjalistycznego odczyszczenia i konserwacji. Nagrobek przez rok suszył się w zaprzyjaźnionej stodole Pani Małgorzaty Byrskiej.

  Potem pojechał na Śląsk do pracowni kamieniarskiej, aby powrócić w pełnej okazałości na swoje miejsce w roku 2007.

  te401746b6795dfe.jpeg


  ZOBACZCIE WIĘCEJ ZDJĘĆ ZWIĄZNAYCH Z TĄ RENOWACJĄ!

  Zapraszmay na facebookowy profil TMA.

  Czytaj więcej
 • mb70f422190adaab.jpeg

  Oto stare, przedwojenne zdjęcie nagrobka z figurą smutnego anioła.

  Jest tam pochowana Halinka Kuśnierzewska urodzona w 1914, a zmarła 29 czerwca 1929 roku.

  Była wnuczką burmistrza Alfreda Pukalskiego.

  W 2001 roku kiedy odbyła się pierwsza kwesta zaprosiliśmy na nasz cmentarz członkinię Towarzystwa Miłośników Bytomia, konserwator kamienia - Panią Sylwię Namyślak. To wraz z Nią dokonaliśmy dłuuugiego spaceru po cmentarzu w celu przeglądu stanu najbardziej wartościowych nagrobków.

  Figura smutnego anioła z pewnością należy do najpiękniejszych zabytkowych nagrobków naszego cmentarza. To ona została wytypowana jako pierwszy obiekt do renowacji.

  Pieniądze, które trafiły do kwestarskich puszek w 2001, 2002, 2003, 2004 i 2005 r. pozwoliły na zaopiekowanie ponad 20 miejsc pochówków (zobaczycie je w kolejnych aktualnościach) oraz przeprowadzenie gruntownej renowacji SMUTNEGO ANIOŁA, pod którym snem wiecznym śpi Halinka.

  Jak wyglądał pomnik przed i po renowacji? Zapraszamy na facebookową stronę Towarzystwa Miłośników Andrychowa!

  Czytaj więcej
 • yce6395ba82dc862.jpeg To od tego nagrobka wszystko się zaczęło!

  To w to miejsce przyprowadziła mnie w 2001 roku Pani Aurelia Mikołajko - druhna Seniorka naszego andrychowskiego Hufca ZHP(nazywam Ją do dzisiaj "Mamą kwesty"albo "andrychowską wersją Pana Jerzego Waldorffa").


  Pokazała mi miejsce pochówku Franciszka Zahradnika.

  Słupowa część w opłakanym stanie, z odpadającymi warstwami. Górna część odłamana. Krzyż z piękną, secesyjną dekoracją w róże szybko znalazł swoje schronienie w pomieszczeniu ZGK na cmentarzu.

  Jego konserwacja nastąpiła etapami. Najciekawszy okazał się materiał, z którego po śmierci Zahradnika kamieniarz wykonał górną część nagrobka - mieszanina, w której znalazły się fragmenty muszli!

  Franciszek Zahradnik ur. 1826, zm.1905). Był nakładca i finansistą. Zasiadał w Radzie Nadzorczej Stowarzyszenia Oszczędności i Pożyczek. W latach 1883-1895 pełnił funkcję miejskiego asesora.

  Nie był to wcale pierwszy odrestaurowany za pieniądze z kwesty pomnik!

  Musiał poczekać na swoją kolej, ponieważ jak się okazało, były inne, pilniejsze do zaopiekowania nagrobki. ...ale o tym już w kolejnej aktualności!

  oa815a7e2090b37d.jpegg6860dd2ca7e1d5f.jpegjb78c297f38e821d.jpeg

  Chcecie zobaczyć więcej zdjęć oraz efekt końcowy? Zapraszamy na stronę facebookową TMA: https://www.facebook.com/towarzystwomilosnikowandrychowa

  Czytaj więcej
 • Zobaczcie na naszej facebookowej stronie TMA rozmowa z 2011 r. przeprowadzona przez dziennikarza Radia Kraków Pana Marka Mędelę.

  Od lat kwestuje z nami 1 wspaniały AKTOR i Jego fantastyczna RODZINA!

  Zachęcamy do rozpropagowania naszej pierwszej internetowej zbiórki - a już XX kwesty ! -wśród znajomych!


  https://www.facebook.com/towarzystwomilosnikowandrychowa

  Czytaj więcej
 • Za nami dwadzieścia lat działań na cmentarzu komunalnym w Andrychowie! Nie udałoby się nic bez Was - Darczyńców, wspaniałych wolontariuszy, zaangażowanych firm, instytucji oraz stowarzyszeń wspierających. Dziękujemy! W tym trudnym dla nas czasie XX - Jubileuszowa kwesta przenosi sie do sieci... Liczymy na Wasze wsparcie!

  f74828750bc680cc.jpeg

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

DWADZIEŚCIA tysięcy na DWUDZIESTĄ andrychowską kwestę? Pewnie marzenie... ale spróbujemy! Towarzystwo Miłośników Andrychowa wraz z Hufcem andrychowskich harcerzy kwestują od 2001 r. Dotychczas udało się dokonać gruntownej restauracji 13 form nagrobnych. 14. trafił do pracowni konserwatorskiej, a od 2019 r. prowadzone są prace na Kaplicy Horunterów i Chlebowskich. Tylko dzięki Wam, dzięki Darczyńcom ta akcja ma sens, przyszłość i przynosi owoce! Rekordowa kwesta to był 2018 rok - udało się wówczas zebrać do puszek kwestarskich 20962,13 zł. W czasie trwającej pandemii kwesta w dniu 1 listopada 2020 r. będzie inna i dlatego też przenosimy się do internetu! Prosimy o rozpropagowanie naszej akcji wśród znajomych! Ślemy ukłony wszystkim, którzy przez te 20 lat pomogli TMA oraz wsparli nasze działania! Zdrowia i spokoju!


Więcej zdjęć oraz informacji znajdziecie Państwo na stronie: https://www.facebook.com/towarzystwomilosnikowandrychowa/

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 80

preloader

Komentarze 5

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

880 989 zrzutek

i zebrali

811 791 300 zł

A ty na co dziś zbierasz?