id: smmbrt

Wsparcie dla osób 75+ żyjących w osamotnieniu i ubóstwie. Akcja Fundacji Senior w Koronie

Wsparcie dla osób 75+ żyjących w osamotnieniu i ubóstwie. Akcja Fundacji Senior w Koronie

96 975 zł 
z 500 000 zł
19%
188 dni do końca
1201 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

AKCJA SPOŁECZNA

W m.st. Warszawa, obok luksusowych apartamentowców, istnieje zamknięty świat ubogich starych ludzi. Dotarliśmy do nieumeblowanych maleńkich mieszkań socjalnych, lokali zaadoptowanych z pomieszczeń piwnicznych, ogrzewanych na węgiel baraków, altanek działkowych i mieszkań zagrzybionych, z rozpadającymi się tynkami, bez prądu i bieżącej wody. Dysonans pomiędzy warunkami ogólnie przyjętymi jako "godne", a tym z czym się spotkaliśmy podczas pierwszych wizyt u seniorów, był genezą powstania naszej Akcji.


POCZĄTKI

W drugiej połowie marca do Polski dopływały bardzo niepokojące relacje z Włoch. Codziennie informowano o setkach nowych zakażeń i lawinowo rosnącej liczbie zgonów wśród najstarszych obywateli. Zareagowaliśmy spontanicznie. Polska dopiero wchodziła w falę. Nie wiedzieliśmy z jaką gwałtownością wirus zaatakuje u nas, ale mieliśmy świadomość jak czarny może być scenariusz. Tak 21 marca 2020r. powstała na FB oddolna grupa Senior w Koronie. W ciągu kilku dni zorganizowaliśmy akcję wparcia zakupowego, aby przynajmniej niektórzy Seniorzy mogli pozostać w domach. Nawiązaliśmy współpracę z szeregiem organizacji i instytucji państwowych, aby nasza pomoc docierała do jak najszerszej grupy osób szczególnie narażonych. Codziennie przyjmowaliśmy nowe zgłoszenia. Wśród nich zetknęliśmy się z emerytami żyjącymi w ubóstwie. Bezradnymi wobec zmieniającej się rzeczywistości. Ich skromne środki i ograniczenia związane z wiekiem nie pozwalały na zrobienie zapasów. Zamknięcie ośrodków dziennego pobytu odebrało najbiedniejszym ciepłe posiłki. Nie mieliśmy serca przyjmować zwrotów za Ich drobne zakupy. Ta pierwsza konfrontacja z nieuświadamianą wcześniej skalą niedożywienia i biedy spowodowała zmianę kierunku naszej Akcji - zaczęliśmy dostarczać obiady.


DZIEŃ ZA 2 ZŁ

Makaron z mlekiem,  puszka fasoli, czy chleb z salcesonem ponieważ w mieszkaniu nie ma kuchenki - to techniki przetrwania emerytów, którzy na dzienne utrzymanie mogą przeznaczyć kilka złotych. Dwa dni jem wątróbkę, a dwa dni mam sosik, tłumaczy nam emerytka. Prosi nas o biszkopty do herbaty - to też jest ciepły posiłek - tłumaczy. Nie wszyscy emeryci otrzymują najniższą krajową emeryturę. Różne koleje losu sprawiły, że są starsze osoby, które w ogóle nie otrzymują świadczeń emerytalnych i utrzymują się z kilkusetzłotowych zasiłków. Po odliczeniu czynszu pozostaje - no właśnie, pozostaje wybór czy wykupić jedzenie, recepty, czy opłacić rachunki. Ci emeryci latami nie chodzą do lekarzy, wykupują tylko leki zryczałtowane i bezpłatne, dzielą dawki lub przyjmują leki co drugi dzień. Samotne osoby z demencją nie potrafią zgłosić się do ośrodków opieki społecznej, zwykle głodują i mają odcięte media. Są seniorzy, którzy łatwowiernie zaciągają pożyczki i wpadają w spiralę zadłużenia. I tacy, którym wiek i schorzenia latami nie pozwalają opuścić mieszkań. Pomagamy tym wszystkim, którzy ze względu na podeszły wiek, schorzenia, niskie świadczenia oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony innych instytucji, nie radzą sobie z codziennością. Mamy pod opieką osoby w wieku 90 , niedołężne, po amputacjach, z demencją, po udarach, niewidome lub niedowidzące, leżące. Często jest tak, że Senior sprawia wrażenie samodzielnego, niezależnego, a po rozmowie okazuje się że to tylko pozory. Gdy ktoś trafia pod naszą opiekę staramy się pomagać kompleksowo. Wieloletni brak środków odbił się na zdrowiu naszych Podopiecznych, Ich warunkach mieszkaniowych i psychice. Oprócz obiadów, dostarczamy szereg wartościowych artykułów spożywczych, na które nie mogą sobie na co dzień pozwolić. Zapewniamy środki higieny osobistej, chemię domową, wykupujemy leki, opłacamy prywatne wizyty lekarskie, badania i niektóre zabiegi. Pomagamy opłacić rachunki i realizujemy recepty na okulary. Organizujemy chodziki, balkoniki, wózki kąpielowe i inwalidzkie, krzesła toaletowe i inne niezbędne sprzęty np. dla osób niewidomych. Wymieniamy niesprawne AGD. Przeprowadzamy pilne naprawy i remonty. Kupujemy lub pozyskujemy meble, dostarczamy ubrania i buty. Wypełniamy lukę pomiędzy potrzebami starszych osób, a możliwościami opieki społecznej. A przy okazji wprowadzamy w Ich życie nieco światła i uśmiechu. Jesteśmy z naszymi Podopiecznymi bardzo zżyci.


FUNDACJA I KOOPERACJA

W grudniu 2020r uzyskaliśmy osobowość prawną. Pozwoliło nam to podpisać szereg umów z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi. Współpracujemy z OPS Ursynów i Wola jako Dzielnicowy Zespół Wsparcia. Nasi Podopieczni korzystają ze wsparcia psychologicznego Stowarzyszenia Syntonia i dopłat do recept realizowanych przez Fundację Prometeusz dla Seniorów. Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN kieruje do nas Seniorów niewidomych i niedowidzących, a my kierujemy do Nich naszych Seniorów na badania i po wsparcie dla osób nie radzących sobie ze świadomością tracenia wzroku. Również Stowarzyszenie Leczymy z Misją zadba w najbliższym czasie o wzrok naszych niewychodzących Podopiecznych. Fundacja Stocznia dostarcza nam materiały aktywizujące pamięć i zdolności poznawcze, a Stowarzyszenie mali bracia Ubogich pomoże nam wypełnić pustkę w życiu osób najbardziej samotnych.


NASZA AKCJA W MEDIACH

W internecie można odnaleźć wiele artykułów, reportaży i audycji na nasz temat. Od pierwszych kwietniowych - po chwilę obecną. Zachęcamy do zapoznania się z wywiadami z naszymi Wolontariuszami i Podopiecznymi, a także zaangażowanymi w nasze działania osobami ze świata mediów: Przemkiem Kossakowskim, Martyną Wojciechowską, Arletą Zalewską, Rafałem Jonkiszem i Dominiką Tajner.

Fakty. TVN24

Pytanie na Śniadanie TVP

Interwencja Polsat


JAK POMÓC

Możliwości są nieograniczone. Można czynnie dołączyć do naszej Akcji jako kierowca, pomóc przy remoncie, lub poczytać osobom niedowidzącym przez telefon. Można przekazać nam żywność, środki czystości, sprzęt rehabilitacyjny lub AGD. Przekazać 1% podatku: KRS 0000507234 CEL:34995, dokonać wpłaty na konto zrzutki, albo bezpośrednio na konto bankowe Fundacji. Wpłatę można przeznaczyć dla konkretnej osoby wpisując jej dane w komentarzu zrzutki lub tytule przelewu. Pragniemy jednak zaznaczyć, że zakres udzielanej przez nas pomocy nie zależy od wysokości wpłat na Podopiecznego. Jeżeli braki starszych osób przekraczają nasze możliwości - staramy się pozyskać Darczyńców. W grupie wsparcia na FB publikujemy aktualne potrzeby. Tym nie mniej jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwala nam realizować nasze cele. Za każdą wpłatę, w imieniu naszych Podopiecznych, serdecznie dziękujemy.


Zespół Akcji "Senior w Koronie"

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłaty 1201

 
Dane ukryte
45 zł
 
Dane ukryte
200 zł
KC
Katarzyna Choińska
20 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
525 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze 94

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

863 096 zrzutek

i zebrali

759 050 613 zł

A ty na co dziś zbierasz?