Warsztaty inne niż wszystkie dla młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu
Warsztaty inne niż wszystkie dla młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu
Nasi użytkownicy założyli 1 232 246 zrzutek i zebrali 1 366 497 146 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Celem zbiórki jest wprowadzenie do Polski innowacyjnych warsztatów dla młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu – Program for the Education and Enrichment of Relationship Skills (PEERS). Pomóż nam wykonać ostatni krok!
Dwa stereotypy
Kiedy wpiszemy do wyszukiwarki słowo „autyzm”, zobaczymy setki zdjęć dzieci patrzących na nas zza szyby, odgrodzonych ścianą, uwięzionych w przezroczystej bańce. To podwójny stereotyp „dziecka zamkniętego we własnym świecie”. Osoby w spektrum autyzmu żyją w naszym świecie, po prostu myślą i czują inaczej niż większość. Czasem potrzebują jedynie dobrego tłumacza, by porozumieć się z innymi. Ten stereotyp jest podwójny, bo sugeruje, że spekrum autyzmu dotyczy wyłącznie dzieci. Pomija w ten sposób tysiące nastolatków i dorosłych, którzy nie „wyrastają z autyzmu”, a potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami.
Pomóż nam sfinansować program, który przełamuje stereotypy na temat autyzmu! Warsztaty PEERS pomagają nastolatkom i dorosłym nawiązywać bliskie relacje – znajdować znajomych, przyjaciół oraz partnerów życiowych.
Warsztaty inne niż wszystkie
„Warsztaty” to nie brzmi innowacyjnie. Tymczasem dziesiątki badań naukowych dowiodło, że to nie roboty, komory hiperbaryczne ani komórki macierzyste, ale odpowiednio przeprowadzone warsztaty umiejętności społecznych potrafią poprawić jakość życia młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu. Pomóc im osiągać ambitne cele i nawiązywać satysfakcjonujące relacje.
W ciągu 16 tygodni uczestnicy warsztatów uczą się reguł prowadzenia rozmowy, komunikacji przez internet i telefon, rozwiązywania konfliktów czy organizacji spotkań towarzyskich. Nastolatków uczymy radzenia sobie z różnymi formami nękania, niestety powszechnego wśród osób w spektrum autyzmu. Z dorosłymi omawiamy kolejne etapy nawiązywania relacji romantycznych. Uczestnicy ćwiczą te umiejętności nie tylko w czasie spotkań, ale także poza nimi – z rówieśnikami i członkami rodziny. Rodzice i inne bliskie osoby uczestników biorą udział w równoległych spotkaniach, by nauczyć się skutecznie ich wspierać.
Program PEERS został opracowany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jego skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Holandii czy Korei Południowej (pełną listę znajdziecie tutaj: www.peers.pl/badania). Opracowaniem polskiej wersji programu kieruje dr Mateusz Płatos z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, certyfikowany terapeuta metody PEERS. Pomóż nam dołączyć do listy krajów, w którym osoby w spektrum autyzmu mogą skorzystać z warsztatów PEERS!
Pomóż nam wykonać ostatni krok
To nie jest wizja ani plan na przyszłość – to już się dzieje! Środki są nam potrzebne, żeby wykonać ostatni krok i ukończyć projekt. Oto, co już zrobiliśmy:
- przeprowadziliśmy cztery pilotażowe grupy warsztatów PEERS dla ponad 30 osób,
- przetłumaczyliśmy i dostosowaliśmy do polskich warunków setki stron materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów
- przygotowaliśmy blisko 100 filmików demonstrujących nauczane umiejętności,
- przeprowadziliśmy dwie fazy badań nad skutecznością polskiej wersji programu
Środków ze zbiórki potrzebujemy na wykonanie ostatnich kroków:
- przeprowadzenie kolejnych grup warsztatowych na wiosnę 2021 r.
- ukończenie badań nad skutecznością polskiej wersji programu
Większość pieniędzy na te cele już mamy! Naszą działalność finansujemy z grantów Miasta Stołecznego Warszawy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Podejmując się realizacji tych grantów, wiedzieliśmy, że będziemy musieli wnieść do nich wkład własny. Mówiąc wprost, do samego projektu PFRON musimy dopłacić 12 740 zł. Nie chcemy pobierać opłat od uczestników warsztatów, nie prowadzimy działalności gospodarczej, więc pozostaje nam prosić o te środki Was – osoby, które wierzą w lepszą przyszłość dla osób w spektrum autyzmu.
Naszym ostatecznym celem jest wprowadzenie warsztatów PEERS do Polski na szeroką skalę – wydanie dwóch podręczników dla prowadzących oraz prowadzenie regularnych szkoleń dla terapeutów z całego kraju. Warunkiem osiągnięcia tego celu jest jednak ukończenie pilotażu oraz badań nad skutecznością programu. Jesteśmy już bardzo blisko – pomóż nam wykonać ostatni krok!
Wspieramy dobre relacje
W Stowarzyszeniu "Mary i Max" od 2012 roku wspieramy osoby w spektrum autyzmu w nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych, akceptujących relacji z innymi. Prowadzimy Wolontariat Koleżeński "Mary i Max" (www.wolontariatkolezenski.pl), Grupy Samorzeczników (www.maryimax.pl/grupy), a w tym roku zdecydowaliśmy się na sprowadzenie do Polski warsztatów PEERS. Więcej informacji o samych warsztatach znajdziecie tutaj: www.peers.pl. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego.
Pomimo pandemii i różnych przeciwności losu - my jesteśmy, działamy i walczymy!
Wierzymy, że osoby w spektrum autyzmu mogą cieszyć się posiadaniem znajomych, przyjaciół i partnerów, a stereotyp „dziecka za szybą” trzeba wysłać do lamusa. Zróbmy to razem!
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Życzę powodzenia w kontynuowaniu tak wartościowego projektu.