13 433 zł 
z 50 000 zł
26%
zakończona 30.09.2021r
102 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Do Strefy się przychodzi i jest się u siebie. Bez żadnych pozwoleń, zaświadczeń, świadectw. Strefa to my - pochodzimy z różnych światów, sfer, baniek, miast i państw, wyznajemy różne religie, różnie odczuwamy i kochamy, różnie widzimy przyszłość tego świata. Łączy nas potrzeba wyrażania za pomocą sztuki


s066f1c83f724adb.png

Mamy większe bądź mniejsze doświadczenie twórcze: jesteśmy dramatopisarzami, performerkami, poetami, aktorkami, tancerzami, fotografkami, artystami wideo. Niektórzy i niektóre z nas pracują w kulturze, inni twórczością zajmują się “po godzinach”. Strefa jest dla nas azylem od alienacji, opresji, wykluczenia, pomijania w debacie publicznej. Azylem od wiecznej presji sukcesu, dowożenia i wykręcana 151%, zamiast 150%. Azylem wyzwolonym od bycia tym "innym", więc gorszym, niepożądanym, zbędnym. Azylem, w którym można na nowo zdefiniować siebie i otaczający świat. Nazwać wszystko, jakby jeszcze nie było nazwane. 


Strefa powstała by łączyć poprzez sztukę tych, którzy być może nigdy by się nie spotkali, nawet będąc w jednym państwie: osoby pochodzenia polskiego i niekoniecznie, z uregulowanym statusem pobytowym i bez żadnego statusu. Bo sztuka to wrażliwość, która nie mówi żadnym językiem, nie ma narodowości, koloru skóry, wieku, ani orientacji seksualnej. 


Wejdź na główną stronę Garażówki Wolnosłowej i dołącz się do naszych licytacji!


Dlaczego Garażówka?


Chcemy pracować dalej, mówiąc o problemie wykluczenia w bezpiecznej przestrzeni, gdzie oddajemy głos migrantom i migrantkom, osobom starszym albo marginalizowanym ze względu na status ekonomiczny. 


fd39edd9900f4c35.png

Od początków naszej działalności wiele się zmieniło - w Strefie, w naszym kraju i na świecie, ale my nadal robimy i chcemy robić swoje. Dziś - jak większość podmiotów związanych z kulturą, zmagamy się z niewystarczalnością środków finansowych, coraz mniejszą ilością miejsc, gdzie możemy starać się o fundusze, które umożliwiłyby opanowanie dotkliwych skutków finansowych pandemii. Wiemy, że to co robimy ma sens i pomogło wielu osobom zostać w naszym kraju pomimo przeciwności. Zostać, poczuć się u siebie, zbudować przyjaźnie i motywację do działania. Bardzo zależy nam na tym, żeby dalej tworzyć i otwierać się na nowe osoby.  


Dlatego prosimy Cię o włączenie się do naszej Garażówki. Będziemy wdzięczni za każdy rodzaj aktywności: możesz licytować wysoko, możesz dorzucić się na zrzutce, możesz sam/a wystawić coś od siebie do licytacji: to może być rzecz, ale może być też czas, umiejętność, wiedza, cokolwiek wymyślisz i będziesz chciał/a się podzielić. Parasol, obraz, książka, oprowadzanie tematyczne np. po Warszawie, a może wspólne plucie z wiaduktu na samochody albo kurs puszczania kaczek na Jeziorku Czerniakowskim?


Wejdź na główną stronę Garażówki Wolnosłowej i dołącz się do naszych licytacji!


Kim jesteśmy?


W 2012 roku podjęliśmy tematy, o których się jeszcze głośno nie mówiło. Wyciągnęliśmy to, co nasze społeczeństwo zepchnęło na margines odczuwania: uchodźstwo, nierówność, brak akceptacji, dyskryminowanie mniejszości. Od tego czasu działamy regularnie - w Warszawie i innych miastach, ale też za granicą. Nasze grono ciągle się powiększa, a projekty rozrastają.  

Zrealizowaliśmy międzynarodowe inicjatywy artystyczno-badawcze: "The City Ghettos of Today", "Migrating Theater", "The History Atlas Under Construction" czy "Beyond Theater", gdzie koordynowaliśmy współpracę ponad 20 organizacji i instytucji zajmujących się tym, co my - w różnych krajach Europy. Prowadziliśmy warsztaty teatralno-reportażowe w Iranie, Urugwaju, Palestynie. Wspólnie z Chlebem i Solą zrealizowaliśmy portal uchodźcy.info


bb359b081cd65788.png

Stworzyliśmy ponad 30 projektów kulturalno-artystycznych i 27 spektakli, których bezpośrednimi twórcami są osoby o różnym pochodzeniu kulturowym, religijnym, z rozmaitych grup społecznych i w różnym wieku. Nasze akcje artystyczne powstają partycypacyjnie jako rezultaty wielomiesięcznej pracy grup warsztatowych, angażują tym samym każdorazowo około 50-60 twórców z różnych krajów. Pokazywane były zarówno w Warszawie, jak i m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Ostrołęce, Berlinie, Bolonii, Paryżu. Uczestnicy i uczestniczki naszych warsztatów muzycznych założyli Sound in Space Orchestra


wbb9269ecc192a25.png

Od 2015 współpracujemy z Teatrem Powszechnym, wspólnie prowadzimy kulturalną przestrzeń edukacyjno-warsztatową Stół Powszechny, realizujemy projekt "Dramaturgie społeczne" i nawiązujemy współprace międzynarodowe. W 2018 zainicjowaliśmy powstanie programu Instytutu Otwartego - przestrzeni dla młodych artystów i artystek z różnych dziedzin oraz animatorek i animatorów kultury o różnym pochodzeniu kulturowym zainteresowanych pracą twórczą ze społecznościami uchodźczymi i migranckimi. 


jb72dfb0fd6a76a2.png

Od 2020 roku Instytut Otwarty realizujemy we współpracy z Krytyką Polityczną w ramach nowo powstałej Społecznej Instytucji Kultury - Jasna 10. Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej. W 2021 będzie miała premierę nasza platforma internetowa migrart.waw.pl zrzeszająca artystów i artystki migranckie zamieszkujące Warszawę.


Wejdź na główną stronę Garażówki Wolnosłowej i dołącz się do naszych licytacji!

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Jana Zamoyskiego 28/30 w, 03-801

Warszawa, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Wpłaty 102

preloader

Komentarze 3

 
2500 znaków

Lokalizacja

Jana Zamoyskiego 28/30 w, 03-801

Warszawa, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

881 223 zrzutki

i zebrali

812 331 203 zł

A ty na co dziś zbierasz?