Kontrolujemy samorząd Warszawy #watchdogWarszawski ID: srp9vs

Kontrolujemy samorząd Warszawy #watchdogWarszawski ID: srp9vs

565 zł z 5 000 zł

11%

565 zł

565 zł

z 5 000 zł

zakończona

zakończona

19.06.2020r

14

14

wspierających
11%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Poznaj kulisy warszawskiej polityki

Czy wiecie, którzy warszawscy burmistrzowie zarabiają dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy rocznie w radach nadzorczych miejskich spółek❓

Którzy warszawscy radni zarabiają w ten sposób w spółkach skarbu państwa❓

Jakie zarobki można osiągać w instytucji samorządowej, kiedy dyrektor zostaje powołany bez konkursu❓

W jakich nowopowołanych instytucjach podległych ministerstwom znajdują zatrudnienie radni dzielnicowi❓

Powinniście to wiedzieć! A my chcemy wam te informacje przybliżyć.



Warszawski ruch miejski i watchdog


Miasto Jest Nasze powstało w 2013 roku jako ruch mieszkańców. Działamy z miłości do Warszawy – miasta które kochamy, ale które nie zawsze rozwija się tak, jak na to zasługuje.


To my ujawniliśmy aferę reprywatyzacyjną. To my bronimy zabytków powojennego modernizmu. To my jako jedni z pierwszych alarmowaliśmy o warszawskim smogu. To nam udało się zmusić polityków do zmiany katastrofalnej ustawy LexSzyszko. To my stworzyliśmy Warszawską Mapę Rzemieślników.


Robimy to wszystko dzięki entuzjazmowi, pomysłom i społecznej pracy naszych członków.




Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się zarobkom warszawskich (i łódzkich) radnych 


W ostatnich miesiącach wraz z ruchem miejskim Tak dla Łodzi godzinami przeglądaliśmy Biuletyny Informacji Publicznej, sprawdzając gdzie w miejskich i wojewódzkich spółkach zatrudnieni są politycy warszawskiej (oraz łódzkiej) Rady Miasta, rad dzielnic i Sejmiku Wojewódzkiego. Okazało się, że wielu radnych oraz członków ich rodzin jest zatrudnionych w radach nadzorczych i zarządach tych spółek. Są to stanowiska w takich jednostkach jak Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych czy Warszawska Kolej Dojazdowa. Dlaczego uważamy, że łączenie funkcji radnego i pełnienie stanowisk w spółkach komunalnych to coś złego?


Gdy mówimy o burmistrzach i radnych łączących te stanowiska z radą nadzorczą lub pracą z nadania partii, warto zadać pytanie o ich niezależność jako polityków. Czy jednak zarobki zapewnione przez partyjne nadanie nie mają wpływu na to czyim dobrem będą się kierować? Interesem partii czy wyborców?


Szczegółowo o naszych dotychczasowych odkryciach przeczytacie tutaj



Co dalej z tą akcją?


Jak wykorzystamy tę zbiórkę? W kolejnych tygodniach nasi researcherzy dalej będą przeglądać dokumenty publiczne pod kątem, tego czy politycy samorządowi nie łączą diet radnych z wynagrodzeniami w zarządach i radach nadzorczych wojewódzkich i miejskich spółek i instytucji - za które płacimy przecież wszyscy. Na pewno nie ograniczymy się do jednej opcji politycznej, sprawdzimy także, którzy samorządowcy zatrudniani są w spółkach skarbu państwa i państwowych instytucjach. 



Nasza inicjatywa ustawodawcza


Planujemy wysłać projekt ustawy do wszystkich klubów parlamentarnych. Taka ustawa pozwoliłaby ukrócenie podobnych patologii w przyszłości i pozwoliła na rzeczowe i transparentne zatrudnianie w spółkach, które powinny działać dla dobra wszystkich mieszkańców.



Wpłacający14

CZ
Cezary Zawadka
100 zł
MK
Mateusz Konstantynowicz
100 zł
E
Emilia Bartkowska-Młynek
50 zł
M
Małgorzata
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
HM
Hubert Matysiak
25 zł
WE
Wojciech Ejsmond
25 zł
JD
Jakub Dróżdż
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze2

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

560 649 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?