id: srp9vs

Kontrolujemy samorząd Warszawy #watchdogWarszawski

Kontrolujemy samorząd Warszawy #watchdogWarszawski

Nasi użytkownicy założyli 1 178 436 zrzutek i zebrali 1 232 010 610 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Poznaj kulisy warszawskiej polityki

Czy wiecie, którzy warszawscy burmistrzowie zarabiają dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy rocznie w radach nadzorczych miejskich spółek❓

Którzy warszawscy radni zarabiają w ten sposób w spółkach skarbu państwa❓

Jakie zarobki można osiągać w instytucji samorządowej, kiedy dyrektor zostaje powołany bez konkursu❓

W jakich nowopowołanych instytucjach podległych ministerstwom znajdują zatrudnienie radni dzielnicowi❓

Powinniście to wiedzieć! A my chcemy wam te informacje przybliżyć.Warszawski ruch miejski i watchdog


Miasto Jest Nasze powstało w 2013 roku jako ruch mieszkańców. Działamy z miłości do Warszawy – miasta które kochamy, ale które nie zawsze rozwija się tak, jak na to zasługuje.


To my ujawniliśmy aferę reprywatyzacyjną. To my bronimy zabytków powojennego modernizmu. To my jako jedni z pierwszych alarmowaliśmy o warszawskim smogu. To nam udało się zmusić polityków do zmiany katastrofalnej ustawy LexSzyszko. To my stworzyliśmy Warszawską Mapę Rzemieślników.


Robimy to wszystko dzięki entuzjazmowi, pomysłom i społecznej pracy naszych członków.
Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się zarobkom warszawskich (i łódzkich) radnych 


W ostatnich miesiącach wraz z ruchem miejskim Tak dla Łodzi godzinami przeglądaliśmy Biuletyny Informacji Publicznej, sprawdzając gdzie w miejskich i wojewódzkich spółkach zatrudnieni są politycy warszawskiej (oraz łódzkiej) Rady Miasta, rad dzielnic i Sejmiku Wojewódzkiego. Okazało się, że wielu radnych oraz członków ich rodzin jest zatrudnionych w radach nadzorczych i zarządach tych spółek. Są to stanowiska w takich jednostkach jak Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych czy Warszawska Kolej Dojazdowa. Dlaczego uważamy, że łączenie funkcji radnego i pełnienie stanowisk w spółkach komunalnych to coś złego?


Gdy mówimy o burmistrzach i radnych łączących te stanowiska z radą nadzorczą lub pracą z nadania partii, warto zadać pytanie o ich niezależność jako polityków. Czy jednak zarobki zapewnione przez partyjne nadanie nie mają wpływu na to czyim dobrem będą się kierować? Interesem partii czy wyborców?


Szczegółowo o naszych dotychczasowych odkryciach przeczytacie tutajCo dalej z tą akcją?


Jak wykorzystamy tę zbiórkę? W kolejnych tygodniach nasi researcherzy dalej będą przeglądać dokumenty publiczne pod kątem, tego czy politycy samorządowi nie łączą diet radnych z wynagrodzeniami w zarządach i radach nadzorczych wojewódzkich i miejskich spółek i instytucji - za które płacimy przecież wszyscy. Na pewno nie ograniczymy się do jednej opcji politycznej, sprawdzimy także, którzy samorządowcy zatrudniani są w spółkach skarbu państwa i państwowych instytucjach. Nasza inicjatywa ustawodawcza


Planujemy wysłać projekt ustawy do wszystkich klubów parlamentarnych. Taka ustawa pozwoliłaby ukrócenie podobnych patologii w przyszłości i pozwoliła na rzeczowe i transparentne zatrudnianie w spółkach, które powinny działać dla dobra wszystkich mieszkańców.Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 15

CZ
Cezary Zawadka
100 zł
MK
Mateusz Konstantynowicz
100 zł
EB
Emilia Bartkowska-Młynek
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
M/
Małgorzata
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
HM
Hubert Matysiak
25 zł
WE
Wojciech Ejsmond
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
KM
Krzysztof Mikołajewski
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków