id: ssr3he

"Ja Rolnik" - film dokumentalny o małych gospodarstwach rolnych i rynkach lokalnych w Polsce

"Ja Rolnik" - film dokumentalny o małych gospodarstwach rolnych i rynkach lokalnych w Polsce

36 281 zł 
z 250 000 zł
14%
zakończona 20.05.2021r
16 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności3

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Prosimy o wpłaty na pokrycie kosztów produkcji i emisji 50 minutowego filmu dokumentalnego oraz zapewnienia naszej niezależności. Nasz film opowie o tym jak rolnicy prowadzący dziś w Polsce produkcję, przetwórstwo i sprzedaż w małej skali, podejmują współpracę z konsumentami by współtworzyć rynki lokalne w oparciu o tzw. sprzedaż bezpośrednią "od pola do stołu". Opowiemy o możliwościach "zazieleniania" gospodarki żywnościowej w Polsce przy pomocy rozwiązań bezpośrednio łączących producentów i konsumentów.

 

Ile potrzebujemy pieniędzy?

Chcemy pozyskać 250.000 zł (ok. 55.000 EURO)

Środki pokryją koszty produkcji i dystrybucji filmu, w tym zdjęcia, montaż, tłumaczenia, podróże i inne koszty. Wasze wpłaty są niezbędne dla zapewnienia niezależności i przygotowania polskiej i angielskiej wersji filmu.

 

Nasze motywacje

Może jesteś producentem żywności w małej skali, albo po prostu poszukujesz dostępu do sezonowej, świeżej i smacznej żywności wprost od producenta tak jak My. Jeśli, zależy Ci, tak jak i nam, na zwiększeniu i utrwaleniu dostępu do żywności wyprodukowanej lokalnie w Polsce albo w kraju, w którym mieszkasz. Jeśli uważasz, że rynki lokalne dla żywności lokalnej mają sens pod kątem ekologii, zdrowia, gospodarki wiejskiej oraz dobrobytu naszych społeczności, to potrzebujemy Twojego wsparcia finansowego i pomocy w upowszechnianiu Polskiego doświadczeń, tak aby mogli z niego skorzystać zwolennicy żywności lokalnej w Polsce i w innych częściach świata.

 

Jak dokonać wpłaty?

Dane do przelewu międzynarodowego (SWIFT i IBAN) można uzyskać po naciśnięciu guzika "Wpłać" po prawej stronie. Można wybrać metodę płatności przelewem tradycyjnym (wybrać ikonkę "zwykły przelew"). Można też zapłacić kartą (ikony kart MasterCard/Visa lub Masterpass lub Visa Checkout).

  • Można wpłacać darowizny bezpośrednio na dedykowane konto naszej zrzutki w złotówkach na konto PL 63 1750 1312 6884 0448 1936 7494 Odbiorca: Zrzutka.pl sp. z o. o. adres: al. Karkonoska 59, 53-015 Wrocław.
  • Wpłaty z poza Polski można dokonać w EURO lub innej walucie bezpośrednio na IBAN PL 63 1750 1312 6884 0448 1936 7494 SWIFT PPABPLPKXXX. Odbiorca: Zrzutka.pl sp. z o. o. adres: al. Karkonoska 59, 53-015 Wrocław. Bank name and address: BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna, ul. Kasprzaka 10/16 01-211 Warszawa 


Nasz film

Nasz film dokumentalny opowie o tym, jak zmienia się rynek żywności w Polsce z perspektywy rolników produkujących w małej skali, głównie na rynki lokalne. Rolnicy coraz chętniej angażują się we wspólne inicjatywy, umożliwiające im sprzedaż bezpośrednią wyprodukowanych przez siebie produktów. Ale jakie bariery muszą pokonać zarówno rolnicy jak i konsumenci by rynki dla żywności lokalnej rosły w siłę?


W Polsce jest niemal 1,4 milionów gospodarstw rolnych, w przeważającej części małych gospodarstw rodzinnych. Większość produkuje na własne potrzeby i nie uczestniczy w sprzedaży rynkowej. Wykorzystanie ich potencjału do tworzenia i wzmacniania żywnościowych rynków lokalnych to niewątpliwa szansa dla ożywienia gospodarki wiejskiej, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw żywności, ochrony krajobrazu i różnorodności biologicznej oraz ochrony klimatu. Co należy uczynić by rynki lokalne dla żywności wyprodukowanej lokalnie stały się normą a nie wyjątkiem?


Będziemy poszukiwać odpowiedzi na te pytania, udzielając głos rolnikom, małym przetwórcom oraz konsumentom i potencjalnym konsumentom. Chcemy opowiedzieć o tym jak oni konsekwentnie walczą o swoje i przełamują bariery niemożności. Jakie są wnioski? Co należałoby zrobić, aby więcej rolników i konsumentów angażowało się w rozwijanie rynków lokalnych i zapewnienia im trwałe miejsce w sektorze żywnościowym na przyszłość.


Odbiorca i dystrybucja

Film jest skierowany do szerokiego grona odbiorców – zarówno do rolników i przetwórców już produkujących w skali nieprzemysłowej oraz tych, którzy mogli by potencjalnie przetwarzać i sprzedawać swoje produkty w konwencji „od pola do stołu” jak i do konsumentów, którzy szukają dostępu do żywności wyprodukowanej lokalnej. Chcemy dotrzeć do wszystkich tych, którzy działają na rzecz wzmocnienia rynków lokalnych dla żywności wyprodukowanej lokalnie na korzyść swoich społeczności lokalnych.


Film będzie emitowany w Internecie w wersji polskiej i angielskiej oraz w ogólnopolskiej telewizji. Prezentując film poza Polską, chcemy zwrócić uwagę na wciąż obecne w Polsce, mało znane zjawisko nieprzemysłowego rolnictwa i przetwórstwa żywności. Małe gospodarstwa rolne wraz z przetwórstwem w małej skali stanowią w Polsce, tak jak i w innych krajach, spory potencjał dla wdrożenia założeń rozwoju zrównoważonego, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w programie Europejski Zielony Ład.

l6044a2ef3580371.jpeg

pa6e736394ee8d59.jpeg

f854c8657b745a41.jpegKim jesteśmy

Stanowimy zgrany zespół - Rafał Serafin i Wojtek Majewski - który zrealizował w ostatnich 3 latach magazyn Wiedz i Mądrze Jedz opowiadający o małych gospodarstwach rolnych, rynkach lokalnych i zakupach wprost od rolnika. Wyprodukowaliśmy i wyemitowaliśmy w Internecie i telewizji ogólnopolskiej 34 odcinki magazynu w postaci 10 minutowych reportaży filmowych. Są one dostępne w wersji polskiej i angielskiej na www.prostoodrolnika.pl/portofolio 


Pozyskujemy środki na nasz projekt za pośrednictwem przedsiębiorstwa społecznego IsoTech, które zostało ustanowione przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, która od lat współpracuję z producentem filmowym - firma Sens, która wyprodukuje nasz film.

y66c5b057a27e71c.jpeg

Nazywam się Rafał Serafin. Od 10 lat, zajmuję się działaniem na rzecz zwiększenia znaczenia lokalnych rynków dla żywności wyprodukowanej lokalnie; zmiany przepisów na bardziej przyjazne dla przetwórstwa i sprzedaży w małej skali; organizowania rynków lokalnych w oparciu o rozwiązania tzw. krótkich łańcuchów dostaw żywności, które łączą producentów i konsumentów bez pośredników; opracowania narzędzi informatycznych oraz innowacji organizacyjnych na rzecz zwiększenia sprzedaży bezpośredniej produktów żywnościowych.

pdb64404410deb33.jpeg

Nazywam się Wojtek Majewski. Jestem dziennikarzem i filmowcem. Od 3 lat jeżdżę po Polsce i próbuję opowiedzieć historie ciekawych ludzi oraz o ich inicjatywach tworzenia i wzmacniania rynków dla żywności lokalnej.


Zakładamy, że realizację rozpoczniemy jeszcze w 2020 roku!

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 16

 
Dane ukryte
11 000 zł
TB
Tomasz Biderman
9 000 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
7 380 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
3 900 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
3 800 zł
KU
Krystyna U Wolniakowski
400 zł
MD
Michał Dembinski
100 zł
RS
100 zł
BS
BARBARA STACHOWIAK
100 zł
JS
Jarek Szczygieł
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 100 zł i więcej
Wpis na listę darczyńców w materiałach promocyjnych. We will list you in the film credits/invite to a pre-screening premier

Wymienimy Ciebie jako darczyńcę w filmie i w materiałach promujących film. Ponadto otrzymasz zaproszenie na pokaz przed-premierowy naszego filmu.

English below:

We will list you as a donor in film credits and in promotional material. You will also receive an invitation to participate in the pre-premier screening of our film.

rozwiń

wybrano 4 razy

Wpłać 200 zł i więcej
"Ja, Rolnik" broszurka oraz tradycyjny produkt lokalny. Film brochure and selected traditional local product.

Nagrodę w postaci broszurki o produkcji naszego filmu oraz wybrany tradycyjny produkt lokalny dostarczymy po zakończeniu akcji.

English below:

We will send you your prize in the form of a brochure and a selected traditional local product once our fundraising campaign is completed.

rozwiń
Wpłać 225 zł i więcej
Otrzymuj miesięczny blog nt rynków lokalnych w Polsce. Receive a monthly blog on local food in Poland & recommendations

Co miesiąc, otrzymasz na swoje konto e-mailowe specjalny blog nt. rynków lokalnych dla żywności wyprodukowanej lokalnie w Polsce na tle trendów międzynarodowych oraz rekomendacje inicjatyw "od pola do stołu", producentów i produktów.

English below:

Each month, you will receive by email a special blog on local markets for local food in Poland in the light of international trends and recommendations as to 'field to fork' initiatives, food producers and products.


rozwiń
Wpłać 250 zł i więcej
Obiad dla 2 osoby w Marchewce Bistro (w Krakowie). Lunch for 2 in Marchewka Bistro (Krakow)

Zapraszamy na obiad dla 2 osób do Marchewki Bistro w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Bistro oferuje codziennie nowy menu w oparciu o to co jest dostępne od rolników i małych producentów. Zostań fanem Marchewki Bistro - https://www.facebook.com/MarchewkaBistro

English below:

We invite you to claim your prize in the form of a lunch for 2 with drinks and dessert in the Marchewka Bistro in the Nowa Huta Cultural Centre in Krakow. The Bistro offers a different menu every day depending on the season and what is available from local farmers. More on the Bistro https://www.facebook.com/MarchewkaBistro

rozwiń

wybrano 1 raz

Nasi użytkownicy założyli

851 652 zrzutki

i zebrali

736 332 772 zł

A ty na co dziś zbierasz?