id: stng7m

Wesprzyj wydanie biografii żołnierza niezłomnego kpt. "Leszka Białego"

Wesprzyj wydanie biografii żołnierza niezłomnego kpt. "Leszka Białego"

Nasi użytkownicy założyli 1 165 607 zrzutek i zebrali 1 211 600 867 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Autorce książki napisał kiedyś taką dedykację: "Jeden z Nich... Kasi w Dniu Jej Imienin <<Leszek Biały>> (kiedyś... teraz Łysy)" - Ona obiecała napisać Jego biografię, ale... dopiero po Jego śmierci - jak sobie zażyczył.

Miał 15 lat gdy wybuchła II wojna światowa. Był kadetem lwowskim, żołnierzem "Wachlarza", AK, partyzantem ochraniającym legendarnego dowódcę "Ponurego", a następnie żołnierzem "Nie" i "WiN". Przeszedł okrutne śledztwo, w komunistycznych więzieniach spędził 10 lat, ale przeżył.

Wesprzyj zbiórkę jeśli chcesz przyczynić się do wydania Jego biografii - opartej zarówno na dokumentach z Archiwum IPN jak i wzruszających opowiadaniach Bohatera tej książki.

SXLdH1aLV9lfUGRu.jpg

Na fotografii Leszek Zahorski z Katarzyną Kołodziejczyk-Daniłowicz - autorką biografii na Wykusie w 2009 r.


Gdy w 2009 r. wrócił z odległego zachodniopomorskiego w świętokrzyskie lasy, aby jeszcze raz być w miejscu, gdzie jako niespełna dwudziestoletni żołnierz AK ochraniał legendarnego majora Jana Piwnika "Ponurego", dało to początek niezwykłej znajomości. Dziś pozostały po niej zdjęcia, filmy i dziesiątki maili, jakie pisał mając prawie 90 lat! Opisywał w nich swoje wspomnienia z okresu wojny oraz dramatyczne losy z czasów więzienia. Zapytany, czy można te materiały wykorzystać do napisania książki o Nim , odpowiedział - "Tak, ale dopiero po mojej śmierci". Zawsze twierdził, że: "Za dużo tej mojej chwały w Internecie", był skromnym człowiekiem.

8igDGLh12QuvWg9D.jpg

Na zdjęciu Leszek w mundurze kaderta z mamą i siostrami oraz psem Azorkiem - Lwów 1938 lub 1939 r.


Ojciec Leszka - płk Wiktor Zahorski został zamorodowany przez Niemców w Krakowie podczas II wojny. Jego rodzina nie miała o tym pojęcia, dowiedzieli się o tym dużo później. Leszek po obronie Lwowa, gdzie zastała go wojna i gdzie zabił pierwszego Niemca, mając tylko 15 lat, trafił z mamą i siostrami do Warszawy, gdzie wstąpił do "Wachlarza". Później w 1943 r. pojechał do partyzantki w kieleckie, gdzie został żołnierzem plutonu ochronnego legendarnego dowódcy - "Ponurego". Po rozwiązaniu AK walczył dalej, najpierw w organizacji "Nie", a następnie w "WiN". Aresztowany 8 sierpnia 1947 r. przez MO, przekazany następnie UB - trafił do Aresztu Śledczego na Rakowieckiej w Warszawie. Potwornie bity i poniżany podczas przesłuchań, początkowo skazany na karę śmierci, którą zamieniono mu na dożywocie, przenoszony z więzienia do więzienia spędził w nim 10 lat !

ebFvefMltSLjNDJi.jpg

Na zdjęciu Leszek Zahorski ze swoim serdecznym przyjacielem, którego dzień po Leszku aresztowało UB - Stanisławem Sabatem, powstańcem warszawskim ps. "Jarząbek"


Biografia "Leszka Białego" zmarłego w 2014 r., która jest na ukończeniu, oparta będzie w ogromnej mierze na Jego wspomnieniach, pisanych Jego ręką i usłyszanych z Jego ust. Źródłem informacji będą również dokumenty z Archiwum IPN, gdzie do dziś znajduje się teczka Leszka Zahorskiego, założona przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego PRL.

W czerwcu 2024 r. przypadać będzie stulecie Jego urodzin. Marzeniem autorki jest wydać wspomnianą biografię właśnie w tę rocznicę.

Wszelkie informacje wykorzystane w książce, autorka pozyskała dzięki własnym środkom. Pieniądze ze zbiórki, które zostaną zebrane, pokryją koszty wydania książki (od nich też zależeć będzie liczba wydanych egzamplarzy) oraz jej wydruku, a także wieczorów autorskich, które zostaną zorganizowane.


CwOR0sVfL48bPjac.jpg

Na zdjęciu Leszek Zahorski (siedzi drugi od prawej) przy ognisku - 2010 r. Kropka (dawne miejsce obozu partyzanckiego).


Pomóż wydać biografię Bohatera. Jesteśmy Mu to winni!


W nagłówku wykorzystano zdjęcie Feliksa Konderko ps. "Jerzy" wykonane latem 1944 r. w okolicach Łagowa (zbiory Mariusza Baran-Barańskiego).

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 12

 
Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
AW
Agata W.
20 zł
Konrad Łęcki
100 zł
JO
Joanna
20 zł
TL
Telka leszek
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
RO
Rafał Obarzanek
200 zł
 
Dane ukryte
ukryta
WK
Wokół "Ponurego"
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!