id: svchj5

Wizyty astronomów w szkołach

Wizyty astronomów w szkołach

301 zł 
z 10 000 zł
3%
zakończona 31.07.2020r
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Wesprzyj nas w spotkaniach astronomów z uczniami i nauczycielami!


Może ktoś z dzisiejszych polskich uczniów kiedyś w przyszłości odkryje drugą Ziemię, albo założy następne SpaceX? Zainspirujmy ich do tego :-)


Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) aktualnie prowadzi projekt o nazwie "Wizyty astronomów w szkołach". W jego ramach, od września 2019 r. astronomowie przyjeżdżają do szkół w całej Polsce na spotkania z uczniami i nauczycielami. Taka wizyta jest bezpłatna dla szkoły. Astronomowie przedstawiają ciekawe prezentacje, prowadzą warsztaty, przekazują przydatne materiały, biorą udział w sesjach pytań i odpowiedzi. Szkoły mogą zgłaszać się poprzez dedykowaną stronę internetową.


Jest olbrzymie zainteresowanie tą inicjatywą wśród szkół (zgłosiło się ich już 1800) lecz nasze możliwości finansowe pozwolą nam dotrzeć tylko do części z nich. Dlatego prosimy o Wasze wsparcie :)


r98717a486a39292.jpeg


Opis projektu


Astronomia to jedna z najstarszych nauk. Budziła zainteresowanie w starożytności, ciekawi ludzi i teraz. Co pewien czas czołówki mediów na całym świecie obiegają różne odkrycia astronomiczne. Czy gdzieś w kosmosie jest druga Ziemia? Niedawne zdjęcie cienia czarnej dziury, czy nieco wcześniejsze odkrycie fal grawitacyjnych.


ie7def8c1a130049.jpeg

Mgławica Helisa. Fot.: ESO.


Niestety astronomia nie jest obecna w polskich szkołach jako osobny przedmiot. Jej elementy są w programie innych przedmiotów w stopniu minimalnym, zazwyczaj dotyczącym nauki XIX-wiecznej, a nie współczesnej.


Wielkie zainteresowanie ze strony szkół


Gdy pod koniec czerwca 2019 r. ogłosiliśmy nabór szkół chętnych do projektu "Wizyt astronomów w szkołach", zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Do tej pory zgłosiło się już 1800 szkół!


Z jednej strony - super! Pokazuje to jak duże zaciekawienie budzi astronomia. 


Z drugiej strony - znacznie przekracza to nasze możliwości dojazdów do placówek szkolnych, zarówno finansowe, jak i czasowe w kilkumiesięcznej perspektywie. Co prawda otrzymaliśmy od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego niewielki grant na dojazdy do szkół w 2019 r., ale pokrył on tylko kilkanaście procent zgłoszeń. Stąd prośba do Was o wsparcie, tak aby nie zmarnować tego zainteresowania i móc kontynuować dojazdy do szkół także przez cały 2020 r.


e90ad0e40040316c.jpeg


Do kogo trafią środki?


Środki ze zbiórki trafią do Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), organizacji non-profit z siedzibą przy ul. Bartyckiej 18, 00-716 Warszawa, zarejestrowanej pod numerem KRS 0000031343, istniejącej od 1923 roku.


Jak wydamy zgromadzone fundusze?


Celem zbiórki jest wsparcie projektu "Wizyty astronomów w szkołach", tak aby mógł być realizowany w roku 2020, a może nawet dłużej. Środki zostaną spożytkowane następująco:

- w pierwszej kolejności na pokrycie kosztów dojazdów do szkół

- pokrycie kosztu materiałów przekazywanych szkołom

- opłacenie stosownych podatków, jeśli będzie to wymagane prawnie

- inne koszty księgowo-administracyjne związane z realizacją projektu

- jeśli zostaną jakieś środki: niewielkie gratyfikacje dla naszych wolontariuszy za czas poświęcony na dojazdy do szkół

- jeżeli po realizacji projektu pozostanie jeszcze jakaś kwota, spożytkujemy ją na inne projekty edukacyjne lub popularyzujące astronomię w szkołach lub w społeczeństwie


Stan realizacji projektu


Aktualnie przyjmujemy zgłoszenia od szkół chętnych do przyjazdu astronoma. Wizyty rozpoczęły się we wrześniu 2019 r. Według stanu na koniec 2019 roku, około 200 szkół ma przypisanych astronomów, z czego około 150 placówek udało się już odwiedzić. Bieżące informacje znajdziecie w aktualizacjach i na witrynie projektu.


Czy można nadal zgłaszać szkoły?


Tak, jak najbardziej. Będziemy chcieli odwiedzić jak najwięcej szkół, a najlepiej wszystkie. Zgłoszenia od szkół przyjmujemy poprzez formularz internetowy. Bieżące informacje o przyjmowaniu zgłoszeń są zawarte na stronie projektu.


Zespół


Projekt "Wizyty astronomów w szkołach" jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) - organizację skupiającą zawodowych astronomów, która istnieje od 1923 roku. Działa non-profit, jako stowarzyszenie naukowe, ale realizuje też wiele projektów popularyzujących astronomię.


Jako wolontariusze - astronomowie odwiedzający szkoły - zgłosiło się już około 30 osób. Koordynatorem projektu jest dr Krzysztof Czart.


Wesprzyj astronomie :)


Wesprzyj astronomię - dołącz do zrzutki!

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 2

 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
1 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 1 zł i więcej
Twoja cegiełka

Każda złotówka się liczy. Dziękujemy za dorzucenie swojej cegiełki. Na pewno rozumiesz, że za tę kwotę trudno coś wysłać, więc nie będziemy tego czynili :-)

rozwiń
Wpłać 10 zł i więcej
Daję dychę

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim znajdzie się na liście wspierających naszą akcję na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Astronomicznego dotyczącej akcji "Wizyty astronomów w szkołach".

(*) Przy czym jeśli wsparłeś anonimowo, to oczywiście nie będziemy publikować tych danych.

rozwiń

przewidywana dostawa: 31 grudnia, 2020

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Miłośnik astronomii

Przekazując taką kwotę pokazujesz, że jesteś miłośnikiem astronomii. Dziękujemy!

Za swoje wsparcie otrzymasz:

1) wirtualny certyfikat wspierającego akcję "Wizyty astronomów w szkołach"

2) Twoje imię i nazwisko lub pseudonim znajdzie się na liście wspierających naszą akcję na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Astronomicznego dotyczącej akcji "Wizyty astronomów w szkołach".

rozwiń

przewidywana dostawa: 31 grudnia, 2020

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Kocham astronomię!

Wyraźnie pokazujesz, że kochasz astronomię. Masz wielkie podziękowania za wsparcie!

Za tak duże wsparcie otrzymasz:

1) wydrukowaną pocztówkę z podziękowaniami, specjalnie wydaną z okazji akcji "Wizyty astronomów w szkołach"

2) wirtualny certyfikat wspierającego akcję "Wizyty astronomów w szkołach"

3) Twoje imię i nazwisko lub pseudonim znajdzie się na liście wspierających naszą akcję na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Astronomicznego dotyczącej akcji "Wizyty astronomów w szkołach".

rozwiń

przewidywana dostawa: 31 grudnia, 2020

Wybieram
Wpłać 300 zł i więcej
Astronomia w szkołach

Zdecydowanie leży Ci na sercu dobro polskich dzieci i młodzieży, aby pomimo braku astronomii jako przedmiotu w szkołach, miały do niej chociaż trochę dostępu. Szacunek!

Dziękujemy w imieniu polskich uczniów i swoim!

Za tak duże wsparcie otrzymasz:

1) możesz wskazać szkołę w Polsce, którą mamy odwiedzić w ramach akcji "Wizyty astronomów w szkołach"; jeżeli szkoła ta się zgodzi, to na 100% do niej przyjedziemy!

2) wydrukowaną pocztówkę z podziękowaniami, wydaną specjalnie z okazji akcji "Wizyty astronomów w szkołach"

3) wirtualny certyfikat wspierającego akcję "Wizyty astronomów w szkołach"

4) Twoje imię i nazwisko lub pseudonim znajdzie się na liście wspierających naszą akcję na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Astronomicznego dotyczącej akcji "Wizyty astronomów w szkołach".

rozwiń

wybrano 1 raz (pozostało 9 z 10)

przewidywana dostawa: 31 grudnia, 2020

Wybieram
Wpłać 2000 zł i więcej
Sponsor astronomii

Twoje marzenie o zostaniu sponsorem projektu astronomicznego właśnie się spełniło :-)

Dostaniesz wszystkie nagrody z kategorii "Astronomia w szkołach" plus dodatkowo na oficjalnej stronie internetowej naszej akcji w sekcji patronów możemy zamieścić Twoje logo (jeśli jesteś firmą/organizacją/instytucją) i link do strony internetowej.

Przy czym zastrzegamy sobie możliwość odmowy zamieszczenia takiej informacji, jeżeli Twoje logo, podmiot lub strona internetowa dotyczą działalności nie pasującej do charakteru akcji "Wizyty astronomów w szkołach", czyli np. branży erotycznej, usług astrologicznych, działań sprzecznych z prawem, itp.

rozwiń

przewidywana dostawa: 31 grudnia, 2020

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

754 478 zrzutek

i zebrali

545 938 949 zł

A ty na co dziś zbierasz?