id: sxt3sf

XV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania z bezpłatnym dostępem do spektakli online.

XV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania z bezpłatnym dostępem do spektakli online.

Nasi użytkownicy założyli 955 985 zrzutek i zebrali 961 665 337 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

19-22 listopada 2020

Po/piśmienni 

Organizator: Grupa Studnia O.

www.festiwalopowiadania.pl

Do końca wierzyliśmy, że uda nam się spotkać na żywo. Po to, by posłuchać historii. By zanurzyć się we wspólnej rzece przeżyć. By – choć na chwilę – zażyć bezpośredniej wspólnoty opowiadania i słuchania. Ale musimy uznać, ze smutkiem, że w tym roku nie jest to możliwe. 

Przenosimy festiwal do Internetu, z nadzieją, że podążycie tam z nami. Czy opowiadanie historii ma szansę wybrzmieć w wersji online? 

Zdaniem Jacka Dukaja, autora książki „Po piśmie”, zmierzamy nieuchronnie – jako kultura, epoka, cywilizacja – w stronę postpiśmienności. Zamiast opowiadać – chcemy przeżywać, bez pośrednictwa języka pisma i symboli. Mają to nam zapewnić (już zapewniają) social media ze swoją rzeką hasztagów i trendów. Zamiast s ł u c h a ć, wolimy p a t r z e ć i to najlepiej przez elektroniczne nośniki, bo tam wizerunki i głosy są wyrazistsze i pierwotniejsze wobec samej osoby. Technologie zapewniają nam przeżycia bezpośrednie – po co chodzić do lasu czy na spektakl opowiadania, skoro można go sobie obejrzeć i doświadczyć, j a k b y się tam było.   

A jednak, mimo że w pandemii wielu z nas – opowiadaczy – wpadło w słodkie sidła zapisów cyfrowych (na wieczność!), tęskno nam było, może i po staroświecku, by doświadczyć ulotności, efemeryczności i jednorazowości żywego bezpośredniego spotkania. A że nie tym razem? Tęsknota przetrwa pandemię. 

Może trochę na przekór Dukajowi, a może w zgodzie z jego metaforą kulturowej matrioszki, zaprosiliśmy w tym roku opowiadaczy, którzy łączą swoją praktykę ustności z pisaniem i pracą badawczą. I wszyscy artyści, mimo coraz trudniejszej sytuacji i zejścia do internetowych podziemi, chcą być z nami nadal – tak, jak jest to możliwe. Bo może ten czas, jaki przeżywamy, już się nie powtórzy? Bo może opowieść przychodzi z pomocą właśnie teraz? 

Będziemy zatem gościć (tym razem w naszych domach) – po 14 latach od drugiej edycji festiwalu – Matsa Rehnmana, szczodrego ojca sztuki opowiadania ze Szwecji, który jednocześnie jest pisarzem i ilustratorem swoich książek. Mats będzie opowiadał dla nas historie ze swojego studia w Sztokholmie, a towarzyszyć mu będzie muzycznie Olena Yeremenko z Warszawy. Z walizką pełną książek i literackich tropów przyjedzie z Paryża Muriel Bloch, w równie doborowym towarzystwie – wywodzących się z tradycji ustnej, choć przecież zanurzonych w kulturze pisma – głupców z Chełma (może cały świat to jeden wielki Chełm?). Jej scenicznym, polskim echem będzie Magdalena Górska, która zaprosi do naszych domów noblistkę-cudzoziemkę, poszukiwaczkę radu, a może kwiatu paproci. Wśród polskich pisarzy-improwizatorów znajdą się również Grzegorz Uzdański i Witold Vargas.  

 Będziemy poruszać się na płynnym styku światów i tożsamości: gatunków i płci (śladem „Metamorfów”), gestu migowego i słowa (słyszalny i widzialny projekt „Migawki”), historii ludowej – niepiśmiennej, a jednak spisanej, chłopskiej i babskiej (Jakub Szela zawładnął wyobraźnią nie tylko Radka Raka, ale też Małgorzaty Litwinowicz), Indii i Wielkiej Brytanii – dwóch ojczyzn, a może matczyzn Petera Chanda, który nas serdecznie, po pendżabsku, rozbawi. Będziemy opowiadać, ale też rozmawiać (na zoomie). A więc spotkajmy się. Jest po co.

Wesprzyj nasz festiwal!

Beata Frankowska/Grupa Studnia O.

Agnieszka Aysen Kaim

Magdalena Górska

Jarosław Kaczmarek


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 4 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę / ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Nieaktywne
Inne
Imienne podziękowanie na stronie Festiwalu

Tyle miał kosztować bilet festiwalowy na jeden wybrany spektakl. Jeśli chcesz obejrzeć tylko jedno wydarzenie, proponujemy tę wpłatę.

Podziękujemy Ci za nią imiennie na stronie festiwalu.


20 zł

Kupione 5

Zakończona
Inne
Imienne podziękowanie i maseczka z limitowanej serii festiwalowej

Tyle miał kosztować karnet na jeden dzień festiwalu. Jeśli planujesz obejrzeć kilka wybranych spektakli, to proponujemy tę kwotę.

Otrzymasz za nią imienne podziękowanie na stronie festiwalu oraz maseczkę z limitowanej serii festiwalowej. 

Doręczenie bezpośrednie w siedzibie Stowarzyszenia, dla darczyńców spoza Warszawy - wysyłka pocztowa.

Kontakt: [email protected]

50 zł

Kupione 10 z 10

Zakończona
Inne
Maseczka, folder i plakat z logo festiwalu

Tyle miał kosztować karnet na cały festiwal! Jeśli planujesz towarzyszyć nam każdego dnia festiwalu, proponujemy tę kwotę.

W zamian otrzymasz imienne podziękowanie na stronie festiwalu, maseczkę z limitowanej serii festiwalowej i folder lub/i plakat festiwalowy. 

Odbiór w siedzibie Stowarzyszenia, dla darczyńców spoza Warszawy - wysyłka pocztowa.  Kontakt: [email protected]

100 zł

Kupione 19 z 20

Zakończona
Inne
Spotkanie z Opowiadaczem/Opowiadaczką i opowieścią

Dziękujemy za wielką szczodrość i wsparcie naszego festiwalu!

W zamian otrzymasz imienne podziękowanie na stronie festiwalu, maseczkę z limitowanej serii festiwalowej, folder i plakat festiwalowy, a także....

SPOTKANIE Z (z wybranym przez Ciebie) OPOWIADACZEM lub OPOWIADACZKĄ i OPOWIEŚCIĄ! Opowiemy specjalnie dla Ciebie wybraną historię lub poprowadzimy mini-warsztat sztuki opowiadania. 

Kontakt: [email protected]

300 zł

Kupione 2 z 5

Zakończona

Wpłaty 67

MM
Magda
300 zł
KT
Krystian
300 zł
200 zł
DC
Dominika Cieśla-Szymańska
200 zł
MS
Magdalena Szajowska
200 zł
AK
albert kwiatkowski
200 zł
 
Dane ukryte
185 zł
WP
Witold Prymakowski
150 zł
MB
Masza Bo
150 zł
 
Dane ukryte
120 zł
Zobacz więcej

Komentarze 5

 
2500 znaków