141 282 zł z 250 000 zł

56%

141 282 zł

z 250 000 zł

134 dni

do końca

2179

wspierających
56%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Zbiórka ma na celu budowę szpitala dla najbiedniejszych mieszkańców Madagaskaru w regionie Atsiranana dystrykcie Anivorano, szczególnie dla niedożywionych dzieci i kobiet będących w trudnej sytuacji życiowej.

8y65mw-6fcc08bb.png

Na Madagaskarze 42% dzieci umiera do 5 r.ż. Możemy to zmienić!


Zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie nowego projektu, którego celem jest budowa misyjnego ośrodka zdrowia skupiającego swoją pomoc medyczną na najbiedniejszej ludności malgaskiej - przede wszystkim niedożywionych dzieci i kobiet zepchniętych na margines społeczeństwa. Każdego dnia na Madagaskarze umierają setki dzieci na choroby, których wyleczenie kosztuje zaledwie kilkanaście groszy. Dzieci nie chodzą do szkoły kosztem pracy, która obejmuje również prostytucję. Brakuje lekarzy i personelu pielęgniarskiego, podstawowych leków i sprzętu, miejsc, w których mogliby leczyć się ludzie. Gdy przychodzi plaga - ludzie dziesiątkami umierają w lepiankach, przygotowują pochówek całych rodzin, cierpią niewyobrażalny głód i biedę.

8y65mw-bb7c8006.png


Poziom wyszczepienia dzieci wynosi 51%, stąd też każda choroba nawleczona z Europy naraża miliony niezaszczepionych, osłabionych dzieci na śmierć.


8y65mw-7fb761c7.png

25% dzieci od 5 do 17 roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję.


Odpowiadając na potrzeby naszych serc - Fundacja Boże Atelier wraz z misjonarzem świeckim Danielem Kasprowiczem - pragniemy wybudować nowy szpital na Madagaskarze (region Antsiranana, dystrykt Anivorano). Od kilku miesięcy odczuwamy ogromne powołanie do stworzenia nowego miejsca, w którym każdy potrzebujący otrzyma pomoc. Jest to niezwykle trudne i niesprawiedliwe, kiedy człowiek umiera z nędzy, kiedy matka nie jest w stanie wykarmić swoich dzieci, kiedy ze względu na miejsce urodzenia umiera się na choroby, które można wyleczyć za kilkanaście groszy. Chciałbym swoją pomoc ukierunkować przede wszystkim na niedożywione dzieci, które jako pierwsze padają ofiarą kryzysów polityczno-gospodarczych i niepokojów społecznych oraz kobiety, które w Afryce spycha się na dalszy plan, także w sferze zdrowia. Tam nadal jest niewyobrażalnie wysoka umieralność okołoporodowa, nadal sprzedaje się dziewczynki za mąż, nadal w leczeniu wybiera się je jako ostatnie. Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w nowej akcji, której celem jest zbiórka funduszy na budowę nowego szpitala.

8y65mw-f26f68fe.png


Placówka będzie spełniała 3 główne cele:

  1. Profesjonalna opieka medyczna skierowana do najbiedniejszych mieszkańców regionu Antsiranana
  2. Edukacja z zakresu zdrowia i zapobiegania chorobom (w przyszłości placówka edukacyjna dla analfabetów)
  3. Wymiana zagraniczych wolontariuszy medycznych

8y65mw-23094a9b.png

Madagaskar - fakty i mity: rzeczy, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś!

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na całym świecie. Przez bardzo długi okres znajdował się w pierwszej piątce, obecnie zaś jest w pierwszej dziesiątce, a prześcigają go jedynie kraje objęte wojną domową.


Jest to kraj, w którym 78% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa (ustalonej na 1,90$). Zdecydowana większość tej grupy nie ma nawet w posiadaniu tych niespełna dwóch dolarów, a ze względu na panującą nędze i głód Madagaskar zalicza się do krajów Czwartego Świata.


To 25-milionowy kraj, z czego połowa to dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia - w większości jeszcze nie zdolna do samodzielności (10 milionów to dzieci poniżej 14 roku życia).


W ciągu trzech lat Madagaskar nawiedziły trzy plagi: w 2016 roku plaga Polio, która naraziła 11 milionów mieszkańców na zachorowanie, w 2017-2018 roku plaga dżumy, na którą zabrakło lekarstw, w 2019 roku plaga odry - choroby dziesiątkującej społeczeństwo.


25% dzieci od 5 do 17 roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję.


Każdego roku państwo nawiedza cyklon, który wyrządza mnóstwo szkód infrastrukturalnych, podmywa pola uprawne i zabija setki osób; susza dewastująca ryżowiska i doprowadzająca do braku pitnej wody; plagi szarańczy, niepokoje społeczne i zamachy stanu.


Dziewczyny, które wyszły za mąż, są w ciąży bądź są już matkami są wykluczane z systemu nauczania; nie mają dostępu do podstawowej wiedzy z zakresu higieny, cyklu miesiączkowego czy żywienia.


Dramatyczna sytuacja kobiet

1: Kobiety żyją w kulturze tradycyjnie dominującej przez mężczyzn, z czego aż 1/3 doświadczyła w ciągu swojego życia przemocy, gwałtu i nadużyć. Nie mogą liczyć na wsparcie państwa ani wymiar sprawiedliwości.

2: 37% dziewcząt w wieku 15 lat rodzi swoje pierwsze dziecko. 1/3 wszystkich ciąż kończy się śmiercią matki bądź dziecka.

3: Nadal 40% małżeństw jest aranżowanych, a dziewczyny wydaje się za mąż w zamian za krowę zebu nierzadko o wiele starszym od siebie mężczyznom.

4: 12% dziewczynek zostało „wysprzedanych” za mąż przed 15 r.ż


8y65mw-a3f47911.png


8y65mw-29659ed4.png


Wszechobecny głód...

1: Jest to kraj, który zajmuje 5 miejsce na całym świecie w rankingu głodu.

2: Co drugie dziecko - aż 50% - poniżej 5 roku życia choruje na niedożywienie, a to odbija się na ich rozwoju fizycznym i intelektualnym.

3: Niedożywione dzieci umierają w ciągu kilku godzin na malarię, biegunki infekcyjne, choroby pasożytnicze i zakaźne, w tym odrę, dur brzuszny i dżumę.

4: Madagaskar zajmuje 3 miejsce wśród wszystkich krajów w rankingu dostępności do bezpiecznych źródeł wody i podstawowych urządzeń sanitarnych. „Otwarta defekacja” przyczynia się do szerzenia chorób infekujących najsłabszych.


Kulejące zdrowie...

1: 42% dzieci umiera do 5 roku życia i jest to jeden z najgorszych odsetków na całym świecie. Niedożywienie, brak personelu medycznego, brak dostępu do pitnej wody i szerzące się choroby zakaźne zbierają żniwo każdego dnia.

2: Poziom wszczepienia dzieci wynosi 51%, stąd też każda choroba nawleczona z Europy naraża miliony niezaszczepionych, osłabionych dzieci na śmierć.

3: Na 10 tys. mieszkańców przypada zaledwie 23 pracowników służy zdrowia i 0,2 łóżka; dostęp do ochrony zdrowia (publiczny i prywatny) jest odpłatny, przy relatywnie niskiej jakości leczenia, niedostępności podstawowych leków i sprzętu medycznego

8y65mw-678bf88c.png


8y65mw-db98c8a6.png

Wspólnie możemy uczynić ich świat lepszym

prosimy o pomoc w nowym projekcie

8y65mw-5646d4.png

Zrzutka stworzona przez Daniel KasprowiczDaniel Kasprowicz – misjonarz świecki od czterech lat posługujący na Madagaskarze. Z wykształcenia dietetyk, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zajmujący się niedożywionymi pacjentami kliniki medycznej „Flamboyant” w Mampikony. Ambasador walki z głodem na świecie, prezentujący się na międzynarodowych spotkaniach, między innymi w Australii, Belgii i Kolumbii. Prywatnie miłośnik kawy i mlecznej czekolady, amator maratonów i zapalony podróżnik.

Facebook

E-mail

8y65mw-2711c109.png

Zrzutka stworzona przez fundację Bożę AtelierFundacja Boże Atelier zajmuje się pomocą najuboższym. Naszym pierwszym projektem jest adopcja na odległość na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Chcemy nieść pomoc tam gdzie jej najbardziej potrzebują.

WIĘCEJ INFORMACJI NA: https://bozeatelier.pl/

Aktualności3

  • Kochani! Otrzymaliśmy w świątecznym prezencie elektrokardiogram ASPEL ASCARD MR. RED, który również znajdzie się w szpitalu, na który zbieramy obecnie fundusze! Badania EKG są bardzo rzadkie na Madagaskarze ze względu na brak sprzętu i brak znajomości jego obsługi i interpretacji. Chcemy zadbać, by każdy miał dostęp do powszechnej i dobrej praktyki medycznej! <3 <3 <3

  • Otrzymaliśmy w darowiźnie Analizator Hematologiczny firmy Sysmex, który zostanie przekazany szpitalowi. Sprzęt pozwoli na szybkie i relatywnie tanie wykonywanie morfologii krwi, która jest pierwszym i najważniejszym badaniem laboratoryjnym w wielu jednostkach chorobowych, w tym chorobach zakaźnych i tropikalnych. Idziemy do przodu!!

  • Kochani! Już tak dobrze nam idzie! Na dzień dzisiejszy udało się nam zebrać prawie 84 tysiące złotych, za które serdecznie dziękujemy. Przed nami oczywiście jeszcze bardzo dużo pracy, ale dzięki Waszemu wsparciu wiemy, żę się uda. Co udało się dotychczas zrobić w kierunku realizacji projektu budowy szpitala: (1) misjonarz Daniel Kasprowicz otrzymał nowy kontrakt misyjny do pracy właśnie na misji w Anivorano-NORD, dzięki czemu staje się niejako ambasadorem projektu i osobą upoważnioną do zarządzania nim na miejscu; (2) otrzymaliśmy od biskupa diecezji Antsiranana ziemię pod budowę szpitala, oraz dodatkowy kawałem pod budowę domu wolontariusza i pracowników szpitala; Jest to jeden z kluczowych elementów, który upoważnia w świetle prawa malgaskiego do podjęcia się budowy. Misja, jako placówka/organizacja malgaska, ma prawo do posiadania ziemi; (3) stworzyliśmy wstępne kosztorysy dotyczące budowy budynków, wyposażenia laboratorium/porodówki/zabiegówki i innych pomieszczeń oraz pierwsze zakupu leków; (4) powstał pierwszy prototypowy plan budowy, ale czekamy jeszcze na ostatnie dociągnięcia i szlify; (5) wykonaliśmy rozeznanie terenu, a tym samym rozpoznaliśmy zdrowotne i społeczne problemy panujące w miejscowości; Będziemy informować o podejmowanych przez nas krokach! Dziękujemy za Waszą obecność! Pozostańcie piękni! Fundacja Boże Atelier wraz z Danielem Kasprowiczem

Wpłacający2179

 
Dane ukryte
25 zł
M
Monika
25 zł
 
Dane ukryte
50 zł
P
Patrycja Ko
10 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
ukryta
A
Alicja
25 zł
Zobacz więcej

Komentarze177

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

418 637 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?