id: t2h8gm

Budowa mini satelity CanSat

Budowa mini satelity CanSat

Nasi użytkownicy założyli 1 226 539 zrzutek i zebrali 1 349 037 741 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jesteśmy uczniami szkoły Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu tworzymy zespół ZSM-Sat Team. Bierzemy udział w konkursie CanSat 2022/2023, który polega na zbudowaniu i wystrzeleniu małego satelity, który będzie zbierał dane naukowe. Organizatorem jest Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. Wszystkie informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronię internetowej organizatora - https://esero.kopernik.org.pl/konkurs-cansat/ . W poprzednim roku zajęliśmy 3 miejsce w edycji ogólnopolskiej. Tym razem chcielibyśmy wygrać 1 miejsce!


aa6c6dda0221466d.png

Jaki jest nasz cel?

Naszym celem jest chęć poszerzenia naszej ogólnej wiedzy, a także podjęcia wyzwania, które wymaga sprawdzenia naszych umiejętności oraz pracy zespołowej. Zbudowanie satelity wielkości puszki jest wyzwaniem dla uczniów którzy interesują się tematyka techniczną, i może zaowocować chęcią dalszego pogłębiania wiedzy w tym temacie. Zespół składa się z uczniów klas drugich trzecich i czwartych o profilu informatyczym. Naszym opiekunem naukowym jest nauczyciel przedmiotów zawodowych – Pan mgr inż. Daniel Siwiec.


O co prosimy?

Chcieli byśmy poprosić o wsparcie finansowe które pomogło by naszemu zespołowi przejść do kolejnych etapów projektu i pomyślne zakończenie konkursu. Środki finansowe przeznaczymy na zakup potrzebnej elektroniki i materiałów niezbędnych do zbudowania satelity oraz materiałów promocyjnych zespołu oraz propagowania idei konkursu. Jeżeli Państwo chcą nas wesprzeć w inny sposób, proszę się z nami skontaktować. Jeżeli Państwo są przedstawicielami firmy która by chciała by nas wesprzeć, również prosimy o kontakt, gdyż będziemy chcieli promować naszych sponsorów.


Co to jest CanSat?

CanSat jest to minisatelita wielkości standardowej puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie różnego rodzaju badań i eksperymentów. Urządzenia te wykorzystywane są do nauki i zapoznawania uczniów z technologiami kosmicznymi poprzez rywalizację w konkursach organizowanych na całym świecie.



ZSM-SAT2 - Nasz minisatelita z poprzedniej edycji konkursu w którym zajęliśmy 3 miejsce:

a913757f923b0d82.png


Jak wygląda konkurs?

W Polsce konkurs Cansat organizowany jest przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska. Są to eliminacje do europejskich zawodów organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). W konkursie mogą startować drużyny składające się od 4 do 6 uczniów, którym musi towarzyszyć opiekun. Ich zadaniem jest zbudowanie urządzenia, które uwzględnia wszystkie główne podsystemy obecne na prawdziwym satelicie, takie jak: moduł zasilania, system lądowania i komunikacji, komputer pokładowy. Minisatelita powinien być w stanie przeprowadzić badania i eksperymenty: najpierw podczas lotu rakietą, na wysokość kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Dane, jakie zbierają CanSaty, bywają różne - od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografię, po poziom promieniowania jonizującego.


ZSM-SAT2 - Nasz minisatelita z poprzedniej edycji konkursu zaraz po wypuszczeniu z rakiety:

y18bac1b0b9f6fd9.png


Jaką obraliśmy misję?

Podstawowa misja polega na zebraniu informacji o temperaturze zewnętrznej satelity wraz z ciśnieniem atmosferycznym. Po otrzymaniu danych z czujnika temperatury i ciśnienia, dane są przesyłane do stacji naziemnej, gdzie dane zostaną odebrane, przeanalizowane i wyświetlone na ekranie stacji naziemnej.


Nasza drugorzędna misja polega na przetestowaniu nowego rodzaju transmisji radiowej, w której wykorzystane są aktualnie istniejące moduły Wi-Fi ze zmodyfikowanym oprogramowaniem. Misja będzie polegać na przesyłaniu w czasie rzeczywistym obrazu z kamery do stacji naziemnej. Celem misji jest określenie czy taki sposób transmisji obrazu oraz telemetrii może być wykorzystany przy budowaniu rzeczywistych satelitów (np. CubeSat).


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 8

 
Łukasz i Małgorzata Czapraga
50 zł
 
Grażyna
100 zł
 
Robert Wyszywany
20 zł
 
Krzysztof Szymański
20 zł
 
Mirela Zwirblis
100 zł
 
Mateusz Zuk
10 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Andrzej Jaromin
100 zł

Komentarze 3

 
2500 znaków