id: t3xurw

III etap prac przy Jędrzychowskiej twierdzy

III etap prac przy Jędrzychowskiej twierdzy

Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Nasi użytkownicy założyli 1 066 126 zrzutek i zebrali 1 160 882 434 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zamek w Jędrzychowie woła o pomoc!


Zbudowany w XIII wieku, przez Henryka III Księcia Głogowskiego - wnuka Bolesława Krzywoustego, czeka na ratunek. Obiekt przez wieki doznał wielu krzywd. Brał udział w wojnach śląskich w XIV wieku, był oblegany podczas wojen trzydziestoletnich, bronił granic księstwa głogowskiego. Przetrwał zawieruchy dziejowe, z czasem zmienił swe funkcje obronne na sakralne. Po wojnie niszczony i rabowany popadał w coraz większą ruinę. Razem możemy uratować Zamek, przywrócić mu dawny blask i nadać nowe funkcje!ba9d27b0e005c1d6.jpeg

Kim jesteśmy?


Stowarzyszenie "Rodowody" zawiązało się, aby ratować popadające w ruinę zabytki Dolnego Śląska. Od 2015 roku jesteśmy opiekunem XIII wiecznego Zamku w Jędrzychowie. Od tego czasu podejmujemy wszelkie działania mające na celu uratowanie zabytku.

Stowarzyszenie tworzą ludzie z różnych środowisk, których połączyła troska o los niszczejącego dziedzictwa narodowego, świadczącego o polskości tych ziem.


v74fe85e8fe255c4.jpeg


Zamek Jędrzychów, maleńka Perełka średniowiecznej obronnej architektury na dolnym śląsku, niedaleko Polkowic. Niegdyś obronna forteca, następnie świątynia, a w krótce miejsce spotkań obcowania z historią, sztuką i kulturą dla wszystkich szukających przygód.


ke4ae51950130505.jpeg


Co zrobiliśmy dotychczas?


Zamek Jędrzychów, maleńka Perełka średniowiecznej obronnej architektury na dolnym śląsku, niedaleko Polkowic. Niegdyś obronna forteca, następnie świątynia, a w krótce miejsce spotkań obcowania z historią, sztuką i kulturą dla wszystkich szukających przygód.

Stowarzyszenie "Rodowody" zaopiekowało się zamkiem 5 lat temu. Budowla była w stanie daleko posuniętej, ale wciąż zadaszonej ruiny. Od tego momentu zaczęła się nasza walka z czasem, a czasami bezdusznością urzędniczych wymagań. Udało się! W 2019 roku końcowo zaakceptowano projekty budowlane, konserwatorskie oraz plany zagospodarowania. Otrzymaliśmy również pierwszą dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ministra "Ochrona Zabytków" oraz pierwsze dofinansowanie z Urzędu Miasta i Gminy Polkowice. Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki wsparł nas również przekazując w użytkowanie teren i dom obok zamku, bez których to prowadzenie remontu byłoby bardzo utrudnione. Dzięki uprzejmości oraz zaangażowaniu właściciela innego historycznego obiektu pozyskaliśmy najwspanialszą na świecie i najbardziej doświadczoną ekipę remontującą zabytki, która z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem podjęła się zabezpieczenia chylącej się ku katastrofie starej fortecy. W grudniu 2020 roku sukcesem zakończyliśmy drugi etap prac na zamku. I z ogromną nadzieją spoglądamy na 2021 rok licząc ponownie na pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Już wiemy, że na start mamy 20 tysięcy od Burmistrza Polkowic, jednakże nadal nie wystarczy to kompleksowy remont Jędrzychowa.


a0ac9e911658f18b.jpeg

Co się udało


Pierwszym małym, ale dla nas ogromnym krokiem było przeniesienie trójnogiego słupa elektrycznego, całkowicie blokującego wjazd na dziedziniec obiektu. Zabezpieczone zostały wszystkie wejścia do budowli, a przy udziale wyspecjalizowanej ekipy ratowników górniczych usunęliśmy drzewa wyrastające z dachu zamku. Udało nam się uzyskać pozwolenie budowlane i konserwatorskie. Zdobyliśmy fundusze z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego, a także z Urzędu Miasta i Gminy Polkowice. Zabezpieczyliśmy północną i południową klatkę schodową konstrukcjami drewnianymi, zabezpieczyliśmy całościowo podporami konstrukcję dachu oraz empor, wykonaliśmy tymczasowe ciągi komunikacyjne piesze oraz do dystrybucji materiałów budowlanych, wykonaliśmy dach pogrążony, który zabezpiecza obiekt przed dostępem wody i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wykonana została instalacja odgromowa. Planujemy i prowadzimy akcje związane z: porządkowaniem obiektu, promocją idei remontu Zamku, edukacją historyczną i kulturą średniowiecza.


n4a9c48cf8ad58b5.jpeg

Na co teraz zbieramy?


Trzeci etap prac to najtrudniejsza i najkosztowniejsza część zadania. Wymagać będzie remontu konstrukcji zamku, przemurowania wieńca, renowacji zabytkowej więźby dachowej oraz dachu. Pilnej interwencji wymaga również wolnostojąca wieża wkomponowana w średniowieczne ogrodzenie.


rc3967ee349dc6ae.jpeg

m79b1f11954b2f23.jpeg

Ostatnie osiągnięcia:

- dookoła całego Zamku powstało rusztowanie

- rozebrano poszycie dachowe, które poddane zostanie konserwacji

- Zamek zyskał nowy, tymczasowy blaszany dach

- przemurowana i zabezpieczona została korona murów

f2443ecc85f23a62.jpeg

v37bcbf091d218c5.jpeg


Jak możesz nam pomóc?

Możesz wpłacić dowolną kwotę na naszą zrzutkę;

Możesz udostępnić naszą zrzutkę na swoim Facebook'u;

Możesz przekazać 1% podatku (KRS: 0000523287 - Stowarzyszenie "Rodowody");

Możesz wesprzeć nas w każdy inny sposób, pisząc tutaj: [email protected];

Możesz brać udział w organizowanych przez nas akcjach.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 18

MK
Mar Kar
200 zł
200 zł
HJ
Henryk Jaroszewicz
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
AP
Andrzej Potkowa
AS
Andrzej Szromnik
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
PS
Piotrek Szewczyk
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków