III etap prac przy Jędrzychowskiej twierdzy
III etap prac przy Jędrzychowskiej twierdzy
Nasi użytkownicy założyli 1 233 880 zrzutek i zebrali 1 371 893 807 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Zamek w Jędrzychowie woła o pomoc!
Zbudowany w XIII wieku, przez Henryka III Księcia Głogowskiego - wnuka Bolesława Krzywoustego, czeka na ratunek. Obiekt przez wieki doznał wielu krzywd. Brał udział w wojnach śląskich w XIV wieku, był oblegany podczas wojen trzydziestoletnich, bronił granic księstwa głogowskiego. Przetrwał zawieruchy dziejowe, z czasem zmienił swe funkcje obronne na sakralne. Po wojnie niszczony i rabowany popadał w coraz większą ruinę. Razem możemy uratować Zamek, przywrócić mu dawny blask i nadać nowe funkcje!
Kim jesteśmy?
Stowarzyszenie "Rodowody" zawiązało się, aby ratować popadające w ruinę zabytki Dolnego Śląska. Od 2015 roku jesteśmy opiekunem XIII wiecznego Zamku w Jędrzychowie. Od tego czasu podejmujemy wszelkie działania mające na celu uratowanie zabytku.
Stowarzyszenie tworzą ludzie z różnych środowisk, których połączyła troska o los niszczejącego dziedzictwa narodowego, świadczącego o polskości tych ziem.
Zamek Jędrzychów, maleńka Perełka średniowiecznej obronnej architektury na dolnym śląsku, niedaleko Polkowic. Niegdyś obronna forteca, następnie świątynia, a w krótce miejsce spotkań obcowania z historią, sztuką i kulturą dla wszystkich szukających przygód.
Co zrobiliśmy dotychczas?
Zamek Jędrzychów, maleńka Perełka średniowiecznej obronnej architektury na dolnym śląsku, niedaleko Polkowic. Niegdyś obronna forteca, następnie świątynia, a w krótce miejsce spotkań obcowania z historią, sztuką i kulturą dla wszystkich szukających przygód.
Stowarzyszenie "Rodowody" zaopiekowało się zamkiem 5 lat temu. Budowla była w stanie daleko posuniętej, ale wciąż zadaszonej ruiny. Od tego momentu zaczęła się nasza walka z czasem, a czasami bezdusznością urzędniczych wymagań. Udało się! W 2019 roku końcowo zaakceptowano projekty budowlane, konserwatorskie oraz plany zagospodarowania. Otrzymaliśmy również pierwszą dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ministra "Ochrona Zabytków" oraz pierwsze dofinansowanie z Urzędu Miasta i Gminy Polkowice. Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki wsparł nas również przekazując w użytkowanie teren i dom obok zamku, bez których to prowadzenie remontu byłoby bardzo utrudnione. Dzięki uprzejmości oraz zaangażowaniu właściciela innego historycznego obiektu pozyskaliśmy najwspanialszą na świecie i najbardziej doświadczoną ekipę remontującą zabytki, która z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem podjęła się zabezpieczenia chylącej się ku katastrofie starej fortecy. W grudniu 2020 roku sukcesem zakończyliśmy drugi etap prac na zamku. I z ogromną nadzieją spoglądamy na 2021 rok licząc ponownie na pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Już wiemy, że na start mamy 20 tysięcy od Burmistrza Polkowic, jednakże nadal nie wystarczy to kompleksowy remont Jędrzychowa.
Co się udało
Pierwszym małym, ale dla nas ogromnym krokiem było przeniesienie trójnogiego słupa elektrycznego, całkowicie blokującego wjazd na dziedziniec obiektu. Zabezpieczone zostały wszystkie wejścia do budowli, a przy udziale wyspecjalizowanej ekipy ratowników górniczych usunęliśmy drzewa wyrastające z dachu zamku. Udało nam się uzyskać pozwolenie budowlane i konserwatorskie. Zdobyliśmy fundusze z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego, a także z Urzędu Miasta i Gminy Polkowice. Zabezpieczyliśmy północną i południową klatkę schodową konstrukcjami drewnianymi, zabezpieczyliśmy całościowo podporami konstrukcję dachu oraz empor, wykonaliśmy tymczasowe ciągi komunikacyjne piesze oraz do dystrybucji materiałów budowlanych, wykonaliśmy dach pogrążony, który zabezpiecza obiekt przed dostępem wody i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wykonana została instalacja odgromowa. Planujemy i prowadzimy akcje związane z: porządkowaniem obiektu, promocją idei remontu Zamku, edukacją historyczną i kulturą średniowiecza.
Na co teraz zbieramy?
Trzeci etap prac to najtrudniejsza i najkosztowniejsza część zadania. Wymagać będzie remontu konstrukcji zamku, przemurowania wieńca, renowacji zabytkowej więźby dachowej oraz dachu. Pilnej interwencji wymaga również wolnostojąca wieża wkomponowana w średniowieczne ogrodzenie.
Ostatnie osiągnięcia:
- dookoła całego Zamku powstało rusztowanie
- rozebrano poszycie dachowe, które poddane zostanie konserwacji
- Zamek zyskał nowy, tymczasowy blaszany dach
- przemurowana i zabezpieczona została korona murów
Jak możesz nam pomóc?
Możesz wpłacić dowolną kwotę na naszą zrzutkę;
Możesz udostępnić naszą zrzutkę na swoim Facebook'u;
Możesz przekazać 1% podatku (KRS: 0000523287 - Stowarzyszenie "Rodowody");
Możesz wesprzeć nas w każdy inny sposób, pisząc tutaj: [email protected];
Możesz brać udział w organizowanych przez nas akcjach.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Powodzenia. Trzymam kciuki!
Piękna inicjatywa, trzymamy kciuki! Na pewno się uda :)
Super inicjatywa , moja cegiełka dołożona
Bardzo, bardzo dziękujemy!
Bardzo sie ciesze, ze ten zabytek dostal druga szanse. Gratuluje i zycze sukcesow! Pozdrowienia z Towarzystwa Upiekszania Miasta Wroclawia
Bardzo Wam dziękujemy! Za datek, jak i za dobre słowo. To dla nas wiele znaczy.