id: t65uhm

Polska państwem wyznaniowym?

Polska państwem wyznaniowym?

Nasi użytkownicy założyli 1 189 271 zrzutek i zebrali 1 252 956 688 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Kampania społeczna Fundacji Wolność od religii pod hasłem: "Polska państwem wyznaniowym?"

Fundamentalizm religijny niszczy demokratyczny ustrój Polski!

Władze przedkładają interes hierarchów kościelnych nad prawa i wolności obywatelskie. Polska zmierza w niebezpiecznym kierunku: autorytarnego państwa wyznaniowego.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się takim działaniom!

Dlatego zbieramy na sfinansowanie kampanii pod hasłem: "Polska państwem wyznaniowym?”. Pieniądze zebrane w ramach tej zbiórki przeznaczymy w całości na sfinansowanie billboardów, które w październiku zawisły w kilkudziesięciu miastach.

W obronie praw osób bezwyznaniowych

Fundacja Wolność od Religii od 2011 roku działa na rzecz realnego rozdziału Kościoła od państwa oraz obrony praw osób bezwyznaniowych. Występuje w imieniu tych, którzy doświadczają dyskryminacji z powodu swojego światopoglądu.

Podejmujemy setki interwencji na podstawie zgłoszeń, które płyną do Fundacji. Najbardziej znane z nich to sprawa Grażyny Juszczyk, nauczycielki, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim; sprawa napisu w szkolnej stołówce nawołującego do modlitwy przed posiłkiem w jednej z lubelskich szkół; czy ostatnio głośna sprawa wójta z Tuszowa, który wmurował tablice z dekalogiem przy wejściu do szkół publicznych na terenie gminy.

Wspieraj działalność Fundacji

Pieniądze, które otrzymujemy służą do tego, żeby pomagać ludziom, których bezpośrednio dotyka dyskryminacja na tle wyznaniowym. Pomagamy w konkretnych przypadkach, broniąc praw osób bezwyznaniowych.

Fundacja zrealizowała kilka kampanii billboardowych, które odbiły się szerokim echem w mediach. Oto hasła, które znalazły się wówczas na billboardach: „Nie zabijam. Nie kradnę. Nie wierzę. ”, „Nie wierzysz w Boga, nie jesteś sam”, „Ateiści są boscy”, „Masz prawo nie wierzyć” czy „Szkoła to nie Kościół".

Pomóż sfinansować kampanię "Polska państwem wyznaniowym"

Kampanię można wesprzeć wpłacając dowolną kwotę tutaj lub na konto Fundacji. Jej celem jest pokazanie, jakim zagrożeniem dla wolności obywatelskich jest stanowienie prawa przez fundamentalistów religijnych. Chcemy wywołać społeczny sprzeciw wobec wpływu Kościoła na prawo, politykę, wychowywanie dzieci. A przede wszystkim zjednać do idei świeckiego państwa jak największą część społeczeństwa, w tym także osoby wierzące.

Brak rozdziału państwa od Kościoła wpływa negatywnie

na życie codzienne wszystkich Polaków.

W jaki sposób?

Kobietom utrudnia się przeprowadzanie badań prenatalnych oraz pełen dostęp do antykoncepcji. Parom mającym trudności z zajściem w ciążę proponuje się nieskuteczne metody leczenia w miejsce in vitro.

Władze samorządowe wieszają dekalog przy wejściu do szkół, a 4-metrowe rzeźby świętych Kościoła pojawiają się w szpitalnych korytarzach. Pacjenci mają trudności z dostępem do opieki psychologicznej, ale opłacany przez państwo ksiądz rzymskokatolicki wchodzi każdego dnia do sal szpitalnych ze swoją misją.

Dzieciom i młodzieży odmawia się prawa do rzetelnej edukacji seksualnej. Na lekcjach religii, nauczanej za pieniądze publiczne, zamiast tolerancji uczy się dzieci homofobii oraz lekceważenia i braku szacunku dla ludzi o odmiennych poglądach. Wymusza się katechizację, utrudniając dostęp do lekcji etyki.

Władze państwowe odbierają dotacje organizacjom broniącym praw obywatelskich, jak Centrum Praw Kobiet. Bez wsparcia pozostają media obywatelskie, liberalne czy wolnościowe (jak np. Krytyka Polityczna, Liberte!). Państwowe pieniądze płyną do ośrodków reprezentujących fundamentalistów katolickich jak Fronda.

Kościół cieszy się licznymi nieuzasadnionymi przywilejami, także finansowymi. Środki publiczne płyną do instytucji religijnych, które realizują misję ewangelizacyjną. Także do takich, które domagają się całkowitego zakazu aborcji, a nawet karania kobiet.

Zmianom prawnym towarzyszą bezprawne praktyki i działania, które są przejawem dyskryminacji osób bezwyznaniowych. Symbolika religijna jest coraz powszechniejsza i coraz bardziej ostentacyjna.

Nie ma na to naszej zgody!

Polki i Polacy, niezależnie od wyznawanego światopoglądu, nie chcą żyć w państwie wyznaniowym. Krytycznie odnoszą się do politycznej aktywności Kościoła. Popierają opodatkowanie tej instytucji, nauczanie religii w salach przykościelnych, zamiast w przedszkolach i w szkołach, jednopłciowe związki partnerskie, równość kobiet i mężczyzn. Domagają się prawa do antykoncepcji, akceptują seks przedmałżeński i związki nieformalne.

Chcemy żyć w demokratycznym państwie prawa, a nie w państwie wyznaniowym!

Więcej informacji na stronie wolnoscodreligii.pl

oraz na naszych profilach na Facebooku oraz na Twitterze.

Hashtag kampanii #wolnoscODreligii

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 320

preloader

Komentarze 27

 
2500 znaków