Opis zrzutki

Celem akcji "Oddech dla Nepalu" jest zebranie środków na zakup szpitalnej stacji generowania tlenu medycznego.


Jest to duże urządzenie służące do wytwarzania tlenu do napełniania butli używanych na oddziałach intensywnej terapii przy leczeniu pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 oraz innych chorób płuc.


Mamy nadzieję uzbierać fundusze na przynajmniej jedno urządzenie, choć marzymy o tym, aby zbiórka pozwoliła nam na zakup dwóch lub więcej takich systemów.


Takie stacje podarujemy wybranym przez nas szpitalom w Nepalu (będziemy o tym informowali w bieżących informacjach z akcji). Uratują one życie wielu osobom, nie tylko w czasach pandemii koronawirusa, podczas drugiej i trzeciej fali epidemii, ale także przez wiele kolejnych lat.


Dlaczego Nepal?


Jesteśmy od lat związani z Nepalem (więcej o nas poniżej). Nepal to jeden z najbiedniejszych krajów świata, który jeszcze nie odbudował się po trzęsieniu ziemi z 2015 roku i właśnie walczy z falą bardzo niebezpiecznego wariantu koronawirusa, który po raz pierwszy wykryto w Indiach.


Nepal się dusi... dosłownie


Koronawirus, który rozprzestrzenił się w Nepalu, to mutacja typu delta - bardzo zakaźna i powodująca silne objawy, które dotykają również młode osoby. Często zdarza się, że po kilku dniach od zarażenia, człowiek nagle doznaje zapaści i po prostu się dusi.


Chory musi jechać do szpitala. Rodzina desperacko szuka łóżka, o co trudno w Nepalu - system służby zdrowia podczas drugiej fali, kompletnie się załamał. Nie tylko publiczne, ale nawet prywatne szpitale wydają komunikaty o braku miejsc, o tym, na ile godzin zostało tlenu w placówce.


Ledwie 15-20 min przerwa w przepływie tlenu, to wyrok śmierci dla pacjentów w ciężkim stanie.


ob5596183216fe7c.jpeg


Media społecznościowe są pełne próśb o informacje o wolnych łóżkach, apelów o tlen dla chorych. Nieliczne szpitale, w 30 mln kraju, mają własne stacje wytwarzania tlenu medycznego.To co jest standardem szpitalnym w Europie, jest luksusem w Nepalu.


Co się dzieje, gdy rodzina nie znajdzie łóżka szpitalnego i tlenu? Nepalczycy umierają w domach, w drodze do szpitali. Te tragedie nie trafiają do oficjalnych statystyk, ale są codziennością Nepalczyków. Codziennie umiera ktoś z bliskiej lub dalszej rodziny, spośród przyjaciół i znajomych.


Obecnie Nepal jest przed Indiami, w światowej czołówce krajów z najszybciej rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Tutaj najwięcej na świecie wykrywanych jest zarażeń w stosunku do testów.


Nie ma szczepionek


Cały personel medyczny jest przemęczony. Wielu lekarzy i pielęgniarek boi się pracować na oddziałach covidowych, bo nie są zaszczepieni.


W Nepalu nie ma szczepionek - nie ma ich na światowym rynku, a partie zamówione w Indiach zostały wstrzymane, bo Indie same zmagają się z drugą falą. Zapasy szczepionek leżą za to w magazynach krajów Europy i USA.


Zaszczepiono dwiema dawkami jedynie procent ludności. Dlatego epidemia będzie zbierać śmiertelne żniwo jeszcze przez długie miesiące. Bez tlenu w czasie drugiej i następnej fali Nepalczycy będą się dusić.


Dobrze zdajemy sobie sprawę, że tlen, absolutne minimum do przeżycia, jest tylko bandażem, a nie rozwiązaniem. Nepalczycy jednak walczą o przetrwanie.


rce1cd4e5f33c622.jpegOpis urządzenia


Szpitalna stacja generowania tlenu medycznego wytwarza tlen nadający się do ratowaniu życia i zdrowia ludzi chorych.


Po konsultacjach z fachowcami i ekspertami, wybraliśmy urządzenie OY-50 firmy Amcaremed. Jest ono rozsądnym kompromisem pomiędzy dobrą jakością i dobrą ceną.


Ponadto ma dodatkowe zalety:

- można je kupić w Nepalu (odpada własna organizacja kosztownego transportu),

- na miejscu są fachowcy, którzy zainstalują urządzenie w szpitalu i przeszkolą obsługę,

- dostępne są do niego części zamienne oraz serwis (znaczące skrócenie czasu konserwacji i ewentualnych napraw).


Dzięki OY-50 możemy codziennie ratować życie i zdrowie ok. 24 najciężej chorych lub ok. 100-150 lżej chorych (ilość tlenu medycznego potrzebna na chorego zależy od jego stanu).


x3aad5c9b5f690f3.jpeg


Więcej o urządzeniu (po angielsku lub hiszpańsku) na stronie producenta.


Uwaga: jeśli po zebraniu środków, ten konkretny model stacji generowania tlenu nie będzie dostępny lub zbyt długo będziemy musieli czekać na dostawę - kupimy urządzenie o podobnych parametrach w zbliżonej cenie. W czasie epidemii liczy się czas i oczekiwanie miesiąc lub dłużej na dostawę może kosztować życie ludzi. Każdy dzień się liczy! Jedno się nie zmieni - produkowany przez stację tlen medyczny ma zaopatrzyć szpital ratujący życie i zdrowie od 24 do nawet 150 chorych dziennie.


Więcej informacji


o naszej akcji "Oddech dla Nepalu" publikować będziemy na bieżąco na: www.OddechDlaNepalu.org.pl

oraz na Facebook'u: https://www.facebook.com/oddechdlanepaluKim jesteśmy


Jesteśmy ludźmi od lat związanymi z Nepalem. Z bólem serca patrzymy na tragedię, która teraz dzieje się w tym kraju, a o której nikt praktycznie nie mówi.


Dlatego, wraz z naszymi przyjaciółmi - osobami związanymi z Nepalem lub po prostu ludźmi dobrej woli - postanowiliśmy rozpocząć akcję "Oddech dla Nepalu".


Robimy to poprzez polską fundację WhiteGrain, która od kilku lat niesie pomoc w Nepalu. Więcej o informacji o działalności fundacji oraz nr konta dla wpłat przez podmioty gospodarcze (ale także osoby prywatne) na stronie www.whitegrain.foundation

Fundacja ma także swój profil na facebook'u: https://www.facebook.com/WhiteGrain/ybf8186e8fca33ba.jpeg

Magda Jungowska


Nepal odwiedziła pierwszy raz w roku 2011, a od 5 lat mieszka tam na stałe. Pomagała intensywnie po trzęsieniu ziemi z 2015r., a w 2017r. postanowiła założyć fundację White Grain.


Fundacja wciąż niesie pomoc humanitarną i wspiera niepełnosprawne dzieci. Zorganizowała akcje „Plecak z wyprawką” dla kilku tysięcy ubogich dzieci. Podczas pierwszej fali epidemii w 2020 r. dożywiała ponad 10 000 ludzi, którzy stracili środki do życia w czasie najsurowszego na świecie lockdownu.


Teraz, nie czekając na zbiórki, organizuje pomoc medyczną - zakup mobilnych koncentratorów tlenu, przygotowanie ośrodka kwarantanny dla osób z COVID-19 i dystrybucję paczek "covidowych" dla osób objętych kwarantanną domową.


Magda przyłączyła się również do grupy Covid Alliance Nepal, aliansu nepalskich organizacji,lekarzy, epidemiologów, logistyków i ekspertów z wielu dziedzin.Magda korzysta z wiedzy ekspertów, którzy na bieżąco monitorują sytuację i potrzeby związane z epidemią.


O Magdzie zdążyły już napisać polskie media: Polka pomaga Nepalczykom w czasie drugiej fali pandemii. Walczy o tlen | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)


yd8d64b24c22176f.jpeg

Magda Jończyk


Podróżniczka, fotografka, przewodniczka i organizatorka wędrówek w Himalajach i w Karakorum. W Himalajach Nepalu wędruje od ponad 10 lat.


Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Blisko związana ze środowiskiem Szerpów z okolicy Everestu. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje.


A potem, co nie co opowiadam.in. na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju, na podróżniczym festiwalu Wachlarz oraz dziennikarskim Outriders Online. Wystawa jej fotografii pt. "W szerpańskim domu" była prezentowana m.in. na festiwalu O!Góry w Szczecinie.


i84d3286e87ef39d.jpeg

Radosław Araszkiewicz


Jest związany z Nepalem od 20 lat. Przez kilkanaście lat prowadził wolontariat medyczny w Benchen Free Clinic oraz opiekę zdrowotną nad dziećmi z klasztorów tybetańskich w Kathmandu.


W czasie trzęsienia ziemi w 2015 roku współdziałał z Nepalczykami w akcjach ratowniczych i pomocowych, koordynował działania grup medycznych. Jednocześnie był jednym z kierowników misji Polskiej Akcji Humanitarnej, która zorganizowała schronienie i żywność dla tysięcy osób oraz wyposażenie obozu dla przesiedleńców.


W 2016 w ramach PAH działał przy akcji odbudowy sześciu nepalskich szkół. Poprzez fundację Nyatri wspomaga kształcenie dzieci i młodzieży z najuboższych regionów Nepalu oraz dzieci uciekinierów z Tybetu.


W czasie epidemii koronawirusa 2020 wspomagał Konsulat Honorowy w Nepalu przy akcji ewakuacji Polaków z Nepalu. Obecnie organizuje pomoc żywnościową dla Nepalczyków dotkniętych głodem z powodu lockdownu.


w2a91ab3d355c8df.jpeg

Nasi nepalscy partnerzy


Oddech dla Nepalu jest częścią inicjatywy obywatelskiej Covid Alliance for Nepal, założonej przez nepalskich wolontariuszy w czasie epidemii.


Skupia lekarzy, epidemiologów, logistyków, ekonomistów, inżynierów, edukatorów, akademików, dziennikarzy, psychologów i aktywistów społecznych. Alians wspólnymi siłami organizuje tlen dla szpitali, paczki żywnościowe w czasie lockdownu, przystosowuje ośrodki kwarantanny dla chorych i szkoli ich personel, prowadzi sesje terapeutyczne oraz gorące linie dla pacjentów, zbiera i analizuje dane o pandemii.


Dzięki lobbowaniu Aliansu i diaspory nepalskiej w Kongresie USA za szczepionkami dla Nepalu, kraj znalazł się na liście pomocy rządu amerykańskiego.


Wolontariusze Oddechu dla Nepalu dziękują Aliansowi za pomoc techniczną, wiedzę ekspertów, wsparcie logistyczne i morze serdeczności, bez których akcja w Nepalu nie miałaby szansy powodzenia. Razem można więcej!


https://alliance4nep.github.io/index.html

https://www.facebook.com/CovidAllianceForNepal
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 147

 
Dane ukryte
500 zł
M
Małgorzata Mączyńska
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
M
Magdalena Darwaj
200 zł
 
Dane ukryte
108 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

704 460 zrzutek

i zebrali

473 973 580 zł

A ty na co dziś zbierasz?