id: t7cama

WebSDR w Krakowie

WebSDR w Krakowie

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 155 185 zrzutek i zebrali 1 199 686 788 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

  • Cześć!


    Na wstępie chciałbym przeprosić, za opóźnienie w realizacji projektu. Opóźnienie wynikało z problemów technicznych, a uściślając z parametrów łącza internetowego w lokalizacji serwera. Obecnie problem braku zewnętrznego adresu IP udało się rozwiązać dzięki wykorzystaniu technologii VPN oraz uprzejmości jednego z kolegów, który zgodził się hostować serwer OpenVPN.


    Aktualnie WebSDR jest uruchomiony, skonfigurowany i gotowy do pracy. Urządzenie jest wyposażone w trzy odbiorniki RTL-SDR korzystające z instalacji antenowej OT-12 PZK. Obecnie dostępne są trzy pasma: 2m, 70cm (przemienniki) oraz PMR.


    Zbiórka trwa nadal a pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na rozbudowę urządzenia o kolejne pasma oraz systemy antenowe.


    Z Krakowskiego SDRa, uruchomionego dzięki waszemu wsparciu, można skorzystać pod adresem sdr.radioamatorskie.pl

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zrzutka ma na celu zebranie funduszy na budowę oraz uruchomienie w Krakowie, ogólnodostępnego odbiornika radiowego z dostępem za pośrednictwem Internetu. Dostępność takiego odbiornika pozwoli na przeprowadzanie licznych eksperymentów radiotechnicznych przez radioamatorów oraz na zasmakowanie krótkofalarstwa bez konieczności posiadania własnego radia.


Urządzenie będzie obsługiwać wiele pasm amatorskich oraz pasma CB i PMR. WebSDR będzie wykorzystywał darmowe i otwarte oprogramowanie "OpenWebRx". Oprogramowanie to pozwala na obsługę wielu odbiorników SDR w tym samym czasie (ograniczenie stanowi jedynie moc obliczeniowa serwera), ponadto jest wyposażone w sporo ciekawych modułów pozwalających na dekodowanie amatorskich emisji cyfrowych takich jak DMR, C4FM, M17, FreeDV czy nawet NXDN.


Oprogramowanie OpenWebRx jest również wyposażone w funkcjonalność pozwalającą na dekodowanie ramek APRS za równo przez użytkownika jak i przez serwer w tle. Oznacza to, że przy okazji na mapie Krakowa zagości dodatkowy IGate APRS :)


Lokalizacja

Urządzenie zostanie zainstalowane w dość dogodnej pod względem radiowym lokalizacji, w dziesięciopiętrowym budynku przy ulicy Powstańców, w siedzibie Krakowskiego Oddziału Terenowego nr 12 Polskiego Związku Krótkofalowców. Dzięki dobrze dobranej lokalizacji urządzenie będzie w stanie odbierać więcej i lepiej.


Postęp realizacji projektu


Realizacja projektu będzie postępować wraz z ilością wpłat, oznacza to, że nie będzie trzeba czekać na efekty aż do zebrania pełnej kwoty. W pierwszej kolejności zostanie uruchomiony serwer z oraz jedno pasmo (prawdopodobnie 2m), następnie wraz z postępem zrzutki dodawana będzie obsługa kolejnych pasm, będzie też postępować rozbudowa instalacji antenowej.


Informacje o postępie prac będą umieszczane na bieżąco w sekcji "Aktualności", zachęcam więc do zaglądania co jakiś czas.



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 21

XY
X Y
1 zł
 
Dane ukryte
ukryta
PM
PeterQ
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
US
Usia
10 zł
PT
Przemysław Trendota
100 zł
 
Dane ukryte
70 zł
SQ
SQ9ATK
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
PK
PKP
32,67 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków
  • X Y

    w dodatku za uzbierana kwote ssdr powinien hulac jak zloto a ty usuwasz awarie od 16 czerwca, powinienes oddac ludzia te pieniadze a ty je poprostu zmalwersowales a to chyba jest karalne

    • Łukasz Broda

      To prawda, nie przewidziałem burzy, anteny były na parapecie a nie na dachu - szczerze nie sądziłem że coś może się stać. Oczywiście jeśli Pan coś wpłacił, proszę podesłać dokument potwierdzający wpłatę, nie ma problemu oddam Panu co do grosza.

  • X Y

    sluchaj kolego !! takiego sdr'a robisz za kwote 200zl w tym samo urzadzenie i serwer czyli malutki wyse 3040 na debianie !! a ty chcesz uzbierac 4000zl ??!! to zwykle naciaganie naiwnych ludzi ktorzy juz wplacili !!

    • Łukasz Broda

      Komputer który uległ awarii kosztował 800zł, jeden odbiornik to 200zł, kupiłem 3, z czego jeden padł razem z komputerm. Do tego dochodzą koszty przejściówek, przewodów, anten. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na moc obliczeniową to niestety ale do tego projektu mały terminal nie jest odpowiedni. WebSDR obsługiwał kilka pasm jednocześnie,a w założeniu miał obsługiwać z czasem zoraz więcej pasm, do tego obsugiwał dekodowanie cyfrowych transmisji takich jak DMR czy C4FM (jest to dość obciążające zwłaszcza gdy kilku użytkowników słucha kilku trasmisji DMR na kilku pasmach w jednej chwili), nie miał też ograniczeń aktywnych użytkowników. Przykro mi, że sprzęt się uszkodził w wyniku wyładowania atmosferycznego, chciałbym spróbować podejść do tematu jeszcze raz (dwa obiorniki cały czas czekają na swój moment). Tym razem jednak konieczne będzie opracowanie jakiegoś zabezpieczenia przed burzami tak aby sytuacja się nie powtórzyła.

  • Łukasz Broda

    SDR już działa i jest dostępny pod adresem sdr.radioamatorskie.pl

  •  
    Użytkownik anonimowy

    Mam nadzieję że Wam się uda. 73!

    30,73 zł