id: t9zbsx

Funkcjonowanie i rozwój serwisu Buslodz.pl

Funkcjonowanie i rozwój serwisu Buslodz.pl

676 zł 
z 5 000 zł
13%
1260 dni do końca
16 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki


O serwisie Buslodz

Od samego początku istnienia, powstałego w 2005 roku Buslodza, motywem przewodnim są autobusy i tramwaje w łódzkiej aglomeracji. Przez 15 lat istnienia ewoluował on, z kilku powiązanych ze sobą stron, zmieniając w jeden spójny serwis. Sukcesywnie wzbogacają go materiały z innych dziedzin transportu i rodzimego miasta Łódź, czy modelarsko-kolekcjonerskie.


Od samego początku główną misją jest stworzenie kompendium wiedzy o łódzkim transporcie zbiorowym, historii i współczesności, z naciskiem na tabor. Najważniejszym elementem serwisu jest bogata i ciągle rozwijana baza pojazdów oraz pokaźna galeria zdjęć.


Funkcjonowanie

Funkcjonowanie serwisu ma charakter hobbystyczny i niekomercyjny. Autorzy pracują nad nim społecznie.

Dbamy o to, aby nasi czytelnicy nie musieli zmagać się z reklamami, więc brak jakichkolwiek wpływów sprawia, że opłaty za utrzymanie serwera i domeny oraz wszelkie inne koszty ponosimy we własnym zakresie.

Od kilku lat bywa z tym coraz gorzej, dlatego postanowiliśmy korzystać z możliwości jakie daje Zrzutka.pl i prosić Państwa o pomoc.


Cel

Celem zbiórki jest pozyskiwanie funduszy na bieżące utrzymanie i rozwój serwisu BUSLODZ.PL. Rok rocznie opłacamy miejsce na serwerze oraz naszą domenę buslodz.pl, a ponadto ponosimy mniejsze lub większe koszty naszej działalności, wynikające z różnych stałych bądź okazjonalnych potrzeb.

Zazwyczaj odwiedzając jakąś stronę www się o tym nie myśli, ale jej twórcy, ślęcząc godzinami przed monitorami, zużywają prąd, muszą mieć opłacone usługi połączenia internetowego, kasują bilety, czy zalewają auto paliwem, jadąc zrobić fotorelację i/lub zebrać informacje do tekstów i wykazów. Kserowanie dokumentów, opłaty manipulacyjne, skanowanie negatywów i slajdów, zakup (wymiana na skutek zużycia) sprzętu, jak np. nowy aparat, komputer, dyski zewnętrzne, karty pamięci, akumulatorki i baterie. W zeszłym roku minęło 15 lat od startu, to jest półtorej dekady, w trakcie której poniesione zostały spore koszty, aby umożliwić funkcjonowanie i rozwój Buslodza.

Do tego można doliczyć koszty utworzenia każdego analogowego archiwum zdjęć, z których publikowane są obrazy. Kiedyś robienie zdjęć było droższe niż teraz. Aby zacząć zabawę, mając już oczywiście aparat, należało kupić film (błonę fotograficzną, negatyw do zdjęć, bądź pozytyw do slajdów), potem zapłacić za jego wywołanie, a następnie opłacić wykonanie odbitek lub ramki do slajdów. Negatywy, slajdy w ramkach i zdjęcia trzeba gdzieś przechowywać, więc dla uniknięcia bałaganu i ewentualnych strat na skutek nieodpowiedniego przechowywania, należało zakupić segregatory ze specjalnymi koszulkami do negatywów pociętych na paski. Albumy do zdjęć, a także pudelka na ramki ze slajdami. Gdy na dobre w domach zagościły komputery, potem pojawił się internet, pojawiło się zapotrzebowanie na skanery płaski, do skanowania zdjęć, aby digitalizować zbiory i móc się nimi dzielić / wymieniać. Tylko u Administratora-Założyciela w ciągu 15 lat istnienia serwisu przewinęły się trzy skanery. Dwa zużyły się przy skanowaniu olbrzymiej ilości zdjęć, trzeci rzadziej używany, jeszcze - odpukać! - działa, ale zdigitalizować pozostałej części foto-zbiorów na pewno nie zdoła. Oczywiście nie chodzi tutaj o przerzucanie na Państwa kosztów generowanych przez nasze "zabawki" i "zachcianki", a jedynie o zobrazowanie skali tematu. Choć nie ukrywamy, że wieczne dokładanie do interesu nie jest już tak pasjonujące, jak kiedyś...

Nigdy nie chcieliśmy komercjalizować serwisu i nadal nie zamierzamy tego robić. Dostęp do materiałów w nim zawartych musi być darmowy, a po ekranie nie mogą skakać jakiekolwiek reklamy (jedyna dozwolona obecność tematu reklam, to te na taborze, o których piszemy na naszych łamach). Nie wyciągaliśmy ręki po pieniądze, ale odkąd pojawiła się możliwość zakładania zrzutek, postanowiliśmy skorzystać z możliwości dobrowolnych wpłat. Stwierdziliśmy, że nawet najmniejsze kwoty, to dla nas ulga. Statystycznie, matematycznie - jakby każdy odwiedzający wrzucił choćby złotówkę jednorazowo, albo stały obserwator, czy sympatyk postanowił równowartość przysłowiowego jednego piwa, czy kwotę X przeznaczył co miesiąc na zbiórkę, to byłyby czym gospodarować.


Naszą pierwszą zrzutkę ustawiliśmy na określony krótki termin i z konkretną kwotą, niezbędną do utrzymania serwera i domeny na rok 2020. Tym razem zaplanowaliśmy zbiórkę długoterminową, ale jako, że trudno określić kwotę, a jakąś wpisać we formularz trzeba, to jest ona wpisana z zapasem (tak gwoli wyjaśnienia dla wszystkich, którzy powiedzą "ile?!"). Na Zrzutka.pl istnieje taka możliwość, że po przekroczeniu kwoty nadal można wpłacać, tak więc jeśli okaże się ona za mała na odzew, to nie będzie problemu. Tak samo w drugą stronę - niekoniecznie musi dobić do pełnej sumy.


Zakończenie zrzutki przypadnie w 20-tą rocznicę uruchomienia serwisu, tj. 29 października 2025r.


Zachęcamy wszystkich do wsparcia (lub regularnego wspierania) naszego wspólnego BUSLODZA.

Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty!


Kontakt

buslodz.pl

www.facebook.com/buslodz

[email protected]

Z poważaniem: Anna Ziarkowska, Przemysław Bakaj

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 16

AB
Andrzej Bakaj
100 zł
DM
Damian Misiak
88 zł
 
Dane ukryte
55,06 zł
AK
Aleksander Koch
50 zł
PJ
Patryk Jerzewski
50 zł
AK
Aleksander Koch
50 zł
 
Dane ukryte
30,10 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 35 zł i więcej
Tablica za Zrzutkę - losowa tablica liniowa typu "kwadrat"

Dla każdego kto wpłaci 35 zł, w prezencie wybrana tablica kierunkowa typu kwadrat, pochodząca ze zbiorów, z których korzystało BV w swoich przejazdach okolicznościowych. Oferta limitowana.

W wyborze tablic obowiązuje kolejność mailowych zgłoszeń od osób, które już wpłaciły. Na adres [email protected] należy nadesłać wiadomość o tytule "Tablica za Zrzutkę", załączonym zdjęciem wybranej tablicy oraz dane tożsame z tymi, które podano przy wpłacie.


Więcej zdjęć dostępnych tablic publikować będziemy pod adresem: http://buslodz.pl/tematy/show/id/1602

rozwiń

wybrano 1 raz (pozostało 14 z 15)

Wybieram
Wpłać 65 zł i więcej
Tablica za Zrzutkę - losowa tablica liniowa typu "boczna"

Dla każdego kto wpłaci 65 zł, w prezencie wybrana tablica kierunkowa typu boczna, pochodząca ze zbiorów, z których korzystało BV w swoich przejazdach okolicznościowych. Oferta limitowana.

W wyborze tablic obowiązuje kolejność mailowych zgłoszeń od osób, które już wpłaciły. Na adres [email protected] należy nadesłać wiadomość o tytule "Tablica za Zrzutkę", załączonym zdjęciem wybranej tablicy oraz dane tożsame z tymi, które podano przy wpłacie.


Więcej zdjęć dostępnych tablic publikować będziemy pod adresem: http://buslodz.pl/tematy/show/id/1602

rozwiń

(pozostało 15 z 15)

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

851 645 zrzutek

i zebrali

736 315 151 zł

A ty na co dziś zbierasz?