id: tphs4n

Pomnik na grób Dowódcy Eskadry Kościuszkowskiej 1920 Cedrica E. Fauntleroy'a w USA

Pomnik na grób Dowódcy Eskadry Kościuszkowskiej 1920 Cedrica E. Fauntleroy'a w USA

365 zł z 100 000 zł
0%
zakończona 31.03.2021r
7 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

NA ZDJĘCIU: PIERWSZY Z PRAWEJ GRÓB DOWÓDCY ESKADRY KOŚCIUSZKOWSKIEJ W WOJNIE POLSKO BOLSZEWICKIEJ Z ROKU 1920, PUŁKOWNIKA WOJSKA POLSKIEGO CEDRICA E. FAUNTLEROY'A


W lipcu 1919 roku Amerykańscy piloci - ochotnicy stworzyli Eskadrę Kościuszkowską, która walczyła po stronie Polaków przeciwko Bolszewikom w wojnie w roku 1920.

Organizatorami eskadry byli kapitan Merian C.Cooper oraz major Cedric E. Fauntleroy (Faunt le Roy). Eskadra składała się z Amerykańskich oficerów, którzy walczyli w polskich mundurach, na samolotach oznaczonych Polską szachownicą. Amerykanie otrzymali polskie stopnie wojskowe takie, jakie mieli w armii USA. Pobierali żołd w wysokości wypłacanej polskim oficerom pomimo, że żołd oficera armii USA posiadającego ten sam stopień wojskowy był około 5-krotnie wyższy.

Amerykanie, którzy nie mieli żadnych polskich korzeni, chcieli swoją walką spłacić dług honorowy za to, że w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych wzięli udział ochotniczo Polacy, m.in. Tadeusz Kościuszko czy Kazimierz Pułaski.

Pierwszym dowódcą Eskadry Kościuszkowskiej został major Cedric Fauntleroy, który później w stopniu polskiego pułkownika został dowódcą Skrzydła Lotniczego.

Godło Eskadry Kościuszkowskiej, które namalował porucznik Elliot William Chess, dwadzieścia lat później przejął 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki, znany na całym świecie od czasu Bitwy o Anglię jako Dywizjon 303.

Amerykańscy lotnicy w polskich mundurach walczyli brawurowo. To oni pierwsi dostrzegli zbliżającą się na front Pierwszą Armię Konną dowodzoną przez Siemiona Budionnego. To oni spowalniali Kon-armię Budionnego, zadając jej duże straty i można postawić tezę, że to między innymi dzięki nim, Armia Budionnego zatrzymała się pod Lwowem i nie dotarła w sierpniu 1920 roku pod Warszawę, dzięki czemu możliwe było zwycięstwo Polaków w wojnie z Bolszewikami w roku 1920.


Marian C. Cooper zmarł w roku 1973, jego ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone nad oceanem.

Cedric E. Fauntleroy zmarł w roku 1963 i spoczywa na cmentarzu Kościoła Prezbiterialnego w Pine Ridge, Mississippi, USA. (zdjęcie w załączeniu).


Patrząc na nędzę i zaniedbanie grobu Cedrica Fauntleroy'a uważam, że teraz My Polacy mamy dług honorowy i dlatego chcę przeprowadzić zbiórkę na pomnik Amerykanina, bohatera wojennego z wojny Polsko - Bolszewickiej 1920, pułkownika Wojska Polskiego Cedrica Fauntleroy'a.


Jeżeli uda się postawić dowódcy Eskadry Kościuszkowskiej godny pomnik, wówczas będziemy prowadzili dalsze działania w tej sprawie:

1.Zwrócimy się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie pośmiertnie pułkownikowi Fauntleroy'owi stopnia generalskiego.

2.Podejmiemy działania zmierzające do powstania na terenie Akademii Wojskowej West Point pomnika wdzięczności Narodu Polskiego dla Dowódców Eskadry Kościuszkowskiej Cedrica Fauntleroya i Meriana Coopera.

3.Podejmiemy działania zmierzające do ufundowania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Polski pomnika wdzięczności Narodu Polskiego dla wszystkich lotników z Eskadry Kościuszkowskiej 1920 na terenie lub w okolicy Cmentarza Narodowego w Arlington.


Wojciech Błasiak

adwokatPierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 7

AT
Andrzej Tymiński
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
TK
Tomasz
50 zł
RY
rys84
30 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

743 824 zrzutki

i zebrali

528 819 996 zł

A ty na co dziś zbierasz?