520 zł z 35 000 zł

1%

520 zł

z 35 000 zł

zakończona

03.11.2019r

10

wspierających
1%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

ZOBACZ WIDEO Z HAITI: https://youtu.be/vXkvQVSy5TQ W małej, górskiej wsi Cazale na Haiti. W najbiedniejszym kraju świata mieszka grupa potomków polskich legionistów, którzy na poczatku XIX wieku opowiedzieli się po stronie powstania niewolników afrykańskich. W trudnych warunkach mieszkają tam prawnuczki i prawnukowie polskich patriotów, którzy w pięknym geście poparli wolnościowe wystąpienie miejscowej ludności. Ta niewielka grupa (kilka tysięcy) ma świadomość swoich korzeni. Chcemy im pomóc, promować Polskę i niezwykły czyn legionistów sprzed ponad 200 lat. Budujemy Dom Polski, chcemy tam realizować zajęcia dla dzieci pod kierownictwem Krzysztofa Szybińskiego, tam mieszkającego Polaka, chcemy zrobić film na temat tego projektu i zorganizować trwałe finansowanie dla tej swoistej ambasady polskiej na Haiti, która otwarta będzie na wszystkich przybyszów z Polski. Na tej wyspie potrzebne jest wszystko. To piękny kraj, ale wyjątkowo biedny. Pomagając miejscowej ludności zamierzamy zrealizować polską misję patriotyczną. Jedziemy tam z wyprawą organizacyjną w grudniu! To będzie żywy pomnik. Nasze cele: DOM POLSKI W CAZALE I PROMOCJA MEDIALNA MOSTU: POLSKA-HAITI.

ZOBACZ WIDEO Z HAITI: https://youtu.be/vXkvQVSy5TQ

Zbudujemy DOM POLSKI w Cazale na Haiti, w ktorym będzie salka dla zajęć edukacyjnych z dziećmi, prowadzonych przez Krzysztofa Szybińskiego i jego żonę, który mieszka tam na stałe oraz trzy pokoje z łazienką dla przyjezdnych z Polski. Miejsce to będzie zawsze otwarte dla chcących uczestniczyć w zajęciach dzieci oraz zainteresowanych pobytem na Haiti Polaków. Po ukończeniu remontów ustanowimy trwałą opiekę i fundusz, który zachowa to miejsce na lata. Potrzebne jest zaledwie kilkadziesiąt tysięcy złotych na start. Każdy rodak może i powinien nam pomóc.

fot. K.Szybiński

Dom Polski daje szansę na niezwykłą promocję polskości poprzez ten szlachetny gest legionistów z lat 1803-1804, którzy nie dali się wykorzystać przeciw walczącej o wolność - jak oni - miejscowej ludności. Dajli oni nadzwyczajny przykład dla świata naszej kultury oraz umiłowania swobody. Dom Polski to będzie swoista polska ambasada, promowana przez film, którego zadaniem jest stworzenie medialnego mostu pomiędzy naszym krajem a ubogą, potrzebującą pomocy karaibską wyspą i tam mieszkającą Polonią.

fot. Ś.Wojtkowiak

Miejscowi mieszkańcy zawsze byli dumni ze swoich polskich korzeni i mimo różnych kolei losu (w latach 60-tych wymordowano część z nich, jako białych) pozostali wierni szacunkowi dla przodków. Ich karnacja oraz rysy mulata potwierdzają ewidentnie słowiańskie pochodzenie kilku tysięcy mieszkańców Cazale. Krzysztof Szybiński prowadzi zajęcia z miejscowymi dziećmi od lat. Dysponując mizernymi środkami robi to na bardzo skromną skalę. Chcemy rozwinąć to dzieło i stworzyć ważną instytucję w tym, bodaj najtrudniejszym do życia rejonie świata. Pięknym, choć czasami zdradliwym i niebezpiecznym. Piotr Barełkowski

Wpłacający10

WG
Witold Garstka
100 zł
S
Sylwester
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
ML
Maria Leśniak
50 zł
JK
Jaroslaw Kardas
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
E
Ewelina
50 zł
MB
MARIANNA BARYLAK
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
JW
Jakub Wozny
20 zł

Komentarze1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

436 498 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?