Aktualności1

 • Wiele się u nas ostatnio dzieje. Już niedługo poznacie efekty naszych mozolnych starań. Przede wszystkim musimy się pochwalić przed Wami, że powoli, małymi kroczkami zbliżamy się do kompleksowego remontu blacharskiego naszego Autosana H9-35. 

  Na naszej zbiórce kończymy właśnie zbierać pieniądze na uszczelki do okien i gumy profilowe, które znajdują się pod listwami zdobiącymi Autosana. Dokonaliśmy już pierwszych zamówień. Są to głównie dorobione na zamówienie profile gumowe pod listwy, a także uszczelki klap i te z okolic nadkoli (zaznaczone dokładniej na zdjęciach numerkami 1, 2 i 3). Na tą chwilę wydaliśmy na to 4 000 zł.

  k95c8e4eca37f40d.jpeg

  za929e169d9d9a2b.jpeg

  zf68a01cfb66ebf2.jpeg W zeszłym tygodniu dokonaliśmy próbnej wymiany jednej z uszczelek okna bocznego (nie byliśmy pewni czy towar dostępny jako uniwersalna uszczelka do okien w starych pojazdach będzie pasować). Na szczęcie udało nam się całkiem zgrabnie tego dokonać, co nas bardzo ucieszyło, bo koszt nowych uszczelek na wszystkie boczne okna zamknie się w około 1 500 zł. Podobną operację chcemy w najbliższym czasie wykonać z jedną uszczelką okienka w drzwiach autobusu, która najprawdopodobniej też będzie pasować, co pozwoli ograniczyć koszty związane z dorabianiem gum na zamówienie. To mało nie kosztuje nie mało - już się o tym przekonaliśmy. Jeżeli wymiana się powiedzie, to koszt wszystkich prac przy okienkach szacujemy na 1 000 zł.

  pc5afcc37bea62c7.jpeg gd0c7c16aed68feb.jpeg

  g49b7a9e533bfdde.jpega nasze nieszczęście ceny galopują do przodu. Wszystkie materiały bardzo mocno drożeją i już w tej chwili wiemy, że zakładany ponad rok temu budżet 12 000 zł zostanie znacząco przekroczony. Do pełni uszczelkowego szczęścia brakuje nam jeszcze pionowych uszczelek w drzwiach, uszczelek okien dwóch szyberdachów oraz uszczelek okien przednich i tylnych. Wszystkie wymienione w ostatnim zdaniu pozycje wiążą się z kosztochłonną doróbką nietypowych uszczelek. Dlatego też z dniem dzisiejszym zwiększamy kwotę zbiórki do 22 000 zł, jednocześnie ruszając z kolejną edycją licytacji fantów w zamian za dobrowolne wpłaty na nasze konto zrzutkowe.


  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

      Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej - istniejemy już od ponad 20 lat. Należy do nas ponad 30 osób z naszego miasta, ale też z regionu. Nasze stowarzyszenie stawia sobie za cel popularyzację wiedzy na temat historii komunikacji miejskiej w Szczecinie. Realizowane jest to m. in. poprzez ratowanie historycznych pojazdów tramwajowych i autobusowych.

           W wyniku naszej działalności nabyliśmy już wiele umiejętności i doświadczeń, a także odnieśliśmy nieco sukcesów. Naszym głównym osiągnięciem jest doprowadzenie do powstania Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, które istnieje w nieczynnej zajezdni tramwajowej Niemierzyn. Dzięki naszym staraniom zostało wyremontowanych wiele wagonów tramwajowych i autobusów. Zorganizowaliśmy też liczne imprezy komunikacyjne dla mieszkańców Szczecina.


u81db99711d7ea68.jpeg


           W 2016 roku pozyskaliśmy z PKS Łuków wycofanego z ruchu liniowego Autosana H9-35 z 1991 roku i od tego momentu przywracamy pełną sprawność techniczną i dawny blask tego kultowego autobusu. Jeszcze we wspomnianym roku dokonaliśmy pobieżnego remontu wnętrza polegającego na wymianie siedzeń, odmalowaniu poręczy, wymianie fotela kierowcy oraz uzupełnieniu brakujących lub uszkodzonych drobnych elementów.


h4cada00a4354047.jpeg


           W 2017 roku za pomocą własnych sił i środków przeprowadziliśmy powierzchowny remont zewnętrznego poszycia pojazdu. Autobus został oczyszczony ze starych powłok lakierniczych, wykonaliśmy drobne naprawy blacharskie, a następnie odmalowaliśmy go na wzór stosowany w latach 70. XX wieku. Pojazd odzyskał brakujące elementy listew ozdobnych oraz emblematy firmowe, szybkę ekspozytora tablic kierunkowych nad przednią szyb, wymieniliśmy też płaty drzwiowe tylnego wejścia.


k3841b847d8c6742.jpeg


           W kolejnym roku zleciliśmy zewnętrznej firmie remont podwozia i jego konserwację.

Na tym etapie fundusze własne nam się skończyły, dlatego też rozpoczęliśmy zbiórkę na portalu pomagam.pl.


o3a78f5c3d5f3841.jpeg


vd3db9b84ca1f642.jpeg

           W 2019 roku dzięki Wam po uzbieraniu odpowiedniej kwoty przeprowadziliśmy kompleksowy remont poszycia dachu. Dach został wyczyszczony ze starych powłok lakierniczych, a skorodowane fragmenty poszycia zostały wymienione na nowe. Następnie dach zakonserwowano podkładem lakierniczym i pomalowano natryskowo. Zwieńczeniem remontu dachu był montaż zupełnie nowych, oryginalnych lampek obrysowych.

x3f41aa6c6ed4ea1.jpeg            Obecnie prowadzimy kolejną zbiórkę pieniędzy, tym razem na wymianę wszystkich uszczelek okiennych, co jest niezbędne do ostatecznego zakończenia kompleksowego remontu blacharsko-lakierniczego autobusu. Niestety wiele profili uszczelek jest już niedostępna na rynku, a ich koszt dorobienia dodatkowo zwiększa budżet przedsięwzięcia.


           Autobus jest sprawny i zarejestrowany jako zabytek, dzięki czemu możemy brać udział w różnych imprezach tematycznych, bądź pomagać innym stowarzyszeniom o charakterze non-profit w ich imprezach. Naszym celem po zrealizowaniu do końca remontu Autosana jest reaktywacja autobusowej linii turystycznej w Szczecinie, poprzez którą będzie można zwiedzać miasto z okien zabytkowego pojazdu.


qfdc1ba70fb33fe7.jpeg

           Więcej o nas, naszych osiągnięciach oraz o remoncie Autosana można się dowiedzieć na naszym Facebooku: www.facebook.com/STMKM/

Liczymy na państwa wsparcie :)

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 314

GS
Grzesiek Surmacz
20 zł
MP
Michał Puża-Gajewski
70 zł
PL
Pio Tr
ukryta
JB
Jakub Białkowski
86 zł
MP
Michał Puża - Gajewski
35 zł
DD
Damian Dragon
45 zł
MK
32 zł
MP
Michał Puża - Gajewski
110 zł
AM
Alex Młodawski
13 zł
Zobacz więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze 9

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

754 128 zrzutek

i zebrali

545 431 408 zł

A ty na co dziś zbierasz?