Opis zrzutki

      Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej - istniejemy już od ponad 20 lat. Należy do nas ponad 30 osób z naszego miasta, ale też z regionu. Nasze stowarzyszenie stawia sobie za cel popularyzację wiedzy na temat historii komunikacji miejskiej w Szczecinie. Realizowane jest to m. in. poprzez ratowanie historycznych pojazdów tramwajowych i autobusowych.

           W wyniku naszej działalności nabyliśmy już wiele umiejętności i doświadczeń, a także odnieśliśmy nieco sukcesów. Naszym głównym osiągnięciem jest doprowadzenie do powstania Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, które istnieje w nieczynnej zajezdni tramwajowej Niemierzyn. Dzięki naszym staraniom zostało wyremontowanych wiele wagonów tramwajowych i autobusów. Zorganizowaliśmy też liczne imprezy komunikacyjne dla mieszkańców Szczecina.


u81db99711d7ea68.jpeg


           W 2016 roku pozyskaliśmy z PKS Łuków wycofanego z ruchu liniowego Autosana H9-35 z 1991 roku i od tego momentu przywracamy pełną sprawność techniczną i dawny blask tego kultowego autobusu. Jeszcze we wspomnianym roku dokonaliśmy pobieżnego remontu wnętrza polegającego na wymianie siedzeń, odmalowaniu poręczy, wymianie fotela kierowcy oraz uzupełnieniu brakujących lub uszkodzonych drobnych elementów.


h4cada00a4354047.jpeg


           W 2017 roku za pomocą własnych sił i środków przeprowadziliśmy powierzchowny remont zewnętrznego poszycia pojazdu. Autobus został oczyszczony ze starych powłok lakierniczych, wykonaliśmy drobne naprawy blacharskie, a następnie odmalowaliśmy go na wzór stosowany w latach 70. XX wieku. Pojazd odzyskał brakujące elementy listew ozdobnych oraz emblematy firmowe, szybkę ekspozytora tablic kierunkowych nad przednią szyb, wymieniliśmy też płaty drzwiowe tylnego wejścia.


k3841b847d8c6742.jpeg


           W kolejnym roku zleciliśmy zewnętrznej firmie remont podwozia i jego konserwację.

Na tym etapie fundusze własne nam się skończyły, dlatego też rozpoczęliśmy zbiórkę na portalu pomagam.pl.


o3a78f5c3d5f3841.jpeg


vd3db9b84ca1f642.jpeg

           W 2019 roku dzięki Wam po uzbieraniu odpowiedniej kwoty przeprowadziliśmy kompleksowy remont poszycia dachu. Dach został wyczyszczony ze starych powłok lakierniczych, a skorodowane fragmenty poszycia zostały wymienione na nowe. Następnie dach zakonserwowano podkładem lakierniczym i pomalowano natryskowo. Zwieńczeniem remontu dachu był montaż zupełnie nowych, oryginalnych lampek obrysowych.

x3f41aa6c6ed4ea1.jpeg            Obecnie prowadzimy kolejną zbiórkę pieniędzy, tym razem na wymianę wszystkich uszczelek okiennych, co jest niezbędne do ostatecznego zakończenia kompleksowego remontu blacharsko-lakierniczego autobusu. Niestety wiele profili uszczelek jest już niedostępna na rynku, a ich koszt dorobienia dodatkowo zwiększa budżet przedsięwzięcia.


           Autobus jest sprawny i zarejestrowany jako zabytek, dzięki czemu możemy brać udział w różnych imprezach tematycznych, bądź pomagać innym stowarzyszeniom o charakterze non-profit w ich imprezach. Naszym celem po zrealizowaniu do końca remontu Autosana jest reaktywacja autobusowej linii turystycznej w Szczecinie, poprzez którą będzie można zwiedzać miasto z okien zabytkowego pojazdu.


qfdc1ba70fb33fe7.jpeg

           Więcej o nas, naszych osiągnięciach oraz o remoncie Autosana można się dowiedzieć na naszym Facebooku: www.facebook.com/STMKM/

Liczymy na państwa wsparcie :)

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 238

DD
Damian Dragon
500 zł
J
Joshua Parker
309 zł
J
Joshua Parker
295 zł
A
Alex Mlodawski
201 zł
M
Michał Wądołowski
200 zł
KS
Kajetan Szmuciński
200 zł
S
Sebastian
196 zł
LF
Lars F. Richter
176 zł
SK
Sebastian Kotynia
168 zł
CE
Cywińska Elwira
165 zł
Zobacz więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze 6

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

677 189 zrzutek

i zebrali

437 851 283 zł

A ty na co dziś zbierasz?