id: u4fa3s

Ratujmy zabytkowe nagrobki - 2021/2022

Ratujmy zabytkowe nagrobki - 2021/2022

Nasi użytkownicy założyli 982 647 zrzutek i zebrali 1 005 560 061 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo!


Stowarzyszenie "Wierni Tradycji Pokoleń" od kilku lat podejmuje szereg inicjatyw i działań związanych z pozyskiwaniem środków finansowych na renowację zabytkowych nagrobków na wolskim cmentarzu w Warszawie. Organizujemy corocznie kiermasze, aukcje i zbiórki publiczne. Wszystkie pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczamy na odnawianie zabytkowych i historycznych nagrobków naszej warszawskiej nekropolii.

W efekcie podejmowanych działań, kolejny już rok trwają prace konserwatorskie zabytkowych nagrobków wokół świątyni – Cerkwi św. Jana Klimaka, które są niewielką cząstką ogromnego i wieloletniego programu odnowy kompleksu zabytków, który prowadzi wolska Parafia.


Wiele osób odwiedzających groby swoich bliskich i znajomych okazuje zrozumienie dla potrzeby wspólnej troski o dobra kultury narodowej. Dzięki dotychczasowym kwestom (odbywających się przy wsparciu dzieci i młodzieży z Punktu Katechetycznego oraz wolontariuszy i duchownych z Parafii) a także innym prowadzonym akcjom, na renowację zabytków na wolskim cmentarzu Stowarzyszenie przeznaczyło kwotę ponad 66.000 złotych.

Pozwoliło to na odnowienie w 2018 roku jednej z zabytkowych kapliczek znajdującej się przy dzwonnicy, która została udostępniona dla wszystkich odwiedzających cmentarz. Każdy może tam zapalić świecę i pomodlić się za swoich bliskich. W 2019 roku wykonano prace konserwatorskie przy zabytkowym rodzinnym grobowcu położonym nieco dalej przy tej samej alejce. Natomiast w roku 2020 Stowarzyszenie wspierało odnawianie zabytkowej kapliczki przylegającej do wcześniej odrestaurowanych dwóch obiektów sakralnych. W 2021 roku w ramach Programu Czuwamy! Pamiętamy!, którego organizatorem jest Fundacja ORLEN, Stowarzyszenie pozyskało kwotę ponad 6.600 zł na rewitalizację zbiorowego grobu dzieci z sierocińca na warszawskiej Woli i ich opiekunów zamordowanych w Rzezi Woli 5 sierpnia 1944 roku.


W bieżącym roku chcielibyśmy przeprowadzić prace zabezpieczające przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych a w roku 2022 rozpocząć prace konserwatorskie przy dużej kapliczce z kilkoma kopułami, która znajduje się przy alei głównej. Koszty odnowienia tego obiektu sakralnego są duże, ale jesteśmy przekonani, że dzięki wspólnemu wysiłkowi i wsparciu ludzi dobrej woli i otwartych serc, uda nam się  ochronić ten piękny obiekt przed zniszczeniem.

 

Zachęcamy do ofiarności i wspomożenia tego szczytnego celu. Wszystkim Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. (pgk)


Zarząd Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń”


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 11

 
Dane ukryte
70 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
KN
Katarzyna Nikiciuk
20 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
10 zł
WA
Słoik
10 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków