id: u5dwh2

Klasztor na Ukrainie potrzebuje Twojej pomocy!

Klasztor na Ukrainie potrzebuje Twojej pomocy!

Aktualności1

  • 97FUgRpTPDlJlgeN.jpg


    Dzięki hojności ofiarodawców, już 15 maja wyrusza transport z żywnością dla mieszkańców Monasteru św. Pantelejmona. To wielka radość ale i okazja do okazania wdzięczności za dotychczasowe wpłaty. W imieniu namiestnika Monasteru, bardzo dziękujemy za dotychczasowe wsparcie dla ojców z Biliny Wielkiej!

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Prawosławny Monaster św. Pantelejmona w Bilinie Wielkiej (Ukraina) od lat jest czynnie zaangażowany w pomoc potrzebującym. W trakcie trwania wojny aktywnie wspiera szpitale, domy dziecka i miejscową ludność, organizując zbiórki żywności, lekarstw, środków czystości czy agregatów lub stacji (banków) energii. Dzisiaj Monaster sam staje przed ogromem wyzwań i trudności ze względu na trudną sytuację ekonomiczną w Ukrainie. W Monasterze od miesięcy brakuje funduszy na zapewnienie podstawowych warunków bytowych dla posługujących tam mnichów, zaś przy udziale lokalnych mieszkańców udaje się zaspokoić jedynie promil rzeczywistych potrzeb.


Namiestnik Monasteru, Władyka (biskup) Geroncjusz, swoje życie poświęcił na pomoc każdemu, kogo spotykał na swojej drodze. Poświęcił swoje zdrowie, oddając każdą wolną chwilę tym, którzy potrzebowali ojcowskiego wsparcia i modlitwy. Setki osób miesięcznie odwiedza Monaster św. Pantelejmona zwracając się do Władyki o modlitwę nad nimi, upraszając przez wstawiennictwo Patrona, św. Pantelejmona, potrzebne łaski. Dzisiaj, razem z Władyką Geroncjuszem, nad ludźmi, w każdą niedzielę, modli się trzech duchownych, upraszając dla nich o łaskę zdrowia.




Bilina Wielka to urokliwa wieś w zachodniej Ukrainie, z dala od zgiełku miast, z dala od świata. Dla wspólnoty mniszej to błogosławieństwo, zaś dla ekonomii - przekleństwo. Zaniedbane drogi dojazdowe, brak miejsc pracy, powoduje, że każde rozpoczęte dzieło wymaga nie tylko ogromnych nakładów finansowych, ale również ogromu pracy logistycznej, którą w pokorze, od lat, wykonuje Władyka Geroncjusz.


Zbiórka została zorganizowana ze względu na fakt, że Monaster nadal jest w budowie - ukończono tylko 45% całości budowy, zaś sytuacja ekonomiczna nie pozwala na zorganizowanie miejsca w którym Wspólnota mogłaby rozwijać swoją działalność na rzecz potrzebujących. Uzbieranie wskazanej sumy pozwoliłoby na:


  1. ukończenie budowy (montaż podłóg, ogrzewania, oświetlenia);
  2. zakup zapasu opału;
  3. wyremontowanie agregatu prądotwórczego (przerwy w dostawie prądu mają wpływ na cały monaster - ogrzewanie wymaga zasilania elektrycznego, podobnie jak instalacja wody użytkowej)'
  4. zapewnienie zapasów żywności która mogłaby zostać rozdysponowana pośród potrzebujących.

bH389QtWFTkDxwfc.jpg

Organizatorem zrzutki jest Fundacja św. Pantelejmona, zarejestrowana w KRS pod numerem 0001012954, której celem statutowym jest wsparcie działalności edukacyjnej, społecznej, religijnej Prawosławnego Monasteru św. Pantelejmona w Ukrainie.

nmgNVpMMXFdrDYiI.jpg

kz5ilVyO1LOCTON7.jpg

TStZCeb1Dsx4mJAf.jpg

Historia Monasteru św. Pantelejmona

Prawosławny Monaster św. Pantelejmona został założony 30 maja 2010 r. Założycielem, namiestnikiem monasteru i jego budowniczym jest biskup Geroncjusz (Olanśkyj). Ziemia pod budowę świątyni została przekazana przez radę wsi Bilina Wielka dzięki staraniom sołtysa Myrosława Biłyńskiego-Tarasowycza. Miejsce, w którym znajduje się monaster, zostało wybrane nieprzypadkowo – w średniowieczu na tym terenie znajdował się monaster, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z lat 1244-1246. W 1668 r. monaster został przekazany Unii, a w 1812 r. został przez ówczesne władze zlikwidowany. W monasterze znajdowała się cudowna ikona Matki Bożej, której pojawienie się zapisał jeden z mnichów w XIII-XIV wieku. Po zamknięciu monasteru cudowna ikona wraz z inwentarzem została przeniesiona do innego klasztoru, gdzie zniknęła bez śladu.

Najnowsza historia rozpoczęła się 30 maja 2010 roku, kiedy władyka Mateusz, biskup drohobycko-samborski poświęcił krzyż i miejsce pod budowę monasteru. Od tego czasu odbywają się tu Liturgia i życie monasteru. Monaster ten nosi wezwanie św. Pantelejmona, który był lekarzem i uzdrowicielem, i właśnie leczenie ludzi i modlitwa o ich uzdrowienia jest nadal głównym celem monasteru i jego namiestnika, biskupa Geroncjusza. Największym i głównym fundatorem klasztoru jest Władimir Grigoriewicz Slyvka, a także wielu ludzi, którzy zostali uzdrowieni po modlitwach nad nimi władyki Geroncjusza. W monasterze sprawowane są nabożeństwa sprawowane przez władykę Geroncjusza i 8 księży. Z błogosławieństwem namiestnika monasteru planowana jest budowa dużego ośrodka rehabilitacyjnego na terenie klasztoru, który pozwoli leczyć wszystkich cierpiących.


Zorganizowanie zbiórki i apel do ludzi dobrej woli jest szansą na uratowanie czyjegoś życia. Każdy dar ma znaczenie. Prosimy o pomoc dla Monasteru, który utrzymuje się wyłącznie z ofiarności parafian, sympatyków i gości. Monaster nie ma żadnych przychodów z działalności gospodarczej (jak np. wynajem nieruchomości, usługi cmentarne itp.). Wszystko zatem – finansować może wyłącznie dzięki ofiarności ludzi otwartych serc.9Cdey9v9wqzKymmW.jpg

dq68EaoJn4F0zAuq.jpg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!