id: u5xrz4

Uporządkowanie cmentarza w Pomierzynie i budowa lapidarium

Uporządkowanie cmentarza w Pomierzynie i budowa lapidarium

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 151 511 zrzutek i zebrali 1 196 599 792 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Witam Was wszystkich! :)


Celem zbiórki jest cmentarz w Pomierzynie w powiecie drawskim. Po kilkunastu miesiącach czekania (od listopada 2019 roku) na odpowiedź lokalnych władz na mój pomysł zarówno prac porządkowych jak i budowy lapidarium na nekropolii, w końcu maja wydane mi zostało pozwolenie na te prace – obowiązuje ono od początku czerwca do końca grudnia tego roku.


Cmentarz w Pomierzynie założono w 1860 roku na północ od zabudowań wsi. Z tego okresu zachowała się duża kwatera rodu Modrow – właścicieli pobliskiego Ślizna. Cmentarz około 1922 roku powiększono od południa i tą nową część do dziś zdobią nadal owocujące morwy. Po zasiedleniu wsi przez ludność polską nadal sporadycznie dokonywano tu pochówków. Pochowano tu ekshumowango w latach osiemdziesiątych żołnierza Stanisława Rudzkiego, a w 1947 roku miejscowego chłopca – sześcioletniego Stasia, którego grób rozjechało wojsko ćwiczące na pobliskim poligonie. Prawdopodobnie również na tym cmentarzu pochowany został poległy we wsi w 1945 roku żołnierz rosyjski, którego rodzina skontaktowała się ze mną szukając grobu krewnego. W czasach PRL-u cmentarz padł ofiarą grabieży. Wycinano kute ogrodzenia oraz wywożono płyty nagrobne. Zdarzały sie także przypadki rozkopywania grobów przez hieny cmentarne. Po transformacji ustrojowej zaprzestano kradzieży i rabunków, a cmentarz zarastał w najlepsze. W 2005 roku sołtys pan Dybner wykosił teren cmentarza, a pracę tą kontynuowała jego następczyni, która z powodu braku rąk do pracy musiała skupić się na innych pracach we wsi. Cmentarz znów zarósł. I tu pojawia się moja inicjatywa – uporządkowanie oraz budowa lapidarium.


Prace na cmentarzu obejmują przede wszystkim i w pierwszym planie wycinkę kilkuletnich samosiejek oraz krzewów. Następnie planujemy kilka spotkań na cmentarzu w celu – dokumentacji kilkudziesięciu zachowanych nagrobków z okresu 1899 – 1943, wyszukanie za pomocą szpic saperskich oraz wykrywaczy ewentualnie zalegających pod ziemią nagrobków i żeliwnych krzyży, zebranie ich w pobliżu planowanego lapidarium oraz wyczyszczenie ich i zaimpregnowanie, ustawienie tablicy pamiątkowej oraz kamienia z napisem "Modrow 1836 – 1945" – lapidarium powstać ma właśnie na kwaterze (ok 55 metrów kwadratowych) tej rodziny, co jej żyjący członkowie chętnie zaakceptowali. Kwota jaką ustaliłem jako docelowa jest tylko częścią planowanych kosztów. Wstępnie uzbierałem już 1000zł, a zbiórkę pieniędzy prowadzą już członkowie rodu Modrow. Wsparcie obiecało także stowarzyszenie dawnych mieszkańców gminy Kalisz Pomorski. Z prośbą o wsparcie inicjatywy zamierzam zgłosić się także do miejscowych firm. Udział w pracach po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń od WKZ oraz Nadzoru Budowlanego zaapelowały już stowarzyszenia Denkmal Pomorze (Szczecin), Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Misercordia (Drawsko Pomorskie), kaliskie morsy Lodołamacze (Kalisz Pomorski) oraz mieszkańcy okolicy.


Będziemy cieszyć się na każde wsparcie! :)

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 32

MN
Mariusz Nagórski
200 zł
KG
Krystyna G.
150 zł
 
Dane ukryte
150 zł
MK
Maria Kunowska
AS
Adam Stąporek
100 zł
MG
100 zł
MD
DANIEL Dybner
100 zł
DW
Daniel Wolf
100 zł
AS
Aleksandra Radecka
100 zł
AK
A. Kubat
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!