id: ubwxyr

25 kwietnia ważny wyrok TSUE i Uchwała SN

25 kwietnia ważny wyrok TSUE i Uchwała SN

Nasi użytkownicy założyli 1 233 984 zrzutki i zebrali 1 372 298 360 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Wydaje się, że linia orzecznicza w sprawach „frankowych” jest już ujednolicona, TSUE wydał tak dużą ilość wyroków, że rozstrzygnął już prawie każdy wątek prawny, który może wystąpić w procesie konsumenta z bankiem, co w zasadzie nasuwa nam wniosek, że nie mamy się czego obawiać idąc do sądu z kredytem „frankowym”. A jednak….


Sąd Najwyższy w maju 2021 roku w składzie wszystkich sędziów Izby Cywilnej miał podjąć się wydania uchwały „frankowej”, która miała za zadanie rozstrzygnąć kilka znaczących wątków prawnych w sprawach frankowych, m.in.: wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, zastąpienie klauzul niedozwolonych w umowie, rozliczenie wg. teorii dwóch kondykcji, czy teorii salda i co (w naszej ocenie ogromnie ważne) – bieg przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału. Uchwały w 2021 roku nie było, trafiło do TSUE pytanie prejudycjalne dot. tego czy sędziowie mogą wydać taką uchwałę, TSUE uznał się za niewłaściwy do rozstrzygnięcia tego sporu i sprawa wróciła do naszego Sądu Najwyższego.


I tutaj pojawia się problem… Sąd Najwyższy w dniu 25.04.2024 r. chce podjąć się ponownie wydania „uchwały frankowej”. Wiemy, że w Izbie Cywilnej występuje spór między sędziami, mają oni inne podejścia do spraw, a wręcz dochodzą nas pogłoski o rzekomym odejściu od unieważnień umów kredytowych i pójściem w kierunku ich odfrankowień, czy też dzieleniem klauzul niedozwolonych i utrzymywaniem umów w mocy… Taka uchwała byłaby kompletnym pogromem dla tylu lat pracy, ugruntowanego orzecznictwa.

Jednak – czy uchwała SN wydana sprzecznie z przepisami UE, jest wiążąca dla sędziów sądów powszechnych, czy ewentualnie powinna pełnić rolę wyłącznie wskazówki dla sędziów Sądu Najwyższego (zgodnie z przepisami)? Takie pytanie pojawiło się w TSUE, w sprawie sporu konsumentów z bankiem dot. kredytu. Sprawa ta jest sprawą hiszpańską, ale… dorobek TSUE jest wykorzystywany w całej Unii Europejskiej, w tym przez pełnomocników kredytobiorców i sędziów w Polsce. I wyrok w tej hiszpańskiej sprawie zapadnie w TSUE w dniu 25.04.2024 r. rano!


W związku z powyższymi dwiema ogromnie ważnymi wydarzeniami w sprawach „frankowych”, organizujemy zrzutkę na pokrycie kosztów takich działań jak:

- pokrycie kosztów podróży reprezentanta SBB do TSUE w dniu 25.04.2024 r. - aby wysłuchał jak najszybciej wyroku hiszpańskiego i przekazał nam telefonicznie informacje o wyroku, którą my wykorzystamy na:

- organizację konferencji prasowej (lub konferencji w liczbie mnogiej) przed Sądem Najwyższym, podczas której przekażemy mediom, zrobimy rozgłos orzeczenia TSUE w sprawie hiszpańskiej, które winno być uwzględniane przez wszystkie kraje członkowskie UE i aby dotarło to orzeczenie jeszcze przed posiedzeniem SN w sprawie uchwały frankowej (godz. 12:00 w dniu 24.05.2024 r.).


Powyższe dwa wydarzenia to pokrycie kosztów podróży do Luxemburga (siedziba TSUE) oraz organizacja konferencji SBB pod Sądem Najwyższym z zaproszeniem jak największej ilości mediów, wynajęciem operatora z kamerą, który naszymi kanałami i kanałami naszych partnerskich organizacji współpracujących z SBB będzie szerzył informację o TSUE, o tym, aby SN podjął się uchwały z uwzględnieniem prawa UE, w tym najważniejszego aktu prawnego dla konsumentów – Dyrektywy 93/13/EWG!

SN nie może wydać uchwały sprzecznej z przepisami UE, SN nie może popsuć nam kilkuletniego dorobku w sprawach frankowych, a my, jako społeczność SBB, społeczność kredytobiorców, zrobimy wszystko, by nasze prawa były respektowane!!!


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • BS
    Bożena Stelmachowicz

    Tak dla wspólnych korzyści i dla dobra wspólnego.... ( pokrzywdzonych przez bankowe bezprawie ).

    50 zł