id: uhfdsk

Tragedia w kopalni "Abwehr" w Mikulczycach – wydanie pamiątkowej książki

Tragedia w kopalni "Abwehr" w Mikulczycach – wydanie pamiątkowej książki

Nasi użytkownicy założyli 1 145 530 zrzutek i zebrali 1 192 435 634 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Na każdej kopalni węgla zaprowadzone są środki bezpieczeństwa, które zapobiec mają nieszczęściu i środki te wciąż się udoskonala by wybuch nieszczęścia w ogóle uniemożliwić. Ale mimo wszelkich tych ostrożności ani jedna kopalnia nie może stanowczo twierdzić, że wolną jest od wszelkich niebezpieczeństw; ani jeden górnik nie może powiedzieć, że wobec i najlepszych środków ochronnych wolny jest od niebezpieczeństwa i życia swego w kopalni na utratę nie narazi.

(Ofiary pracy, „Nowiny Codzienne” nr 11, 16.01.1923)


10 stycznia 1923 roku w kopalni "Abwehr" ("Donnersmarckhüttegrube") doszło do potwornej tragedii. W wyniku uszkodzenia podziemnej lokomotywy benzynowej doszło do eksplozji jej zbiornika, która zamieniła się w szalejący pod ziemią pożar. Pracujący 280 metrów pod ziemią górnicy podjęli dramatyczną próbę ocalenia. Szukając drogi ucieczki rozpoczęli drążenie nieczynnej pochylni do pokładu 380. 42 z nich zostało odciętych w wyniku zapadnięcia wyrobiska. Trzej górnicy, którzy znaleźli się po drugiej stronie załomu, zmarli z wycieńczenia nim dotarli w bezpieczny rejon.


W 100. rocznicę tych tragicznych wydarzeń pragniemy przypomnieć mieszkańcom Zabrza, ale też wszystkim zainteresowanym przyczyny, przebieg i sposoby upamiętnienia tragedii. W tym celu chcielibyśmy wydać pamiątkową książeczkę autorstwa dr. Piotra Rygusa – historyka, muzealnika, znawcy dziejów górnictwa.


Inicjatywa wydania książki i upamiętnienia w ten sposób tragicznych wydarzeń z 1923 roku jest inicjatywą oddolną, realizowaną z oszczędności i potrzeby serca. Druk książki stanowi jednak znaczny koszt. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie.


Prosimy o wpłaty w kwocie 40 złotych lub wyższe. Każda osoba, która wpłaci taką kwotę otrzyma drogą pocztową egzemplarz książki – dlatego prosimy, by wraz z wpłatą podać dane do wysyłki lub wysłać je na adres: [email protected]

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 68

RP
Robert Pawlewski
45 zł
GT
Grzegorz Tomaszewicz
40 zł
MG
Krzysztof Grzanka
50 zł
SS
Jarosław Sokołowski
20 zł
GO
K.Ch
45 zł
 
Dane ukryte
55 zł
MH
Małgorzata Halmer
100 zł
MM
Marek Michalski
50 zł
AM
50 zł
BR
Bartosz Radziuk
40 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków