id: ujj3yt

Na organizację Plebiscytu Blogerów LOKOMOTYWA - książka dla niedorosłych

Na organizację Plebiscytu Blogerów LOKOMOTYWA - książka dla niedorosłych

Nasi użytkownicy założyli 1 156 943 zrzutki i zebrali 1 201 313 751 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Plebiscyt Blogerów LOKOMOTYWA – książka dla niedorosłych odbędzie się w tym roku po raz szósty i mamy nadzieję, że nie ostatni.

zDhutq3hhoI2O6qR.jpg

Pierwszy raz Lokomotywa ruszyła w grudniu 2018 roku, za sprawą Zosi Gwardyś, autorki bloga „Mała czcionka”, która wymyśliła ten plebiscyt i zaprosiła do udziału w nim grono osób prowadzących niekomercyjne blogi poświęcone literaturze dla dzieci i młodzieży. Pomysł jest prosty – dziesięcioro blogerów i sześć kategorii. Każde z nas (a właściwie każda, bo od drugiej edycji biorą w nim udział wyłącznie blogerki) nominuje po jednej książce w każdej z kategorii i w ten sposób powstaje pula sześćdziesięciu tytułów, które spodobały nam się w ostatnim roku. Wybieramy spośród pozycji dla czytelników niedorosłych, które w Polsce miały premierę w mijającym roku. To jest jedyne ograniczenie. Poza tym – mamy pełną swobodę wyboru. Nominacje to taki zapis naszych fascynacji, zachwytów i urzeczeń ostatniego roku. O tym, kto ostatecznie zdobędzie naszą nagrodę decydują internauci w otwartym głosowaniu.


Nominacje do Lokomotywy co roku przygotowuje 10 osób, ale ponieważ w kolejnych latach skład jurorski trochę się zmieniał, nasze grono liczy obecnie 17 osób (ludzi Lokomotywy i ich blogi można poznać na stronie plebiscytu). Wszystko, co robimy wokół plebiscytu – zarówno przygotowując kolejne edycje, jak i obserwując przez cały rok rynek książki i wypatrując na nim najciekawszych pozycji, robimy wolontariacko.

wrUuVwHNAhI9BAb4.jpg

W jakich kategoriach przyznawana jest Lokomotywa ?



Kategorii jest sześć. Najbardziej oczywiste i nie budzące wątpliwości to tekst, obraz i komiks, pozostałym przyda się parę słów wyjaśnienia.

W ramach kategorii: fakt przyglądamy się książkom non fiction, których ukazuje się coraz więcej i są coraz ciekawsze.

Nasz plebiscyt jest jedyną nagrodą w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, w które przyznawana jest także nagroda za przekład. Chcielibyśmy dostrzec i docenić rolę tłumaczy w przyswojeniu polskiemu czytelnikowi literatury obcojęzycznej, więc w swojej ocenie skupiamy się głównie na tym, jak dany utwór czyta się po polsku.

Kategorią szczególną, można powiedzieć – totalną, jest (wymyślona przez Alicję Szygułę, autorkę bloga „W Nieparyżu” kategoria Od A do Z, bo w niej oceniamy książkę jako całość – nie tylko treść przekazaną słowami i obrazem, ale także to, w jaki sposób została ona dopracowana od pierwszej strony okładki do ostatniej. Mieści się tu też praca redaktorów, korektorów, a także drukarzy czyli wszystkich, którzy się do jej wydania przyczynili.


Niezależnie od tego, które z nich zostaną laureatkami, WSZYSTKIE nominowane książki są znakomite i warte poznania. To właśnie ta pula sześćdziesięciu tytułów zauważonych przez blogerów jest największą wartością Plebiscytu.


Tegoroczne nominacje ogłosimy 18 stycznia i wtedy rozpocznie się głosowanie, które potrwa do końca stycznia. Prace nad przygotowaniem tej edycji trwają już od dwóch miesięcy, ale szczególnie intensywne są dla nas ostatnie dni przed początkiem głosowania. Wszystko, co możemy, robimy własnymi siłami, poświęcając na to sporo czasu. Są jednak rzeczy, których nie da się zrobić „bezkosztowo” i dlatego zdecydowałyśmy się na ogłoszenie tej zrzutki.


Koszty, które musimy ponieść, żeby plebiscyt mógł się odbyć to: opłata stała za utrzymanie strony internetowej (w tym opłaty za: korzystanie z komercyjnego serwera, domenę oraz okresowa opłata za korzystanie z aplikacji obsługującej formularz do głosowania), a także koszty wydruku i wysyłki dyplomów. W tym roku sięgają one kwoty 1500 złotych.


Z myślą o kolejnych edycjach Plebiscytu marzymy także o nowej, bardziej przyjaznej stronie internetowej oraz o zaprojektowaniu i stworzeniu statuetki, a także czasowemu zatrudnieniu osoby do pomocy przy pracach organizacyjnych poprzedzających głosowanie.


Jeśli podoba Ci się to, co robimy i uważasz, że warto, aby Plebiscyt LOKOMOTYWA odbywał się także w następnych latach, wesprzyj nas !



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 10

EK
Ewa Kwiatkowska
7 zł
AG
Anna Gwardyś
500 zł
MK
majka
50 zł
HG
Hanna Gorska
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
MM
Magda Mikołajczuk
100 zł
AN
Anda
70 zł
 
Dane ukryte
20 zł
BK
Beata Kowalska -Osadowska
20 zł
MW
Mirosław Wojciechowski
100 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!