id: um7b7g

Dla Stowarzyszenia "Pomagam Bocianom"

Dla Stowarzyszenia "Pomagam Bocianom"

1 537 zł 
z 20 000 zł
7%
75 dni do końca
31 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności17

  • Witajcie moi drodzy.


    Wczoraj jak wiemy w gminie Żychlin przeszła wieczorem potężna burza. Kładąc się spać tylko myślałem o tym czy rozdzwonis się telefony odnośnie bocianów…

    7:00 pierwszy telefon z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie, z informacją że w miejscowości Żabików zostało zniszczone całkowicie gniazdo bocianie, które znajdowało się na betonowym słupie, a młode ptaki leżą na ziemi, i nie są zdolne do lotu.

    Chwilę później druga informacja dotarła do nas z Urzędu Gminy Żychlin, w miejscowości Kruki został powalony słup z gniazdem w wyniku czego bociany spadły na ziemię.

    Do każdego miejsca dojechaliśmy, rozeznaliśmy się w sytuacji, oceniliśmy stan zdrowia wszystkich ptaków i podjeliśmy odpowiednie działania.

    - Gniazdo w miejscowości Kruki, powalona drewniana konstrukcja (jestem za budowaniem gniazd z nowej generacji betonowych okrągłych słupów energetycznych), z wywiadu z mieszkańcami wiemy że wychowywały się tam trzy młode ptaki, które w wyniku upadku z gniazda spadły i mocno ucierpiały. Ptaki znaleźliśmy jakies 25 m od gniazda, dorosłe osobniki od razu poderwały się do lotu kiedy tylko się zbliżyliśmy, za nim jeden z młodych ptaków (prawdopodobnie najstarszy z rodzeństwa), natomiast dwa młode ptaki zostały zabezpieczone i przewiezione do naszego azylu, jeden z nich jest mocno poobijany, wyziębiony, podajemy leki i obserwujemy.

    - Gniazdo w miejscowości Żabików, tam zastaliśmy złamany w pół słup betonowy na którym mieszkała bociania rodzina z trójką młodych. Dokonaliśmy obserwacji oraz oceny stanu zdrowia, dorosłe osobniki zdrowe i lotne bez urazów, po zbliżeniu się do młodocianych bocianów okazuje się że dwa z nich potrafią latać i dają sobię całkiem dobrze radę, natomiast trzeci młody osobnik został zabezpieczony, i przewieziony do naszego azylu, nie potrafi latać, po bliższej ocenie nie widać żadnych urazów, prawdopodobnie to najmłodszy z rodzeństwa i potrzebuje więcej czasu, aby móc wzbić się w przestworza.

    Sytuacja pogodowa jest na tą chwilę niestabilna, zapewne burze i silne porwiste wichury spotkają jeszcze nie raz bocianie rodziny, ale cieszy nas fakt że los bociani nie jest obojetny ludziom i potrafią powiadamiać odpowiednie służby w takich nagłych wypadkach.

    Oczywiście oznajmię Państwu, że nasze działania są zupełnie oparte na strukturze charytatywnej. 

    Dzisiejsze przypadki nie są związane tylko z siłą zjawiska atmosferycznego, ale przede wszystkim z brakiem jakiegokolwiek nadzoru i chęci ze strony urzędów na pomoc w budowaniu gniazd zgodnie z normami i ich konserwacji.

    i99d0dcf84e59ce7.jpegz30853dc198ce034.jpeg

    yd87f97e1d356b5b.jpeg


    hf75df9df33fc1ef.jpeg

    dalszych losach naszego domowego przedszkola będziemy informować 🙂

    Czytaj więcej
  • c4cea8a56b34d995.jpegWitajcie,

    Dawno nie aktualizowaliśmy info, ale mamy dużo pracy.


    W naszym azylu troszkę się działo 🐣


    Dostaliśmy smutną wiadomość, w miejscowości Żychlin pod

    gniazdem

    znaleziono martwego bociana…

    Od razu przystąpiłem do działań.


    Sytuacja na gnieździe rozgrywała się w dniach 21-22 maj. Jestem osobą odpowiedzialną za akcję i uratowanie lęgu.

    Martwy bocian został zauważony w pobliżu gniazda wieczorem 21.05.

    Obserwacja gniazda była prowadzona przez ponad 24 godziny, żeby być pewnym czy na pewno jest to bocian z gniazda na którym siedzi bocian i prowadzi lęg.


    Otóż jak wiemy że bocian w pojedynkę nie jest w stanie prowadzić lęgu, podjęliśmy działania w celu uratowania lęgu.

    O sytuacji została powiadomiona straż, Państwowa Straż Pożarna w Kutnie, w Żychlinie jest Ochotnicza Straż.

    Otrzymaliśmy profesjonalną pomoc od PSP w Kutnie za co bardzo dziękujemy.

    Wszelkie działania zostały przeprowadzone zgodnie z standardami i procedurą odnośnie ratowania lęgu gatunku chronionego prawem, pod nadzorem i konsultacją Ptasiego Azylu Zoo w Warszawie.


    Sprostuję na koniec że martwy bocian po oględzinach został prawdopodobnie zabity przez pędzący pojazd w sytuacji kiedy to przelatywał na drugą stronę drogi, brak innych oznak śmierci typu porażenie prądem.


    Kolejna informacja to taka że z uratowanych jaj mamy już wyklutego młodego bociana :)


     Cała relacja na fb.    oe0dfa41fd3ab667.jpegzcf06d55fea381f7.jpeg

    Czytaj więcej
  • Czytaj więcej
  • Czytaj więcej
  • Witajcie,

    Dziś mały zakup, niestety bociany dostały nicienia Syngamozy, pasożyt przenoszony jest przez owady, dżdżownice itp. zajmuje tchawicę ptaka i żywi się jego krwią.

    Kupiliśmy lek i działamy.

    Dziś również mieliśmy odwiedziny Kutno Tv, Tvp 3 Łódź oraz Radio Victoria.


    pozdrawiamy

    Zk0f2729a7cb12349.jpeg

    Czytaj więcej
  • Ferdek - bocian który został przez nas odłowiony, w sytuacji zagrażającej jego życiu, zimował u nas ale mrozy dały mu się we znaki, znaleziony zamarznięty rano na kostce na jednym z parkingów kutnowskiej strefy ekonomicznej, dziś w pełni sił, zaobrączkowany, odwiedza nas codziennie, obecnie poszukuje partnerki :) 
    image    Czytaj więcej
  • Dzięki przekazanym pieniążkom możemy dalej się rozwijać, Pani Magda i Pan Bartosz z Kutna przyczynili się do kolejnych zakupów które rozwiną naszą ostoję dla bocianów.


    Dziękujemy wszystkim !!


    c69a80fdda771688.jpeg

    t624e3fc17621adc.jpegr1d71bb473408f68.jpeg

    z2dc5368d8f981bf.jpeg

    Czytaj więcej
  • Czytaj więcej
  • Kolejne wydatki    Dziękujemy za wsparcie
    image


    image


    Czytaj więcej
  • Czytaj więcej
  • Takie aktualności na szybko    Budujemy zadaszenie i budkę ogrzewaną dla ptaków po przejściach - nasze nieloty spędzają cały czas na dworzu.

    image


     

    Niestety Lucjan wymagał podania leków przeciwzapalnych.
    image


    Czytaj więcej
  • Witajcie, przyszła zima nasze bociany mają się dobrze.
    image    Czytaj więcej
  • Nasi podopieczni którzy już nie wzbiją się w przestworza, są to bociany po amputacji skrzydła, urazy, złamania w wyniku postrzału z wiatrówki... Zbudowane gniazdo daje im namiastkę wolności... czują się tutaj bezpiecznie, z chęcią po całym dniu spacerowania przychodzą do swojej zagrody gdy zbliża się szarówka.    f250cb774d50c497.jpeg

    Czytaj więcej

  • Postawiliśmy naszym bocianom wolierę, poniżej przedstawiam koszta. Dziękujemy za wsparcie.

    v086673da7fec02f.jpegh7dd8cbc1970d58d.jpeg

    Czytaj więcej

  • Dziś otrzymana wiadomość z gminy, nie ma czego się spodziewać...

    gbbdf864628cf3e8.png

    Czytaj więcej
  • To nasz podopieczny Lucjan, gniazduje na swoim nowym gnieździe, niestety już nie odleci nigdy do ciepłych krajów.

    Lucjan przypomnijmy ma amputowane skrzydło, po postrzale z witrówki.    imageA
    Czytaj więcej
  • Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

lWitam serdecznie,

Nasza strona na której znajdziesz więcej szczegółów odnośnie naszej działalności.

www.pomagambocianom.pl

https://www.facebook.com/0Bocian/


Na wstępie oznajmię że w ramach Stowarzyszenia "Pomagam Bocianom" zajmujemy się bocianem białym, dbamy o kwestię ochrony lęgów, ochrony gatunku, odbudowy i przenoszenia gniazd, budowania platform na słupach wysokiego napięcia, na których ptaki gniazdują.

uf581f89533aa910.jpeg

W aktualnościach zrzutki są wszelkie aktualne wydatki, informacje, na co zostały przeznaczone pieniądze, nie tylko te ze zrzutki.


Śniadanie :)
Chcemy pokazać państwu również historię bociana który nie miał szczęścia w życiu...


Wracając do naszego podopiecznego, został znaleziony na łące z ciągnącym się za nim skrzydłem. Został złapany i zabezpieczony, dotarłem do niego po informacji na grupie FB, jechałem tam 100 km aby pomóc temu biednemu bocianowi.

Po dojechaniu okazało się że rana jest poważna, a skrzydło nie będzie się nadawać do rekonstrukcji.

Lucek został przewieziony do Azylu przy Miejskim Zoo w Warszawie, gdzie udzielono mu fachowej opieki, został zbadany i prześwietlony w badaniu RTG, a wynik był jednoznaczny, bocian został postrzelony.

W wyniku postrzału spadł na linie energetyczne o czym świadczą spalone pióra a prawdopodobnie upadając na ziemię złamał tak poważnie skrzydło, że konieczna była amputacja.


Bocian już nigdy nie wzbije się w przestworza już nigdy nie odleci do ciepłych krajów na zimowisko, już raczej nie wychowa młodych.

Pozostaje u nas, zbieramy każdą złotówkę aby zapewnić jemu jak i innym odpowiednie warunki do życia zgodne z normami wydanymi przez Dyrekcję Ochrony Środowiska.


Lucjan na stole

RTG w Azylu przy miejskim zoo w

Warszawie.

g9f01469acfedf5f.jpeg


y50062f92c44fad4.jpeg

Widoczny śrut z wiatrówki.

tb0c9dd53e9858b3.jpeg

Lucjan obecnie przebywa u nas, zgodnie z

pozwoleniem. Zadomowił się na swoim gnieździe, już niebawem przybędzie do niego partnerka, która też nie miała szczęścia w życiu...

y1800b9b6e9982d5.jpeg


Apelujemy nie strzelaj, nie zabijaj... nie krzywdź!!!


.


Dziś zbieramy środki abyśmy mogli przenieść zagrożone gniazdo bociana białego, które znajduje się w gminie Żychlin.

Gniazdo ma już 9 lat, znajduje się na drzewie akacjowym, które już uschło jest martwe, po ostatniej wichurze zostało naruszone, grozi upadkiem, zawaleniem się gniazda.

Para bocianów wychowywała tutaj co roku trójkę młodych ptaków, byłoby niezmiernie szkoda gdyby przyleciały na wiosnę setki tysięcy kilometrów z odległej Afryki i nie zastały swojego dotychczasowego domu, lub przystąpiły do lęgu i w trakcie doszło do zawalenia się gniazda.

Takie gniazdo potrafi ważyć po wielu latach tonę... bociany noszą materiał budowlany i masa takiego gniazda jest niewyobrażalna, dotychczasowe drzewo nie jest w stanie już udźwignąć tego ciężaru, aby być bezpiecznym domem dla pary bocianów.

Plan jest dość prosty ale kosztowny, w miejsce drzewa postawić słup betonowy z zainstalowaną platformą, na którą przeniesiemy stare gniazdo.

Największym kosztem jest słup i koparka, która wykopie odpowiedni otwór, nasza praca jest bezcenna, robimy to charytatywnie. Dlatego zwracamy się z prośbą wsparcia nas, naszej inicjatywy, pisaliśmy pisma do Urzędu Gminy odnośnie wielu zagrożonych gniazd, zero odzewu, nikt nie jest zainteresowany ochroną gatunku bociana białego łac. Ciconia ciconia. Mamy nadzieję że pomożecie nam uratować gniazdo, mamy czas do lutego ponieważ ptaki są na zimowisku w odległej Afryce, gdy przylecą na wiosnę mamy nadzieję że będą mogły czuć się bezpiecznie, dostąpić do lęgu i wydać kolejne potomstwo.

Liczy się każda złotówka, koszt słupa oraz montażu to kwota 4 tys złotych.


Fotki z zagrożonego bocianiego gniazda.


r53f9c13385064de.jpeguaa0561fc3180a24.jpegl734afda397fb79c.jpegoabbaafce0dc965d.jpeg


Jeśli masz informację lub znalazłeś bociana potrzebującego pomocy pisz - [email protected]


FB

https://www.facebook.com/0Bocian/www.pomagambocianom.pl


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 31

RJ
Radosław Janik
100 zł
AT
Aleksandra Toczko
100 zł
K
Krzysztof
100 zł
 
Dane ukryte
90 zł
MD
Mariola Dzik
50 zł
HK
Ania Gama
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
CP
Czesław Paczkowski
50 zł
M
Mariusz
50 zł
DD
Danuta Dydo
50 zł
Zobacz więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

99-320

Pasieka, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

750 683 zrzutki

i zebrali

539 793 085 zł

A ty na co dziś zbierasz?