id: f6xhee

#UpamiętnijGetto w Pabianicach

#UpamiętnijGetto w Pabianicach

869 zł z 7 000 zł
12%
105 dni do końca
21 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Przed II wojną światową mieszkały w Pabianicach trzy nacje: Polacy, Niemcy i Żydzi. Wraz z wybuchem wojny sytuacja Polaków i Żydów dramatycznie się pogorszyła. W lutym 1940 roku niemieccy okupanci utworzyli w Pabianicach getto dla ludności żydowskiej. Znajdowało się ono w rejonie ulic: Batorego, Sobieskiego, Kościelnej, Bóźniczej, Warszawskiej, Kaplicznej, Żwirki i Wigury, Konopnej, Garncarskiej. Szacuje się, że w getcie zgromadzono około dziewięciu tysięcy osób.


W dniach 16-18 maja 1942 roku nastąpiła likwidacja getta. 16 maja niemieccy okupanci obstawili szpalerem ulicę Warszawską znajdującą się wewnątrz getta i ulicę Zamkową. Tą trasą przeprowadzono Żydów przez miasto na nieistniejący już dziś stadion Krusche i Ender. Po drodze Niemcy zamordowali słabych, chorych oraz tych, którzy nie chcieli opuścić swoich mieszkań. Pozostałych, po spędzeniu na stadionie 2-3 dni, wywieziono do obozów koncentracyjnych i getta w Łodzi.


Za rok minie równe 80 lat od tych tragicznych chwil. Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic stara się o upamiętnienie tragedii pabianickiej społeczności żydowskiej. Zaproponowaliśmy oznaczenie granic getta na głównej ulicy Starego Miasta - Warszawskiej, która przebiegała przez jego środek. W ubiegłym roku zwróciliśmy się do Pana Prezydenta Pabianic po raz pierwszy i otrzymaliśmy odpowiedź, że miasto nie przewidziało na taki cel funduszy w ramach prowadzonych inwestycji. Nie poddaliśmy się i w tym roku zaproponowaliśmy zorganizowanie zbiórki na ten cel. Otrzymaliśmy odpowiedź pozytywną:


neabd56fdcf225e4.png


Proponujemy wmontować po jednej płycie z kamienia o wymiarach 100x50 cm w chodnikach po każdej stronie jezdni na obu krańcach getta. Potrzebne są więc 4 płyty.

t6df1d32515eaf4e.jpegKoszt jednej tablicy to ok. 1000-1500 zł w zależności od napisu, który zostanie na niej umieszczony.

Na temat szczegółowego wyglądu tablic rozmawiamy jeszcze z Prezydentem Pabianic, mamy nadzieję, że ustalenia zapadną w najbliższych dniach.

...A tymczasem rozpoczynamy zbiórkę. Ufamy w siłę pabianickiej społeczności - tej, która mieszka dzisiaj w Pabianicach i wszystkich, którzy z różnych powodów opuścili nasze miasto. Wszyscy jesteśmy PABIANICZANAMI ! Wspólnie upamiętnijmy tych, którzy żyli obok naszych rodziców i dziadków i zginęli tylko dlatego, że przynależeli do innej narodowości.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 21

SS
Sławomir Stanek
250 zł
 
Marcin Jaros
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
M
MariuszR
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
J
Joanna
50 zł
DW
Dariusz Warwas
49 zł
EG
ewelina gałczyńska
30 zł
MB
Michał Bajer
25 zł
TH
Tomasz Holak
25 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

Bóżnicza 8, 95-200

Pabianice, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nagrody

Wpłać 10 zł i więcej
10 zł
rozwiń

wybrano 4 razy

Wybieram
Wpłać 20 zł i więcej
20 zł
rozwiń

wybrano 10 razy

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
50
rozwiń

wybrano 4 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
100 zł
rozwiń

wybrano 2 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

704 460 zrzutek

i zebrali

473 970 619 zł

A ty na co dziś zbierasz?