Organizator przesłał dokumenty potwierdzające wiarygodność opisu zrzutki
28 501 zł z 150 000 zł
19%
zakończona 31.12.2020r
230 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

W piątkowy poranek, 4 grudnia 2020 r., na ostatnim piętrze sopockiej kamienicy wybuchł pożar. Ogień i palący dym rozprzestrzeniały się tak szybko, że niektórych z nas, mieszkańców, straż pożarna musiała ewakuować podnośnikiem z okien dachowych.


Żadna z rodzin nie miała szans ratować swojego dobytku – stojąc w piżamach, okryci kurtkami i kocami, bezradnie patrzyliśmy na walkę z ogniem bezlitośnie trawiącym górne mieszkania. Widzieliśmy, jak woda wodospadem lała się po schodach klatki schodowej.

 

Akcja gaśnicza trwała 13 godzin. Mieszkanie pani Reni spłonęło doszczętnie, sąsiednie mieszkania uległy częściowemu spaleniu i zawaleniu, a pozostałe zostały zalane podczas ratowania budynku przed całkowitym spaleniem.

 

Kamienica z 1905 roku, podobnie jak większość sopockich kamienic, opiera się na drewnianej konstrukcji stropów. W tę grudniową noc płonęły jak zapałka, a palący się dach wyglądał jak otwarta rana, z której buchały niszczące płomienie.

 

Lokatorzy nieprędko wrócą do swoich domów. W tej chwili najważniejsze jest jednak zabezpieczenie konstrukcji budynku i zapobiegnięcie dalszemu niszczeniu. Potrzebne jest  natychmiastowe zabezpieczenie zniszczonego dachu przed zimą, aby uchronić lokatorów najniższych pięter przed zawaleniem i zamakaniem stropów. W każdej chwili na odsłonięte stropy może zacząć padać deszcz lub śnieg. I nie będzie to śnieg zapowiadający piękne, białe święta…

 

Celem zrzutki jest zebranie funduszy na pilne zabezpieczenie zniszczonego budynku przed żywiołem natury, by mieszkańcy niższych pięter byli bezpieczni i by móc liczyć na odbudowę zniszczonych mieszkań w przyszłości.

 

Tegoroczne święta część mieszkańców spalonej kamienicy spędza w lokalach zastępczych, u znajomych, przyjaciół, dzieci… Jeśli dzięki Waszej hojności uda się zebrać potrzebną kwotę, odetchną choć na moment. Jeśli zbierzemy więcej – sąsiedzi pomogą sąsiadom w odbudowaniu swojego życia sprzed pożaru.


Dziękujemy!


Informacje o pożarze:

https://sopot.naszemiasto.pl/pozar-w-sopocie-ogien-wybuchl-na-poddaszu-budynku-przy-alei/ar/c1-8029291

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26585260,wladze-i-mieszkancy-sopotu-wspieraja-pogorzelcow-z-pozaru-kamienicy.html

https://wydarzenia.interia.pl/pomorskie/news-pozar-kamienicy-przy-al-niepodleglosci-w-sopocie,nId,4895229


Dawne zdjęcia zabytkowej kamienicy:

http://www.dawnysopot.pl/index.php?content=przewodnikopis&obiekt=kamienicapanimeyer&pic=a2FtaWVuaWNhcGFuaW1leWVyXzA


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 230

 
2 500 zł
AK
Andrzej Koźmiński
2 000 zł
PP
Pracownicy Pomkol Kolbudy
1 960 zł
R
Regina Dombrowska
1 000 zł
D
Dariusz Wolosiuk
1 000 zł
WA
wiktor askanas
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
BA
Beata Anna Stelmach
1 000 zł
H
[email protected] Askanas
500 zł
LB
Lena Bobinska
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

704 465 zrzutek

i zebrali

473 974 289 zł

A ty na co dziś zbierasz?