id: utwmvz

Wesprzyj Punkt Pomocy Okresowej w Katowicach

Wesprzyj Punkt Pomocy Okresowej w Katowicach

Nasi użytkownicy założyli 1 188 527 zrzutek i zebrali 1 251 565 723 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zbieramy na utworzenie i utrzymanie Punktów Pomocy Okresowej w Katowicach. Punkt będzie znajdować się przy siedzibie Fundacji Futprints (ul. Kordeckiego 5, za dworcem). Chcemy wesprzeć osoby dotknięte ubóstwem menstruacyjnym przez zapewnienie darmowego dostępu do środków higienicznych. Zebrane środki przeznaczymy na zakup skrzyneczek oraz jak największego zapasu środków menstruacyjnych.Czym jest ubóstwo menstruacyjne?


Ubóstwo menstruacyjne, czyli ograniczony lub całkowity brak dostępu do środków higienicznych z powodów ekonomicznych dotyka nawet 4% osób menstruujących w Polsce. 500 000 osób każdego miesiąca staje przed wyborem - jedzenie czy podpaski? To nie jest nieistotny problem, a kwestia zdrowia publicznego i Praw Człowieka.


Ubóstwo menstruacyjne może być czasowe i może dotyczyć każdej osoby, jednak szczególnie narażone są te, które straciły środki do życia, pozostają w przemocowej rodzinie/związku, w kryzysie bezdomności, samotnie wychowujące dzieci. Ponadto aż 1 na 6 młodych dziewczyn opuściła szkołę z powodu braku środków higienicznych.


Brak dostępu do podpasek czy tamponów wyklucza z życia i potęguje nierówności społeczne. Środki menstruacyjne nie mogą być przywilejem tylko dla osób, które mogą pozwolić sobie na ich zakup.Jak możemy coś zmienić?


Akcja Menstruacja i Punkt Pomocy Okresowej


Działająca od 2019 roku Akcja Menstruacja to pierwsza w Polsce fundacja walcząca z ubóstwem menstruacyjnym. Zajmuje się m.in. edukacją społeczną, walką z okresowym tabu oraz szerzeniem dostępu do środków menstruacyjnych dla osób wykluczonych.


Punkt Pomocy Okresowej to projekt, który ma na celu zapewnienie jak największej liczbie osób darmowego dostępu do środków menstruacyjnych. Jest to niewielka szafka o wielkiej mocy, z której każda osoba w potrzebie może wziąć środki, a każda chcąca pomóc - zostawić coś od siebie. Ponadto każdym punktem zajmują się wolontariusze_ki (to my!) dbające o to, by nigdy nie był pusty.Nie wszystkie kobiety i nie tylko kobiety


Nie każda osoba menstruująca jest kobietą - osoby transpłciowe i niebinarne również mają okres. Osoby LGBTQIAP+ są jeszcze bardziej narażone na wykluczenie społeczne, przemoc i kryzys bezdomności. Walcząc o możliwość godnego przeżywania okresu pamiętamy również o tych osobach. Dlatego jako Stowarzyszenie Tęczówka, działające na rzecz społeczności queerowej, chcemy poruszać temat ubóstwa menstruacyjnego i wspierać osoby nim dotknięte.Jak możesz pomóc?Już teraz możesz  dołączyć do walki z ubóstwem menstruacyjnym! 


● Dzięki wsparciu finansowemu będziemy mogły_li wraz z Akcją Menstruacja postawić nowy Punkt Pomocy okresowej (koszt to 150zł), a następnie zakupić zapas środków menstruacyjnych i zadbać o to, by Punkt nigdy nie był pusty. Każde 10zł to paczka tamponów lub podpasek, 30zł to już jeden spokojny okres.


● Masz na zbyciu podpaski, tampony, wkładki higieniczne, mokre chusteczki i inne środki higieniczne?

Możesz dołączyć do fizycznej zbiórki darowizn, która jest prowadzona codziennie w godzinach od 9:00 do 24:00 w Aioli na katowickim Rynku (ul. Rynek 5). 


● Możesz również nagłośnić sprawę przez udostępnienie zrzutki.Aby być na bieżąco z nowym Punktem oraz innymi działaniami Stowarzyszenia Tęczówka zaobserwuj nas w mediach społecznościowych:

Facebook - www.facebook.com/stowarzyszenie.teczowka  

Instagram - www.instagram.com/teczowkaorgpl 

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 3

 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
JK
Julia Kata
5 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!