id: uzufeb

Zbiórka na miejsce pamięci Genowefy Paśkudzkiej

Zbiórka na miejsce pamięci Genowefy Paśkudzkiej

Nasi użytkownicy założyli 1 150 726 zrzutek i zebrali 1 196 218 541 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Miłośników Urli chciałoby upamiętnić wielką i zasłużoną dla naszej społeczności Genowefę Paśkudzką fundując symboliczny pomnik na miejscowym cmentarzu w Borzymach.

Genowefa Paśkudzka z domu Galanka urodziła się 23 sierpnia 1903 roku w Rażnach na terenie gminy Sadowne, pochodziła z rodziny nauczycielskiej. Jej ojciec Paweł Gala, który był nauczycielem w okresie międzywojennym przez 24 lata pracował w szkole podstawowej w Rażnach Grabinach. Matka Genowefy, Rozalia również była nauczycielką. Brat Zygmunt Gała był nauczycielem (w tym w szkole w Urlach) zginął w Auschwitz.

           Od 1 lutego 1928 roku Genowefa była nauczycielem i kierownikiem szkoły w Urlach. Zorganizowała i kierowała budową starej drewnianej szkoły, w której powstanie zaangażowała się lokalna społeczność. W okresie międzywojennym udało jej się podnieść stopień organizacyjny szkoły do siedmiu klas oraz założyła teatr by otworzyć dzieciom okno na świat. W czasie okupacji organizowała tajne nauczanie. Pracowała jako nauczyciel i kierownik szkoły do 31 sierpnia 1959 roku. Następnie pracowała jako nauczyciel na pełen etat, a po przejściu na emeryturę pracowała do 1972 roku na pół etatu.

           W swojej pracy wykazywała wielką troskę o solidne wykształcenie dzieci, pomagała uczniom, którzy ze względu na warunki wojenne miały zaległości w nauce, interesowała się ich dalszym rozwojem intelektualnym, zachęcała do dalszego kształcenia zarówno dzieci jak i ich rodziców, starała się zwalczać analfabetyzm. Uczyła różnych przedmiotów lecz głównie fizyki i chemii, była wychowawczynią wielu klas, pedagogiem przygotowanym do pracy z uczniami z różnymi dysfunkcjami. Swą postawą przekazywała dzieciom wartości etyczne takie jak rzetelność, prawdomówność, patriotyzm, którymi żyła. Mimo trudnych warunków komunistycznych nie poddawała się propagandzie i sama jej nie uprawiała. Nie bała się chodzić do kościoła i świadczyć o swojej wierze. Wspierała bardzo budowę nowego kościoła parafialnego w Urlach, również poprzez pomoc materialną. Wspomagała materialnie wielu uczniów, szczególnie tych uzdolnionych. Starała się dać im szanse na zdanie matury i ukończenie studiów. Zachęcała rodziców i przekonywała ich by kształcili swoje dzieci.

           Była pomocna mieszkańcom w załatwianiu wszelkich spraw urzędowych, pisała rozmaite pisma, nigdy nie mówiła „Nie” na prośby zwykłych ludzi. Jako nauczycielka była szanowaną i poważaną osobą. Obdarzano ją zaufaniem, miała autorytet w środowisku nauczycielskim. Starała się zawsze być blisko dzieci, nie wyróżniając się przy nich strojem czy pozycją materialną. Była to osoba skromna, życzliwa, posiadająca talent pedagogiczny, komunikatywna i przyjaźnie nastawiona do ludzi. W pamięci mieszkańców Urli i okolic pozostała jako osoba prawa, szlachetna, wzór cnót, które należy naśladować.

Genowefa Paśkudzka zmarła 26 września 1990 roku w Urlach. Została pochowana na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Zachęcamy Państwa do wsparcia finansowego naszej inicjatywy na ten szczytny cel. Pomimo upływu ponad 30 lat od śmierci, pamięć o Pani Genowefie jest ciągle żywa wśród uczniów, wychowanków i mieszkańców naszej społeczności. Jako szlachetna osoba, która miała tak duży wpływ na rozwój oświaty i kultury zasługuje na symboliczną tablicę.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 1

 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!