id: v5mafc

CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ / SAVE FISHING CATS - AMAZING CATS FROM THE WETLANDS

CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ / SAVE FISHING CATS - AMAZING CATS FROM THE WETLANDS

Nasi użytkownicy założyli 916 810 zrzutek i zebrali 884 341 465 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ - i Ty realnie możesz pomóc!


CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ, to akcja mająca na celu zebranie środków na rzecz ochrony i prowadzenia badań naukowych nad tarajami. Taraje, zwane też kotkami cętkowanymi, to niezwykłe zwierzęta pochodzące z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Ich żywiołem jest woda, a głównym pokarmem ryby.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) szacuje, że na przestrzeni ostatnich 15 lat populacja tarajów zmniejszyła się o 30%. Żeby lepiej chronić te koty, trzeba lepiej poznać ich zwyczaje, miejsca występowania i liczebność. Niestety, w ostatnim czasie lockdown utrudnił pracę naukowców. Jak informuje organizacja Fishing Cat Conservation Alliance, część z wykorzystywanych fotopułapek (sprzęt do monitorowania zwierząt) uległa awarii podczas pory monsunowej lub została skradziona. Chcemy zebrać pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu m.in. fotopułapek oraz specjalnych skrzynek z kłódką do ich zabezpieczenia. Potrzebne są także środki na edukację lokalnych społeczności, czy tworzenie pasów przeciwpożarowych. Sprzęt skierujemy do najbardziej potrzebujących tego projektów.

Ambasadorami akcji są Tim i Tommy – jedyne w Polsce taraje, które mieszkają Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu. Zwierzęta te przyjechały do nas w zeszłym roku w ramach Europejskiego Programu Hodowlanego dla Zagrożonych Gatunków (EEP) z zoo w Monachium.

Patronem akcji jest Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, w którym pracuję jako opiekun zwierząt, m.in. tarajów. Naszą akcją CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ chcemy zwiększyć wiedzę na temat tych zagrożonych kotów oraz zebrać środki na ich ochronę w środowisku naturalnym. Zoo w Toruniu należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) i stara się realizować działania edukacyjne, naukowe, a także związane z hodowlą i ochroną zagrożonych gatunków. Warto dodać, że taraje to gatunek parasolowy, co oznacza, że chroniąc je, chronimy wiele innych gatunków roślin i zwierząt.

Dlaczego akurat taki termin akcji? 2 luty to Międzynarodowy Dzień Mokradeł, a 17 luty to z kolei Międzynarodowy Dzień Kota. W dotatku, w tym roku po raz pierwszy organizowany jest Międzynarodowy Dzień Taraja, który przypada 1 lutego. To idealny czas, żeby zwrócić uwagę na los tych niezwykłych kotów z mokradeł.

O naszych tarajach możecie dowiedzieć się więcej śledząc profil Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.

 

Wojciech Kopczyk

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 34

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!