Realizacja klipu o rotmistrzu Pileckim i wydanie płyty CD ID: vcfy5g

Realizacja klipu o rotmistrzu Pileckim i wydanie płyty CD ID: vcfy5g

8 000 zł z 8 000 zł

100%

8 000 zł

8 000 zł

z 8 000 zł

59 dni

59 dni

do końca

55

55

wspierających
100%
Wpłać na zrzutkę

Aktualności 1

  • Dziękujemy serdecznie za wpłaty. Działamy dalej.

    g887e9a13b74cde4.jpeg

    Czytaj więcej

Opis zrzutki

Zapraszam serdecznie w imieniu swoim oraz zespołu Nordica do wsparcia zrzutki, której celem jest nagranie klipu do wiersza "Śmierć Rotmistrza" autorstwa Iwony Olszówki oraz całego tekstu "Odezwy do młodzieży" autorstwa samego Witolda Pileckiego. W nagraniach planowany jest udział aktorów, których umiejętności aktorskie można zobaczyć chociażby w teledysku „Rotmistrz Pilecki" w linku poniżej. Kim był i czym się zasłużył Rotmistrz, nie trzeba wymieniać. W internecie jest potężna ilość informacji.

Koszty naszego przedsięwzięcia nie są niskie, plan zakłada wynajęcie sali teatralnej, napisanie scenariusza, zaangażowanie aktorów, wypożyczenie rekwizytów, nagranie i mastering audio 4 utworów, realizację video i publikację klipu oraz wydanie płyty CD z utworami o Rotmistrzu Pileckim.

Każda osoba wspierająca projekt w kwocie co najmniej 25 zł otrzyma najnowszą płytę „Wyklętym” zawierającą 4 utwory zespołu Nordica: „Epitafium dla majora Ognia”, „Pieśń partyzancka Narodowych Sił Zbrojnych”, „Tropem Wilczym” i „Dla ciebie Polsko”.Koszty przesyłki są po naszej stronie.

eeb987d0097695f5.jpeg

Jeden z utworów, Pieśń partyzancka Narodowych Sił Zbrojnych, zaśpiewała Heroica.


Tekst wiersza „Śmierć Rotmistrza” autorstwa Iwony Olszówki, do którego powstaje klip:

„Jest 25 maja 1948 roku, godzina 21.30... Warszawa. Więzienie na Mokotowie...”nf88e7c4784af39c.jpeg

Odezwa Rotmistrza również znajdzie się na płycie w formie głosu lektorskiego. 

teab6586c0b79e29.jpeg

Odezwa ,,Do działaczy młodzieżowych” była rozpowszechniana przez rotmistrza Pileckiego pod koniec 1946 r. i na początku 1947 r. Zdjęcie tego dokumentu znalazło się wśród 71 klisz, które Rotmistrz wysłał do II Korpusu Andersa. Na uwagę zasługuje religijność tej odezwy. „Młodzież należy wychowywać w duchu katolickim i narodowym: ideałem niedoścignionym ofiary jest Chrystus, a Krzyż symbolem poświęcenia i miłości. Dlatego Chrystus jest dla nas mistrzem i nauczycielem zbiorowego życia. Im więcej z Jego ducha w nas, tym lepsza społeczność, w której żyjemy.” Nie wiadomo, czy te instrukcje napisał rtm. Pilecki, ale jest to bardzo prawdopodobne. Być może był to efekt pracy zbiorowej. Pan Marek Ostrowski, siostrzeniec rtm. Pileckiego przypuszcza, że tekst pisały dwie lub trzy osoby (najprawdopodobniej Witold Pilecki wraz z Makarym Sieradzkim, pracownikiem kuratorium). W kilku fragmentach ,,Do działaczy młodzieżowych” odnajdujemy charakterystyczny dla rtm. Pileckiego styl pisania, a przedstawiony w niej pomysł nowych metod walki pojawia się również w jednym z listów Rotmistrza z czerwca 1946 r. W tym samym duchu utrzymana jest również odpowiedź rtm. Pileckiego na instrukcje polskiego rządu: „W walce obecnej Naród zaczyna się zatracać. Cierpią na to masy Narodu jak i jego przywódcy. Należy mu wskazać myśl przewodnią i mocne oparcie. Nam – piszącym te słowa odpowiada na przykład idea wierności Bogu i Narodowi Polskiemu.”

o101ecf5d0b389a4.jpeg

Być może treść „Odezwy do działaczy młodzieżowych” była konsultowana z ks. Antonim Czajkowskim, który był kapelanem oddziału Chrobry II w Powstaniu Warszawskim, a z którym rtm. Pilecki spotykał się pod koniec 1946 roku. Odezwa nie nawołuje do walki zbrojnej, skupiając się jedynie na takich aspektach jak religijność, patriotyzm, wypełnianie obowiązków, kształtowanie charakteru. Mimo to, w akcie oskarżenia grupy rtm. Pileckiego odezwa „Do działaczy młodzieżowych” została opisana jako pismo „stanowiące w swojej treści prowokacje i fałsz, szkalujące władze Polski Ludowej, połączone z wezwaniem działaczy młodzieżowych do wystąpień antyrządowych”. W akcie oskarżenia czytamy również, ze autorem „Do działaczy młodzieżowych” miał być Tadeusz Płużański, co jest mało prawdopodobne. Bez wątpienia tekst został napisany przez osoby dojrzałe i był kierowany do uczniów oraz studentów. Płużański sam był wtedy studentem, a jego koledzy z podziemia nazywali go „młodym człowiekiem” lub „synkiem”.

q7f884e32a75a4e7.jpeg

Prawdopodobnie nie jest on autorem odezwy, ale mógł przeprowadzać na jej temat ankiety wśród studentów: wypowiedziało się kilkudziesięciu działaczy ze środowiska studenckiego i licealnego nie należących do żadnego z odłamów monopartii komunistycznej. „40% tych działaczy uznało myśli zawarte w instrukcji „Do działaczy młodzieżowych” za „nierealny mistycyzm”, który jest jedną z najpoważniejszych przyczyn upadku Narodu Polskiego”. Następne 45% orzekło, iż jest to „mistycyzm nierealny, którego mają dość, i z którym czas skończyć”. 10% wypowiadających się działaczy podkreśliło słuszność niektórych myśli”. Tylko 5 % (przeważnie harcerze) uznało konieczność realizacji instrukcji i fundamentalność jej zasad.

q0ce5309829f7c15.jpeg

Zespół Nordica istnieje od 2008 r. Już w 2013 r. Zespół otrzymał nagrodę za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej za aranż piosenki „Janek Wiśniewski”, a w 2014 r. kolejną nagrodę za zajęcie II miejsca za aranż do wiersza Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś?” Zespół wydał 3 płyty CD: „Akustycznie”, „Nordica i Przyjaciele” oraz „Wyklętym”. Utwory Nordica można również usłyszeć na wielu składankach muzycznych. Jednym z większych wydawnictw zawierających utwory zespołu Nordica to historyczno – muzyczna oprawa do tekstów oddziału Żołnierza Wyklętego, Henryka Flamę „Bartka”. Projekt ten został objęty patronatem honorowym m.in. przez Prezesa IPN oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Pozdrawiamy licznych Przyjaciół: do zobaczenia na koncertach i przy kolejnych nagraniach.

p268e5ea573763f1.jpeg

Zespól tworzą: Iwona, Adam, Marcin, Tomek, Marek i Tomek.

s6e188c6668c7ad1.jpeg

Wykorzystano zdjęcia ze spektaklu teatralnego pt: Rotmistrz Pilecki oraz zdjęcia z ujęć podczas kręcenia klipu.

y9c2931ef3da4dbd.jpeg

Pozdrawiam: Tomasz Kuś - Nordica i Przyjaciele.

ff0d51ce4cf62620.jpeg

Wpłacający55

RK
Robert Krzysiak
2 770 zł
RK
Robert Krzysiak
1 000 zł
 
Dane ukryte
900 zł
 
TGS
300 zł
KK
Kamil Knap
200 zł
(
(L)uis
200 zł
 
Tomasz Kuś
200 zł
B
Bruno
150 zł
AK
Adam Kondracki
100 zł
DR
Darek Rukat
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze3

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 25 zł i więcej

Otrzymujesz płytę zespołu Nordica: 'Wyklętym'.

Otrzymujesz płytę zespołu Nordica: 'Wyklętym'.


Dziękuję: Tomasz Kuś i Nordica.


wybrano 29 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

517 544 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?