id: vgz3v8

Ugośćmy w Polsce Zapatystki i Zapatystów!

Ugośćmy w Polsce Zapatystki i Zapatystów!

Nasi użytkownicy założyli 1 068 584 zrzutki i zebrali 1 165 758 169 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

 

Zbieramy fundusze potrzebne do ugoszczenia Zapatystów i Zapatystek wędrujących po Europie w symbolicznym geście dekolonizacji. 


UPDATE: Zapatystki i Zapatyści dotarli do naszego regionu! Wędrują po Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Rzeszowie. Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie i przedłużamy zrzutkę do ostatniego dnia ich pobytu, czyli do dziesiątego października.


Podróż zapatystowskich rewolucjonistów stała się impulsem do podjęcia szerokiej, międzymiastowej europejskiej komunikacji, która dla aktywistycznych grup z naszego regionu jest jednocześnie inspiracją i wielkim wyzwaniem. By móc zaprosić ich do Polski, potrzebujemy przede wszystkim funduszy, które przeznaczone zostaną między innymi na transport czy zapewnienie bezpieczeństwa w dobie globalnej pandemii. Mamy przeczucie, że ta ekspedycja jest zwiastunem nowych sojuszy i odważniejszych tożsamości politycznych, których tak bardzo potrzeba! Dlatego ciepło zachęcamy do wsparcia naszej międzymiastowej inicjatywy! 


Grupy organizatorskie:

ADA Puławska

Fuegro

Spółdzielnia Praktyk Wywrotowych

Syrena

Wilczyce

Wolna Biblioteka

RozbratA tu więcej informacji:

Zapatyści to ruch dość dobrze znany w polskim środowisku anarchistycznym, w wielu miejscach w naszym kraju macie okazję choćby spróbować produkowanej przez nich kawy, dystrybuowanej przez Fuegro. Poza ścisłym ruchem nie wszyscy wiedzą jednak czym jest EZLN i jakie wydarzenia doprowadziły do jej powstania.

Ejército Zapatista de Liberación Nacional, czyli Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego powstała w Chiapas, najbiedniejszej prowincji Meksyku, swoją nazwę biorąc od jednego z wielkich przywódców Rewolucji Meksykańskiej, Emiliano Zapaty. Z chłopskiej organizacji samoobrony przed zbirami na usługach lokalnych obszarników, w 1994 przerodziła się w pełnoprawną, choć z pewnością nie klasyczną, armię. Postawiła sobie za cel obalenie neoliberalnego porządku, który symbolicznie zagościł w Meksyku na dobre razem z podpisaniem Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu, a którego symptomem była coraz bardziej agresywna wobec rdzennej ludności polityka wielkich korporacji. Kilku tysiącom rebeliantów i rebeliantek udało się wzniecić powstanie oraz stawić realny opór siłom rządowym. Po trwających kilka lat walkach, przerwanych zawieszeniami broni, zapatystom udało się odrzucić władzę państwa i ustanowić na terenie Chiapas strefy autonomiczne, w których dziś żyje już ok. 100 tysięcy ludzi.

w7befb26d0f91f93.jpegMimo ciągłych napięć między Zapatystkami, a rządem Meksykańskim, aktualnie zamienili karabiny na motyki i komputerowe klawiatury. Skupiając się na ochronie i rozwoju istniejących stref autonomicznych, starają się jednocześnie promować na całym świecie swoje synkretyczne ideały łączące w sobie m.in. wolnościowy socjalizm, rdzenną wiedzę i wiarę, alterglobalizm i teologię wyzwolenia. Wszystkie swoje działania starają się opierać na 7 podstawowych zasadach:


 1. Obedecer y No Mandar (Być posłusznym, nie rządzić)
 2. Proponer y No Imponer (Proponować, nie narzucać)
 3. Representar y No Suplantar (Reprezentować, nie wypierać)
 4. Convencer y No Vencer (Przekonywać, nie podbijać)
 5. Construir y No Destruir (Budować, nie niszczyć)
 6. Servir y No Servirse (Służyć innym, nie sobie)
 7. Bajar y No Subir (Pracować u podstaw, nie piąć się w górę)


 

13 sierpnia minie 500 lat od krwawego podbicia Tenochtitlánu, stolicy Imperium Azteków, przez hiszpańskich konkwistadorów. W związku z nadchodzącą okrągłą rocznicą, trzeciego maja tego roku, w stronę Hiszpanii wypłynął statek z siódemką Zapatystek i Zapatystów, które i którzy planują odmienić oblicze tej ziemi! Czeka nas w związku z tym kilka zmian, od teraz miejsce znane jako „Europa” będzie nosić nazwę „SLUMIL K´AJXEMK´OP”, co można przetłumaczyć jako „Zbuntowane Ziemie”, bądź „Ziemie, które się nie poddają”. Mają być znane pod tą nazwą „tak długo, jak żyje tu ktokolwiek, kto się nie podda i nie sprzeda”. Zapatyści i Zapatystki przybyli niedawno na europejski ląd i czekają na przybycie licznego wsparcia. W sierpniu rozpoczną wielką podróż po „Zbuntowanych Ziemiach“. 

p851ac75ce36a18d.jpeg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 114

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Trzymam kciuki!

  100 zł
 • RR
  Rudolph Rocker

  Brawo za to, co robicie! O Zapatystach wieść powinna się nieść i to jest super okazja.

  Tym bardziej cieszy, że różne grupy z kilku miast współpracują. Mam nadzieję, że to będzie początek ogólnopolskiej współpracy, może wspólnego forum, wspólnych grup roboczych itd.

  Powodzenia!

  19,36 zł