Kobiecy trawers Grenlandii (POP Greenland 2018):przygoda i projekt naukowy Zakończona 06.06.2018r ID: vjdzg4

Kobiecy trawers Grenlandii (POP Greenland 2018):przygoda i projekt naukowy

Zebrano 3 420 zł
z kwoty 20 000 zł

17 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

1 823
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Zespół POP Greenland Expedition 2018 to sześć kobiet-naukowców z doświadczeniem podróżniczym i polarnym:

Agnieszka Bielecka

Justyna Dudek

Krystyna Kozioł

Ann Eileen Lennert

Lindsey Nicholson

Żaneta Polkowska

W kwietniu 2018 r. trzy z nich (Agnieszka, Justyna i Lindsey) pójdą w ślady pioniera Fridtjofa Nansena i przetrawersują na nartach największą wyspę świata, upamiętniając 130. rocznicę jego wyprawy. Naszym celem będzie zebranie cennych danych na temat poziomu zanieczyszczenia Grenlandii pestycydami. Te selektywne trucizny – stosowane np. w rolnictwie, czy zapobieganiu malarii – po dostaniu się do środowiska są silnie szkodliwe, szczególnie dla dużych zwierząt, takich jak foki czy niedźwiedzie polarne. Akumulując się w łańcuchu pokarmowym, wpływają one bowiem na zdrowie oraz zdolności reprodukcyjne arktycznej fauny, a także zwiększenie ich stresu środowiskowego. Wiemy na pewno, że pestycydy przemieszczają się na duże odległości i długo się rozkładają, stąd nazywane są POPs (Persistent Organic Pollutants, czyli trwałe zanieczyszczenia organiczne). Jednak nikt dotąd nie określił, ile tych związków przenosi się w powietrzu w okolice Grenlandii i spada wraz ze śniegiem. Zespół POP Greenland Expedition 2018 – jako pierwszy na świecie - zbada wspomniane zagadnienie oraz ustali, skąd dokładnie pochodzi zanieczyszczone powietrze. Dzięki wynikom naszego projektu społeczność międzynarodowa zyska możliwość skuteczniejszej ochrony tego wyjątkowego obszaru, który od wieków pobudza wyobraźnię odkrywców. Pionierski charakter projektu został potwierdzony przyznaniem mu prestiżowego National Geographic Science and Exploration Grant.


Droga prowadząca do celu nie będzie łatwa, obejmuje ona ok. 500 km wędrówki na nartach w ciągu 31 dni. Każda z uczestniczek wyprawy będzie ciągnęła w specjalnych sankach ok. 70 kg sprzętu, żywności, a także prób śniegu. Łączna masa tych ostatnich, w drodze powrotnej, wyniesie ok. 30 kg. Podczas trawersu możemy napotkać burze śnieżne i niebezpieczne zwierzęta. Będziemy przemieszczać się w niskich temperaturach mogących spaść poniżej -30°C.


Pomimo dużego wsparcia ze strony naszego głównego sponsora oraz partnerów sprzętowych, wciąż brakuje nam funduszy do zamknięcia budżetu ekspedycji. Całkowity koszt projektu obejmuje:

- przeloty samolotem i helikopterem na początek trawersu i powrót po jego zakończeniu (min. 32 000 PLN, aby przejść w stylu Nansena od Isortoq do Kangelussuaq, a jeśli chcemy dotrzeć do oryginalnej trasy Nansena, to potrzebujemy 80 600 PLN),

- niezbędne wyposażenie (narty, pulki, namioty i ubrania na warunki ekstremalne – w sumie min. 34 000 PLN, po odjęciu wsparcia partnerów sprzętowych),

- żywność, w tym liofilizowana (min. 12 000 PLN),

- ubezpieczenie (13 000 PLN),

- pozwolenia od rządu Grenlandii (3 400 PLN),

- transport sprzętu i prób śniegu (7 000 PLN),

- analizę pobranych prób w laboratorium (min. 15 000 PLN).

Większość z tych kosztów pokryje grant National Geographic Society (84 000 PLN), wspomogą nas również pozyskani partnerzy komercyjni, jednak wciąż brakuje nam przynajmniej 30 000 PLN (dokładniej 32 400 PLN w wersji minimum), aby móc przeprowadzić to przedsięwzięcie. Poza podanym budżetem ponosimy własne koszty, np. na treningi (w tym wyjazdowe) i podróże związane z organizacją projektu, przesyłki, czy mniej specjalistyczny sprzęt. Dlatego prosimy o wsparcie - każda złotówka zostanie wydana na coś bardzo potrzebnego w projekcie!

niedziela, 15 kwietnia 2018 o 00:10

Ogłoszenie Czas rozstrzygnąć konkurs na najwyższą wpłatę do momentu wyjazdu dziewczyn, 10. kwietnia! Laureatem tej edycji jest Marek Ruman, a w nagrodę otrzymuje kupon na dwugodzinny offroad, czyli przygodę samochodem terenowym po polskich bezdrożach (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html), lub kupon na zakupy w sklepie Polskie Bezdroża (https://szpej4x4.pl), na równowartość ceny offroadowej przygody. Skontaktujemy się z laureatem celem przekazania kuponu :-) Korzystając z okazji, dziękujemy serdecznie za całe otrzymane wsparcie, i zachęcamy do wspierania nas w pozostałych wydatkach, których jeszcze trochę pozostało, zwłaszcza tych związanych z transportem sprzętu i prób czy paliwem na drugą część wyprawy.

sobota, 31 marca 2018 o 14:27

Serdecznie dziękujemy za wsparcie dla naszego projektu! Przez ostatni miesiąc musiałyśmy przeprowadzić kilka zmian, był to też intensywny okres dla organizacji projektu - wyjazd już 10 kwietnia! Dlatego proszę o wybaczenie braku aktualności w ostatnim czasie. Niedawno jedna z uczestniczek trawersu doznała kontuzji kolana, w stopniu nie pozwalającym jej na podjęcie tak dużego wyzwania jak trawers w kwietniu. Znalezienie zastępstwa przy tak zaawansowanych przygotowaniach też graniczyło z cudem. Dlatego, postanowiłyśmy nieco zmniejszyć zakres terenowy wyprawy, jednocześnie podtrzymując cel naukowy i ducha sportowego wyprawy. 10 kwietnia dwie dziewczyny (Justyna i Agna) ruszą więc na narciarską pętlę o długości ponad 300 km wokół Isortoq, wykorzystując zakres strefy niewymagającej pozwoleń od rządu Grenlandii - do 150 km od brzegu morskiego. Zbiorą tam próby śniegu, obejmując tym samym spory odcinek w głąb lądolodu. Dodatkowo, w maju, wszystkie trzy dziewczyny (po wyleczeniu kolana) ruszą na krótszy odcinek (ok. 80 km) w bardziej północnej lokalizacji (Nerlerit Inaat a. Constable Point), gdzie również zbiorą próby śniegu na potrzeby tego projektu. Aby nie tracić w opracowaniu naukowym zachodniego wybrzeża Grenlandii, poprosiłyśmy również kolegów naukowców, którzy będą tam przebywać w tym roku, aby zebrali dla nas kilka prób. Będziemy informować na bieżąco o przebiegu tak zmienionej wyprawy. Będziemy bardzo wdzięczne, jeśli podtrzymają Państwo wsparcie po tych zmianach, prosimy jednak o pilną informację, gdyby było inaczej. Nowa wersja projektu ma bardzo podobną kwotę pełnego budżetu, więc i tak mobilizujemy mocno prywatne środki.

poniedziałek, 29 stycznia 2018 o 14:38

Zrzutka trwa! Włącznie ze zrzutką międzynarodową (https://www.gofundme.com/popgreenland), udało się zebrać już ponad 50% potrzebnej kwoty. Bardzo liczymy na Waszą pomoc w uzbieraniu reszty. W 2018 również czeka nagroda dla osoby dokonującej najwyższej wpłaty - kupon na dwugodzinny offroad, czyli przygodę samochodem terenowym po polskich bezdrożach (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html), lub kupon na zakupy w sklepie Polskie Bezdroża (https://szpej4x4.pl/), na równowartość ceny offroadowej przygody: 299 PLN. Ponieważ wyprawa rusza 10 kwietnia, będzie to również data rozwiązania konkursu. Prosimy o wsparcie i czekamy na szczęśliwego zwycięzcę!

poniedziałek, 29 stycznia 2018 o 10:35

Ogłoszenie! Zgodnie z zapowiedzią, osoba, która dokonała najwyższej wpłaty w 2017 roku, otrzymuje nagrodę: kupon na dwugodzinną jazdę po polskich bezdrożach, za kierownicą auta terenowego (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html). Wpłata, o której mowa, w wysokości 101 PLN została dokonana 19.08.2017 r. Ponieważ darczyńca nie zdecydował się upublicznić swoich danych na zrzutce, szanujemy tę decyzję. Skontaktujemy się tą osobą w najbliższym czasie w celu przekazania nagrody.

środa, 4 października 2017 o 17:35

Dziękujemy serdecznie za wsparcie firmie Polskie Bezdroża, która zaproponowała ciekawe nagrody dla uczestników zrzutki: kupony rabatowe na szpej4x4.pl dla osób, które wpłacą 50 PLN (5%) i 100 PLN (10%), ważne przez rok! Dodatkowo dla osoby, która wesprze nas największą kwotą (do końca 2017 roku), przewidziano wyjątkowy prezent: kupon na dwugodzinną jazdę po polskich bezdrożach, za kierownicą auta terenowego (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html).

środa, 27 września 2017 o 00:37

Serdecznie dziękujemy za wsparcie! Dzięki Wam, przekroczyłyśmy dzisiaj 1000 PLN. Każda złotówka przybliża naszą ekipę w składzie: Agnieszka, Justyna i Lindsey do trawersu Grenlandii.

Aby dodać komentarz lub

D

Dorota

Trzymam kciuki!

AW

Ada Wysocka

Powodzenia!

ES

Ewa Solanowska-Ratajczak

Trzymam kciuki - fanka Nansena :-)

Krystyna Kozioł

Dziękujemy!

Krystyna Kozioł

Bardzo się cieszymy z Waszego wsparcia i serdecznie dziękujemy. Także dlatego, że dzięki Wam stajemy się ambasadorkami większej sprawy, udziału kobiet w eksploracji trudno dostępnych obszarów Ziemi. Dołożymy wszelkich starań, żeby jak najlepiej wypełnić to zadanie!

AD

Agnieszka Dobrzyńska

Powodzenia! I żeby żaden chłop (ani jeden ani dziesięciu) nie był wam potrzebny!

MJ

Marek Józefiak

Trzymam kciuki!

SW

Sonia Wolanin

Powodzenia dziewczyny i walczcie z seksizmem

MZ

Marek Zalewski

"na koniec świata i jeszcze dalej"

Krystyna Kozioł

Dziękuję serdecznie darczyńcom za wsparcie, każda złotówka się liczy :) Dzięki również za liczne udostępnienia!

KK

Katarzyna Kraj

fingers crossed!

MW
200 zł
Małgorzata Wojtaczka
D
50 zł
Dorota
AW
20 zł
Ada Wysocka
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
KG
50 zł
Karol Gajewski
MR
100 zł
Michał Rybak
DF
90 zł
Dominika Felenberg-Kowalska
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
KM
100 zł
Karolina Matałowska
MR
200 zł
Marek Ruman
JP
50 zł
Joanna Perchaluk
JD
50 zł
Jarosław Działek
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
AG
30 zł
Agnieszka Gręda
ES
50 zł
Ewa Solanowska-Ratajczak
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
KG
20 zł
Katarzyna Gospodarek
20 zł
2016
KWIATEK
50 zł
KWIATEK
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Justyna Sadowska
30 zł
Justyna Sadowska
Dane ukryte
40 zł
Dane ukryte
MG
25 zł
Monika Gutierrez
SK
35 zł
Sylwia Kopeć
WP
52 zł
Weronika Palian
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
R
100 zł
ro-dan
D
50 zł
dorota
GS
60 zł
Grzegorz Saniewski
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
UN
20 zł
Urszula Niedźwiedzka
RK
20 zł
Robert Kęsicki
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
50 zł
Janina Jablecka
MP
30 zł
Małgorzata Polkowska
MZ
20 zł
Magdalena Zielińska
IJ
50 zł
Izabela Jakul
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
T
35 zł
Tunia Oleszczuk
AD
50 zł
Agnieszka Dobrzyńska
30 zł
Danuta Minowska
AS
ukryta
Agata Stępień
JP
5 zł
Jan Pałys
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
MJ
20 zł
Marek Józefiak
NZ
30 zł
Natasza Zięba
AM
50 zł
Anna Małachowicz
MR
20 zł
Milena Rachid Chehab
KW
20 zł
Karolina Wierzchowska
JH
50 zł
Jadwiga Hołowiecka
AB
8 zł
Aleksandra Baudysz
WB
100 zł
Włodzimierz Binkowski
MM
50 zł
Magdalena Malawska
SW
20 zł
Sonia Wolanin
MB
100 zł
Marta Budkowska
W
20 zł
Weronika Szczytowska
Dane ukryte
3 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
M
31 zł
Maciejka
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
MZ
ukryta
Mia Ziemianka
ŁD
42 zł
Łukasz Degórski
AS
100 zł
Adam Szlachta
AS
50 zł
Anna Studzinska
TD
100 zł
Tamara Dudek
MZ
ukryta
Marek Zalewski
Dane ukryte
101 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
KK
25 zł
Katarzyna Kraj
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Krystyna Kozioł
1 zł
Krystyna Kozioł
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte

Pierwsza wpłata

Najwyższa wpłata

MW
200 zł
Małgorzata Wojtaczka

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Pomóż zebrać 20 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

1 823
udostępnień

Jak działa zrzutka.pl?

Jak to działa

Masz pomysł lub potrzebę? Określasz cel zrzutki, kwotę i gotowe!

Jak to działa

Dodajesz opis i zdjęcie. Zapraszasz uczestników w dowolny sposób.

Jak to działa

Od zebranych przez Ciebie środków nie pobieramy prowizji.

NAGRODY

50 zł i więcej

Dzięki wsparciu firmy Polskie Bezdroża, każdy, kto wpłaci 50 PLN na naszą zrzutkę, otrzyma kupon rabatowy 5% na zakupy w ich sklepie turystyczno-offroadowym https://szpej4x4.pl/. Po odbiór kuponu można zgłaszać się pod adres email: [email protected] z dowodem wpłaty. Kupon będzie ważny przez rok.

wybrano 6 razy

100 zł i więcej

Dzięki wsparciu firmy Polskie Bezdroża, każdy, kto wpłaci 100 PLN na naszą zrzutkę, otrzyma kupon rabatowy 10% na zakupy w ich sklepie turystyczno-offroadowym https://szpej4x4.pl/. Po odbiór kuponu można zgłaszać się pod adres email: [email protected] z dowodem wpłaty. Kupon będzie ważny przez rok.

wybrano 2 razy

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.