Rozwiązać problem matematyczny "czy P=NP?" zanim zabije mnie moje stare auto. ID: xzzbdu

3 410 zł z 89 900 zł

3%

3 410 zł

z 89 900 zł

41 dni

do końca

52

wspierających
3%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Stary samochód chce mnie zabić, więc próbuję zebrać na nowy.

Idź do pracy, jełopie, podpowie ktoś, kto będzie miał rację.

Szkoda, że zamiast zarabianiu wspaniałych pieniędzy, ostatnie 20 lat życia poświęciłem nauce - odkryciu, którego miałem szczęście lub nieszczęście dokonać w 1998 roku.

Odkryłem wtedy nową funkcję matematyczną (VMPC), która ma szanse rozwiązać jeden z największych problemów matematycznych świata, tzw. problem "czy P=NP?".

Ponieważ prowadzę mój projekt niezależnie, mam chroniczne kłopoty z jego finansowaniem. Żyję bardzo oszczędnie. Ma to dużo plusów, ale są też minusy.

Ostatnio trafiłem na taki minus w podwoziu mojego auta, Toyoty Corolli E9 z roku 1990, która służy mi wiernie od 20 lat.

Po rozdrapaniu niewinnie wyglądającej rdzy okazało się, że w każdej chwili mogę zgubić przednie prawe koło. Miejsce mocowania wahacza (elementu trzymającego koło) do podłużnicy (elementu konstrukcyjnego nadwozia) jest całkowicie zjedzone przez rdzę - po dotknięciu śrubokrętem, resztki podłużnicy zsypały się na ziemię, po czym zmiotłem je na szufelkę. Została tylko dziura. Tak to wygląda:

Miejsce jest newralgiczne i nie kwalifikuje się do naprawy.

Przez 20 lat poświęciłem swojej Toyotce dużo serca i energii, aby utrzymać ją w nienagannym stanie technicznym. Niestety z taką dziurą wahacz razem z kołem może oderwać się od resztki skorodowanej blachy, na której się jeszcze trzyma, a wtedy najpewniej samochód odbije gwałtownie w prawo i wyląduje na jakimś ładnym drzewie.

Moje badania nad funkcją VMPC wtedy mógłby dokończyć ktoś inny.

Zanim to nastąpi, chciałem tylko spróbować zebrać na nowe auto. Najprawdopodobniej się nie uda, ale wolę wiedzieć na pewno.

Moja Corolla służyła mi wzorowo przez 20 lat, więc nie chcę szukać dalej i chciałbym zebrać na nową Toyotę Corollę w wersji hybrydowej, aby stać mnie było jeszcze na paliwo, a w większości poruszam się po mieście, gdzie hybryda działa najefektywniej, oraz chciałbym mieć choć symboliczne poczucie, że robię coś pozytywnego dla klimatu.

Teraz kilka słów o tym, na co innego niż pieniądze poświęciłem ostatnie 20 lat swojego życia.

Strona projektu:

www.pieknafunkcja.pl

Artykuł w Gazecie Wyborczej "Wrocławianin na tropie zagadki tysiąclecia. Szyfry to jego specjalność"

Artykuł na portalu INN:Poland "Bartosz Żółtak twierdzi, że rozwiązał największą zagadkę matematyczną świata. Ubogi geniusz, który zmieni naukę?"

Wystąpienie na konferencji TEDx 2015:

W roku 2003, jako nikomu nieznana osoba, zgłosiłem pracę o odkrytej przez siebie funkcji VMPC na prestiżową międzynarodową recenzowaną konferencję naukową FSE.

Praca została przyjęta do publikacji.

Jest to

prawdziwa

konferencja, na którą faktycznie zjeżdżają

najlepsi naukowcy

z branży

z całego świata

.

Przykładowo, w edycji 2004, na której występowałem, jednym z prelegentów (który akurat szczególnie zainteresował się funkcją VMPC, poświęcił jej nawet swoje wystąpienie na rump session) był

Adi Shamir

, współtwórca używanego na całym świecie algorytmu szyfrowania RSA.

Byłem pierwszym Polakiem, który dostał się na tej rangi konferencję w branży.

Dofinansowanie na wyjazd otrzymałem od Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz od Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza.

W 2004 otrzymałem kilka propozycji pisania doktoratu na polskich uczelniach, ale wolałem kontynuować moje badania niezależnie.

Moja funkcja VMPC (Variably Modified Permutation Composition, czyli zmiennie modyfikowane złożenie permutacji) to nieopisane wcześniej nietypowe połączenie złożenia permutacji i operacji arytmetycznych, określone wzorem f(f(f(x))+1).

Najważniejszą własnością tej funkcji jest jej jednokierunkowość.

Jest to pierwsza na świecie funkcja jednokierunkowa.

Jednokierunkowość oznacza, że łatwo jest obliczyć wartość funkcji y=F(x), ale nie da się wykonać operacji odwrotnej - znaleźć argumentu x, z jakiego dana wartość y powstała.

Najważniejsze, że gdyby udało się formalnie udowodnić jednokierunkowość VMPC, rozwiązałoby to słynny problem matematyczny "czy P=NP?". Stwierdzeniem, że P ≠ NP.

"Czy P=NP?" to problem, który instytut matematyczny Clay Mathematics Institute w USA zaliczył do 7 największych nierozwiązanych problemów matematycznych świata, tzw. Problemów Milenijnych (Millennium Problems).

Obecnie jestem na samej końcówce zapisywania na czysto tego dowodu.

Tak, dowodu, że funkcja VMPC jest jednokierunkowa i że P ≠ NP.

Muszę tylko zdążyć ukończyć i opublikować pracę, zanim wyląduję moim autem na drzewie.

Pomysłem na sfinansowanie moich badań było stworzenie gry planszowej Permutu

Jej mechanika odzwierciedla proces odwracania funkcji VMPC. Mimo matematycznych korzeni, gra jest niezwykle prosta i wciągająca. Wydałem ją samodzielnie za pożyczone od taty pieniądze (których cięgle nie oddałem). Mimo że gra podoba się graczom i jest niedroga (39 zł), to bez kosztownej machiny marketingowej nie da się dziś niczego sprzedać w większych ilościach. Sprzedaż Permutu jest symboliczna i nie wpływa odczuwalnie na moją sytuację finansową.

Inni niezależni naukowcy

Chciałbym podzielić się dwoma przykładami osób, które też poświęciły się nauce poza systemem akademickim, a mimo to osiągnęły wybitne wyniki.

Srinivasa Ramanujan, matematyk żyjący w latach 1887-1920 w Indiach, był naturalnym geniuszem, który bez formalnego wykształcenia zajmował się matematyką wyższą. W wieku 20 lat odciął się od systemu akademickiego i żyjąc w ekstremalnej biedzie, kontynuował swoje badania niezależnie. Samodzielnie sformułował mnóstwo niesamowitych twierdzeń matematycznych. 6 lat później został odkryty przez profesora Hardy'ego z Uniwersytetu Cambridge. Niestety, Ramanujan zmarł w wieku 32 lat na gruźlicę. Przez całe życie miał kłopoty ze zdrowiem, częściowo będące skutkiem niedożywienia, wynikającego z biedy. Prof. Hardy powiedział, że największym matematycznym osiągnięciem jego życia było odkrycie... Ramanujana.

Grigorij Perelman, który rozwiązał inny Problem Milenijny - udowodnił hipotezę Poincare'go - całkowicie odciął się od środowiska akademickiego i to mimo że z takim osiągnięciem każde drzwi stałyby przed nim otworem. Nie przyjął nawet nagrody instytutu Claya ani uważanego za matematycznego Nobla, Medalu Fieldsa. Jednocześnie samodzielnie rozwiązał problem, z którym żaden inny matematyk na świecie nie poradził sobie przez dziesiątki lat.

W długoterminowym rozrachunku największy pożytek z dorobku takich ludzi osiągają nie oni sami, ale cywilizacja. Czyli my wszyscy i nasi potomkowie.

Szkoda, gdy ludzie tacy przedwcześnie umierają.

Nieformalny blog z postępów pracy:

www.pieknafunkcja.pl/postepy

Więcej szczegółów o funkcji VMPC i problemie "czy P=NP?"

"Czy P=NP?" jest pytaniem, czy istnieją problemy, których rozwiązania nie da się łatwo znaleźć, ale których potencjalne rozwiązanie da się łatwo zweryfikować (sprawdzić, czy jest poprawne).

Jeśli istnieje

funkcja jednokierunkowa

, to znaczy, że problemy takie

istnieją

.

Oto, dlaczego:

Funkcja jest jednokierunkowa, gdy dla zadanego Y nie da się łatwo (czyli w czasie wielomianowym) znaleźć argumentu X, który po obliczeniu wartości funkcji, F(X), da zadaną wartość Y. Jednocześnie obliczenie wartości funkcji jednokierunkowej, F(X), dla zadanego argumentu X, jest łatwe (da się wykonać w czasie wielomianowym).

Odwracanie funkcji jednokierunkowej jest zatem problemem, którego rozwiązania nie da się łatwo znaleźć (nie da się znaleźć X na podstawie Y), a jednocześnie każde potencjalne rozwiązanie (X) da się łatwo zweryfikować, obliczając wartość funkcji, F(X), i porównując, czy uzyskany wynik jest równy zadanemu Y.

Formalnie powiemy, że problem odwracania funkcji jednokierunkowej (np. VMPC) należy do klasy problemów NP (dla których możliwe jest zweryfikowanie rozwiązania w czasie wielomianowym), ale nie należy do klasy problemów P (dla których możliwe jest znalezienie rozwiązania w czasie wielomianowym). Z tego wynika, że klasy problemów P i NP są różne (gdyż da się znaleźć problem, który należy do jednej klasy, ale nie należy do drugiej), czyli, zapisując formalnie, P ≠ NP.

Zatem, aby rozwiązać problem "czy P=NP?", wystarczy udowodnić, że jakaś funkcja (np. VMPC) jest jednokierunkowa.

Na razie nikomu nie udało się udowodnić jednokierunkowości żadnej funkcji. Jednocześnie wcześniej nie była znana funkcja VMPC. Jednokierunkowość zakorzeniona jest w samej istocie tej funkcji. Ja tylko miałem szczęście tę funkcję odkryć i ją zgłębić.

Czym dokładnie jest funkcja jednokierunkowa?

Jest to funkcja, której nie da się odwrócić. Co to znaczy? Dla przykładu, jeśli wiemy, że wartością funkcji X+1 jest liczba 11, to łatwo zauważyć, że X ma wartość 10 (bo 11 - 1 = 10). Korzystamy tu z faktu, że funkcją odwrotną do dodawania jest odejmowanie. Każda znana funkcja matematyczna posiada funkcję odwrotną. Mnożenie ma dzielenie, potęgowanie ma pierwiastkowanie, sinus ma arcus sinus, itd. Oprócz funkcji VMPC.

VMPC jest pierwszą na świecie funkcją, która nie posiada funkcji odwrotnej. Jest funkcją jednokierunkową. Jej sens można porównać do sytuacji, w której możemy dodać jedynkę do liczby X, ale nie możemy jej potem odjąć.

Dla interesujących się matematyką: Funkcję uznaje się za jednokierunkową, jeśli prawdopodobieństwo jej odwrócenia w średnim przypadku jest mniejsze niż odwrotność niewielomianowej (np. wykładniczej) funkcji wielkości problemu.

Dla ekspertów: Zamieszczam fragment mojej pracy, zawierający formalną definicję funkcji VMPC oraz funkcji jednokierunkowej:

Wybrane materiały prasowe

Wywiad w letnim numerze kwartalnika Przekrój, 2017

Artykuł o projekcie VMPC i grze Permutu, Młody Technik, styczeń 2015

Wywiad "Polskie krypto-odkrycie", magazyn komputerowy COMPUTERWORLD numer 8/612, 24.02.2004, strona 22

Artykuł "Funkcja jednokierunkowa i szyfr strumieniowy VMPC", magazyn komputerowy SOFTWARE 2.0 numer 9 (117), wrzesień 2004, strony 26-29

Wywiad dla Gazety Wyborczej, 13.02.2004, "Gazeta Wyborcza Wrocław", strona 2

Wywiad dla Gazety Wyborczej, 16.01.2004, "Wieża Ciśnień", strona 9

"Funkcja jednokierunkowa VMPC i system uwierzytelnionego szyfrowania VMPC-Tail-MAC". Krajowa Konferencja Zastosowań Kryptografii Enigma 2004, Warszawa, 10-13 maja 2004

"Rok w kryptoanalizie VMPC, schemat uwierzytelnionego szyfrowania VMPC-MAC oraz algorytm VMPC-HASH". Krajowa Konferencja Zastosowań Kryptografii Enigma 2005, Warszawa, 30 maja - 02 czerwca 2005

Wykład na Politechnice Krakowskiej p.t. "Historia pewnej jedynki. Od funkcji VMPC przez algorytm szyfrowania i problem, czy P=NP, do gry Permutu", 12.12.2013

Aktualności19

  • Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#011119

  • Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#261019

  • Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu (rozstrzygnięcie konkursu): http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#121019

  • Zobacz więcej

Wpłacający52

 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
120 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Nasi użytkownicy założyli

386 158 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?