Rozwiązać problem matematyczny "P=NP?", udowadniając jednokierunkowość funkcji VMPC koniec za 102 dni ID: xzzbdu

Rozwiązać problem matematyczny "P=NP?", udowadniając jednokierunkowość funkcji VMPC

Zebrano 3 195 zł
z kwoty 1 000 000 zł

0 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

487
udostępnień

Jestem na ostatnim etapie projektu naukowego, który ma rozwiązać jeden z najważniejszych problemów matematycznych świata.


Jestem też na granicy wycieńczenia i depresji. Od 20 lat poświęcam się pracy naukowej, z której nie mam żadnej gratyfikacji.

Kosztowało mnie to około 2 miliony złotych utraconych potencjalnych zarobków przez 20 lat rezygnowania z klasycznej kariery.

Mimo wszystko mam nadzieję, że uda mi się przetrwać w Polsce i nie będę zmuszony szukać pomocy za granicą, aby ukończyć już prawie gotową pracę naukową, która rozwiązuje jeden z największych problemów matematycznych świata - problem "czy P=NP?". Jest to jeden ze słynnych Problemów Milenijnych Clay Mathematics Institute.

Jeśli popierasz moje wysiłki, możesz wpłacić dowolną kwotę na tę zrzutkę. Każda wpłata, nawet niewielka, pomaga mi i dodaje sił do dalszej pracy. Dziękuję.

Strona projektu:

Artykuł w Gazecie Wyborczej "Wrocławianin na tropie zagadki tysiąclecia. Szyfry to jego specjalność"

Artykuł na portalu INN:Poland "Bartosz Żółtak twierdzi, że rozwiązał największą zagadkę matematyczną świata. Ubogi geniusz, który zmieni naukę?"

Wystąpienie na konferencji TEDx 2015:

Wszystko przez niezwykłe własności funkcji matematycznej VMPC, którą miałem szczęście (lub nieszczęście) odkryć w 1998 roku. W 2004 opublikowałem ją na prestiżowej recenzowanej międzynarodowej konferencji naukowej FSE w Indiach.

VMPC to najprawdopodobniej pierwsza na świecie funkcja jednokierunkowa, a to rozwiązuje słynny problem matematyczny "czy P=NP?". 

Własna droga i propozycje doktoratu


Wybór własnej drogi i prowadzenie badań poza systemem akademickim nie musi przeszkadzać w osiąganiu prawdziwych wyników naukowych, uznawanych przez środowiska akademickie na świecie.


W roku 2003, jako nikomu nieznana osoba, która spędziła 5 lat na samodzielnym badaniu odkrytej przez siebie funkcji VMPC, zgłosiłem swoją pracę na prestiżową międzynarodową recenzowaną konferencję naukową FSE

Została ona tam przyjęta do publikacji.


W 2004 otrzymałem kilka propozycji pisania doktoratu na podstawie wyników, które wtedy miałem (wyniki, które mam obecnie, są znacznie bardziej zaawansowane). 


Wolałem jednak kontynuować moje badania niezależnie


Praca nad funkcją VMPC zajęła mi łącznie 20 lat życia. 

W tym czasie zrezygnowałem z klasycznej kariery. Drogę do niej miałem otwartą. Studia dzienne na Politechnice Wrocławskiej skończyłem jako jeden z najlepszych absolwentów w 2003 roku. Miałem nieprzeciętne osiągnięcia w matematyce, programowaniu komputerów oraz w finansach.

Zamiast wykorzystać to w klasycznej karierze, poświęciłem się swojemu odkryciu naukowemu. 

Kosztowało mnie to około 2 miliony złotych utraconych potencjalnych zarobków przez 20 lat.

Ponieważ funkcję VMPC odkryłem całkowicie samodzielnie, chciałem też całkowicie samodzielnie dokończyć badania nad nią.

Teraz jestem tuż przed ukończeniem tych badań i zapisywania wyników w pracy naukowej. Praca zajmuje obecnie 82 strony A4. Po ukończeniu praca zostanie opublikowana.

Co z tego mam?

Żadna polska instytucja finansowania nauki nie uwzględnia w swoich procedurach wsparcia dla niezależnego projektu, jaki prowadzę. W efekcie tym, co mam za moje poświęcenie, jest nieustanne życie w nędzy, na granicy przetrwania.

Ostatnio coraz częściej nachodzą mnie depresyjne myśli

Ceną, jaką płacę za swój wybór, jest całkowite poświęcenie swojego normalnego życia, emocjonalnego i ekonomicznego. 

Znajomi, którzy wybrali standardową drogę kariery, zakładają rodziny, budują domy, żyją komfortowo, bezpiecznie i szczęśliwie. Niektórzy zostali nawet milionerami.

Ja mieszkam w wynajmowanej sutenerze, którą musiałem własnoręcznie wyremontować, gdyż nie było mnie stać na wynajęcie czegoś urządzonego ani ekipy remontowej.

Jeżdżę 29-letnim rozpadającym się samochodem, którego blacharkę naprawiam własnoręcznie żywicą poliestrową, lakieruję samodzielnie wałkiem, z braku środków na profesjonalną naprawę. 

W każdej chwili może mi się urwać lewe tylne koło, którego zawieszenie zostało tymczasowo odratowane po ekstremalnej korozji. W aucie swoim nie mam też większych szans na przeżycie w ewentualnym zderzeniu ze współczesnym samochodem. 

Rzeczy takie, jak zakup kurtki stanowią dla mnie poważny wydatek, który muszę z wyprzedzeniem planować. Nie ma mowy, aby było mnie stać na wyjazd wakacyjny, nie marząc nawet o zakupie nowszego samochodu czy tym bardziej własnego małego mieszkania.Założyłem tę zrzutkę jako akt desperacji w próbie poprawienia warunków życia. W próbie odzyskania wiary w to, że jednak warto poświęcić się idei, odkryciu naukowemu, poświęcić swoje życie, aby swoją pracą dołożyć jeden mały krok postępu nauki, cywilizacji.

Więcej szczegółów o funkcji VMPC


W 1998 roku odkryłem nową funkcję matematyczną, VMPC (Variably Modified Permutation Composition, czyli zmiennie modyfikowane złożenie permutacji).  Jest to nieopisane nigdzie w podręcznikach matematyki nietypowe połączenie złożenia permutacji i operacji arytmetycznych, określone wzorem f(f(f(x))+1).

 

W 2004 roku zostałem zaproszony na prestiżową międzynarodową konferencję naukową Fast Software Encryption (FSE) w Indiach, aby opublikować tam swoją funkcję. Była to konferencja wysokiej rangi, na którą zjechali wiodący naukowcy z całego świata. Ja wówczas byłem tylko magistrem, 25-latkiem, który coś ciekawego odkrył.

Dofinansowanie na wyjazd otrzymałem od Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz od Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza.


Skąd takie zainteresowanie moją funkcją? Otóż wszystko wskazuje na to, że jest to pierwsza na świecie funkcja jednokierunkowa

To coś w rodzaju Świętego Graala matematyki. 


Co więcej, gdyby udało się formalnie udowodnić, że jest ona jednokierunkowa, rozwiązałoby to słynny problem matematyczny "czy P=NP?" stwierdzeniem, że P ≠ NP

Funkcja VMPC a problem "czy P=NP?"

"Czy P=NP?" to problem, który instytut matematyczny Clay Mathematics Institute w USA zaliczył do 7 największych nierozwiązanych problemów matematycznych świata, tzw. Problemów Milenijnych (Millennium Problems). 

Jest to pytanie, czy istnieją problemy, których rozwiązania nie da się łatwo znaleźć, ale których potencjalne rozwiązanie da się łatwo zweryfikować (sprawdzić, czy jest poprawne). 

Jeśli istnieje funkcja jednokierunkowa, to znaczy, że problemy takie istniejąOto, dlaczego:

Funkcja jest jednokierunkowa, gdy dla zadanego Y nie da się łatwo (czyli w czasie wielomianowym) znaleźć argumentu X, który po obliczeniu wartości funkcji, F(X), da zadaną wartość Y. Jednocześnie obliczenie wartości funkcji jednokierunkowej, F(X), dla zadanego argumentu X, jest łatwe (da się wykonać w czasie wielomianowym). 

Odwracanie funkcji jednokierunkowej jest zatem problemem, którego rozwiązania nie da się łatwo znaleźć (nie da się znaleźć X na podstawie Y), a jednocześnie każde potencjalne rozwiązanie (X) da się łatwo zweryfikować, obliczając wartość funkcji, F(X), i porównując, czy uzyskany wynik jest równy zadanemu Y.

Formalnie powiemy, że problem odwracania funkcji jednokierunkowej (np. VMPC) należy do klasy problemów NP (dla których możliwe jest zweryfikowanie rozwiązania w czasie wielomianowym), ale nie należy do klasy problemów P (dla których możliwe jest znalezienie rozwiązania w czasie wielomianowym). Z tego wynika, że klasy problemów P i NP są różne (gdyż da się znaleźć problem, który należy do jednej klasy, ale nie należy do drugiej), czyli, zapisując formalnie, P ≠ NP.

Zatem, aby rozwiązać problem "czy P=NP?", wystarczy udowodnić, że jakaś funkcja (np. VMPC) jest jednokierunkowa.

Na razie nikomu nie udało się udowodnić jednokierunkowości żadnej funkcjiJednocześnie wcześniej nie była znana funkcja VMPC. Jednokierunkowość zakorzeniona jest w samej istocie tej funkcji. Ja tylko miałem szczęście tę funkcję odkryć i ją zgłębić.

Dla wnikliwych zamieszczam formalną definicję funkcji jednokierunkowej oraz funkcji VMPC na końcu opisu.

Po 10 latach pracy (2004-2014) udało mi się znaleźć sposób, jak formalnie udowodnić, że funkcja VMPC jest jednokierunkowa.

Czyli de facto rozwiązać problem "czy P=NP?".

Tak wygląda kompletny brudnopis z moich badań nad funkcją VMPC (około 1700 stron A4).

Ostatnia prosta

Od 2014 roku pracuję nad zapisaniem dowodu jednokierunkowości funkcji VMPC na czysto. 

Obecnie jestem na ostatnim etapie tego procesu. 


W tej chwili praca na czysto zajmuje 82 strony A4.

Celem jest ukończenie i opublikowanie tej pracy.

Jeśli praca ta zostanie pozytywnie oceniona przez środowisko naukowe, będziemy mogli cieszyć się, że odkryta przez Polaka funkcja matematyczna VMPC, jako pierwsza na świecie funkcja jednokierunkowa, pozwoliła rozwiązać słynny problem matematyczny "czy P=NP?", z którym matematycy na całym świecie zmagają się bez skutku od dziesięcioleci.

Inni niezależni naukowcy

Chciałbym podzielić się dwoma przykładami osób, które też poświęciły się nauce poza systemem akademickim, a mimo to osiągnęły wybitne wyniki. 

Nie porównuję się do nich. Uważam, że gdyby oni wpadli na te same pomysły, na które ja wpadłem, osiągnęliby moje wyniki nie po 20 latach, ale bardziej po 2. 

Srinivasa Ramanujan, matematyk żyjący w latach 1887-1920 w Indiach, był naturalnym geniuszem, który bez formalnego wykształcenia zajmował się matematyką wyższą. W wieku 20 lat odciął się od systemu akademickiego i żyjąc w ekstremalnej biedzie, kontynuował swoje badania niezależnieSamodzielnie sformułował mnóstwo niesamowitych twierdzeń matematycznych. 6 lat później został odkryty przez profesora Hardy'ego z Uniwersytetu Cambridge. Niestety, Ramanujan zmarł w wieku 32 lat na gruźlicę. Przez całe życie miał kłopoty ze zdrowiem, częściowo będące skutkiem niedożywienia, wynikającego z biedy. Prof. Hardy powiedział, że największym matematycznym osiągnięciem jego życia było odkrycie... Ramanujana.

Grigorij Perelman, który rozwiązał inny Problem Milenijny - udowodnił hipotezę Poincare'go - całkowicie odciął się od środowiska akademickiego i to mimo że z takim osiągnięciem każde drzwi stałyby przed nim otworem. Nie przyjął nawet nagrody instytutu Claya ani uważanego za matematycznego Nobla, Medalu Fieldsa. Jednocześnie samodzielnie rozwiązał problem, z którym żaden inny matematyk na świecie nie poradził sobie przez dziesiątki lat. 

W długoterminowym rozrachunku największy pożytek z dorobku takich ludzi osiągają nie oni sami, ale cywilizacja. My wszyscy. I nasi potomkowie. Wielkim żalem jest, gdy z prozaicznych powodów ludzie tacy przedwcześnie umierają.

Pomysłem na sfinansowanie moich badań

było stworzenie gry planszowej Permutu.

Jej mechanika odzwierciedla proces próby odwracania funkcji VMPC. Mimo matematycznych korzeni, gra jest niezwykle prosta, a jednocześnie głęboka. Wydałem ją samodzielnie za pożyczone od taty pieniądze (których cięgle nie oddałem). Mimo że gra podoba się graczom i jest niedroga (39 zł), to bez kosztownej machiny marketingowej nie da się dziś niczego sprzedać w większych ilościach. Sprzedaż Permutu jest symboliczna i nie wpływa odczuwalnie na moją sytuację finansową. 

W efekcie ceną, jaką przyszło mi płacić za wybranie własnej drogi jest nieustanne życie w biedzie, na granicy przetrwania. 

Wyznaję zasadę, że pieniądze są tylko środkiem, aby móc przestać myśleć o pieniądzach (to myśl Louisa Aragona). Nie mam zamiłowania do luksusu. Jestem osobą bardzo oszczędną i roztropnie planującą nawet drobne wydatki.

Zrzutka ta pełni dla mnie funkcję nie tylko finansową, ale też terapeutyczną

Każda wpłata, jaką otrzymuję, podnosi mnie na duchu i motywuje do dalszej pracy. Pokazuje, że gdzieś tam ktoś chce wyrazić poparcie dla mojej pracy. To dla mnie ważne.

Wysokość wpłaty zależy od możliwości finansowych. Dla jednej osoby kwota 20 zł może być bardziej odczuwalna niż dla innej, bardziej zaradnej ekonomicznie, kwota 5000 zł.

Sam fakt wpłaty jakiejkolwiek kwoty jest dla mnie bardzo cenny, dodaje mi wiary w sens tego, co robię

Gdy opublikuję moją pracę, mam nadzieję, że dostarczę powodu do dumy wszystkim Polakom.

Z góry ogromnie dziękuję za każdą wpłatę!

Moje marzenie

Jeśli jakimś cudem zbiorę na tej zrzutce większą kwotę niż jest mi potrzebna do skromnego przetrwania, to po opublikowaniu pracy chciałbym założyć fundację, która będzie wspierać osoby, które obrały podobną drogę, jak ja. Osoby, które posiadają jakiś dar, ale są indywidualistamiwolą pracować samodzielnie.

Aby mogły poświęcić swój czas na rozwijanie swego talentu, a nie na szukanie sposobów, jak zdobyć środki na przetrwanie. Aby wynikami swojej pracy wzbogacały dorobek naukowy lub kulturowy ludzkości.

Mimo swoich talentów, osoby takie często są mniej zaradne ekonomicznie od zwykłych ludzi. Nikt nie jest doskonały.


Strona internetowa projektu:

Nieformalny blog z postępów pracy:

Więcej informacji dla wnikliwych

Co to jest funkcja jednokierunkowa?

Jest to funkcja, której nie da się odwrócić. Co to znaczy? Dla przykładu, jeśli wiemy, że wartością funkcji X+1 jest liczba 11, to łatwo zauważyć, że X ma wartość 10 (bo 11 - 1 = 10). Korzystamy tu z faktu, że funkcją odwrotną do dodawania jest odejmowanie. Każda znana funkcja matematyczna posiada funkcję odwrotną. Oprócz funkcji VMPC. Ta jest pierwszą na świecie funkcją, która nie posiada funkcji odwrotnej. Jest funkcją jednokierunkową. Jej sens można porównać do sytuacji, w której możemy dodać jedynkę do liczby X, ale nie możemy jej potem odjąć.


Dla interesujących się matematyką: Funkcję uznaje się za jednokierunkową, jeśli prawdopodobieństwo jej odwrócenia w średnim przypadku jest mniejsze niż odwrotność niewielomianowej (np. wykładniczej) funkcji wielkości problemu. 


Dla ekspertów: Zamieszczam fragment mojej pracy zawierający formalną definicję funkcji VMPC oraz funkcji jednokierunkowej:


Wybrane materiały prasowe

Wywiad w letnim numerze kwartalnika Przekrój, 2017


Artykuł o projekcie VMPC i grze Permutu, Młody Technik, styczeń 2015Wywiad "Polskie krypto-odkrycie", magazyn komputerowy COMPUTERWORLD numer 8/612, 24.02.2004, strona 22


Artykuł "Funkcja jednokierunkowa i szyfr strumieniowy VMPC", magazyn komputerowy SOFTWARE 2.0 numer 9 (117), wrzesień 2004, strony 26-29

Wywiad dla Gazety Wyborczej, 13.02.2004, "Gazeta Wyborcza Wrocław", strona 2


Wywiad dla Gazety Wyborczej, 16.01.2004, "Wieża Ciśnień", strona 9"Funkcja jednokierunkowa VMPC i system uwierzytelnionego szyfrowania VMPC-Tail-MAC". Krajowa Konferencja Zastosowań Kryptografii Enigma 2004, Warszawa, 10-13 maja 2004


"Rok w kryptoanalizie VMPC, schemat uwierzytelnionego szyfrowania VMPC-MAC oraz algorytm VMPC-HASH". Krajowa Konferencja Zastosowań Kryptografii Enigma 2005, Warszawa, 30 maja - 02 czerwca 2005

Wykład na Politechnice Krakowskiej p.t. "Historia pewnej jedynki. Od funkcji VMPC przez algorytm szyfrowania i problem, czy P=NP, do gry Permutu", 12.12.2013 

piątek, 30 sierpnia 2019 o 01:01

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#300819

wtorek, 2 lipca 2019 o 02:12

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#020719

środa, 29 maja 2019 o 01:51

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#290519

niedziela, 12 maja 2019 o 15:57

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#120519

sobota, 13 kwietnia 2019 o 01:02

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#130419

czwartek, 11 kwietnia 2019 o 02:03

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#110419

środa, 10 kwietnia 2019 o 02:46

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#100419

poniedziałek, 1 kwietnia 2019 o 20:17

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#020419

wtorek, 5 marca 2019 o 19:30

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#060319

poniedziałek, 18 lutego 2019 o 16:59

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#180219

sobota, 26 stycznia 2019 o 06:05

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#260119

piątek, 11 stycznia 2019 o 06:27

Pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#110119

niedziela, 30 grudnia 2018 o 17:12

30.12.2018 pojawił się nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#301218

sobota, 22 grudnia 2018 o 00:52

21.12.2018 zamieściłem nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#211218

piątek, 21 grudnia 2018 o 03:02

20.12.2018 zamieściłem nowy wpis na blogu aktualności projektu: http://www.pieknafunkcja.pl/postepy/#201218

Komentarze zostały wyłączone

Dane ukryte
500 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
500 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
300 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
120 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
75 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte

Najwięcej środków dzięki udostępnieniom

Nasi użytkownicy założyli

360 552 zrzutki

Pomóż zebrać 1 000 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

487
udostępnień

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.