id: vmx36e

Promocja drewna i paliw drewnopochodnych.

Promocja drewna i paliw drewnopochodnych.

Aktualności1

 • Biomasa drzewna - sojusznik w walce ze smogiem i zmianami klimatu

  Dzisiejsze technologie ogrzewania drewnem w gospodarstwach domowych pozwalają na znaczne zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Potwierdzają to certyfikowane laboratoria badające urządzenia takie jak kominki przed ich wprowadzeniem do sprzedaży.

  Należy podkreślić, że od kilku lat w Polsce do obrotu wprowadzane są w większości nowoczesne kominki i piece na drewno już spełniające normy emisyjne, które zaczną obowiązywać na terenie całej UE od 01.01.2022r.


  Więcej niż alternatywne ogrzewanie

  Kominek, a w zasadzie zabudowany wkład kominkowy, to nie tylko źródło szybkiego ciepła, sposób na odreagowanie stresów codziennego dnia, ale przede wszystkim istotny element bezpieczeństwa energetycznego. Warto zadać sobie pytanie: czy mój dom posiada własne, całkowicie niezależne źródło ogrzewania jakim jest kominek lub piec na drewno?

  Gdy podstawowe źródło ciepła uzależnione jest od energii elektrycznej, alternatywa w postaci kominka czy pieca opalanego drewnem jest wręcz niezbędna. Podobnie jak w przypadku awarii kotła grzewczego, pompy ciepła lub systemu doprowadzającego ciepło do budynku.


  Bezpiecznie dla planety

  Europa aspiruje do miana pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu poprzez m.in. osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto. Wprost jest to działanie ograniczające tzw. efekt cieplarniany. Jednym ze sposobów jest odchodzenie od paliw kopalnych (węgla i gazu ziemnego). W związku z tym, w takich krajach jak: Francja, Austria, Niemcy, czy Holandia instalacja urządzeń grzewczych na biomasę drzewną (w tym wkłady kominkowe, piece na drewno, piece pelletowe) jest dotowana, zaś kwoty dotacji sięgają nawet 10.000 euro.


  Biorąc pod uwagę politykę klimatyczną UE i założenia programu GREEN DEAL 2050 wykorzystanie drewna jako OZE również w Polsce powinno stać się jednym z elementów planu gospodarczego zmierzającego do ochrony klimatu. Z niezrozumiałych powodów w Polsce zamiast promować dobre ekologiczne paliwo, samorządy decydują się na lokalne ograniczenia a nawet zakazy palenia drewnem w kominkach.


  Głos eksperta

  Potrzebę uwzględnienia w polskim miksie energetycznym biomasy drzewnej: drewna i pelletu zauważył też dr hab. inż. Robert Kubica (profesor Politechniki Ślaskiej) podczas rozmowy w Pałacu Prezydenckim z doradcą Prezydenta RP Pawłem Sałkiem. Jak stwierdził profesor Kubica (specjalista w zakresie pierwotnych i wtórnych metod ograniczania emisji zanieczyszczeń z procesów spalania paliw.) opierając się na opracowaniu wykonanym na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska:


  Drewno kawałkowane i pellet to źródła, które dają nam największą przewagę i korzyści jeśli chodzi o równoległą walkę o poprawę jakości powietrza oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. W połączeniu z zaawansowanymi urządzeniami zgodnymi z Ekoprojektem można potwierdzić twardymi danymi, że możliwa jest skuteczna, równoległa walka ze smogiem i jednocześnie wypełnienie naszych zobowiązań związanych z neutralnością klimatyczną, która to jest jednym z elementów Zielonego Ładu.

  Rozmowę można obejrzeć na portalu kominki.org.


  Odnawialne - czyli na zawsze

  Drewno to cenione w UE paliwo stałe odnawialne – energia zawarta w drewnie to zmagazynowana energia słoneczna, która następnie jest uwalniana w trakcie jego spalania. Co istotne, paliwa drzewne są przede wszystkim produktem ubocznym pozyskiwania i przetwarzania drewna do innych celów (np. przemysłu meblarskiego). Dodatkowo gdy są wykorzystywane lokalnie, przekłada się to na minimalny ślad węglowy wynikający z transportu. Warto tutaj podkreślić, że lesistość naszego kraju stale rośnie, a jako kraj rolniczy posiadamy olbrzymie areały niezagospodarowanych gruntów, które można wykorzystać pod plantacje tego surowca. Modelowym przykładem gospodarowania lasami i korzystania z ich potencjału jako OZE jest Austria. Zdecentralizowany sposób wykorzystania biomasy jako źródła ciepła w gospodarstwach domowych tworzy miejsca pracy, wartość dodaną w regionie, zmniejsza udział paliw kopalnych w krajowym miksie energetycznym. Choć od 1970 r. wykorzystanie biomasy jako źródła energii wzrosło prawie pięciokrotnie, ilość drewna w austriackich lasach wzrosła o ponad 40%.

  Wskaźniki nie kłamią

  Istotną rolę biomasy w ogrzewaniu określają również Warunki Techniczne 2021 dla nowobudowanych domów. Zgodnie z nimi, najbardziej przyjazne dla środowiska są energie: słoneczna, wiatrowa i geotermalna ze wskaźnikiem 0 oraz biomasa (drewno i pellet) ze wskaźnikiem 0,2. Podczas gdy kopalny gaz i węgiel mają wskaźnik 1,1. Ta swoista punktacja zależy od emisyjności i stopnia odnawialności źródła energii. Od stycznia 2021 roku wskaźnik EP (energii pierwotnej nieodnawialnej) dla budynku wynosić ma nie więcej niż 70 kWh/m². To bardzo restrykcyjny warunek, który sprawia, że projektant budynku musi się nieźle nagimnastykować, aby nowe wymagania spełnić. Nie tylko wybrać rozsądnie projekt, dobrze izolować, odzyskiwać energię, ale przede wszystkim w jak największym stopniu zasilać dom energią odnawialną. Wybierając łatwo dostępną w Polsce biomasę drzewną (drewno lub pellet) w prosty i stosunkowo tani dla inwestora sposób można spełnić te wymagania. Z kolei decydując się na paliwa kopalne: węgiel, gaz lub olej opałowy spełnienie WT 2021 będzie bardzo utrudnione. Efektem powinna być zwiększona liczba domów ogrzewanych piecami na pellet czy ekologicznymi kominkami w połączeniu z pompami geotermalnymi. W tym kontekście lokalne i sezonowe zakazy palenia drewnem są tym większym błędem na drodze ku czystemu powietrzu.

  Warto podkreślić, że w 2018 roku udział biomasy stałej w Odnawialnych Źródłach Energii na terenie UE w sektorze H&C (ogrzewanie i chłodzenie) wynosił aż 76,6%. Z kolei jak zaznaczył prof. Kazimierz Górka biomasa jest obecnie głównym składnikiem w strukturze energii odnawialnej w Polsce.

  Międzynarodowy sukces polskiej technologii

  Na terenie całej UE od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać normy dla urządzeń grzewczych, w tym kominków, wkładów kominkowych i pieców opalanych drewnem. Polscy producenci kominków będąc w ścisłej czołówce w produkcji nowoczesnych urządzeń do ogrzewania drewnem dostosowali ofertę do tych norm dużo wcześniej. Eksport urządzeń na rynek niemiecki od 5 lat wymaga spełniania rygorystycznych norm BImSchV Stufe 2. Podobne normy, w niektórych aspektach bardziej restrykcyjne niż te określone w Dyrektywie ECODESIGN, obowiązują także w Szwajcarii czy Austrii.

  Najważniejsi są ludzie

  Efektywne urządzenie, odpowiednie paliwo i świadomy, wyedukowany użytkownik to gwarancja  niskoemisyjnego spalania drewna. Młode pokolenie Polaków przywiązuje coraz większą wagę do kwestii ochrony środowiska, o istotnej roli edukacji w tym zakresie przekonały się już inne kraje europejskie, a my podążamy ich śladem. Czyste powietrze i działania antysmogowe to także ważny temat dla producentów kominków, którzy podejmują akcje promujące ekologiczne sposoby spalania drewna. Zakaz palenia drewnem nie jest dobrą metodą prowadzącą do redukcji, tzw. niskiej emisji. Rozwiązanie problemu sezonowego pogarszania się jakości powietrza to sukcesywna wymiana starych pieców oraz nauka prawidłowego palenia. Niewiele osób wie, że odpowiedni sposób palenia przynosi znaczne ograniczenie emisji. Pokazy prawidłowego (współprądowego) palenia na terenie całej Polski realizują grupy ekologów zrzeszonych w Polskim Forum Klimatycznym. Ich „Uchwałę o prawidłowym spalaniu” pozwalającą dopilnować palenia bez dymu przyjęli już radni dwóch polskich gmin.

  Kupujcie z Ekoprojektem

  Wkłady kominkowe i piece na drewno spełniające wymagania Ekoprojektu można używać w każdej lokalizacji w Polsce z wyjątkiem Krakowa. Przed wyborem lub remontem kominka polecamy sprawdzić, czy urządzenie posiada certyfikat potwierdzający posiadanie Ekoprojektu. Przepisy uchwał, tzw. antysmogowych obowiązujące w danym regionie mogą się od siebie różnić. Stale aktualizowana lista zapisów uchwał znajduje się na portalu www.kominki.org w dziale przepisy prawne, gdzie znajdują się informacje jakie wymagania powinny spełniać nowobudowane i istniejące kominki opalane drewnem.

  Kampania DPE  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Drewno Pozytywna Energia


Potrzebujemy waszego wsparcia!

Źródłem wiedzy o kominkach wśród urzędników nie są (niestety) polskie instytuty i ośrodki badawcze. Jak się okazuje wiedza o walorach biomasy i drewna z różnych powodów jest na niskim poziomie. W Polsce nikt nie zajmuje się badaniem ani promocją biomasy. Brak jest też rządowego programu wyjaśniającego wyjątkowość biomasy (wzorem innych krajów europejskich) i pozwalającego na świadomy, równorzędny wybór rodzaju OZE . Ten obowiązek spoczął tylko na naszych barkach. Nasza wiedza i doświadczenie to owoc wieloletniej współpracy i szkoleń. Bazując na doświadczeniach własnych i dbających o ekologię krajów europejskich, posiadamy doskonałą orientację na temat dobrych i właściwych rozwiązań ekologicznych korzystnych dla mieszkańców, właściwej gospodarki i ochrony środowiska.

Dlatego wyraźnie dostrzegamy nieprawidłowości działań polskiego systemu ochrony środowiska i klimatu.

Sami jednak bez waszego wsparcia, firm i darczyńców, nie zdołamy obronić drewna i biomasy. Nasze możliwości są ograniczone i tylko wspólne działanie da nam szansę na pokazanie naszej branży w świetle na jakie zasługuje.

 Drewno Pozytywna Energia to hasło akcji jaką będziemy prowadzić. O jej zasięgu i skuteczności zadecyduje Wasze wsparcie finansowe i organizacyjne. Liczy się każda kwota.

        Nasza akcja ma na celu obronę polskiej myśli technicznej, polskiego interesu społecznego i narodowego oraz niezależności, bezpieczeństwa ENERGETYCZNEGO INDYWIDUALNYCH GOSPODARSTW DOMOWYCH. PRZECIWDZIAŁAMY ubóstwu energetycznemu.


 Drewno to idealne lekarstwo na zmiany klimatyczne, a nasze rozwiązania są bardzo dobrą receptą na nadmierne zanieczyszczenie powietrza.

 

Kim jesteśmy?


 Ogólnopolskie Stowarzyszenie KOMINKI i PIECE - jesteśmy miłośnikami ognia w domu. Działamy wspólnie jako zapaleńcy : producenci, importerzy, sprzedawcy i wykonawcy kominków i pieców, kominkowe media - urządzeń opalanych najlepszym, najtańszym i najbardziej przewidywalnym OZE czyli biomasą: drewnem opałowym, brykietami i peletami. Występujemy również w imieniu swoich klientów. Kilku milionów właścicieli kominków, pieców, piecyków wolnostojących czy kotłów na biomasę, którzy zaufali naszej rzetelności i docenili zdrowotne, ekologiczne i ekonomiczne zalety drewna opałowego oraz jego decydujący wpływ na ochronę klimatu i środowiska.


 Należymy od 2012 roku do Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Branży Zduńskiej VEUKO. Nasze kominki, urządzenia grzewcze, pod względem czystości spalania drewna spełniają dyrektywę unijną Ekoprojekt już od kilku lat, zgodnie ze standartami europejskimi i nie rozumiemy dlaczego są siły, które chcą abyśmy nie mogli cieszyć się walorami ognia w naszych domach i rodzinach.

Współpracujemy z Cechem Zdunów Polskich, Małopolskim Cechem Zdunów i Zawodów Pokrewnych, Polską Radą Pelletu, Stowarzyszeniem Kominy Polskie, Krajową Izbą Kominiarzy, Korporacją Kominiarzy Polskich, Międzywojewódzkim Cechem Kominiarzy i European Chimney Association, Polskim Forum Klimatycznym, należymy do Polskiej Izby Ekologii.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Korzyści płynące ze wsparcia cyklicznego:
Organizator otrzymuje 100% Twoich środków - nie pobieramy prowizji
Zachowujesz pełną kontrolę - w każdej chwili możesz bez zobowiązań przerwać wsparcie
Organizator może w pełni skupić się na swojej twórczości/działalności
Otrzymujesz stały dostęp do postów oraz specjalne wyróżnienie
Nie musisz pamiętać o kolejnych wpłatach
To prostsze niż Ci się wydaje :)
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 34

JZ
KominkiZet Jan Zapora
WW
Wentor
1 000 zł
DK
Dobre Kominki Kielce
600 zł
AG
Kominkowo.pl Rafał Giersz
500 zł
KG
Kaflarnia Grochowski
500 zł
 
Kominki Inferno
350 zł
KP
Rachkom-Kominki
300 zł
EW
ewelina
300 zł
DW
Dominik Wawrzeńczyk
200 zł
ŚC
Śląskie Centrum Kominkowe
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków