Badania emisji kotła węglowego rozpalanego od góry Zakończona 01.09.2017r ID: vsc59x

Badania emisji kotła węglowego rozpalanego od góry

Zebrano 4 040 zł
z kwoty 18 000 zł

22 %

Zrzutka została wyłączona przez organizatora.

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Żaden kocioł czy piec nie musi kopcić! My to wiemy, ale nie jest łatwo przebić się z tą wiedzą przez beton urzędowy i sidła zielono-gazowego lobby. Dlatego zbieramy fundusze na przeprowadzenie niezależnych profesjonalnych badań porównujących emisję i sprawność tego samego kotła dla różnych metod palenia, aby ułatwić szerzenie tej wiedzy.

Dym to paliwo – nie powinien latać w powietrzu, lecz być spalany! Im mniej smrodu za oknami, tym cieplej w domach.

O co chodzi z paleniem od góry?

Rozpalanie od góry jest jedną z metod czystszego palenia węglem / drewnem. Jest to zastosowanie w starym kotle nowoczesnej techniki palenia – tej samej, wedle której działają kotły podajnikowe (retortowe). Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Stosując tę technikę palenia natychmiast masz cieplej w domu, przestajesz kopcić i zużywasz mniej opału – nie wydając grosza na wymianę kotła. Nie zrobisz z Tico Ferrari – kocioł zasypowy nie będzie aż tak czysty i efektywny jak kocioł podajnikowy, ale efekty są imponujące a koszt – żaden. Dlatego szerzenie wiedzy o możliwości palenia bez kopcenia powinno być podstawowym działaniem, by powietrze w Polsce zimą było bardziej strawne.Po co nam drogie badania?

Istnieje szereg badań zagranicznych, które wykazały, że rozpalanie od góry daje 50-80% spadek emisji pyłów. Jednak w większości dotyczą one spalania drewna w piecach i kominkach. Jeśli nawet gdzieś pojawią się krajowe wyniki, to brak jest dokładnych danych co do metodologii badań.

Dlatego potrzebujemy niezależnej i profesjonalnie przeprowadzonej weryfikacji efektów obu metod palenia na typowym polskim kotle i paliwie, aby mieć w ręku twardy dowód na to, że nie uroiliśmy sobie tego w garażu, oraz utrudnić szerzenie dezinformacji i kłamstw przez tych, którym czystsze powietrze osiągane inaczej niż przez likwidację ogrzewania na węgiel / drewno jest nie na rękę.

Jaki będzie przebieg badań i ich efekty?

Badania przeprowadzi jedno z akredytowanych laboratoriów certyfikujących kotły wg normy PN-EN 303-5:2012, niezwiązane z przedsięwzięciami komercyjnymi na podobnej działce (takimi jak "błękitny węgiel"). Badania będą obejmowały pomiary emisji i sprawności tego samego kotła dla rozpalania od dołu i od góry prowadzone według takich samych procedur, jakim poddawane są kotły w badaniach certyfikacyjnych. Badanym paliwem będzie węgiel. Chętnie zbadalibyśmy także drewno, ale to oznacza de facto drugie tyle pracy, więc prawdopodobnie nie uda się zmieścić tego w takim budżecie.

Co najważniejsze: upublicznimy pełną dokumentację z badań, aby każdy mógł zweryfikować, że zostały przeprowadzone rzetelnie.

Zbadam to ze szwagrem za 500zł

Badania muszą być przeprowadzone przez wyspecjalizowaną niezależną jednostkę badawczą, aby były rzetelne i niepodważalne.

Widzę, że działa, więc po co to badać?

Badania nigdy nie były potrzebne tym, co sami tak palą i notują oszczędności. Są potrzebne tam, gdzie urzędnik decyduje, czy się pod tymi informacjami podpisać, czy nie.

Jesteśmy ruchem oddolnym, a pukanie w beton od dołu idzie ciężko. Szarakowi wszędzie pod wiatr: nie mamy tytułów profesorskich, poparcia światka naukowego zajętego bardziej opłacalnymi tematami, przychylnych mediów ani budżetów na marketing. Jakby tego było mało, musimy nierzadko działać wbrew złemu sposobowi obsługi kotła zapisanemu przez producenta w instrukcji obsługi kotła, co samo w sobie rzuca na nas cień oszołomstwa i druciarstwa. Udowodnijmy przynajmniej niezbicie, że to, co głosimy, faktycznie działa.

Słyszałem, że ktoś to badał

Co jakiś czas ktoś na podstawie rzekomych badań – a często nawet bez takowych – ogłasza, że rozpalanie od góry jest be. Jednak jak dotąd nikt nie przedstawił faktycznych wyników badań, które przeczyłyby badaniom nam znanym. W powietrzu – prócz dymu ze źle obsługiwanych palenisk – latają wyłącznie opinie i plotki tudzież rozmyślne fake news. Wiarygodne byłyby dopiero wyniki badań z opisanym dokładnie sposobem ich przeprowadzenia, bo dopiero po tym można wnioskować, czy przeprowadzono je rzetelnie.

Jak wykorzystamy zebrane środki

Prawdopodobnie sam koszt badań pochłonie całą planowaną kwotę. Jeśli cokolwiek zostanie, przeznaczymy je na cele związane bezpośrednio z naszą działalnością. Gdyby coś poszło nie tak i do badań by nie doszło, wpłaty zostaną zwrócone każdemu z osobna.

Osobą kierującą zbiórką i odpowiedzialną za zebrane środki jest Wojciech Treter, autor portalu CzysteOgrzewanie.pl.

Aby uniknąć przygód podatkowych, suma wpłat od jednej osoby nie powinna przekraczać 4000zł :)

Może niech kotlarze płacą skoro nabroili?

Dlaczego mam się dokładać do ratowania sytuacji, której sprawcami są w dużej mierze firmy kotlarskie, w większości niepotrafiące do dziś nawet zaktualizować instrukcji swoich wyrobów o czystsze metody palenia?

Producentów kotłów oczywiście szanujemy i liczymy na ich udział w przedsięwzięciu. Jednak umiejąc liczyć – liczymy głównie na siebie. I robimy to dla siebie, a nie dla kotlarzy. Dorzuć tyle, ile chcesz i możesz, lub przynajmniej podaj wieść dalej.

Może niech ministerstwo / fundusz / unia zapłaci?

Nie ma co kryć, nie jesteśmy wyjadaczami jeśli chodzi o pozyskiwanie dotacji, dopłat i dofinansowań. Ale nawet pomijając ten fakt, jak dotąd nie udało nam się znaleźć stosownych drzwi, za którymi byłby skarbiec zdolny sfinansować nam to przedsięwzięcie. Paradoksalnie łatwiej jest uzyskać środki na dużo "bzdurniejsze" tematy, które można podciągnąć pod edukację ekologiczną. Urząd wyliczy sobie "efekt ekologiczny" i w statystykach będzie to dobrze wyglądało. Natomiast my najpierw musimy wykazać, że to, co proponujemy, na pewno działa.

Co jeśli wyniki wyjdą niekorzystne?

Zagraniczne badania jednoznacznie pokazują pozytywne efekty stosowania tej metody palenia. Ponadto tysiące ludzi w ciągu minionej dekady zaobserwowało we własnych kotłowniach najbardziej elementarny i pewny wskaźnik obniżenia emisji i poprawy efektywności: znaczący spadek zużycia opału. Zakładamy więc, że profesjonalne i rzetelne badania potwierdzą, że nie jesteśmy końmi.

Jednak gdyby rzetelne badania wykazały, że ta metoda nie ma sensu, bo wszystko było zbiorową halucynacją, to rzucamy te zabawki i idziemy w dilerkę pomp ciepła.

Wielki Instytut już to zbadał, po co badać raz jeszcze?

Badania wykonane przez IChPW na zlecenie alarmów smogowych mają wyraźny cel: zgnoić ideę czystszego palenia w starych kotłach i piecach, bo to wchodzi w szkodę na interesach obu w/w organizacji. Gdyby te badania były w pełni przejrzyste, merytorycznie pełne i poprawne, a przy tym stwierdzające, że kopcenie jest zdrowsze od bezdymnego spalania – to po zapoznaniu się z nimi już byśmy zwinęli interes. Ale takie nie są. To niekompletny, niejasny stek manipulacji i kłamstw obliczonych na nastraszenie nieobeznanego odbiorcy, przypisujący wszystkie możliwe zagrożenia w kotłowni technice palenia (po ich wyolbrzymieniu rzecz jasna). Stąd nadal – a nawet tym bardziej – potrzebujemy badań z niezależnego laboratorium, szczegółowo opisanych i udokumentowanych. Emisja i efektywność prostego kotła zasypowego zależy głównie od palacza a właśnie o sposobie sterowania kotłami w badaniach IChPW nie wiadomo nic. Wiadomo natomiast, że wyniki były od sasa do lasa – raz ta metoda była lepsza, raz tamta. To każe podejrzewać, że właśnie w nieujawnionych szczegółach prowadzenia kotłów tkwi przyczyna tej loterii.

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

M

MirekP

Na prawdziwą walkę o czyste powietrze

MK

Mateusz Kania

Trzeba walczyć by lepiej żyć

M

Myjk

BB

Baryluk Bogusław

brodekb -pozdrawiam

J

Jarek

Sam palę od góry i próbuję szerzyć tę metodę wśród znajomych. Powodzenia

T

Tomasz

Trzymam kciuki, od Was nauczyłem się jak oszczędnie i czysto palić w kotle.

S

Sylwester

Zyczę powodzenia i mam nadzieję że się uda ;)

RK

Roman Kozioł

Tak,pomysł na czasie.Podam dalej.

ZF

Zbyszek Filipowski

Jeżeli by coś nie wyszło z tym badaniem to proszę mi tych pieniędzy nie oddawać.

BK

Bogusław Kwiatkowski

Powodzenia

MC

Marian Cupiał

mocno trzymam kciuki

MS

Marcin Strychar

Powodzenia

ŁC

Łukasz Cygan

Wykonujecie dobrą robotę i chciałbym dać więcej, ale obecnie nie stać mnie na to

AK

Adam Kubaszczyk

Powodzenia koledzy !

BM
25 zł
Bogdan Markocki
M
25 zł
MirekP
TK
50 zł
Tomasz Korczyński
A
42 zł
all
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
SF
100 zł
Stefan Fryszkiewicz
T
25 zł
tlusty
Dane ukryte
66 zł
Dane ukryte
MM
10 zł
Maciej Magiera
AS
50 zł
Arkadiusz Sip
AB
20 zł
Artur Baron
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
WK
20 zł
Wojciech Kamiński
MB
ukryta
Marcin Bylica
PZ
20 zł
Piotr ZBORAŁA
MK
20 zł
Mateusz Kania
M
ukryta
Myjk
G
20 zł
gj.golec
AK
20 zł
Adam Kielar
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
BB
100 zł
Baryluk Bogusław
M
50 zł
marekkielar
P
15 zł
Pawel
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
J
30 zł
Jarek
DZ
200 zł
DOROTA ZYGMUNT
P
20 zł
perowskit
RJ
7 zł
Radosław Jaczewski
BK
20 zł
Błażej Karwowski
B
10 zł
Bartłomiej
ŁH
350 zł
Łukasz Horbacz
GS
10 zł
Grzegorz Surmacz
O
99 zł
ojjpio
MS
10 zł
Michał Sęktas
A
100 zł
Andrzej
T
50 zł
Tomasz
DK
5 zł
Daniel Kalicki
LM
20 zł
Lech Mazur
SK
15 zł
Sylwiusz Krawczyk
MB
25 zł
Mirosław Biedroń
PL
20 zł
Przemysław Leś
WL
10 zł
Wojciech Leja
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
X
10 zł
xetren
DJ
10 zł
Dariusz Jeka
DS
15 zł
Dariusz Sawicki
WW
50 zł
Wojciech Wywiał
S
10 zł
Sylwester
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
A
50 zł
adkwapniewski
PS
31 zł
Piotr Szmigiel
MW
20 zł
Michał Walica
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
8 zł
Dane ukryte
AK
10 zł
Armando Kondratowicz
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
DP
ukryta
daniel pytel
MN
5 zł
Michal Nowicki
BG
100 zł
Ber Gaj
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
ZF
10 zł
Zbyszek Filipowski
KD
100 zł
k d
MF
50 zł
Mieczysław Franc
MJ
67 zł
Marcin Juraszek
MZ
10 zł
Maciek Załęcki
BK
50 zł
Bogusław Kwiatkowski
TT
5 zł
Tomasz Trzepizur
MC
10 zł
Marian Cupiał
RM
50 zł
Radosław Marzec
Dane ukryte
12 zł
Dane ukryte
TN
160 zł
Tomasz Nych
MS
10 zł
Marcin Strychar
FG
50 zł
filip godziejewski
MK
5 zł
Michał Kaczmarek
MC
10 zł
Marcin Czudek
JS
200 zł
Jan Sięka
GZ
50 zł
Grupa Zdrowego Oddychania
ŁC
10 zł
Łukasz Cygan
MK
50 zł
Mirek Kręciała
PA
5 zł
Paweł Adamczyk
RC
100 zł
Robert Chodkiewicz
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
MS
100 zł
Marcin Szewczyk
KZ
ukryta
katarzyna zając-świdowska
AK
50 zł
Adam Kubaszczyk
MC
100 zł
Marcin Chwedziak
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte

Pierwsza wpłata

MC
100 zł
Marcin Chwedziak

Najwyższa wpłata

Nasi użytkownicy założyli

383 215 zrzutek

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.