Badania emisji kotła węglowego rozpalanego od góry Zakończona 01.09.2017r ID: vsc59x

Badania emisji kotła węglowego rozpalanego od góry

Zebrano 4 015 zł
z kwoty 18 000 zł

22 %

WPŁAĆ

JEST ORGANIZATOREM ZRZUTKI


Ten profil jest zweryfikowany przelewem

Zadaj pytanie organizatorowi tej zrzutki

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Żaden kocioł czy piec nie musi kopcić! My to wiemy, ale nie jest łatwo przebić się z tą wiedzą przez beton urzędowy i sidła zielono-gazowego lobby. Dlatego zbieramy fundusze na przeprowadzenie niezależnych profesjonalnych badań porównujących emisję i sprawność tego samego kotła dla różnych metod palenia, aby ułatwić szerzenie tej wiedzy.

Dym to paliwo – nie powinien latać w powietrzu, lecz być spalany! Im mniej smrodu za oknami, tym cieplej w domach.

O co chodzi z paleniem od góry?

Rozpalanie od góry jest jedną z metod czystszego palenia węglem / drewnem. Jest to zastosowanie w starym kotle nowoczesnej techniki palenia – tej samej, wedle której działają kotły podajnikowe (retortowe). Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Stosując tę technikę palenia natychmiast masz cieplej w domu, przestajesz kopcić i zużywasz mniej opału – nie wydając grosza na wymianę kotła. Nie zrobisz z Tico Ferrari – kocioł zasypowy nie będzie aż tak czysty i efektywny jak kocioł podajnikowy, ale efekty są imponujące a koszt – żaden. Dlatego szerzenie wiedzy o możliwości palenia bez kopcenia powinno być podstawowym działaniem, by powietrze w Polsce zimą było bardziej strawne.Po co nam drogie badania?

Istnieje szereg badań zagranicznych, które wykazały, że rozpalanie od góry daje 50-80% spadek emisji pyłów. Jednak w większości dotyczą one spalania drewna w piecach i kominkach. Jeśli nawet gdzieś pojawią się krajowe wyniki, to brak jest dokładnych danych co do metodologii badań.

Dlatego potrzebujemy niezależnej i profesjonalnie przeprowadzonej weryfikacji efektów obu metod palenia na typowym polskim kotle i paliwie, aby mieć w ręku twardy dowód na to, że nie uroiliśmy sobie tego w garażu, oraz utrudnić szerzenie dezinformacji i kłamstw przez tych, którym czystsze powietrze osiągane inaczej niż przez likwidację ogrzewania na węgiel / drewno jest nie na rękę.

Jaki będzie przebieg badań i ich efekty?

Badania przeprowadzi jedno z akredytowanych laboratoriów certyfikujących kotły wg normy PN-EN 303-5:2012, niezwiązane z przedsięwzięciami komercyjnymi na podobnej działce (takimi jak "błękitny węgiel"). Badania będą obejmowały pomiary emisji i sprawności tego samego kotła dla rozpalania od dołu i od góry prowadzone według takich samych procedur, jakim poddawane są kotły w badaniach certyfikacyjnych. Badanym paliwem będzie węgiel. Chętnie zbadalibyśmy także drewno, ale to oznacza de facto drugie tyle pracy, więc prawdopodobnie nie uda się zmieścić tego w takim budżecie.

Co najważniejsze: upublicznimy pełną dokumentację z badań, aby każdy mógł zweryfikować, że zostały przeprowadzone rzetelnie.

Zbadam to ze szwagrem za 500zł

Badania muszą być przeprowadzone przez wyspecjalizowaną niezależną jednostkę badawczą, aby były rzetelne i niepodważalne.

Widzę, że działa, więc po co to badać?

Badania nigdy nie były potrzebne tym, co sami tak palą i notują oszczędności. Są potrzebne tam, gdzie urzędnik decyduje, czy się pod tymi informacjami podpisać, czy nie.

Jesteśmy ruchem oddolnym, a pukanie w beton od dołu idzie ciężko. Szarakowi wszędzie pod wiatr: nie mamy tytułów profesorskich, poparcia światka naukowego zajętego bardziej opłacalnymi tematami, przychylnych mediów ani budżetów na marketing. Jakby tego było mało, musimy nierzadko działać wbrew złemu sposobowi obsługi kotła zapisanemu przez producenta w instrukcji obsługi kotła, co samo w sobie rzuca na nas cień oszołomstwa i druciarstwa. Udowodnijmy przynajmniej niezbicie, że to, co głosimy, faktycznie działa.

Słyszałem, że ktoś to badał

Co jakiś czas ktoś na podstawie rzekomych badań – a często nawet bez takowych – ogłasza, że rozpalanie od góry jest be. Jednak jak dotąd nikt nie przedstawił faktycznych wyników badań, które przeczyłyby badaniom nam znanym. W powietrzu – prócz dymu ze źle obsługiwanych palenisk – latają wyłącznie opinie i plotki tudzież rozmyślne fake news. Wiarygodne byłyby dopiero wyniki badań z opisanym dokładnie sposobem ich przeprowadzenia, bo dopiero po tym można wnioskować, czy przeprowadzono je rzetelnie.

Jak wykorzystamy zebrane środki

Prawdopodobnie sam koszt badań pochłonie całą planowaną kwotę. Jeśli cokolwiek zostanie, przeznaczymy je na cele związane bezpośrednio z naszą działalnością. Gdyby coś poszło nie tak i do badań by nie doszło, wpłaty zostaną zwrócone każdemu z osobna.

Osobą kierującą zbiórką i odpowiedzialną za zebrane środki jest Wojciech Treter, autor portalu CzysteOgrzewanie.pl.

Aby uniknąć przygód podatkowych, suma wpłat od jednej osoby nie powinna przekraczać 4000zł :)

Może niech kotlarze płacą skoro nabroili?

Dlaczego mam się dokładać do ratowania sytuacji, której sprawcami są w dużej mierze firmy kotlarskie, w większości niepotrafiące do dziś nawet zaktualizować instrukcji swoich wyrobów o czystsze metody palenia?

Producentów kotłów oczywiście szanujemy i liczymy na ich udział w przedsięwzięciu. Jednak umiejąc liczyć – liczymy głównie na siebie. I robimy to dla siebie, a nie dla kotlarzy. Dorzuć tyle, ile chcesz i możesz, lub przynajmniej podaj wieść dalej.

Może niech ministerstwo / fundusz / unia zapłaci?

Nie ma co kryć, nie jesteśmy wyjadaczami jeśli chodzi o pozyskiwanie dotacji, dopłat i dofinansowań. Ale nawet pomijając ten fakt, jak dotąd nie udało nam się znaleźć stosownych drzwi, za którymi byłby skarbiec zdolny sfinansować nam to przedsięwzięcie. Paradoksalnie łatwiej jest uzyskać środki na dużo "bzdurniejsze" tematy, które można podciągnąć pod edukację ekologiczną. Urząd wyliczy sobie "efekt ekologiczny" i w statystykach będzie to dobrze wyglądało. Natomiast my najpierw musimy wykazać, że to, co proponujemy, na pewno działa.

Co jeśli wyniki wyjdą niekorzystne?

Zagraniczne badania jednoznacznie pokazują pozytywne efekty stosowania tej metody palenia. Ponadto tysiące ludzi w ciągu minionej dekady zaobserwowało we własnych kotłowniach najbardziej elementarny i pewny wskaźnik obniżenia emisji i poprawy efektywności: znaczący spadek zużycia opału. Zakładamy więc, że profesjonalne i rzetelne badania potwierdzą, że nie jesteśmy końmi.

Jednak gdyby rzetelne badania wykazały, że ta metoda nie ma sensu, bo wszystko było zbiorową halucynacją, to rzucamy te zabawki i idziemy w dilerkę pomp ciepła.

Wielki Instytut już to zbadał, po co badać raz jeszcze?

Badania wykonane przez IChPW na zlecenie alarmów smogowych mają wyraźny cel: zgnoić ideę czystszego palenia w starych kotłach i piecach, bo to wchodzi w szkodę na interesach obu w/w organizacji. Gdyby te badania były w pełni przejrzyste, merytorycznie pełne i poprawne, a przy tym stwierdzające, że kopcenie jest zdrowsze od bezdymnego spalania – to po zapoznaniu się z nimi już byśmy zwinęli interes. Ale takie nie są. To niekompletny, niejasny stek manipulacji i kłamstw obliczonych na nastraszenie nieobeznanego odbiorcy, przypisujący wszystkie możliwe zagrożenia w kotłowni technice palenia (po ich wyolbrzymieniu rzecz jasna). Stąd nadal – a nawet tym bardziej – potrzebujemy badań z niezależnego laboratorium, szczegółowo opisanych i udokumentowanych. Emisja i efektywność prostego kotła zasypowego zależy głównie od palacza a właśnie o sposobie sterowania kotłami w badaniach IChPW nie wiadomo nic. Wiadomo natomiast, że wyniki były od sasa do lasa – raz ta metoda była lepsza, raz tamta. To każe podejrzewać, że właśnie w nieujawnionych szczegółach prowadzenia kotłów tkwi przyczyna tej loterii.

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

MirekP

MirekP

16.03.2018 18:02

Na prawdziwą walkę o czyste powietrze

Mateusz Kania

Mateusz Kania

27.06.2017 23:57

Trzeba walczyć by lepiej żyć

Myjk

Myjk

27.06.2017 11:04

Walka

Baryluk Bogusław

Baryluk Bogusław

07.06.2017 15:27

brodekb -pozdrawiam

Jarek

Jarek

30.05.2017 19:08

Sam palę od góry i próbuję szerzyć tę metodę wśród znajomych. Powodzenia

Tomasz

Tomasz

27.04.2017 13:13

Trzymam kciuki, od Was nauczyłem się jak oszczędnie i czysto palić w kotle.

Sylwester

Sylwester

16.04.2017 12:17

Zyczę powodzenia i mam nadzieję że się uda ;)

Roman Kozioł

Roman Kozioł

13.04.2017 13:11

Tak,pomysł na czasie.Podam dalej.

Zbyszek Filipowski

Zbyszek Filipowski

08.04.2017 15:06

Jeżeli by coś nie wyszło z tym badaniem to proszę mi tych pieniędzy nie oddawać.

Bogusław Kwiatkowski

Bogusław Kwiatkowski

06.04.2017 16:47

Powodzenia

Marian Cupiał

Marian Cupiał

05.04.2017 13:09

mocno trzymam kciuki

Marcin Strychar

Marcin Strychar

04.04.2017 22:10

Powodzenia

Łukasz Cygan

Łukasz Cygan

03.04.2017 9:12

Wykonujecie dobrą robotę i chciałbym dać więcej, ale obecnie nie stać mnie na to

Adam Kubaszczyk

Adam Kubaszczyk

02.04.2017 18:38

Powodzenia koledzy !

MirekP

MirekP

25 zł
Tomasz Korczyński

Tomasz Korczyński

50 zł
all

all

42 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Stefan Fryszkiewicz

Stefan Fryszkiewicz

100 zł
tlusty

tlusty

25 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

66 zł
Maciej Magiera

Maciej Magiera

10 zł
Arkadiusz Sip

Arkadiusz Sip

50 zł
Artur Baron

Artur Baron

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Wojciech Kamiński

Wojciech Kamiński

20 zł
Marcin Bylica

Marcin Bylica

ukryta
Piotr ZBORAŁA

Piotr ZBORAŁA

20 zł
Mateusz Kania

Mateusz Kania

20 zł
Myjk

Myjk

ukryta
gj.golec

gj.golec

20 zł
Adam Kielar

Adam Kielar

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Baryluk Bogusław

Baryluk Bogusław

100 zł
marekkielar

marekkielar

50 zł
Pawel

Pawel

15 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

15 zł
Marcin Sawicki

Marcin Sawicki

ukryta
Jarek

Jarek

30 zł
DOROTA ZYGMUNT

DOROTA ZYGMUNT

200 zł
perowskit

perowskit

20 zł
Radosław Jaczewski

Radosław Jaczewski

7 zł
Błażej Karwowski

Błażej Karwowski

20 zł
Bartłomiej

Bartłomiej

10 zł
Łukasz Horbacz

Łukasz Horbacz

350 zł
Grzegorz Surmacz

Grzegorz Surmacz

10 zł
ojjpio

ojjpio

99 zł
Michał Sęktas

Michał Sęktas

10 zł
Andrzej

Andrzej

100 zł
Wojciech Treter

Wojciech Treter

40 zł
Tomasz

Tomasz

50 zł
Daniel Kalicki

Daniel Kalicki

5 zł
Lech Mazur

Lech Mazur

20 zł
Sylwiusz Krawczyk

Sylwiusz Krawczyk

15 zł
Mirosław Biedroń

Mirosław Biedroń

25 zł
Przemysław Leś

Przemysław Leś

20 zł
Wojciech Leja

Wojciech Leja

10 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
xetren

xetren

10 zł
Dariusz Jeka

Dariusz Jeka

10 zł
Dariusz Sawicki

Dariusz Sawicki

15 zł
Wojciech Wywiał

Wojciech Wywiał

50 zł
Sylwester

Sylwester

10 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
adkwapniewski

adkwapniewski

50 zł
Piotr Szmigiel

Piotr Szmigiel

31 zł
Michał Walica

Michał Walica

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

10 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

8 zł
Armando Kondratowicz

Armando Kondratowicz

10 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
daniel pytel

daniel pytel

ukryta
Michal Nowicki

Michal Nowicki

5 zł
Ber Gaj

Ber Gaj

100 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

10 zł
Zbyszek Filipowski

Zbyszek Filipowski

10 zł
k d

k d

100 zł
Mieczysław Franc

Mieczysław Franc

50 zł
Marcin Juraszek

Marcin Juraszek

67 zł
Maciek Załęcki

Maciek Załęcki

10 zł
Bogusław Kwiatkowski

Bogusław Kwiatkowski

50 zł
Tomasz Trzepizur

Tomasz Trzepizur

5 zł
Marian Cupiał

Marian Cupiał

10 zł
Radosław Marzec

Radosław Marzec

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

12 zł
Tomasz Nych

Tomasz Nych

160 zł
Marcin Strychar

Marcin Strychar

10 zł
filip godziejewski

filip godziejewski

50 zł
Michał Kaczmarek

Michał Kaczmarek

5 zł
Marcin Czudek

Marcin Czudek

10 zł
Jan Sięka

Jan Sięka

200 zł
Grupa Zdrowego Oddychania

Grupa Zdrowego Oddychania

50 zł
Wojciech Treter

Wojciech Treter

1 zł
Łukasz Cygan

Łukasz Cygan

10 zł
Mirek Kręciała

Mirek Kręciała

50 zł
Paweł Adamczyk

Paweł Adamczyk

5 zł
Robert Chodkiewicz

Robert Chodkiewicz

100 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

10 zł
Marcin Szewczyk

Marcin Szewczyk

100 zł
katarzyna zając-świdowska

katarzyna zając-świdowska

ukryta
Bartłomiej Dolak

Bartłomiej Dolak

100 zł
Adam Kubaszczyk

Adam Kubaszczyk

50 zł
Marcin Chwedziak

Marcin Chwedziak

100 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł

Pomóż zebrać 18 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

355
udostępnień

Jak działa zrzutka.pl?

Jak to działa

Masz pomysł lub potrzebę? Określasz cel zrzutki, kwotę i gotowe!

Jak to działa

Dodajesz opis i zdjęcie. Zapraszasz uczestników w dowolny sposób.

Jak to działa

Od zebranych przez Ciebie środków nie pobieramy prowizji.