id: vshxhn

Pomoc w odbudowie Pałacu w Korczewie

Pomoc w odbudowie Pałacu w Korczewie

Nasi użytkownicy założyli 957 426 zrzutek i zebrali 964 037 106 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

10 listopada 2021 roku około godziny 6 rano, wybuchł pożar w Pałacu w Korczewie. Perła Podlasia, jak nazywano ten pałac, odbudowano wysiłkiem właścicielki Beaty Ostrowskiej-Harris oraz jej rodziny, jednak przez pożar znowu wymaga odbudowy.

 

40 zastępów Straży Pożarnej, około 200 Strażaków oraz wiele innych osób pomagało od samego rana w ratowaniu Pałacu. Niestety dach uległ całkowitemu zniszczeniu, pierwsze piętro jest bardzo poważnie zniszczone, a niższe kondygnacje są zalane wodą oraz środkami gaśniczymi.

 

Beata Harris-Ostrowska o pożarze:

"Ja jestem przerażona, ale to nic. Od jutra musimy się zabrać i remontować wszystko. Następny raz... Drugi raz..."

Te słowa właścicielki dają nadzieję, że za kilka lat mamy szansę na nowo spotkać się w tym przepięknym miejscu. Jednak bez naszej pomocy to się nie uda.

 

Najważniejsze dziś to zabezpieczenie konstrukcji, prowizoryczne chociaż przykrycie dachu oraz osuszenie budynku. Bez tego Pałac może nie doczekać wiosny. Potrzeba osuszaczy budowlanych, plandek do przykrycia dachu, belki wzmacniające konstrukcję, inne urządzenia do zabezpieczenia konstrukcji.

Kosztorysy będą podawane wraz z oceną stanu budynku.


W środkowej części Pałacu poza dachem i stropem łączącym strych z pierwszym piętrem, zniszczeniu uległy wszystkie podłogi, wszelkie instalacje (elektryczna, wodna, sanitarna, grzewcza, itd.), niemal całe wyposażenie, część okien oraz eksponaty (których nigdy nic już nie zastąpi). Ze względu na ilość wody oraz wysoką temperaturę konieczna będzie wymiana części tynków wewnętrznych, naprawa glifów zewnętrznych, sztukaterii oraz części rynien. Kominy oraz ciągi wentylacyjne będą wymagały napraw.


"Jak wielu z Was już pewnie wie, wczesnym rankiem w pałacu wybuchł pożar, który strawił całe poddasze oraz dużą część piętra. Wciąż jesteśmy wstrząśnięci po wszystkim, co się dziś wydarzyło, ale wielką ulgą jest to, że w trakcie pożaru nikt nie ucierpiał. (Strażak z Tokar, który został skierowany do szpitala nie odniósł żadnych obrażeń.)

Każdemu z około 200 strażaków, którzy wzięli udział w akcji, dziękujemy z osobna. To tylko dzięki Wam zniszczenia nie były jeszcze większe. Ogromne wyrazu szacunku i wdzięczności należą się OSP Korczew, OSP Szczeglacin, OSP Bartków, OSP Tokary, OSP Hołubla, OSP Przesmyki, OSP Dąbrowa, OSP Łysów, JRG 1 Siedlce, JRG 2 Siedlce, OSP Czołomyje, OSP Pruszyn, KM PSP Siedlce, OSP Zbuczyn, OSP Lipno, OSP Suchożebry, KW PSP Warszawa, OSP Drażniew, OSP Radomyśl oraz Grupie Operacyjnej MKW PSP. Strażacy nie tylko ugasili pożar, który pokrył cały dach, ale też zabezpieczyli te nieliczne meble, obrazy i dokumenty, które dało się jeszcze uratować. Tej nocy będą jeszcze czuwać na wypadek, gdyby ogień wzniecił się ponownie.

Dziękujemy też wszystkim sąsiadom, przyjaciołom, pracownikom i zupełnym nieznajomym za słowa pokrzepienia i chęć wsparcia.

Jeszcze wielu rzeczy nie jesteśmy pewni: jaka była przyczyna pożaru, ile przetrwało, ile potrwa odbudowa… Wiemy tyle, że przy tak wielkiej ilości dobrej ludzkiej woli za rok czy kilka znów spotkamy się w naszym odbudowanym domu.

Z wyrazami wdzięczności,

Rodzina Harrisów"


Czwartek 11.11.2021

Dziś Święto Niepodległości, jeden z najważniejszych dni w Polsce. Nie ma już ognia, jest za to ogrom prac przed nami. Pałac przetrwał zabory, I oraz II Wojnę Światową, był świadkiem walki i dramatów. Nie jeden raz był uszkodzony i zawsze wracał piękniejszy - tak będzie i tym razem!

Biura póki co będą mieścić się w Hotelu w naszej "Kuźni Pałacowej", nie poddajemy się!

Dziękujemy wszystkim za okazane słowa wsparcia, wszystkim którzy dziś pomagali, oraz tym którzy wpłacają darowizny na odbudowę Pałacu. Macie ogromne serce!


Piątek-sobota 12-13.11.2021

Wiele osób pyta nas czy zaczęliśmy już zabezpieczanie Pałacu. Niestety poza częścią prac porządkowych nadal nie możemy w pełni jeszcze zacząć zabezpieczać budynku. Są to kwestie formalne, nadal Policja oraz Straż bada przyczyny pożaru, jednak - za co im bardzo dziękujemy - starają się robić to możliwie szybko, aby nie przedłużać procedur. Jesteśmy po rozmowach z Konserwatorem Zabytków. Przygotowujemy kosztorysy zabezpieczenia Pałacu oraz zakres możliwych prac.

Otrzymaliśmy wiele telefonów ze słowami wsparcia, z chęcią pomocy oraz pytaniami dotyczącymi pożaru. Chcieliśmy Was poinformować, że niestety nie wystarczy sama folia lub plandeka, nie ma konstrukcji dachu na której można by było bezpiecznie zamontować takie prowizoryczne rozwiązanie. Będziemy wzmacniać mocno nadpalony (a w dużej części całkowicie spalony) drewniany strop oraz dalej dach. Kolejność prac jest tu kluczowa, aby ewentualna nadchodząca zła pogoda nie wyrządziła kolejnych strat (deszcz, śnieg, wiatr). Dziękujemy wszystkim, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą dzielą się z nami, aby prace były skuteczne i szybkie.

 

Blisko 30 lat sukcesywnych prac renowacyjnych, dotacje europejskie i środki własne zaowocowały oddaniem do użytku odrestaurowanego pałacu w 2018 roku. Odbywały się tu imprezy lokalne, historyczne, muzyczne, artystyczne oraz wiele innych. Pałac w Korczewie jest jednym z niewielu tak dobrze zachowanych i odrestaurowanych tego typu zabytków w regionie. Jego wartość historyczna jest nieoceniona w skali całej Polski.

Strona pałacu: www.korczew-palac.pl


Jednocześnie chcieliśmy Was poinformować, ponieważ dostajemy sporo zapytań o to, że darowizny można przekazywać również bezpośrednio na konto Fundacji Pałac w Korczewie, na numer konta:

69 1240 1037 1111 0010 6774 2364


Więcej informacji medialnych:

Tygodnik Siedlecki

Podlasie24

TVN24

TVP INFO

RMF FM

Radio Zet

RDC

 

Zdjęcia pochodzą ze strony Tygodnika Siedleckiego

sdcfaca1f52eec6e.jpegzabb4865fbf746f6.jpegg23956749527746c.jpegn2cadcd75acd631e.jpegvc6178ea3cef4403.jpeg

Zdjęcia OSP Kotuń

g72ac41cd412ce7a.jpeg

v9317b38a7734c1d.jpeg

Lokalizacja

Korczew, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 466

WR
WLS Riders
3 040 zł
WK
Wojciech Kwilecki
1 500 zł
LK
Józef Kunicki
1 100 zł
EI
Elżbieta i Waldemar Tkaczuk
1 000 zł
EA
Elżbieta Aftaruk
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
PT
Paweł Turno
1 000 zł
TO
Klara i Tomek
1 000 zł
KA
Ks. Antoni Klukowski
1 000 zł
BC
Barbara Chwesiuk
1 000 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Miałam okazję być w 2019 roku na festiwalu lat 20-stych. Niezapomniane chwile. Wyjątkowy klimat. Serce pękło mi na pół dowiedziawszy się o takiej tragedii. Właścicielom życzę siły i wytrwałości,oby znalazła się skrzynka z gotówką i ludzie o dobrych sercach.

  50 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Piękne miejsce. Wielka szkoda. Trzymam kciuki za odbudowę.

  70 zł
 • ES
  Ewa siedlczanka

  Super, że powstała ta zbiórka. Razem możemy więcej!

  50 zł