id: vttgxk

Zimowa wspinaczka wielkościanowa z udziałem Polaków - pierwsza w historii Karakorum!

Zimowa wspinaczka wielkościanowa z udziałem Polaków - pierwsza w historii Karakorum!

12 324 zł 
z 50 000 zł
24%
zakończona 22.03.2020r
161 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

 • ➡️ RELACJA Z PRÓBY ATAKU NA MITRE PEAK /2020-03-14/

  Dzisiaj ok. godz. 8.00 czasu polskiego, już w trakcie odwrotu, na ścianie Mitre Peak wydarzył się wypadek z udziałem Jacek Paweł Czech i Dominik Malirz

  AKTUALNY STAN /godz. 18.00 czasu polskiego/:

  ⛏ Jacek Czech doznał urazu głowy i pozostaje pod opieką lekarzy wojskowych w szpitalu w Skardu. Jego stan jest stabilny i nic nie zagraża jego życiu

  ⛏Dominik Malirz z niewielkimi obrażeniami został wypisany ze szpitala i w hotelu oczekuje na powrót Jerzego Natkańskiego z miejsca stacjonowania polskiej ekipy
  --------------------------------------------------------------

  ➡️ SZCZEGÓŁY WYDARZENIA:

  Podczas wielkościanowej wspinaczki zimowej na MItre Peak członkowie fundacyjnej ekipy spadli z wysokości kilkuset metrów, zatrzymując się niemal u podstawy ściany.

  ‘Szczęśliwie’ upadek miał miejsce na śnieżnym zboczu, co znacząco zminimalizowało obrażenia. Jednocześnie w niedalekiej okolicy przelatywał helikopter transportujący towar, którego pilot zobaczył co sìę dzieje, oszacował możliwość podjęcia poszkodowanych wspinaczy na swój pokład i w niespełna godzinę po odstawieniu załadunku i dotankowaniu, pojawił się na zboczu Mitre Peak.

  Z relacji Jerzy Natkański wiemy, że nieco mniej poszkodowany w wypadku Dominik Malirz w sposób profesjonalny zajął się Jackiem i bardzo sprawnie wezwał pomoc.

  Stan zdrowia chłopaków był konsultowany bezpośrednio po zdarzeniu z doktorem Robertem Szymczakiem, który dodatkowo drogą radiową instruował Dominika w celu jak najlepszego zdiagnozowania obrażeń Jacka.

  Finalnie, po trudnym i wielokrotnym podbieraniu Jacka – spuszczanego przez Dominik Malirz na pokład helikoptera - obaj zostali przetransportowani do szpitala w Skardu. Dodatkowa interwencja pakistańskiego agenta sprawiła, że na etapie interwencji nie było konieczności sprawdzania polis ubezpieczeniowych, co znacząco przyspieszyło całą akcję.
  --------------------------------------------------------------

  Jutro /niedziela, 2020-03-15/ będziemy w miarę możliwości nieco bardziej szczegółowo informować o stanie zdrowia Jacka.
  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Wesprzyj Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki – organizatora wyprawy na Mitre Peak 2020. Pomóż w realizacji pierwszej w historii Karakorum zimowej wspinaczki wielkościanowej z udziałem Polaków! Twórz wysokogórską historię razem z nami.


fee71a9044806119.jpeg

Fot. Mitre Peak_autor: Facebook/Jasmine Tours


*********************************************************************************************

OPIS WYPRAWY


Celem głównym wyprawy organizowanej przez Fundację Kukuczki – zaplanowanej na okres od 21 lutego do 22 marca 2020 jest Mitre Peak, czyli szczyt wznoszący się na wysokość 6025 m n.p.m., zlokalizowany w Karakorum, w pakistańskim rejonie Baltoro Muztagh.


Największym wyzwaniem – stojącym przed polską ekipą akredytowaną przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki – jest pierwsze zimowe wejście wielkościanowe w Karakorum, realizowane jednocześnie nową drogą. Dotychczas odnotowano tylko jedno wejście letnie na ten szczyt tzw. drogą Ghirardini, która jest planowana przez Polaków jako droga zejścia. Wyprawa będzie ponadto prowadzona bez obozów i poręczowania.


x54e1b3765f0709e.jpeg

Fot. Mitre Peak_planowana nowa droga wejścia_autor: Muhammad Usman


hf4d6e19d6d4ab7a.jpeg

Fot. Mitre Peak_planowana droga zejścia


Z kolei celem rezerwowym wyprawy jest pierwsze wejście na szczyty Twins (6882 m n.p.m. i 6446 m n.p.m.). Twins to niezdobyte dotąd boczne wierzchołki Gasherbruma VII, zwane też Gasherbrumem VIII.


v5f4cd43cddd477e.jpeg

Fot. Twins_By Florian Ederer released the original version into public domain


*********************************************************************************************

ORGANIZATOR I UCZESTNICY WYPRAWY


Organizatorem wyprawy na Mitre Peak w Karakorum jest Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, a zespół wyprawowy tworzą:


Jerzy Natkańskikierownik organizacyjny wyprawy. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie, m.in. wypraw zimowych na: Nanga Parbat (1997/98), Makalu (2000/2001) Netia-K2 (2002/2003). Wszedł na Gasherbrum II (1997) i Broad Peak (2007). Z Dariuszem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m n.p.m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy na: Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013), Broad Peak Middle (2014), K2 (2016 i 2017) oraz wyprawą Fundacji Kukuczki na Gasherbrum VI (2019).


l4b49ba41a927d5f.jpeg

Fot. Jerzy Natkański_K2_archiwum prywatne


Jacek Czech – uczestnik wypraw na 8-tysięczniki i wspinacz wielkościanowy w Alpach i Andach; Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses, Piz Badile, Artensonraju, Cerro Arenas, Ojos del Salado i wiele innych. Instruktor alpinizmu PZA, ratownik TOPR, uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy im.Artura Hajzera 2016-2020.


pcee4003b6df96c0.png

Fot. Jacek Czech_archiwum prywatneDominik Malirz – 28-letni członek KW Katowice. Uczestnik wypraw w góry Pamiru, Tien Szan oraz Karakorum, której celem bym niezdobyty Gasherbrum VI oraz Leila Peak. Wszedł na Pik Komunizma 7495 m n.p.m. przez pik Duszanbe, na Chan Tengri 7010 m n.p.m. czy Pik Korżeniewskiej. Pracuje jako technik dostępu linowego. Znajduje się w szerokim składzie programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.


cdda5941aa3a1eae.jpeg

Fot. Dominik Malirz_archiwum prywatne


*********************************************************************************************

KOSZTY WYPRAWY / FINANSOWANIE


Łączny koszt wyprawy szacowany jest na ok. 125-150 tys. zł, w czym zawierają się m.in.:

·       Obsługa agencji pakistańskiej

·       Bilety lotnicze do Islamabadu oraz Skardu

·       Koszty transportu lotniczego dodatkowego bagażu

·       Koszt sprzętu wspinaczkowego, lin, żywności

·       Wynajem radiotelefonów, telefonu satelitarnego, lokalizatorów gps, itp.

·       Koszt medykamentów, wiz, polis ubezpieczeniowych, itp.


Wyprawa będzie częściowo finansowana z Funduszu im. Andrzeja Zawady, zarządzanego przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, który powstał z inicjatywy Pani Anny Milewskiej-Zawady w celu wspierania wybitnych projektów alpinistycznych w górach wysokich. Ideą przedsięwzięcia jest upamiętnienie Andrzeja Zawady, pioniera i czołowego animatora polskiego himalaizmu zimowego oraz pomoc dla wspinaczy wysokogórskich realizujących projekty wyróżniające się wysokimi walorami sportowymi. Niestety dofinansowanie pokrywa niespełna ok. 1/3 kosztów, stąd prośba o wsparcie Fundacji im. J. Kukuczki, organizatora wyprawy.


lcf532f783925de1.jpeg

Fot. Andrzej Zawada_autor: Bogdan Jankowski


Więcej o Funduszu im. Andrzeja Zawady i zasadach przyznawania grantów można znaleźć na stronie: https://www.fundacjakukuczki.pl/fundusz-im-andrzeja-zawady


*********************************************************************************************

INFORMACJE DODATKOWE / WPŁATY


Wsparcia finansowego można również dokonać, przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki: KRS: 0000084062, cel szczegółowy: Wyprawa na Mitre Peak w Karakorum.


Wpłaty można realizować także przelewem bankowym lub bezpośrednio przez system płatności internetowych: PayU i PayPal. W tym celu należy kliknąć w zakładkę darowizny na stronie www.fundacjakukuczki.pl.


Informacje do wpłat z zagranicy na konto Fundacji:

BIC/SWIFT CODE: BIGBPLPWXXX

IBAN: PL 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611

Tytuł: Wyprawa na Mitre Peak w Karakorum


Adres banku:

Bank Millennium S.A., ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty

  Wpłać 25 zł i więcej
  POCZTÓWKA z Pakistanu

  Imiennie adresowana pocztówka z Pakistanu z podpisami uczestników wyprawy!

  rozwiń

  wybrano 91 razy

  przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

  Wybieram
  Wpłać 50 zł i więcej
  GADŻETY fundacyjne - przypinka i naszywka z logo FK

  Kultowe już gadżety Fundacji Kukuczki, czyli przypinka i naszywka z logo Fundacji. Dodatkowo - imienna pocztówka z Pakistanu.

  rozwiń

  wybrano 14 razy

  przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

  Wybieram
  Wpłać 100 zł i więcej
  TRÓJDZIELNY KALENDARZ z górskimi pejzażami + gadżety FK

  Trójdzielny kalendarz ścienny z przepięknymi fotografiami o tematyce górskiej. A do tego kultowe gadżety Fundacji Kukuczki, czyli przypinka i naszywka z logo Fundacji oraz imienna pocztówka z Pakistanu.


  rozwiń

  wybrano 7 razy (pozostało 28 z 35)

  przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

  Wybieram
  Wpłać 200 zł i więcej
  KOSZULKA FUNDACYJNA z logo wyprawy + gadżety FK

  Legendarna koszulka* fundacyjna z logo wyprawy /kolor wybierany losowo lub w miarę dostępności rozmiarów, *koszulka techniczna marki Roly/, a w pakiecie trójdzielny kalendarz ścienny z przepięknymi fotografiami o tematyce górskiej. Do tego kultowe gadżety Fundacji Kukuczki, czyli przypinka i naszywka z logo Fundacji Kukuczki oraz imienna pocztówka z Pakistanu.

  rozwiń

  wybrano 14 razy (pozostało 6 z 20)

  przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

  Wybieram
  Wpłać 350 zł i więcej
  KALENDARZ FK 2020 + gadżety FK

  Przepiękny i funkcjonalny kalendarz Fundacji Kukuczki na 2020 rok! Do tego cały pakiet dodatkowych nagród: koszulka fundacyjna z logo wyprawy, przypinka i naszywka FK oraz imienna pocztówka z Pakistanu.

  rozwiń

  wybrano 2 razy (pozostało 8 z 10)

  przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

  Wybieram
  Wpłać 500 zł i więcej
  "Anatomia góry" i "Rozmowa z górą" z autografami Rafała Froni + gadżety FK

  Ujmujące formą i treścią dzienniki Rafała Froni z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 oraz historie wprost z mroźnego namiotu pod Manaslu, czyli "Anatomia góry" i "Rozmowa z górą" z autografami autora + kalendarz Fundacji Kukuczki na 2020 rok! Do tego cały pakiet dodatkowych nagród: koszulka fundacyjna z logo wyprawy, przypinka i naszywka FK oraz imienna pocztówka z Pakistanu.

  rozwiń

  wybrano 4 razy (pozostało 1 z 5)

  przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

  Wybieram

Wpłaty 161

preloader

Komentarze 11

 
2500 znaków

Nagrody / oferty

Wpłać 25 zł i więcej
POCZTÓWKA z Pakistanu

Imiennie adresowana pocztówka z Pakistanu z podpisami uczestników wyprawy!

rozwiń

wybrano 91 razy

przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
GADŻETY fundacyjne - przypinka i naszywka z logo FK

Kultowe już gadżety Fundacji Kukuczki, czyli przypinka i naszywka z logo Fundacji. Dodatkowo - imienna pocztówka z Pakistanu.

rozwiń

wybrano 14 razy

przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
TRÓJDZIELNY KALENDARZ z górskimi pejzażami + gadżety FK

Trójdzielny kalendarz ścienny z przepięknymi fotografiami o tematyce górskiej. A do tego kultowe gadżety Fundacji Kukuczki, czyli przypinka i naszywka z logo Fundacji oraz imienna pocztówka z Pakistanu.


rozwiń

wybrano 7 razy (pozostało 28 z 35)

przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
KOSZULKA FUNDACYJNA z logo wyprawy + gadżety FK

Legendarna koszulka* fundacyjna z logo wyprawy /kolor wybierany losowo lub w miarę dostępności rozmiarów, *koszulka techniczna marki Roly/, a w pakiecie trójdzielny kalendarz ścienny z przepięknymi fotografiami o tematyce górskiej. Do tego kultowe gadżety Fundacji Kukuczki, czyli przypinka i naszywka z logo Fundacji Kukuczki oraz imienna pocztówka z Pakistanu.

rozwiń

wybrano 14 razy (pozostało 6 z 20)

przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

Wybieram
Wpłać 350 zł i więcej
KALENDARZ FK 2020 + gadżety FK

Przepiękny i funkcjonalny kalendarz Fundacji Kukuczki na 2020 rok! Do tego cały pakiet dodatkowych nagród: koszulka fundacyjna z logo wyprawy, przypinka i naszywka FK oraz imienna pocztówka z Pakistanu.

rozwiń

wybrano 2 razy (pozostało 8 z 10)

przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

Wybieram
Wpłać 500 zł i więcej
"Anatomia góry" i "Rozmowa z górą" z autografami Rafała Froni + gadżety FK

Ujmujące formą i treścią dzienniki Rafała Froni z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 oraz historie wprost z mroźnego namiotu pod Manaslu, czyli "Anatomia góry" i "Rozmowa z górą" z autografami autora + kalendarz Fundacji Kukuczki na 2020 rok! Do tego cały pakiet dodatkowych nagród: koszulka fundacyjna z logo wyprawy, przypinka i naszywka FK oraz imienna pocztówka z Pakistanu.

rozwiń

wybrano 4 razy (pozostało 1 z 5)

przewidywana dostawa: 15 kwietnia, 2020

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

879 802 zrzutki

i zebrali

809 840 007 zł

A ty na co dziś zbierasz?