id: vttgxk

Zimowa wspinaczka wielkościanowa z udziałem Polaków - pierwsza w historii Karakorum!

Zimowa wspinaczka wielkościanowa z udziałem Polaków - pierwsza w historii Karakorum!

Nasi użytkownicy założyli 1 038 211 zrzutek i zebrali 1 109 601 669 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • ➡️ RELACJA Z PRÓBY ATAKU NA MITRE PEAK /2020-03-14/

  Dzisiaj ok. godz. 8.00 czasu polskiego, już w trakcie odwrotu, na ścianie Mitre Peak wydarzył się wypadek z udziałem Jacek Paweł Czech i Dominik Malirz

  AKTUALNY STAN /godz. 18.00 czasu polskiego/:

  ⛏ Jacek Czech doznał urazu głowy i pozostaje pod opieką lekarzy wojskowych w szpitalu w Skardu. Jego stan jest stabilny i nic nie zagraża jego życiu

  ⛏Dominik Malirz z niewielkimi obrażeniami został wypisany ze szpitala i w hotelu oczekuje na powrót Jerzego Natkańskiego z miejsca stacjonowania polskiej ekipy
  --------------------------------------------------------------

  ➡️ SZCZEGÓŁY WYDARZENIA:

  Podczas wielkościanowej wspinaczki zimowej na MItre Peak członkowie fundacyjnej ekipy spadli z wysokości kilkuset metrów, zatrzymując się niemal u podstawy ściany.

  ‘Szczęśliwie’ upadek miał miejsce na śnieżnym zboczu, co znacząco zminimalizowało obrażenia. Jednocześnie w niedalekiej okolicy przelatywał helikopter transportujący towar, którego pilot zobaczył co sìę dzieje, oszacował możliwość podjęcia poszkodowanych wspinaczy na swój pokład i w niespełna godzinę po odstawieniu załadunku i dotankowaniu, pojawił się na zboczu Mitre Peak.

  Z relacji Jerzy Natkański wiemy, że nieco mniej poszkodowany w wypadku Dominik Malirz w sposób profesjonalny zajął się Jackiem i bardzo sprawnie wezwał pomoc.

  Stan zdrowia chłopaków był konsultowany bezpośrednio po zdarzeniu z doktorem Robertem Szymczakiem, który dodatkowo drogą radiową instruował Dominika w celu jak najlepszego zdiagnozowania obrażeń Jacka.

  Finalnie, po trudnym i wielokrotnym podbieraniu Jacka – spuszczanego przez Dominik Malirz na pokład helikoptera - obaj zostali przetransportowani do szpitala w Skardu. Dodatkowa interwencja pakistańskiego agenta sprawiła, że na etapie interwencji nie było konieczności sprawdzania polis ubezpieczeniowych, co znacząco przyspieszyło całą akcję.
  --------------------------------------------------------------

  Jutro /niedziela, 2020-03-15/ będziemy w miarę możliwości nieco bardziej szczegółowo informować o stanie zdrowia Jacka.
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Wesprzyj Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki – organizatora wyprawy na Mitre Peak 2020. Pomóż w realizacji pierwszej w historii Karakorum zimowej wspinaczki wielkościanowej z udziałem Polaków! Twórz wysokogórską historię razem z nami.


fee71a9044806119.jpeg

Fot. Mitre Peak_autor: Facebook/Jasmine Tours


*********************************************************************************************

OPIS WYPRAWY


Celem głównym wyprawy organizowanej przez Fundację Kukuczki – zaplanowanej na okres od 21 lutego do 22 marca 2020 jest Mitre Peak, czyli szczyt wznoszący się na wysokość 6025 m n.p.m., zlokalizowany w Karakorum, w pakistańskim rejonie Baltoro Muztagh.


Największym wyzwaniem – stojącym przed polską ekipą akredytowaną przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki – jest pierwsze zimowe wejście wielkościanowe w Karakorum, realizowane jednocześnie nową drogą. Dotychczas odnotowano tylko jedno wejście letnie na ten szczyt tzw. drogą Ghirardini, która jest planowana przez Polaków jako droga zejścia. Wyprawa będzie ponadto prowadzona bez obozów i poręczowania.


x54e1b3765f0709e.jpeg

Fot. Mitre Peak_planowana nowa droga wejścia_autor: Muhammad Usman


hf4d6e19d6d4ab7a.jpeg

Fot. Mitre Peak_planowana droga zejścia


Z kolei celem rezerwowym wyprawy jest pierwsze wejście na szczyty Twins (6882 m n.p.m. i 6446 m n.p.m.). Twins to niezdobyte dotąd boczne wierzchołki Gasherbruma VII, zwane też Gasherbrumem VIII.


v5f4cd43cddd477e.jpeg

Fot. Twins_By Florian Ederer released the original version into public domain


*********************************************************************************************

ORGANIZATOR I UCZESTNICY WYPRAWY


Organizatorem wyprawy na Mitre Peak w Karakorum jest Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, a zespół wyprawowy tworzą:


Jerzy Natkańskikierownik organizacyjny wyprawy. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie, m.in. wypraw zimowych na: Nanga Parbat (1997/98), Makalu (2000/2001) Netia-K2 (2002/2003). Wszedł na Gasherbrum II (1997) i Broad Peak (2007). Z Dariuszem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m n.p.m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy na: Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013), Broad Peak Middle (2014), K2 (2016 i 2017) oraz wyprawą Fundacji Kukuczki na Gasherbrum VI (2019).


l4b49ba41a927d5f.jpeg

Fot. Jerzy Natkański_K2_archiwum prywatne


Jacek Czech – uczestnik wypraw na 8-tysięczniki i wspinacz wielkościanowy w Alpach i Andach; Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses, Piz Badile, Artensonraju, Cerro Arenas, Ojos del Salado i wiele innych. Instruktor alpinizmu PZA, ratownik TOPR, uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy im.Artura Hajzera 2016-2020.


pcee4003b6df96c0.png

Fot. Jacek Czech_archiwum prywatneDominik Malirz – 28-letni członek KW Katowice. Uczestnik wypraw w góry Pamiru, Tien Szan oraz Karakorum, której celem bym niezdobyty Gasherbrum VI oraz Leila Peak. Wszedł na Pik Komunizma 7495 m n.p.m. przez pik Duszanbe, na Chan Tengri 7010 m n.p.m. czy Pik Korżeniewskiej. Pracuje jako technik dostępu linowego. Znajduje się w szerokim składzie programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.


cdda5941aa3a1eae.jpeg

Fot. Dominik Malirz_archiwum prywatne


*********************************************************************************************

KOSZTY WYPRAWY / FINANSOWANIE


Łączny koszt wyprawy szacowany jest na ok. 125-150 tys. zł, w czym zawierają się m.in.:

·       Obsługa agencji pakistańskiej

·       Bilety lotnicze do Islamabadu oraz Skardu

·       Koszty transportu lotniczego dodatkowego bagażu

·       Koszt sprzętu wspinaczkowego, lin, żywności

·       Wynajem radiotelefonów, telefonu satelitarnego, lokalizatorów gps, itp.

·       Koszt medykamentów, wiz, polis ubezpieczeniowych, itp.


Wyprawa będzie częściowo finansowana z Funduszu im. Andrzeja Zawady, zarządzanego przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, który powstał z inicjatywy Pani Anny Milewskiej-Zawady w celu wspierania wybitnych projektów alpinistycznych w górach wysokich. Ideą przedsięwzięcia jest upamiętnienie Andrzeja Zawady, pioniera i czołowego animatora polskiego himalaizmu zimowego oraz pomoc dla wspinaczy wysokogórskich realizujących projekty wyróżniające się wysokimi walorami sportowymi. Niestety dofinansowanie pokrywa niespełna ok. 1/3 kosztów, stąd prośba o wsparcie Fundacji im. J. Kukuczki, organizatora wyprawy.


lcf532f783925de1.jpeg

Fot. Andrzej Zawada_autor: Bogdan Jankowski


Więcej o Funduszu im. Andrzeja Zawady i zasadach przyznawania grantów można znaleźć na stronie: https://www.fundacjakukuczki.pl/fundusz-im-andrzeja-zawady


*********************************************************************************************

INFORMACJE DODATKOWE / WPŁATY


Wsparcia finansowego można również dokonać, przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki: KRS: 0000084062, cel szczegółowy: Wyprawa na Mitre Peak w Karakorum.


Wpłaty można realizować także przelewem bankowym lub bezpośrednio przez system płatności internetowych: PayU i PayPal. W tym celu należy kliknąć w zakładkę darowizny na stronie www.fundacjakukuczki.pl.


Informacje do wpłat z zagranicy na konto Fundacji:

BIC/SWIFT CODE: BIGBPLPWXXX

IBAN: PL 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611

Tytuł: Wyprawa na Mitre Peak w Karakorum


Adres banku:

Bank Millennium S.A., ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 6

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
POCZTÓWKA z Pakistanu
Imiennie adresowana pocztówka z Pakistanu z podpisami uczestników wyprawy!
25 zł

Kupione 91

Zakończona
Inne
GADŻETY fundacyjne - przypinka i naszywka z logo FK
Kultowe już gadżety Fundacji Kukuczki, czyli przypinka i naszywka z logo Fundacji. Dodatkowo - imienna pocztówka z Pakistanu.
50 zł

Kupione 14

Zakończona
Inne
TRÓJDZIELNY KALENDARZ z górskimi pejzażami + gadżety FK
Trójdzielny kalendarz ścienny z przepięknymi fotografiami o tematyce górskiej. A do tego kultowe gadżety Fundacji Kukuczki, czyli przypinka i naszywka...
100 zł

Kupione 7 z 35

Zakończona
Inne
KOSZULKA FUNDACYJNA z logo wyprawy + gadżety FK
Legendarna koszulka* fundacyjna z logo wyprawy /kolor wybierany losowo lub w miarę dostępności rozmiarów, *koszulka techniczna marki Roly/, a w pakiec...
200 zł

Kupione 14 z 20

Zakończona
Inne
KALENDARZ FK 2020 + gadżety FK
Przepiękny i funkcjonalny kalendarz Fundacji Kukuczki na 2020 rok! Do tego cały pakiet dodatkowych nagród: koszulka fundacyjna z logo wyprawy, przypin...
350 zł

Kupione 2 z 10

Zakończona
Inne
"Anatomia góry" i "Rozmowa z górą" z autografami Rafała Froni + gadżety FK
Ujmujące formą i treścią dzienniki Rafała Froni z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 oraz historie wprost z mroźnego namiotu pod Manaslu, czyli "Anatomia...
500 zł

Kupione 4 z 5

Zakończona

Wpłaty 161

SP
Slawomir Pankowski
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
DM
Dawid Malinowski
500 zł
AC
Centrum Swobodna Przestrzeń
455 zł
MR
Marita Rączka
LG
Laura Giorgia
350 zł
KF
Kazimierz Froncek
350 zł
 
Dane ukryte
300 zł
DA
dariuszrosa
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze 11

 
2500 znaków