id: vxjgty

„WRÓCIMY DO POLSKI” Wesprzyj film o odwadze i poświęceniu.

„WRÓCIMY DO POLSKI” Wesprzyj film o odwadze i poświęceniu.

360 zł 
z 20 000
1%
39 dni do końca
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Zachęcam do wsparcia produkcji mojego najnowszego filmu pt.: „Wrócimy do Polski”.


Głównymi bohaterami są dwaj polscy nauczyciele i kapłan, wywiezieni w 1940 roku w głąb ZSRR. Ich drogi życiowe zeszły się w dalekim Kazachstanie, w pobliżu granicy z Chinami.

W skrajnie trudnych warunkach zorganizowali naukę dla 65 polskich dzieci, chroniąc je przed utratą tożsamości narodowej, religijnej i kulturowej. W chwili największej próby, zachowali wielkość ducha i odmówili przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Zostali aresztowani i trafili do łagrów. Nauczyciele zmarli z wycieńczenia.

Film opiera się na faktach udokumentowanych i opisanych przez naocznych świadków.


p6a0f96d5ba2ce79.jpg

Stanisław Błoński – przed wojną był inspektorem szkolnym w Tarnopolu.

W 1939 r. aresztowali go Sowieci i wywieźli do obozu pracy w Norylsku na północy Związku Radzieckiego. Po ataku Niemiec na ZSRR, został zwolniony z łagru i odnalazł swoją rodzinę w Kazachstanie. Błoński widząc dzieci pozostawione bez możliwości intelektualnego rozwoju, zorganizował nauczanie. Razem z Ludwiką Kownacką, utworzył pierwszą polską tajną szkołę. Pomimo braku papieru i atramentu szkoła funkcjonowała bardzo dobrze.

Po odkryciu grobów katyńskich w 1943 r., Związek Radziecki zerwał stosunki dyplomatyczne z Rządem Polskim w Londynie i zmuszał Polaków do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Stanisław Błoński odmówił. Został aresztowany i trafił do łagru. Zmarł z wycieńczenia.
l98633b45446baf4.jpg

Ludwika Kownacka była doktorem filozofii w zakresie polonistyki we Lwowie. Została wywieziona z matką do Kazachstanu. Tam wraz ze Stanisławem Błońskim, założyła szkołę i uczyła polskie dzieci. Pisała wiersze dodające otuchy, których Polacy uczyli się na pamięć. Z powodu odmowy przyjęcia sowieckiego obywatelstwa została wywieziona do łagru w Swierdłowsku, gdzie zmarła na zapalenie płuc.e7971d8ade842033.jpgk7d8a70dbdb3253f.jpg

Tadeusz Fedorowicz studiował prawo. Od 1930 r. służył w Dywizjonie Artylerii Konnej. W 1936 przyjął święcenia kapłańskie.

W 1940 r. podczas okupacji sowieckiej Lwowa, dobrowolnie i za zgodą przełożonych, dołączył do transportu Polaków wywożonych na Sybir. Tam pracował przy wyrębie lasu i organizował potajemne msze.

Po ataku Niemiec na ZSRR, został zwolniony z łagru i dostał się do Armii Andersa. Trafił do Kazachstanu gdzie poznał Stanisława Błońskiego i Ludwikę Kownacką. Nauczał dzieci religii i czynił posługę duszpasterską dla rodzin polskich zesłańców.

Fedorowicz nie przyjął obywatelstwa radzieckiego i został aresztowany. Oskarżono go o szpiegostwo i kontrrewolucję. Uwolniony został dopiero po powstaniu armii Berlinga, gdzie w celach propagandowych zgodzono się na wojskowych kapelanów. Wrócił do Polski w 1944 r. Pracował w ośrodku dla ociemniałych w Laskach. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II był spowiednikiem papieża. Zmarł w 2002 r.


REALIZACJA FILMU.

Zdjęcia są nagrywane w Polsce, Kazachstanie i na Ukrainie. Rejestrujemy rozmów ze świadkami historii, w tym z synem Stanisława Błońskiego i wychowankami szkoły. Na potrzeby filmu wypowiedzą się również znawcy historii m.in. prof. Mikołaj Iwanow. Wykonana będzie grafika i animacja filmowa. Wykorzystujemy archiwalne zdjęcia, filmy i dokument.

Postprodukcja obejmuje montaż i udźwiękowienie (muzyka i lektorzy). Realizujemy film bez dłużyzn i unikamy nadmiaru tzw. „gadających głów”.


Film jest już w trakcie realizacji. Jednak do jego ukończenia niezbędne jest Państwa wsparcie finansowe.


Film oprócz walorów poznawczych, ma być hołdem złożonym żyjącemu jeszcze, ale wykruszającemu się pokoleniu, które osobiście doświadczyło sowieckiej przemocy. Ma być również pamiątką dla ich dzieci i wnuków, aby mieli świadomość tego co przeżyli ich przodkowie.

W czasie pokazów mojego pierwszego filmu poruszającego temat sybiracki, spostrzegłem, że wielu młodych ludzi nie ma wiedzy o deportacjach Polaków w głąb ZSRR. W okresie PRL-u, ze zrozumiałych względów był to temat zakazany i wyparty ze świadomości. Czas nadrobić edukacyjne zaległości.e8367e0852181557.jpgREŻYSER FILMU

Henryk Jurecki

Współtworzył pierwszą w Europie Wschodniej prywatną telewizję. Realizował filmy dokumentalne i reportaże dla TVP. Film pt. "Cud", jako jeden z 10 najciekawszych, Telewizja Polska wytypowała do udziału w festiwalu Polish Film Festival In America w Chicago.

W 2016 roku na festiwalu filmów dokumentalnych NNW w Gdyni, Henryk Jurecki zdobył nagrodę główną za film pt.: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi".

link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Bli2LdyIekk&t=1253s

b63078b21ba96573.jpg

Min. Piotr Gliński wręcza Henrykowi Jureckiemu

nagrodę główną „Złoty opornik” na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.ie1a5cb1edb14877.jpg
Henryk Jurecki już wcześniej zajmował się tematem wywózek Polaków na Sybir w czasie II Wojny Światowej. Jego ostatni film pt.: “Sybirak”, na przykładzie losów Bolesława Włodarczyka, opowiada o polskich dzieciach, które po wywiezieniu wgłąb ZSRR zostały sierotami.
Zapraszam do obejrzenia filmu.
Realizację filmu „WRÓCIMY DO POLSKI”, popierają m.in.: Związek Sybiraków III RP i Światowy Związek Żołnierzy AK.


d7e80e33b7b1a0ad.jpg

w3047ecfe5720ec5.jpg


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 5

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Podziękowanie e-mail.

Otrzymasz podziękowanie wysłane na adres e-mail wskazany podczas dokonywania wpłaty.

od 10 zł

Kupione 1

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłaty 3

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

895 285 zrzutek

i zebrali

840 327 245 zł

A ty na co dziś zbierasz?