id: vxyhry

Krawcula musi przetrwać #Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

Krawcula musi przetrwać #Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

Aktualności 6

 • w7f31d2c0f2b8be6.jpegWiele słów zostało już napisanych i powiedzianych, nie mniej jednak na zakończenie naszej zrzutki raz jeszcze bardzo Wam DZIĘKUJEMY. Wpadajcie teraz na Krawcowy Wierch aby zobaczyć jak spożytkujemy zebrane środki. ZAPRASZAMY 24 h/365 dni ????

  Czytaj więcej
 • pd65f791fc54e48c.jpegree3c4366e34fce7.jpegf48108bc68abe518.jpego7b4992aec54f8d1.jpeg

  Czytaj więcej
 • Kochani! Do końca naszej zrzutki zostało jeszcze kilka dni, ale już teraz chcemy Wam serdecznie podziękować za całe wsparcie i ogrom życzliwości. Dziękujemy za ten kredyt zaufania!

  Dzięki Waszej pomocy mogliśmy nie tylko spłacić zaległości finansowe, powrócić do marzeń o wydaniu map z nowymi trasami krawculskim czy przyszłej organizacji prelekcji dla dzieci, ale również nabyć niezbędny sprzęt do ozonowania i dezynfekowania pomieszczeń. To rozwiązanie okazało sie priorytetowe i pozwala nam obecnie uruchomić ponownie noclegi w Bacówce przy zachowaniu odgórnie nałożonych wytycznych GIS oraz przy ciągle obowiązującym zaostrzonym reżimie bezpieczeństwa sanitarnego. Życie stopniowo wraca do dawnych standardów, ale póki co musimy jeszcze przyzwyczaić się do nierzadkich ograniczeń także w turystyce górskiej. Dlatego prosimy Was o wyrozumiałość w respektowaniu zasad pobytu w górskich schroniskach.

  Dbajcie o siebie i innych! Widzimy się w górach i na Krawcowym Wierchu ????

  Naszą zrzutkę można jeszcze wesprzeć do 10 czerwca pod linkiem:

  https://zrzutka.pl/z/krawcula-musi-przetrwac

  DZIĘKUJEMY

  Czytaj więcej
 • ja11206243450627.jpeg

  Czytaj więcej
 • efae3a4e409275a7.jpeg

  Czytaj więcej
 • Krawcula musi przetrwać - DZIĘKUJEMY!

  Kochani, jesteście NIESAMOWICI !!!

  Tempo zrzutki przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. I do tego te pokaźne kwoty, a morze ciepłych słów w ostatnich dniach nas zalało! DZIĘKUJEMY za kredyt zaufania, wsparcie, wpłaty i udostępnienia. NIE ZAPOMNIMY O TYM NA PEWNO! Jak zapewne domyślacie się, potrzeby w zakresie utrzymania bacówki podczas zastoju są znacznie większe niż założony cel zbiórki, dlatego nie zamykamy jej jeszcze przed ustalonym terminem 10.06.2020r., a każdą kolejną wpłatę będziemy doceniać. Tym bardziej, że jesteśmy świadomi sytuacji wokół. Pojawienie się wirusa nie spowodowało, że nagle w sposób cudowny zniknęły inne choroby ze świata, a naglące problemy straciły rangę. Ciągle są chorzy, potrzebujący, niepełnosprawni i cierpiący ludzie wokół nas. Do tego wielu z Was samych boryka się z problemami, straciło pracę w ostatnim czasie. Tym bardziej doceniamy udział w naszej zrzutce. Zgodnie z obietnicą nadwyżkę przeznaczymy na opracowanie map z nowymi trasami wokół Krawcowego Wierchu oraz realizację prelekcji edukacyjnych dla dzieci szkolnych u nas w bacówce. Ten projekt już zaczęliśmy realizować kilka miesięcy temu, ale niestety pandemia pokrzyżowała nam plany i do czasu powrotu dzieci do szkół musimy go zawiesić. Głowy mamy pełne pomysłów i tematów na ciekawe prelekcje, tym bardziej, że w naszych kręgach są osoby z tytułami naukowymi i pedagogicznym zacięciem zarazem. Ideą prelekcji jest ich przystępna forma dla dzieci, więc wszelkie pomoce multimedialne, którymi dysponujemy, na pewno pomogą nam urzeczywistnić i uatrakcyjnić tę formę spotkań z dziećmi. Z górskim pozdrowieniem dziękujemy raz jeszcze i do zobaczenia na Krawculi :-)

  Czytaj więcej

Opis zrzutki

Krawcula musi przetrwać!

Cel zbiórki: 15 tys. zł

Termin zbiórki: do 10.06.2020r.

 ld15552f3c53d0a3.jpegmee2757b3e31f1ec.jpegvbc9a3855838f641.jpeg

uaae37ff2a2d5921.jpegApel

Kochani, pomóżcie nam przetrwać ten trudny czas związany z pandemią koronawirusa COVID-19 i utrzymaniem obiektu BACÓWKI GÓRSKIEJ PTTK NA KRAWCOWYM WIERCHU, do czasu przywrócenia możliwości jego normalnego funkcjonowania w górach.

Bez Waszej pomocy możemy nie dać rady spłacić wszystkich zobowiązań, ani utrzymać zespołu, ani przetrwać zastoju nawet z uwzględnieniem pomocy rządowej (o ile taką otrzymamy, bo na dzień dzisiejszy takiej gwarancji nie mamy).

Straciliśmy z dnia na dzień możliwość normalnego funkcjonowania. Nie przeskoczymy wielu ograniczeń. JESTEŚMY MIEJSCEM SPOTKAŃ - a tego nie dowieziemy na zamówienie klienta do domu.

Jesteśmy świadomi, że nikomu nie jest łatwo odnaleźć się teraz w nowej rzeczywistości, ale nie prosimy Was o miliony. Każda, ale to naprawdę każda wpłata po 5, 10, 15, 20 zł będzie dla nas zbawienną, a założona pula pozwoli nam przetrwać do lipca.

PRZECIEŻ MILION WPŁAT PO 1 ZŁ TO PRZYSŁOWIOWA BAŃKA!

 c00bb9d54fb37e09.jpeg

m499bfe38b428003.jpeg

o958f356cbb3d75c.jpeg

p1ff550e8dd4f9e7.jpeg

h2a28fa6f9efb7b1.jpegO nas

Kiedy 1 października 2015 roku wygraliśmy przetarg na dzierżawę BACÓWKI GÓRSKIEJ PTTK NA KRAWCOWYM WIERCHU, niewiele osób wierzyło, że nam Górnoślązakom uda się zarządzać obiektem górskim w Beskidzie Żywieckim. Na co dzień za sprawą i pracy, i życia rodzinnego związani byliśmy z Katowicami. Poza PASJĄ DO GÓR, licznymi wyprawami na koncie i marzeniami sprzed lat, nie było zbyt wielu innych elementów spójnych i uzasadniających wówczas tę ryzykowną decyzję, ale już wtedy byli z nami ludzie, którym podobnie jak nam nie zabrakło wiary w powodzenie naszego pomysłu. I w końcu się udało!

pd85ba61b62378f6.jpegPrzez ponad 4 lata działań w górach udało nam się stworzyć ZGRANY ZESPÓŁ, na który możemy liczyć w różnych sytuacjach i nierzadko ekstremalnie trudnych górskich warunkach.  Dźwigał ktoś z was 20- kilogramowy kaloryfer idąc pod górę w śniegu po pas przez 3 km? Albo wyruszał w środku nocy na szlak na pomoc zagubionym turystom przy zerowej widoczności? Albo biegł z 15 bochenkami chleba w plecaku pod górę w upalny dzień, aby zdążyć zanim turyści wstaną na śniadanie?

l97f438229813e07.jpeg

To był okres poznawania zasad funkcjonowania obiektu, budowania zespołu i relacji z lokalną społecznością, czas intensywnej nauki, tworzenia życia bacówki poprzez liczne imprezy o tematyce górskiej, slajdowiska podróżnicze, koncerty, spotkania z ciekawymi osobami i sekcjami górskimi,a także  spontaniczne muzykowanie. Ale przede wszystkim to był czas BARDZO DUŻYCH REMONTÓW. Podjęliśmy się wraz z PTTK „Karpaty” Sp. z o.o. gruntownego remontu obiektu po 40 latach jego funkcjonowania. Na pierwszy ogień poszła jadalnia i kominek, potem drewniane stoły i ławy wokół bacówki, taras z widokiem na południe - Małą Fatrę, wymiana wszystkich łóżek i materacy. W końcu docieplenie budynku, wymiana podłóg i drewnianej boazerii, odświeżenie łazienek, budowa wiaty ogniskowej i pomieszczenia gospodarczego, w międzyczasie poprawa stanu jedynej drogi dojazdowej z gminy do nas (dotychczas funkcjonował tylko transport konny).

h69c1ed1162541fb.jpeg

Intensywnie zajęliśmy się popularyzacją TURYSTYKI wokół Krawcowego Wierchu. Sami opracowaliśmy KILKANAŚCIE NOWYCH TRAS z przeznaczeniem zarówno dla turystyki pieszej, rowerowej, jak i narciarstwa biegowego. Sami zbudowaliśmy profesjonalną maszynę do zakładania śladów pod biegówki. Opracowaliśmy aplikację z nawigacją do bezpiecznego poruszania się po nowych trasach. 

Nasz trud został doceniony – w ostatnim rankingu Internautów i czytelników magazynu Turystyki Górskiej n.p.m. (sierpień 2019 r.) nasza Krawcula zajęła 1. miejsce wśród obiektów górskich w Beskidzie Żywieckim i 2. miejsce w kategorii bacówek w skali całego kraju.

cf20dbfa1d951e95.jpeg

q139905eb469f968.jpeg

fe2ecd25f907e272.jpeg

k41a6de6ca56a3ff.jpeg

s527830437762d08.jpegKryzys

I właśnie wtedy, kiedy uporaliśmy się z wieloma formalnościami, prawnymi aspektami i pracą fizyczną, wydawało nam się, że wyjdziemy już na prostą. Niestety przyszedł kryzys spowodowany pandemią i ogólnoświatową trudną sytuacją gospodarzą.

Straciliśmy z dnia na dzień możliwość normalnego funkcjonowania. Nie przeskoczymy wielu ograniczeń. JESTEŚMY MIEJSCEM SPOTKAŃ - a tego nie dowieziemy na zamówienie klienta do domu.

13 marca 2020 r. był ostatnim dniem naszego normalnego funkcjonowania.

Zostaliśmy z licznymi zobowiązaniami, leasingiem, ratami pożyczki zaciągniętej na remont, a przewidzianej do spłacania jeszcze przez kilka kolejnych lat.

W marcu wykorzystaliśmy wszystkie firmowe oszczędności do spłacenia długów, w kwietniu uruchomiliśmy prywatne oszczędności, ale dłużej nie damy rady sami przetrwać tego okresu zastoju. Tym bardziej, że nikt z nas nie wie, jak długo ta sytuacja będzie się jeszcze utrzymywać.

Podsumowanie

Jesteśmy świadomi, że nikomu nie jest łatwo odnaleźć się teraz w nowej rzeczywistości, ale nie prosimy Was o miliony. Każda, ale to naprawdę każda wpłata po 5, 10, 15, 20  zł będzie dla nas zbawienną, a założona pula pozwoli nam przetrwać do lipca.

PRZECIEŻ MILION WPŁAT PO 1 ZŁ TO PRZYSŁOWIOWA BAŃKA!

Nie chcemy się poddawać! Nie teraz, kiedy tak bardzo zaangażowaliśmy swoje życie w Krawculę.

Nawet w tej dziwnej, trudnej dla nas sytuacji nie odpuszczamy i wykorzystujemy zastój aby dokończyć prace renowacyjne (schody już pomalowane, drewno na kolejną zimę przygotowane, a piec do pizzy już się robi naszymi rękami). A jak już do nas wrócicie, będziemy mieć więcej czasu na pogaduchy i uśmiech :-)

u695b67a20d19452.jpegByć może ktoś z Was miał okazję uczestniczyć w jakimś evencie w naszej bacówce? Obejrzeć pokaz slajdów u nas w zimowy wieczór albo odpocząć w cieniu drewnianej chatki w upalny dzień po wielogodzinnej wędrówce po górach?

b39acba10c9f3bc0.jpeg

Może kogoś z Was zauroczyło to miejsce na „końcu świata”, trochę na uboczu głównych górskich szlaków w tym rejonie Beskidów?

Może ktoś ma w pamięci widok rozgwieżdżonego zwykle nad Krawculą nieba?

c6175df87f49c0dd.jpegfb0811dc24465bfb.jpeg

Może kogoś ujęła muzyka dobiegającą z kuchennych zakamarków, gdy nasza cudowna ekipa między gotowaniem sięga spontanicznie po instrumenty?

Może ktoś wspomina smak górskiej szarlotki upieczonej przez Kreta lub zapach ogniska o 4 nad ranem?

e67d1cffe2bea977.jpeg

hfd33cfbe5232aa5.jpegA może zwyczajnie masz okazję po raz pierwszy o nas usłyszeć?

Jeśli nam teraz pomożesz, spotkamy się znowu :-) w górach, na Krawcowym Wierchu.

Wszystkim za zrozumienie, pomoc i słowa wsparcia  w komentarzach (które będziemy na pewno czytać) BARDZO DZIĘKUJEMY !!!

Z górskimi pozdrowieniami z bacówki na końcu świata, leżącej na urokliwej hali w kształcie serca (jak na zdjęciu poniżej)

xa1a6149833db98d.jpegKarolina Wosik i Grzegorz Janowski - gospodarze Bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu

o787ccde219cd2bf.jpeg

P.S.  A jak tylko pokonamy tego wirusa - zapraszamy wszystkich na wielkie świętowanie na hali wokół Bacówki.

Jeśli uda nam się uzbierać więcej niż założony cel - nadwyżkę przeznaczymy na opracowanie map z nowymi trasami turystycznymi i prelekcje edukacyjne dla dzieci szkolnych.

 

Więcej o nas:

www: http://krawcow.pttk.pl

fb: https://www.facebook.com/krawcowy/

reportaż TVP o nas : https://katowice.tvp.pl/33294289/odcinek-2-bacowka-pttk-na-krawcowym-wierchu?fbclid=IwAR3azDglZ_s-6GIXzYaS3iE62R9K5zZ4SkI3XzDvBoQ4BnHgVlzlgDTycnM


 

Wpłacający 455

K
Klub Turystów Optymistów
1 700 zł
DK
DAV Kattowitz
500 zł
JZ
Jan Zajic
500 zł
 
Dane ukryte
450 zł
J
Janowski
300 zł
R
Radek
300 zł
KW
Karolina Wosik
300 zł
J
Jacek
200 zł
BS
Beata Słowik
200 zł
MK
Marcin kopec
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 28

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

627 502 zrzutki

i zebrali

378 175 586 zł

A ty na co dziś zbierasz?