id: w2hccu

Film "Przed pałacem"

Film "Przed pałacem"

Nasi użytkownicy założyli 1 265 343 zrzutki i zebrali 1 457 852 556 zł

A ty na co dziś zbierasz?
Załóż zrzutkę

Opis zrzutki

Zbieramy na film dokumentalny kreacyjny "Przed pałacem".


Film będzie opowieścią o Warszawie “bez pałacu”. Przedstawi historię kwartału pomiędzy Alejami Jerozolimskimi oraz ul. Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater, zajętego dziś przez PKiN oraz Pl. Defilad. Opowie o jego dawnej urbanistyce, architekturze i społeczności. Podczas przygotowań do koncertu przebojów z lat 30. XX i tanecznej zabawy- zorganizowanej przed PKIN, poznamy dawnych mieszkańców tego terenu i pracowników działających tu instytucji i firm oraz ich potomków (zaproszeni zostaną na koncert). Narrację filmu prowadzić będzie Michał Fogg – prawnuk Mieczysława Fogg. Oś historyczna splecie się, w montażu równoległym, z wątkiem współczesnym - przygotowaniami do koncertu. Chcemy przywrócić pamięć o nieistniejącym centrum Warszawy oraz pokazać, jak jego dawni mieszkańcy i ich rodziny przechowali, związaną z nim, swoją tożsamość. 


Konstrukcję scenariusza muzycznej opowieści o “Warszawie bez pałacu” zbudujemy

wokół współczesnego wydarzenia – koncertu “Retro”, który będzie zorganizowany

na Placu Defilad przez Michała Fogga, prawnuka Mieczysława. Repertuar koncertu

zostanie przygotowany pod kątem narracji filmowej, zaprezentowane utwory będą

odnosić się do konkretnych okresów historycznych.

Wśród publiczności będą bohaterowie wątku historycznego, widz śledząc przygotowania

do koncertu pozna ich losy. Podczas finału koncertu “Retrofonia” na Placu Defilad

przeszłość Warszawy splecie się z jej teraźniejszością, połączą się też dwie prowadzone

rówlolegle osie narracyjne filmu: historyczna i współczesna. Referencją narracji i

struktury filmu jest film dokumentalny “Wattstax” (reż. Mel Stuart, 1973), w naszym

przypadku z dodatkiem osoby narratora filmowanego w studio radiowym.

Film rozpocznie się przygotowaniami bohaterów osi historycznej do wyjścia na koncert

“Retro”. Pokażemy ich w obecnych mieszkaniach: np. Emila Mieszkowskiego przed

lustrem, poprawiającego krawat i zakładającego kapelusz. W montażu równoległym

przedstawimy Michała Fogga z muzykami podczas prób.

W ten sposób przedstawimy historię miejsca zajętego obecnie przez PKIN oraz Pl.

Defilad - dawnego centrum Warszawy. Wywiady z dawnymi mieszkańcami będą

obrazowane materiałami archiwalnymi: filmowymi, fotograficznymi i kartograficznymi.

Widz oprócz losów mieszkańców pozna działające tu przed wojną instytucje (m.in.

Polskie Radio) i firmy (m.in. Syrena Record, Kapelusze Mieszkowski, sklep Norblina),

kina i kawiarnie.

Film opowie co się stało z ludźmi wypędzonymi z terenu PKIN, w jaki sposób

przetrwali oraz ocalili swoją tożsamość.

Z zebranych funduszy pokryjemy koszty księgowości, pre-produkcji, twórców, produkcji, ekipy filmowej oraz transportu i sprzętu, materiałów archiwalnych, reserchu, montażu, udżwiękowienia i muzyki.

Twórcy

Scenariusz był zainspirowany książką Magdaleny Stopy "Przed wojną i pałacem".

Powstal we współpracy twórców Magdaleny Stopy i Magdaleny Sztompki.

Magdalena Stopa – dorobek artystyczny

Autorka książek:

„Podwaliny. Drewniane domy na Podlasiu i ich mieszkańcy”, Wyd. Muzeum Rolnictwa, Ciechanowiec, 2019

„ Jerzy Staniszkis. Architekt”, Wyd. Salix alba, Warszawa 2017 

Biografia architekta, grafika i charyzmatycznego nauczyciela, autora m.in. pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej stojącego przy gmachu Sejmu RP. Książka powstała w oparciu o bogate archiwum rodzinne, a także na podstawie rozmów z uczniami, przyjaciółmi i członkami rodziny.

„Przed wojną i pałacem”, Wyd. Dom Spotkań z Historią, Warszawa, 2015

Książka przypomina dzieje kwartału pomiędzy Alejami Jerozolimskimi oraz ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater, miejsca w który dziś stoi PKiN oraz rozciaga się Plac Defilad. Autorka opisała historie działających tu instytucji, firm, kin, kawiarń. Spisała też relacje kilkunastu dawnych mieszkańców, m.in. Jana Kobuszewskiego, czy słynnego amerykańskiego sowietologa Richarda Pipesa.

trzy tomowy cykl „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy”, Wyd. Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2010, 2011, 2012

Warszawskie kamienice przez ostatnie kilkadziesiąt lat były najbardziej niedocenianymi zabytkami Warszawy. Te, które przetrwały bombardowania 1939 roku, radzieckie naloty podczas niemieckiej okupacji, powstanie warszawskie a w końcu systematyczne podpalanie i wyburzanie przez Niemców po powstaniu, po wojnie musiały jeszcze stawić czoła nowemu systemowi. Eklektyzm i secesję uznano wówczas za „kierunki wsteczne”, wiele kamienic rozebrano, a pozostałe odebrano właścicielom, skazując je na wieloletnią dewastację. W kolejnych tomach cyklu autorka spisała opowieści 75 mieszkańców 59 warszawskich kamienic. Najstarsza bohaterka miała w chwili spotkania 98 lat, urodziła się w 1914 roku, a kilkunastu innych zbliżało się do dziewięćdziesiątych urodzin. Większość pozostałych, choć nieco młodsza, doskonale pamiętała lata 30., okupację i powstanie, które przeżyła w Warszawie. Bohaterami „Ostańców” są zarówno zamożni właściciele luksusowych kamienic, lokatorzy zajmujący piękne apartamenty, jak też mieszkańcy ciemnych oficyn, suteren i sklepowych antresoli.

„Chleb po warszawsku”, Wyd. Veda, Warszawa, 2012

Kilkanaście opisanych w książce stołecznych piekarń ma historię równie niezwykłą jak sama Warszawa.Wszystkie są firmami rodzinnymi, o tradycjach rzemieślniczych, zrzeszonymi w cechu. Wiele z nich ma za sobą nie tylko zmagania z komunizmem, ale też doświadczenie wojny. W najstarszej pracuje już piąte pokolenie, a ścianę zdobi dyplom mistrzowski pamiętający czasy caratu.

„Kapliczki warszawskie”, Wyd. Dom Spotkań z Historią, Warszawa, 2009, „The shrines of Warsaw”, Wyd. Dom Spotkań z Historią, Warszawa, 2009 Warszawskie kapliczki podwórkowe to zjawisko wyjątkowe. Zachowało się ich zaskakująco dużo, przede wszystkim w Śródmieściu i na Pradze, ale też na Woli, Ochocie i Mokotowie, czyli tam gdzie przetrwała przedwojenna zabudowa. Najwięcej powstało ich podczas okupacji i powstania. Stoją w podwórkach - studniach, wiszą w bramach kamienic, czasem na klatkach schodowych. Książka oprócz 200 zdjęć Anny Bohdziewicz zawiera wspomnienia mieszkańców kamienic. Często są to relacje świadków pamiętających budowę kapliczek i wydarzenia, które temu towarzyszyły. Pełne emocji opowieści pozwalają spojrzeć na historię Warszawy z perspektywy doświadczeń pojedynczych osób, poznać przejmujące losy warszawiaków.

„Rzemieślnicy warszawscy”, Wyd. Vox Humana, Warszawa 2007

Książka poświęcona 14 warszawskim pracowniom rzemieślniczym mającym zaskakująco długą historię. Połowa z nich powstała jeszcze w czasach zaborów, część korzeniami sięga połowy XIX wieku. Te zakątki dawnego klimatu, często mało znane nawet mieszkańcom miasta, to w większości firmy rodzinne, w których zawód przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Są żywymi śladami przeszłości, które zdawałoby się nie mają prawa istnieć w zburzonej w czasie wojny a potem przeoranej przez komunistyczne półwiecze Warszawie. A jednak do dziś, w ocalonych starych kamienicach Śródmieścia i Pragi, powstają ręcznie wyrabiane buty, gorsety, gipsowe stiuki, mosiężne lampy czy intarsjowane meble. 

Wyróżnienia i nagrody:

  • Nagroda KLIO 2016 - „Julian Kulski”


  • Nagroda KLIO 2015 - „Przed wojną i pałacem”


  • Nagroda im. Witolda Hulewicza - "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy" – 2013 


  • Nagroda Literacka m. st. Warszawy - "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy" – 2011 


  • dyplom Towarzystawa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana w 2010/2011 roku - "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy"


  • dyplom Towarzystawa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana 2009/2010  - "Kapliczki warszawskie" 

więcej informacji: www.magdalenastopa.pl

Magda Sztompka- scenarzysta, reżyser, producent, ukończyła studia w prestiżowej nowojorskiej uczelni Pratt Institute na wydziale sztuki cyfrowe, gdzie zdobyła dyplom magistra. Wcześniej pracowała w branży filmowej i reklamowej w Polsce oraz skończyła studia magisterskie w Łódzkiej Filmówce.  

W Nowym Jorku pracowała jako producent i reżyser dla fundacji “Ameryka czyta i liczy” oraz przy produkcjach filmów fabularnych Darrena Aronofskiego ( m.in. “Czarny Łabądź”) czy Wes’a Andersona “Fantastyczny Pan Lis” w departamencie efektów wizualnych pod skrzydłami VFX supervisora Dana Schrecker i VFX Producentki Coleen Bachman. Jednocześnie tworzyła teledyski dla nowojorskich artystów takich jak Sharief in Burgundy (gitarzysta Johna Legend) oraz Kuf Knotz, wielokrotnie nagradzane na amerykańskich festiwalach filmowych. 

W Nowym Jorku założyła firmę produkcyjną VIDO Inc, która produkowała filmy reklamowe oraz programy telewizyjne, m.in. “Master Chef Poland in New York”. Magda jest również autorką programu nauczania “Technologia- narzędzia wyobraźni dla filmowca”, w którym po raz pierwszy za pomocą wideo-konferencji studenci z Polski mogą porozmawiać bezpośrednio z pracownikami studiów filmowych amerykańskich i twórcami filmowymi z USA.

Filmografia: 

"Trucizna i Lek" film dokumentalny o szkoliwości glifosatu, występują Dr.Hałat, Stephanie Seneff, PHD, Prof. Rembiałkowska, Marcin Bustowski. Produkcja Fundacja Outbox, 2022.

 “Pan Znak” film dokumentalny o człowieku, którego praca polega na przeprowadzaniu dzieci przez ulicę. Bohater opowiada o swojej walce z nałogiem alkoholowym oraz o tym w jaki sposób wiara, miłość i rodzina uratowały go przed śmiercią. Polska 2002

“Jak ja kogoś czy jak ktoś mnie” film dokumentalny o kłamstwach. Dlaczego kłamiemy? Gdzie jest prawda? Autorka dokumentu staramy się znaleźć odpowiedź na te pytania z grupą rodziców z warszawskiego przedszkola. Dorośli – osoby prawdziwe – przygotowują dla swoich dzieci przedstawienie, bajkę „Szelmostwa Lisa Witalisa”. Prawdziwe życie miesza się tu z bajką. 

Polska, 2005 TVP, PISF

“Ameryka Czyta i Liczy” seria filmów dokumentalnych o programie edukacyjnym na Brooklynie. Młodzi wolontariusze pomagają dzieciom i młodzieży z nisko sytuowanych ekonomicznych afro-amerykańskich rodzin poprawiać zdolności językowe oraz matematyczne poprzez gry i zabawy.

“Everygreen 95” – krótkometrażowy film komercyjny o przemianach architektonicznych budynku przy ulicy Evergreen 95 na Brooklynie w dzielnicy Buschwick w Nowym Jorku. Film wykorzystuje animacje 3D połączoną z filmowanymi starymi mapami Brooklynu oraz materiał filmowy ze współczesnych ulic Buschwick.

“La Voleuse” – krotkometrażowy film fabularny z wykorzystaniem obrazów Daniela Merriam, z użyciem animacji 2 D, kompozytowaniem oraz materiałem filmowym. Dyplom magisterski na wydziale sztuk cyfrowych w Pratt Institute w Nowym Jorku.


TELEDYSKI I FILMY PROMOCYJNE:


“Szlak Babylonu” Iceblock, Jamajka, MTV Brazylia

“I Pray” Ky-Mani Marley, Nowy Jork, USA (teledysk dokumentalny)

“Clock Ticking” Kuff Knotz, Nowy Jork, USA

“Oh Luv” Sharief in Burgundy, Nowy Jork, USA

“Holliday Inn- Manhattan View”, Nowy Jork, USA (seria dokumentalno- informacyjna dla Holliday Inn)

NAGRODY 

Nagroda specjalna Silversound Film Festival w Nowym Jorku za scenariusz i reżyserię teledysku Clock Ticking (2014)

Adobe Design Achievements Awards Półfinalista w USA “La Voleuse” film krótkometrażowy (2012)

Oficjalny Finalista oraz Zwycięzca 2012 Las Vegas Film Festival za teledysk


Oh Luv

Złota Palma 2012 Mexico Międzynarodowy Festiwal Filmowy teledysk 

Oh Luv 

2012 Zwycięzca Głównej Nagrody za teledysk 

Oh Luv w kategorii najlepszy teledysk na Festiwalu Filmowym w Honolulu na Hawajach.

2012 Zwycięzca Nagrody za teledysk

Oh Luv na Unlimited Love Film Festival and Art Exhibition in Los Angeles i Houston

2010 Zwycięzca Panavision Grant Dla Młodych Filmowców w USA, film krótkometrażowy 

Dwa Kroki Od Obrazu aka La Voleuse

2001 Druga Nagroda dla filmu Pan Znak na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym “Publicystyka 2001” Kędzierzyn- Koźle, Polska


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!