id: w2zvfu

Ściana Reformacji w Żychlinie - Mural przy ul. Parkowej

Ściana Reformacji w Żychlinie - Mural przy ul. Parkowej

4 540 zł 
z 15 170 zł
29%
10 dni do końca
46 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

W 2021 roku Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie (założona w 1610 roku i jedyna parafia ewangelicko-reformowaną działająca od czasów polskiej Reformacji do dnia dzisiejszego) zorganizowała wykonanie „Ściany Reformacji” - muralu nawiązującego do historii Parafii i miejscowości. Tym samym miejscowi ewangelicy pragnęli upamiętnić swoją historię, a co za tym idzie również historię Żychlina. Mural został wykonany na budynku usytuowanym naprzeciwko żychlińskiej szkoły podstawowej, po drugiej stronie ulicy od kościoła, obok Pałacu Bronikowskich. „Ściana Reformacji” usytuowana jest przy głównej ulicy Żychlina, w jego starej części, pełnej zabytków i historii. Mural wpisuje się w ten historyczny klimat.


Na muralu znajdą się wizerunki postaci, zasłużonych dla Reformacji, miejscowości i regionu: 

Jan Hus, Huldrych Zwingli, Marcin Luter, Jan Łaski, Jan Kalwin, Mikołaj Rej, Stanisław Lutomirski, Jan Amos Komeński, Fryderyk Chopin oraz Muza (symbol kobiety i twórczości). 

 

p0416eb147ea6e23.jpegPlanujemy w dniach 29 i 31 października 2021 roku zorganizować obchody Święta Reformacji wraz z uroczystym odsłonięciem „Ściany Reformacji”:

• 29.10.2021 r. (piątek) - konferencja popularnonaukowa, w trakcie której zostaną przybliżone postaci uwiecznione na muralu, która odbędzie się w budynku Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Sylwetki zasłużonych zostaną zaprezentowane przez różnych prelegentów: badaczy, społeczników, pedagogów oraz duchownych ewangelickich.

• 31.10.2021 r. (niedziela) - uroczyste nabożeństwo ewangelickie, koncert oraz odsłonięcie muralu z udziałem władz lokalnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz zaproszonych gości. Szacujemy, że podczas samego odsłonięcia muralu udział weźmie ok. 150 osób. Jeśli z powodów epidemicznych nie będzie możliwe odsłonięcie „na żywo", zostanie zorganizowana transmisja internetowa. 

Pragniemy w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności i naszych sympatyków, którzy są zainteresowani historią Żychlina i nasza Parafią. Chcemy w ten sposób pokazać nasze dziedzictwo mieszkańcom i przyjeżdżającym gościom. „Ściana Reformacji” przypomina o naszej genezie, wielkich myślicielach i działaczach, o ich globalnych dokonaniach i lokalnym znaczeniu.

Uroczystości będą miały wymiar kulturowy, patriotyczny, historyczny i edukacyjny. Skierowane są zwłaszcza do młodych osób, którym chcemy przekazać wiedzę o przodkach oraz historii Żychlina i Parafii. Beneficjentami są również osoby dorosłe, które mieszkają w okolicy i pragną poznać bliżej historię swojej miejscowości. 


NA CO ZBIERAMY?

- na wykończenie muralu (farby, oświetlenie, tablicę informacyjną)

- na przygotowanie broszury o „Ścianie Reformacji”

- na konferencję popularnonaukową

- na przygotowanie uroczystości odsłonięcia muralu (zaproszenia, kwiaty, poczęstunek, itd.)


A JEŚLI ZBIERZEMY WIĘCEJ…

… wykonamy kolejny mural


v403a16a637da095.jpeg

 


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 46

KT
Księgarnia Tuliszków
500 zł
JT
Jan Taylor
250 zł
AN
Andrzej Niewieczerzał
200 zł
AK
KS TEAM STARE MIASTO
200 zł
BG
Błażej
200 zł
DA
Danuta Andrzejewska
200 zł
PT
Potomkowie Teodora Pratwica
200 zł
AK
Agnieszka Komicz-Muszyńska
200 zł
PA
Piotr Andrzejewski
200 zł
PJ
Patryk Janiak
150 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

752 523 zrzutki

i zebrali

542 922 306 zł

A ty na co dziś zbierasz?